util-linux 2.13-pre3 - en to ca translation catalogue (1527 entries)

en: set read-only
ca: estableix a només lectura

en: set read-write
ca: estableix a lectura/escriptura

en: get read-only
ca: aconsegueix només lectura

en: get blocksize
ca: aconsegueix la mida del bloc

en: set blocksize
ca: estableix la mida del bloc

en: get 32-bit sector count
ca: aconsegueix el compte de sectors de 32 bits

en: get size in bytes
ca: aconsegueix la mida en octets

en: set readahead
ca: estableix «readahead»

en: get readahead
ca: aconsegueix "readahead"

en: flush buffers
ca: buida la memòria temporal

en: reread partition table
ca: torna a llegir la taula de particions

en: Usage:
ca: Forma d'ús:

en:   %s --report [devices]
ca:   %s --report [dispositius]

en:   %s [-v|-q] commands devices
ca:   %s [-v|-q] ordres dispositius

en: Available commands:
ca: Ordres disponibles:

en: %s: Unknown command: %s
ca: %s: Ordre desconeguda: %s

en: %s requires an argument
ca: %s requereix un argument

en: %s succeeded.
ca: %s s'ha completat amb èxit.

en: %s: cannot open %s
ca: %s: no es pot obrir %s

en: %s: ioctl error on %s
ca: %s: s'ha produït un error d'ioctl en %s

en: usage:
ca: forma d'ús:

en: Formatting ...
ca: S'està formatant...

en: done
ca: fet

en: Verifying ...
ca: S'està verificant...

en: Read:
ca: Lectura:

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
ca: Hi ha un problema en llegir el cilindre %d, s'esperava %d i s'ha llegit %d

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
ca: dades incorrectes al cilindre %d
    S'està continuant...

en: usage: %s [ -n ] device
ca: forma d'ús: %s [ -n ] dispositiu

en: %s: not a block device
ca: %s: no és un dispositiu de bloc

en: Could not determine current format type
ca: No es pot determinar l'actual tipus de format

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
ca: Cara %s, %d pistes, %d segons/pista. Capacitat total %d kB.

en: Double
ca: Doble

en: Single
ca: Simple

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
ca: forma d'ús: %s [-hv] [-x dir] fitxer
     -h         mostra aquesta ajuda
     -x dir     extreu dins del directori dir
     -v         mostra més missatges
     fitxer     fitxer a comprovar

en: malloc failed
ca: l'assignació de memòria (malloc) ha fallat

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
ca:   s'està descomprimint el bloc de %ld a %ld (%ld)

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
ca: Forma d'ús: %s [-larvsmf] /dev/nom

en: %s is mounted.
ca: %s està muntat.

en: Do you really want to continue
ca: Esteu segur de voler continuar?

en: check aborted.
ca: s'ha avortat la comprovació.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
ca: Número de zona < FIRSTZONE en el fitxer «%s».

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
ca: Número de zona >= ZONES en el fitxer «%s».

en: Remove block
ca: Elimina el bloc

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
ca: S'ha produït un error de lectura: no es pot cercar el bloc al fitxer «%s»

en: Read error: bad block in file '%s'
ca: S'ha produït un error de lectura: bloc erroni al fitxer «%s»

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
ca: S'ha produït un error intern: s'està intentant escriure un bloc erroni
    S'ha ignorat la petició d'escriptura

en: seek failed in write_block
ca: s'ha produït un error en fer una cerca en write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
ca: S'ha produït un error d'escriptura: hi ha un bloc incorrecte al fitxer «%s»

en: seek failed in write_super_block
ca: s'ha produït un error en fer una cerca en write_super_block

en: unable to write super-block
ca: no es pot escriure el superbloc

en: Unable to write inode map
ca: No es pot escriure el mapa de nodes d'identificació

en: Unable to write zone map
ca: No es pot escriure el mapa de zona

en: Unable to write inodes
ca: No es poden escriure els nodes d'identificació

en: seek failed
ca: la cerca ha fallat

en: unable to read super block
ca: no es pot llegir el superbloc

en: bad magic number in super-block
ca: número màgic incorrecte en el superbloc

en: Only 1k blocks/zones supported
ca: Només es suporten blocs o zones de 1k

en: bad s_imap_blocks field in super-block
ca: Camp s_imap_blocks incorrecte al superbloc

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
ca: Camp s_zmap_blocks incorrecte en el superbloc

en: Unable to allocate buffer for inode map
ca: No es pot assignar memòria intermèdia per al mapa de nodes d'identificació

en: Unable to allocate buffer for inodes
ca: No es pot assignar memòria intermèdia per als nodes d'identificació

en: Unable to allocate buffer for inode count
ca: No es pot assignar memòria intermèdia per al nombre de nodes d'identificació

en: Unable to allocate buffer for zone count
ca: No es pot assignar memòria intermèdia per al nombre de zones

en: Unable to read inode map
ca: No es pot llegir el mapa de nodes d'identificació

en: Unable to read zone map
ca: No es pot llegir el mapa de zones

en: Unable to read inodes
ca: No es poden llegir els nodes d'identificació

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
ca: Atenció: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
ca: %ld nodes d'identificació

en: %ld blocks
ca: %ld blocs

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
ca: Primera zona de dades=%ld (%ld)

en: Zonesize=%d
ca: Mida de la zona=%d

en: Maxsize=%ld
ca: Mida màxima=%ld

en: Filesystem state=%d
ca: Estat del sistema de fitxers=%d

en: namelen=%d
ca: longitud del nom=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
ca: El node d'identificació %d està marcat com a no usat, però és usat pel fitxer «%s»

en: Mark in use
ca: Marca'l en ús

en: The file `%s' has mode %05o
ca: El fitxer «%s» té el mode %05o

en: Warning: inode count too big.
ca: Avís: el nombre de nodes d'identificació és massa gran.

en: root inode isn't a directory
ca: el node d'identificació arrel no és un directori

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
ca: El bloc ja ha estat emprat anteriorment. Ara està en el fitxer "%s".

en: Clear
ca: Neteja

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
ca: El bloc %d en el fitxer `%s' està marcat com a no usat.

en: Correct
ca: Corregeix

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
ca: El directori `%s' conté un nombre de nodes d'identificació incorrecte per al fitxer «%.*s».

en:  Remove
ca:  Elimina

en: %s: bad directory: '.' isn't first
ca: %s: directori incorrecte: «.» no és el primer

en: %s: bad directory: '..' isn't second
ca: %s: directori incorrecte: «..» no és el segon

en: internal error
ca: error intern

en: %s: bad directory: size < 32
ca: %s: directori incorrecte: mida < 32

en: seek failed in bad_zone
ca: s'ha produït un error en cercar a bad_zone

en: Inode %d mode not cleared.
ca: No s'ha esborrat el mode del node d'identificació %d.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
ca: El node d'identificació %d no s'usa; s'ha marcat com a usat en el mapa de bits.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
ca: S'està usant el node d'identificació %d; marcat com a en desús en el mapa de bits.

en: Set
ca: Estableix

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
ca: Node d'identificació %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, comptats=%d.

en: Set i_nlinks to count
ca: Estableix i_nlinks als comptats

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
ca: Zona %d: marcada com a en ús; cap fitxer no l'utilitza.

en: Unmark
ca: Elimina la marca

en: Zone %d: in use, counted=%d
ca: Zona %d: en ús, comptada=%d

en: Zone %d: not in use, counted=%d
ca: Zona %d: no en ús, comptada=%d

en: bad inode size
ca: mida de node d'identificació incorrecte

en: bad v2 inode size
ca: mida de node d'identificació v2 incorrecte

en: need terminal for interactive repairs
ca: es necessita un terminal per a reparacions interactives

en: %s is clean, no check.
ca: %s està net; no es comprova.

en: Forcing filesystem check on %s.
ca: S'està forçant la comprovació del sistema de fitxers a %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
ca: Hi ha elements estranys al sistema de fitxers %s, s'ha de comprovar.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
ca: 
    %6ld nodes d'identificació usats (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
ca: %6ld zones usades (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
ca: 
    %6d fitxers normals
    %6d directoris
    %6d fitxers dispositiu de caràcter
    %6d fitxers dispositiu de bloc
    %6d enllaços
    %6d enllaços simbòlics
    ------
    %6d fitxers

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
ca: ----------------------------------
    EL SISTEMA DE FITXERS HA CANVIAT
    ----------------------------------

en: %s: failed to open: %s
ca: %s: s'ha produït un error en obrir: %s

en: %s: seek error on %s
ca: %s: s'ha produït un error en cercar a %s

en: %s: read error on %s
ca: %s: s'ha produït un error de lectura a %s

en: sector count: %d, sector size: %d
ca: compte de sectors: %d, mida del sector: %d

en: %s: option parse error
ca: %s: s'ha produït un error en analitzar l'opció

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
ca: Forma d'ús: %s [-x] [-d <núm>] imatge-iso9660

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
ca: Forma d'ús: %s [-v] [-N nr_de_nodes_d'identificació] [-V nom_volum]
           [-F nom_sis._fitx.] dispositiu [quants_blocs]

en: volume name too long
ca: nom del volum massa llarg

en: fsname name too long
ca: nom del sistema de fitxers massa llarg

en: cannot stat device %s
ca: no es pot fer "stat" al dispositiu %s

en: %s is not a block special device
ca: %s no es un dispositiu de bloc especial

en: cannot open %s
ca: %s no es pot obrir

en: cannot get size of %s
ca: no es pot obtenir la mida de %s

en: too many inodes - max is 512
ca: massa nodes d'identificació; el màxim és de 512

en: Device: %s
ca: Dispositiu: %s

en: Volume: <%-6s>
ca: Volum: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
ca: Nom_Sis.Fit: <%-6s>

en: BlockSize: %d
ca: MidaBloc: %d

en: Inodes: %d (in 1 block)
ca: Nodes d'identificació: %d (al 1 bloc)

en: Inode end: %d, Data end: %d
ca: Últim node d'identificació: %d, Dada final: %d

en: error writing superblock
ca: s'ha produït un error en escriure el superbloc

en: error writing root inode
ca: s'ha produït un error en escriure el node d'identificació arrel

en: error writing inode
ca: s'ha produït un error en escriure el node d'identificació

en: seek error
ca: s'ha produït un error en cercar

en: error writing . entry
ca: s'ha produït un error en escriure l'entrada .

en: error writing .. entry
ca: s'ha produït un error en escriure l'entrada ..

en: error closing %s
ca: s'ha produït un error en tancar %s

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
ca: Forma d'ús: mkfs [-V] [-t tipus_sis._fitx.] [opcions_sis._fitx.]  dispositiu [mida]

en: %s: Out of memory!
ca: %s: No hi ha prou memòria

en: filesystem too big.  Exiting.
ca: el sistema de fitxers és massa gran. S'està sortint.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
ca: Ep: bloc "comprimit" a > 2*longituddelbloc (%ld)

en: Including: %s
ca: S'està incloent: %s

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
ca: avís: els noms de fitxer es trunquen a 255 octets.

en: warning: files were skipped due to errors.
ca: avís: s'han saltat fitxers degut a errors.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
ca: avís: la mida dels fitxers es trunca a %luMB (menys 1 octet).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ca: avís: els identificadors d'usuari (uid) es trunquen a %u bits,  (podria ser un problema de seguretat).

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
ca: avís: els identificadors de grup (gid) es trunquen a %u bits.  (Podria ser un problema de seguretat).

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
ca: AVÍS: els nombres de dispositiu es trunquen a %u bits. És gairebé segur que
    això provocarà que alguns dispositius de fitxers siguin erronis.

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
ca: Forma d'ús: %s [-c | -l nom_fitxer] [-nXX] [-iXX] /dev/nom [blocs]

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
ca: %s ja està muntat; no s'hi crearà cap sistema de fitxers.

en: seek to boot block failed in write_tables
ca: s'ha produït un error en cercar el bloc d'arrencada a write_tables

en: unable to clear boot sector
ca: no s'ha pogut netejar el sector d'arrencada

en: seek failed in write_tables
ca: s'ha produït un error en cercar a write_tables

en: unable to write inode map
ca: no s'ha pogut escriure el mapa dels nodes d'identificació

en: unable to write zone map
ca: no s'ha pogut escriure el mapa de zones

en: unable to write inodes
ca: no s'ha pogut escriure els nodes d'identificació

en: write failed in write_block
ca: no s'ha pogut escriure a write_block

en: too many bad blocks
ca: hi ha massa blocs incorrectes

en: not enough good blocks
ca: no hi ha prou blocs correctes

en: unable to allocate buffers for maps
ca: no s'ha pogut assignar memòria intermèdia per als mapes

en: unable to allocate buffer for inodes
ca: no s'ha pogut assignar memòria intermèdia per als nodes d'identificació

en: Maxsize=%ld
ca: Mida_màx.=%ld

en: seek failed during testing of blocks
ca: no s'ha pogut cercar durant la comprovació de blocs

en: Weird values in do_check: probably bugs
ca: Hi ha valors estranys a do_check: probablement hi ha errors

en: seek failed in check_blocks
ca: no s'ha pogut cercar a check_blocks

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
ca: blocs incorrectes abans de l'àrea de dades: no s'ha pogut crear el sistema de fitxers

en: %d bad blocks
ca: %d blocs incorrectes

en: one bad block
ca: un bloc incorrecte

en: can't open file of bad blocks
ca: no es pot obrir el fitxer de blocs incorrectes

en: strtol error: number of blocks not specified
ca: error a strtol: no s'han especificat el nombre de blocs

en: unable to stat %s
ca: no es pot fer stat per a %s

en: unable to open %s
ca: no es pot obrir %s

en: will not try to make filesystem on '%s'
ca: no s'intentarà crear cap sistema de fitxers a '%s'

en: Bad user-specified page size %d
ca: La mida de la pàgina que ha especificat l'usuari, %d, no és correcte

en: Bad swap header size, no label written.
ca: La mida de la capçalera d'intercanvi és errònia, no s'ha escrit cap etiqueta.

en: Label was truncated.
ca: S'ha truncat l'etiqueta.

en: no label,
ca: sense etiqueta,

en: no uuid
ca: sense uuid

en: too many bad pages
ca: hi ha massa pàgines incorrectes

en: Out of memory
ca: S'ha esgotat la memòria

en: one bad page
ca: una pàgina incorrecta

en: %lu bad pages
ca: %lu pàgines incorrectes

en: unable to rewind swap-device
ca: no s'ha pogut rebobinar el dispositiu d'intercanvi

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
ca: %s: error: no es pot especificar l'espai d'intercanvi enlloc?

en: Unable to set up swap-space: unreadable
ca: No s'ha pogut configurar l'espai d'intercanvi: no es pot llegir

en: fsync failed
ca: no s'ha pogut fer fsync

en: Unusable
ca: Inutilitzable

en: Free Space
ca: Espai lliure

en: Disk has been changed.
ca: El disc s'ha modificat.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
ca: Arrenqueu de nou el sistema per a assegurar-vos de que la taula de particions s'ha actualitzat correctament.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
ca: 
    ATENCIÓ: Si heu creat o modificat alguna partició
    DOS 6.x, consulteu la pàgina del manual de cfdisk
    per a informació addicional.

en: FATAL ERROR
ca: ERROR FATAL

en: Press any key to exit cfdisk
ca: Premeu una tecla per a sortir del cfdisk

en: Cannot seek on disk drive
ca: No s'ha pogut cercar a la unitat de disc

en: Cannot read disk drive
ca: No s'ha pogut llegir la unitat de disc

en: Cannot write disk drive
ca: No s'ha pogut escriure a la unitat de disc

en: Too many partitions
ca: Hi ha massa particions

en: Partition begins before sector 0
ca: La partició comença abans del sector 0

en: Partition ends before sector 0
ca: La partició acaba abans del sector 0

en: Partition begins after end-of-disk
ca: La partició comença despres de la fí del disc

en: Partition ends after end-of-disk
ca: La partició acaba despres de la fí del disc

en: Partition ends in the final partial cylinder
ca: La partició acaba en l'últim cilindre parcial

en: logical partitions not in disk order
ca: les particions lògiques no estan en l'ordre del disc

en: logical partitions overlap
ca: les particions lògiques s'encavalquen

en: enlarged logical partitions overlap
ca: les particions lògiques ampliades s'encavalquen

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
ca: !!!! Error intern en crear una unitat lògica sense partició estesa !!!!

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
ca: No s'ha pogut crear cap unitat lògica; es crearan dues particions esteses

en: Menu item too long. Menu may look odd.
ca: L'element del menú és massa llarg; l'aspecte del menú pot ser estrany.

en: Illegal key
ca: Tecla no permesa

en: Press a key to continue
ca: Premeu una tecla per a continuar

en: Primary
ca: Primària

en: Create a new primary partition
ca: Crea una nova partició primària

en: Logical
ca: Lògica

en: Create a new logical partition
ca: Crea una nova partició lògica

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Don't create a partition
ca: No creïs cap partició

en: !!! Internal error !!!
ca: !!! Error intern !!!

en: Size (in MB):
ca: Mida (en MB):

en: Beginning
ca: Principi

en: Add partition at beginning of free space
ca: Afegeix partició al principi de l'espai lliure

en: End
ca: Final

en: Add partition at end of free space
ca: Afegeix partició al final de l'espai lliure

en: No room to create the extended partition
ca: No hi ha espai per crear la partició estesa

en: No partition table.
ca: No hi ha cap taula de particions.

en: No partition table. Starting with zero table.
ca: No hi ha cap taula de particions. S'està començant amb una taula buida.

en: Bad signature on partition table
ca: La signatura a la taula de particions és errònia

en: Unknown partition table type
ca: Es desconeix el tipus de taula de particions

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
ca: Desitgeu començar amb una taula buida [s/N]?

en: You specified more cylinders than fit on disk
ca: Heu especificat més cilindres dels que caben al disc

en: Cannot open disk drive
ca: No s'ha pogut obrir la unitat de disc

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
ca: S'ha obert un disc de només lectura; no teniu permís per a escriure-hi

en: Cannot get disk size
ca: No s'ha pogut obtenir la mida del disc

en: Bad primary partition
ca: Partició primària incorrecta

en: Bad logical partition
ca: Partició lògica incorrecta

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
ca: Avís: Això pot destruir les dades del disc!

en: Did not write partition table to disk
ca: No s'ha escrit la taula de particions al disc

en: yes
ca: sí

en: Please enter `yes' or `no'
ca: Escriviu «sí» o «no»

en: Writing partition table to disk...
ca: S'està escrivint la taula de particions al disc...

en: Wrote partition table to disk
ca: S'ha escrit la taula de particions del disc

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
ca: No hi ha particions primàries marcades com a d'arrencada. La MBR del DOS no podrà arrencar.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
ca: Hi ha més d'una partició primària marcada com a d'arrencada. La MBR del DOS no podrà arrencar.

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
ca: Escriviu el nom del fitxer o premeu la tecla de retorn per visualitzar-ho en pantalla:

en: Cannot open file '%s'
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer '%s'

en: Disk Drive: %s
ca: Unitat de disc: %s

en:    None
ca:    Cap

en:    Pri/Log
ca:    Pri/Lòg

en:    Primary
ca:    Primària

en:    Logical
ca:    Lògica

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Boot
ca: Arrencada

en: None
ca: Cap

en: Partition Table for %s
ca: Taula de particions per a %s

en:                First       Last
ca:                Primer      Últim

en:  # Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
ca:  # Tipus      Sector      Sector   Despl.    Longitud  (ID) T. de sist. fitx.  Senyal.

en: -- ------- ----------- ----------- ------ ----------- -------------------- ----
ca: -- ------- -------- --------- ------ --------- ---------------------- ---------
    
    -- -----      ------      ------   ------    --------  ----------------------  ------

en: Raw
ca: Crues

en: Print the table using raw data format
ca: Imprimeix la taula utilitzant el format de dades crues

en: Print the table ordered by sectors
ca: Imprimeix la taula ordenada per sectors

en: Table
ca: Taula

en: Just print the partition table
ca: Imprimeix només la taula de particions

en: Don't print the table
ca: No imprimeixes la taula

en: Help Screen for cfdisk
ca: Pantalla d'ajuda per a cfdisk

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
ca: Això és el cfdisk, un programa per a la partició de discs basat en

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
ca: curses, que us permet crear, suprimir i modificar particions del

en: disk drive.
ca: disc dur.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
ca: Copyright © 1994-1999 Kevin E. Martin i aeb

en: Command      Meaning
ca: Ordre       Significat

en: -------      -------
ca: -----       ----------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
ca:   b          Fixa el senyalador d'arrencada a la partició actual

en:   d          Delete the current partition
ca:   d          Suprimeix l'actual partició

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
ca:   g          Canvia paràmetres de cilindres, capçals i sectors per pista

en:              WARNING: This option should only be used by people who
ca:              Avís: Aquesta opció només l'hauria d'usar aquells qui

en:              know what they are doing.
ca:              saben el que es fan.

en:   h          Print this screen
ca:   h          Imprimeix aquesta pantalla

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
ca:   m          Maximitza la utilització de disc de la partició actual

en:              Note: This may make the partition incompatible with
ca:              Nota: Aquesta opció pot fer la partició incompatible

en:              DOS, OS/2, ...
ca:              amb DOS, OS/2...

en:   n          Create new partition from free space
ca:   n          Crea una nova partició des de l'espai lliure

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
ca:   p          Imprimeix la taula de particions a la pantalla o en un fitxer

en:              There are several different formats for the partition
ca:              Hi ha diversos formats diferents per a la partició

en:              that you can choose from:
ca:              entre els quals podeu escollir:

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
ca:                 r - Dades crues (exactament el que s'escriurà al disc)

en:                 s - Table ordered by sectors
ca:                 s - Taula ordenada per sectors

en:                 t - Table in raw format
ca:                 t - Taula en format cru

en:   q          Quit program without writing partition table
ca:   q          Surt del programa sense escriure la taula de particions

en:   t          Change the filesystem type
ca:   t          Canvia el tipus del sistema de fitxers

en:   u          Change units of the partition size display
ca:   u          Canvia les unitats de la mida visualitzava de la partició

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
ca:              Alterna entre MB, sectors i cilindres

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
ca:   W          Escriu la taula de particions al disc (W en majúscula)

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
ca:              Com que això destruirà les dades del disc, ho haureu

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
ca:              de confirmar o denegar escrivint «sí» o

en:              `no'
ca:               «no»

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
ca: Fletxa amunt Desplaça el cursor a l'anterior partició

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
ca: Fletxa avall Desplaça el cursor a la següent partició

en: CTRL-L       Redraws the screen
ca: Ctrl-L       Redibuixa la pantalla

en:   ?          Print this screen
ca:   ?          Imprimeix aquesta pantalla

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
ca: Nota: Totes les ordres es poden escriure en majúscules o

en: case letters (except for Writes).
ca: minúscules (excepte W per a escriure).

en: Cylinders
ca: Cilindres

en: Change cylinder geometry
ca: Canvia la geometria dels cilindres

en: Heads
ca: Capçals

en: Change head geometry
ca: Canvia la geometria dels capçals

en: Change sector geometry
ca: Canvia la geometria dels sectors

en: Done
ca: Fet

en: Done with changing geometry
ca: S'ha finalitzat el canvi de geometria

en: Enter the number of cylinders:
ca: Introduïu el nombre de cilindres:

en: Illegal cylinders value
ca: Valor dels cilindres no permès

en: Enter the number of heads:
ca: Introduïu el nombre de capçals:

en: Illegal heads value
ca: Valor dels capçals no permès

en: Enter the number of sectors per track:
ca: Introduïu el nombre de sectors per pista:

en: Illegal sectors value
ca: Valor dels sectors no permès

en: Enter filesystem type:
ca: Introduïu el tipus del sistema de fitxers:

en: Cannot change FS Type to empty
ca: No es pot canviar el tipus del sistema de fitxers a buit

en: Cannot change FS Type to extended
ca: No es pot canviar el tipus del sistema de fitxers a estès

en: Unk(%02X)
ca: Desc.(%02X)

en: Pri/Log
ca: Pri/Lòg

en: Unknown (%02X)
ca: Desconegut (%02X)

en: Disk Drive: %s
ca: Unitat de disc: %s

en: Size: %lld bytes, %lld MB
ca: Mida: %lld octets, %lld MB

en: Size: %lld bytes, %lld.%lld GB
ca: Mida: %lld octets, %lld.%lld GB

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %lld
ca: Capçals: %d   Sectors per pista: %d   Cilindres: %lld

en: Name
ca: Nom

en: Flags
ca: Senyaladors

en: Part Type
ca: Tipus part.

en: FS Type
ca: Tipus Sis.Fitx.

en: [Label]
ca: [Etiqueta]

en:   Cylinders
ca:   Cilindres

en:   Size (MB)
ca:   Mida (MB)

en:   Size (GB)
ca:   Mida (GB)

en: Bootable
ca: Arrencable

en: Toggle bootable flag of the current partition
ca: Commuta el senyalador d'arrencada de la partició actual

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Delete the current partition
ca: Suprimeix la partició actual

en: Geometry
ca: Geometria

en: Change disk geometry (experts only)
ca: Canvia la geometria del disc (només usuaris experts)

en: Help
ca: Ajuda

en: Print help screen
ca: Mostra la pantalla d'ajuda

en: Maximize
ca: Maximitza

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
ca: Maximitza la utilització del disc en la partició actual (només usuaris experts)

en: New
ca: Nova

en: Create new partition from free space
ca: Crea una nova partició des de l'espai lliure

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print partition table to the screen or to a file
ca: Imprimeix la taula de particions a la pantalla o en un fitxer

en: Quit
ca: Surt

en: Quit program without writing partition table
ca: Surt del programa sense escriure la taula de particions

en: Type
ca: Tipus

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
ca: Canvia el tipus del sistema de fitxers (DOS, Linux, OS/2, etc.)

en: Units
ca: Unitats

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
ca: Canvia les unitats de la mida de la partició (MB, sectors, cilindres)

en: Write
ca: Escriu

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
ca: Escriu la taula de particions al disc (això pot destruir les dades)

en: Cannot make this partition bootable
ca: Aquesta partició no es pot fer arrencable

en: Cannot delete an empty partition
ca: No es pot suprimir una partició buida

en: Cannot maximize this partition
ca: No es pot maximitzar aquesta partició

en: This partition is unusable
ca: Aquesta partició és inutilitzable

en: This partition is already in use
ca: Aquesta partició ja està en ús

en: Cannot change the type of an empty partition
ca: No es pot canviar el tipus d'una partició buida

en: No more partitions
ca: No hi ha més particions

en: Illegal command
ca: Ordre no permesa

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
ca: Copyright © 1994-2002 Kevin E. Martin i aeb

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
ca: 
    Forma d'ús:
    Imprimeix la versió:
            %s -v
    Imprimeix la taula de particions:
            %s -P {r|s|t} [opcions] dispositiu
    Ús interactiu:
            %s [opcions] dispositiu
    
    Opcions:
    -a:  Utilitza la fletxa en comptes del ressaltat.
    -z:  Comença amb una taula de particions des de zero en comptes de llegir-
         la del disc.
    -c C -h H -s S: Modifica la idea del nucli sobre el nombre de cilindres,
                    el nombre de capçals i el nombre de sectors per pista.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
ca: 
    	En aquest disc teniu una etiqueta AIX vàlida.
    	Actualment Linux no pot gestionar aquests discs.
    	Tot i això, tingueu en compte alguns consells:
    	1. fdisk en destruirà el contingut en escriure.
    	2. Comproveu que aquest disc no sigui una part vital
    	   d'un grup de volums. (En cas contrari podríeu
    	   esborrar els altres discs, si no estan duplicats.)
    	3. Abans d'esborrar aquest volum físic, esborreu
    	   el disc lògicament de la màquina AIX.
    	   (O convertiu-vos en un AIXpert).

en: 
    BSD label for device: %s
ca: 
    Etiqueta BSD per al dispositiu: %s

en: Command action
ca: Acció de l'ordre

en:    d   delete a BSD partition
ca:    d   esborra una partició BSD

en:    e   edit drive data
ca:    e   edita dades de la unitat

en:    i   install bootstrap
ca:    i   instal·la el carregador d'arrencada

en:    l   list known filesystem types
ca:    l   llista els tipus de sistemes de fitxers coneguts

en:    m   print this menu
ca:    m   imprimeix aquest menú

en:    n   add a new BSD partition
ca:    n   afegeix una nova partició BSD

en:    p   print BSD partition table
ca:    p   imprimeix la taula de particions BSD

en:    q   quit without saving changes
ca:    q   surt sense desar els canvis

en:    r   return to main menu
ca:    r   torna al menú principal

en:    s   show complete disklabel
ca:    s   mostra totes les etiquetes del disc

en:    t   change a partition's filesystem id
ca:    t   canvia l'identificador del sistema de fitxers d'una partició

en:    u   change units (cylinders/sectors)
ca:    u   canvia les unitats (cilindres/sectors)

en:    w   write disklabel to disk
ca:    w   escriu l'etiqueta de disc al disc

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
ca:    x   enllaça la partició BSD a una partició no BSD

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
ca: La partició %s no és vàlida perquè comença pel sector 0.

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
ca: S'està llegint l'etiqueta de disc de %s en el sector %d.

en: There is no *BSD partition on %s.
ca: No hi ha cap partició *BSD en %s.

en: BSD disklabel command (m for help):
ca: Ordre d'etiqueta de disc BSD (m per a l'ajuda):

en: First %s
ca: Primera %s

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
ca: Última %s o +mida o +midaM o +midaK

en: type: %s
ca: tipus: %s

en: type: %d
ca: tipus: %d

en: disk: %.*s
ca: disc: %.*s

en: label: %.*s
ca: etiqueta: %.*s

en: flags:
ca: senyaladors:

en:  removable
ca:  extraïble

en:  badsect
ca:  sector dolent

en: bytes/sector: %ld
ca: octets per sector: %ld

en: sectors/track: %ld
ca: sectors per pista: %ld

en: tracks/cylinder: %ld
ca: pistes per cilindre: %ld

en: sectors/cylinder: %ld
ca: sectors per cilindre: %ld

en: cylinders: %ld
ca: cilindres: %ld

en: rpm: %d
ca: r.p.m.: %d

en: interleave: %d
ca: entrellaçat: %d

en: trackskew: %d
ca: decalatge: %d

en: cylinderskew: %d
ca: decalatge del cilindre: %d

en: headswitch: %ld		# milliseconds
ca: canvi de capçal: %ld		# mil·lisegons

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
ca: recerca pista a pista: %ld	# milisegons

en: drivedata:
ca: dades unitat:

en: 
    %d partitions:
ca: 
    %d particions:

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
ca: núm     inici       final    mida     sist.fitx. [fmida bmida   cpg]

en: Writing disklabel to %s.
ca: S'està escrivint l'etiqueta de disc a %s.

en: %s contains no disklabel.
ca: %s no conté cap etiqueta de disc.

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
ca: Desitgeu crear una etiqueta de disc? (y/n)

en: bytes/sector
ca: octets/sector

en: sectors/track
ca: sectors/pista

en: tracks/cylinder
ca: pistes/cilindre

en: cylinders
ca: cilindres

en: sectors/cylinder
ca: sectors/cilindre

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
ca: Ha de ser <= sectors/pista * pistes/cilindre (valor per defecte).

en: rpm
ca: r.p.m.

en: interleave
ca: entrellaçat

en: trackskew
ca: decalatge de les pistes

en: cylinderskew
ca: decalatge dels cilindres

en: headswitch
ca: canvi de capçal

en: track-to-track seek
ca: cerca pista a pista

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
ca: Carregador: %sboot -> boot%s (%s):

en: Bootstrap overlaps with disk label!
ca: El carregador s'encavalca amb l'etiqueta de disc.

en: Bootstrap installed on %s.
ca: S'ha instal·lat el carregador a %s.

en: Partition (a-%c):
ca: Partició (a-%c):

en: The maximum number of partitions has been created
ca: S'ha creat el màxim nombre de particions

en: This partition already exists.
ca: Aquesta partició ja existeix.

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
ca: Avís: hi ha massa particions (%d, el màxim són %d).

en: 
    Syncing disks.
ca: 
    S'estan sincronitzant els discs.

en: Unable to open %s
ca: No s'ha pogut obrir %s

en: Unable to read %s
ca: No s'ha pogut llegir %s

en: Unable to seek on %s
ca: No s'ha pogut cercar en %s

en: Unable to write %s
ca: No s'ha pogut escriure %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
ca: No s'ha pogut executar ioctl BLKGETSIZE a %s

en: Unable to allocate any more memory
ca: No s'ha pogut assignar més memòria

en: Fatal error
ca: Error fatal

en:    a   toggle a read only flag
ca:    a   estableix un senyalador de només lectura

en:    b   edit bsd disklabel
ca:    b   edita l'etiqueta de disc bsd

en:    c   toggle the mountable flag
ca:    c   estableix senyalador de muntable

en:    d   delete a partition
ca:    d   suprimeix una partició

en:    l   list known partition types
ca:    l   llista els tipus de particions conegudes

en:    n   add a new partition
ca:    n   afegeix una nova partició

en:    o   create a new empty DOS partition table
ca:    o   crea una nova taula de particions DOS buida

en:    p   print the partition table
ca:    p   imprimeix la taula de particions

en:    s   create a new empty Sun disklabel
ca:    s   crea una etiqueta de disc Sun nova

en:    t   change a partition's system id
ca:    t   canvia l'identificador del sistema d'una partició

en:    u   change display/entry units
ca:    u   canvia les unitats de visualització/entrada

en:    v   verify the partition table
ca:    v   verifica la taula de particions

en:    w   write table to disk and exit
ca:    w   escriu la taula al disc i surt

en:    x   extra functionality (experts only)
ca:    x   funcions addicionals (només experts)

en:    a   select bootable partition
ca:    a   selecciona la partició d'arrencada

en:    b   edit bootfile entry
ca:    b   edita l'entrada del fitxer d'arrencada

en:    c   select sgi swap partition
ca:    c   selecciona la partició d'intercanvi sgi

en:    a   toggle a bootable flag
ca:    a   estableix un senyalador d'arrencada

en:    c   toggle the dos compatibility flag
ca:    c   estableix el senyalador de compatibilitat amb DOS

en:    a   change number of alternate cylinders
ca:    a   canvia el nombre de cilindres alternatius

en:    c   change number of cylinders
ca:    c   canvia el nombre de cilindres

en:    d   print the raw data in the partition table
ca:    d   imprimeix les dades crues a la taula de particions

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
ca:    e   canvia el nombre de sectors addicionals per cilindre

en:    h   change number of heads
ca:    h   canvia el nombre de capçals

en:    i   change interleave factor
ca:    i   canvia el factor d'entrellaçat

en:    o   change rotation speed (rpm)
ca:    o   canvia velocitat de rotació (r.p.m.)

en:    s   change number of sectors/track
ca:    s   canvia el nombre de sectors per pista

en:    y   change number of physical cylinders
ca:    y   canvia el nombre de cilindres físics

en:    b   move beginning of data in a partition
ca:    b   desplaça les dades d'una partició a l'inici

en:    e   list extended partitions
ca:    e   llista les particions esteses

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
ca:    g   crea una taula de particions IRIX (SGI)

en:    f   fix partition order
ca:    f   arregla l'ordre de les particions

en: You must set
ca: Heu de definir els

en: heads
ca: capçals

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
ca: %s%s.
    Podeu fer això des del menú de funcions addicionals.

en:  and
ca:  i

en: Bad offset in primary extended partition
ca: Desplaçament incorrecte en particions primàries esteses

en: Warning: omitting partitions after #%d.
    They will be deleted if you save this partition table.
ca: Avís: s'estan ometent les particions posteriors a la #%d.
    S'eliminaran si deseu aquesta taula de particions.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
ca: Avís: hi ha un punter d'enllaç addicional a la taula de particions %d

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
ca: Avís: s'està ignorant les dades addicionals de la taula de particions %d

en: Note: sector size is %d (not %d)
ca: Nota: la mida del sector és %d (no %d)

en: You will not be able to write the partition table.
ca: No podreu escriure la taula de particions.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
ca: Aquest disc té tan màgia DOS com BSD.
    Empreu l'ordre «b» per anar al mode BSD.

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
ca: El dispositiu no conté ni taula de particions DOS vàlida, ni cap etiqueta de disc Sun, SGI o OSF

en: Internal error
ca: Error intern

en: Ignoring extra extended partition %d
ca: S'està ignorant la partició estesa addicional %d

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
ca: Avís: el senyalador 0x%04x invàlid de la taula de particions %d es corregirà amb w(escriu)

en: 
    got EOF thrice - exiting..
ca: 
    s'ha obtingut EOF tres vegades - s'està sortint...

en: Hex code (type L to list codes):
ca: Codi hex. (escriviu L per veure la llista de codis):

en: %s (%u-%u, default %u):
ca: %s (%u-%u, valor per defecte %u):

en: Using default value %u
ca: S'està utilitzant el valor per defecte %u

en: Value out of range.
ca: El valor està fora del rang.

en: Partition number
ca: Nombre de partició

en: Warning: partition %d has empty type
ca: Avís: la partició %d no té tipus

en: Selected partition %d
ca: S'ha seleccionat la partició %d

en: No partition is defined yet!
ca: Encara no hi ha cap partició definida.

en: All primary partitions have been defined already!
ca: Ja s'han definit totes les particions primàries.

en: cylinder
ca: cilindre

en: Changing display/entry units to %s
ca: S'està canviant les unitats de visualització/entrada a %s

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
ca: Avís: la partició %d és una partició estesa

en: DOS Compatibility flag is set
ca: S'ha establert el senyalador de compatibilitat amb DOS

en: DOS Compatibility flag is not set
ca: No s'ha establert el senyalador de compatibilitat amb DOS

en: Partition %d does not exist yet!
ca: La partició %d encara no existeix.

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
ca: El tipus 0 significa espai lliure per a molts sistemes
    (però no per a Linux). No és aconsellable tenir
    particions del tipus 0. Les podeu suprimir amb
    l'ordre «d».

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
ca: No podeu convertir una partició a estesa, o al revés, primer
    cal que l'esborreu.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
ca: Es recomana deixar la partició 3 com a disc complet (5), ja
    que així ho espera SunOS/Solaris i fins i tot és adequat per a
    Linux.

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
ca: S'ha canviat el tipus del sistema de la partició %d per %x (%s)

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
ca: La partició %d té diferents començaments físics/lògics (no Linux?):

en:      phys=(%d, %d, %d)
ca:      físic=(%d, %d, %d)

en: logical=(%d, %d, %d)
ca: lògic=(%d, %d, %d)

en: Partition %d has different physical/logical endings:
ca: La partició %d té diferents finals físics/lògics:

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
ca: La partició %i no comença en el límit del cilindre:

en: should be (%d, %d, 1)
ca: ha de ser (%d, %d, 1)

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
ca: La partició %i no acaba en un límit de cilindre.

en: should be (%d, %d, %d)
ca: ha de ser (%d, %d, %d)

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
ca: 
    Disc %s: %ld MB, %lld octets

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
ca: 
    Disc %s: %ld.%ld GB, %lld octets

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
ca: Res a fer. L'ordenament ja és correcte.

en: This doesn't look like a partition table
    Probably you selected the wrong device.
ca: Això no sembla cap taula de particions
    Probablement heu seleccionat un dispositiu incorrecte.

en: %*s Boot      Start         End      Blocks   Id  System
ca: %*s Arrenc.   Inici         Final    Blocs    Id  Sistema

en: Device
ca: Dispositiu

en: 
    Partition table entries are not in disk order
ca: 
    Les entrades a la taula de particions no estan en l'ordre del disc

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl     Start      Size ID
ca: N. IA Cap Sect Cil Cap Sect Cil     Inici      Mida ID

en: Warning: partition %d contains sector 0
ca: Avís: la partició %d conté el sector 0

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
ca: Partició %d: el capçal %d supera el màxim %d

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
ca: Partició %d: el cilindre %d supera el màxim %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
ca: Partició %d: sectors anteriors %d difereixen del total %d

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
ca: Avís: inici de dades incorrecte en la partició %d

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
ca: Avís: la partició %d cavalca amb la partició %d.

en: Warning: partition %d is empty
ca: Avís: la partició %d està buida

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
ca: La partició lògica %d no està integrada en la partició %d

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
ca: La partició %d ja està definida. Esborreu-la abans de tornar-la a afegir.

en: No free sectors available
ca: No hi ha cap sector lliure disponible

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
ca: 	Aquest fdisk no pot gestionar etiquetes de disc AIX.
    	Si desitgeu afegir particions DOS, creeu una nova taula de
    	 particions DOS (Useu o).
    	Avís: Això destruirà el contingut actual del disc.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
ca: Primer heu de suprimir alguna partició i afegir-ne una d'estesa

en: All logical partitions are in use
ca: S'usen totes les particions lògiques

en: Adding a primary partition
ca: S'està afegint una partició primària

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
ca: Acció de l'ordre
    %s
       p   partició primària (1-4)

en: l   logical (5 or over)
ca: l   lògica (5 o superior)

en: e   extended
ca: e   estesa

en: Invalid partition number for type `%c'
ca: Nombre de partició no vàlid per al tipus `%c'

en: The partition table has been altered!
ca: S'ha modificat la taula de particions.

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
ca: S'està cridant ioctl() per rellegir la taula de particions.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
ca: 
    Avís: Si heu creat o modificat alguna partició
    DOS 6.x, mireu la pàgina del manual de fdisk
    per a informació addicional.

en: 
    Error closing file
ca: 
    S'ha produït un error en tancar el fitxer

en: Syncing disks.
ca: S'estan sincronitzant els discs.

en: Partition %d has no data area
ca: La partició %d no té cap àrea de dades

en: New beginning of data
ca: Nou començament de dades

en: Expert command (m for help):
ca: Ordre d'expert (m per a obtenir ajuda):

en: Number of cylinders
ca: Nombre de cilindres

en: Number of heads
ca: Nombre de capçals

en: Number of sectors
ca: Nombre de sectors

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
ca: Avís: s'està establint el desplaçament del sector per a la compatibilitat amb DOS

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
ca: El disc %s no conté una taula de particions vàlida

en: Cannot open %s
ca: No es pot obrir %s

en: cannot open %s
ca: no es pot obrir %s

en: %c: unknown command
ca: %c: ordre desconeguda

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
ca: Aquest nucli troba la mida del sector automàtiament; s'ignorarà l'opció -b

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
ca: Avís: l'opció -b (estableix la mida del sector) s'ha d'usar amb un dispositiu específic

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
ca: En entrar el mode d'etiqueta, s'ha detectat una etiqueta de disc OSF/1 en %s.

en: Command (m for help):
ca: Ordre (m per a obtenir ajuda):

en: 
    The current boot file is: %s
ca: 
    L'actual fitxer d'arrencada és: %s

en: Please enter the name of the new boot file:
ca: Entreu el nom del nou fitxer d'arrencada:

en: Boot file unchanged
ca: No s'ha modificat el fitxer d'arrencada

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
ca: 
    	No hi ha menú d'usuari expert per a les taules de particions SGI.

en: SGI raw
ca: SGI cru

en: SGI volume
ca: Volum SGI

en: SGI xfs
ca: SGI en xfs

en: Linux swap
ca: Intercanvi Linux

en: Linux native
ca: Linux nativa

en: Linux RAID
ca: RAID Linux

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
ca: Segons MIPS Computer Systems, Inc. l'etiqueta no pot contenir més de 512 octets

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
ca: S'ha detectat una etiqueta de disc sgi amb una suma de comprovació incorrecta.

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
ca: ----- particions -----
    Pt# %*s  Info     Inici       Final Sectors  Id  Sistema

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
ca: ----- Informació d'arrencada -----
    Fitxer d'arrencada: %s
    ----- Entrades de directoris -----

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
ca: %2d: %-10s sector%5u mida%8u

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
ca: 
    El fitxer d'arrencada no és vàlid!
    	El fitxer d'arrencada ha de ser un camí absolut
    	diferent de zero, p.e. "/unix" o "/unix.save".

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
ca: 
    	El nom del fitxer d'arrencada és massa llarg: màxim de 16 octets.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
ca: 
    	El fitxer d'arrencada ha de tenir un camí completament qualificat.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
ca: 
    	Tingueu en compte que no es comprova l'existència del fitxer d'arrencada.
    	El valor per defecte SGI és "/unix" i per a la còpia de seguretat "/unix.save".

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
ca: 
    	S'ha canviat el fitxer d'arrencada a "%s".

en: More than one entire disk entry present.
ca: Hi ha present més d'una entrada de disc complet.

en: No partitions defined
ca: No hi han particions definides

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
ca: Per a IRIX es recomana que la partició 11 abasti tot el disc.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
ca: La partició del disc sencer ha de començar en el bloc 0,
    no en el bloc de disc %d.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
ca: La partició de disc sencer sols té un mida de %d blocs,
    mentre que el disc té una longitud de %d blocs.

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
ca: Una partició (#11) hauria d'abastar el disc sencer.

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
ca: La partició %d no comença en un límit de cilindre.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
ca: La partició %d no acaba en un límit de cilindre.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
ca: Les particions %d i %d es solapen en %d sectors.

en: Unused gap of %8u sectors - sectors %8u-%u
ca: Hi ha un buit que no s'usa de %8u sectors - sectors %8u-%u

en: 
    The boot partition does not exist.
ca: 
    La partició d'arrencada no existeix.

en: 
    The swap partition does not exist.
ca: 
    La partició d'intercanvi no existeix.

en: 
    The swap partition has no swap type.
ca: 
    La partició d'intercanvi no és del tipus d'intercanvi.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
ca: 	Heu escollit un nom de fitxer d'arrencada inusual.

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
ca: Podeu canviar l'etiqueta de les particions no buides.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
ca: Està altament recomenat que la partició en el desplaçament 0
    sigui del tipus "SGI volhdr"; el sistema IRIX l'usarà per
    recuperar des del seu directori d'utilitats com ara sash i fx.
    Només l'entrada de disc sencer "Volum SGI" pot infringir això.
    Escriviu SÍ si esteu segur que voleu tornar a etiquetar aquesta partició.

en: YES
ca: SÍ

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
ca: Ja sabeu que hi ha un encavalcament de particions al disc?

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
ca: S'està intentant generar una entrada de disc sencer automàticament.

en: The entire disk is already covered with partitions.
ca: El disc sencer ja està cobert de particions.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
ca: S'ha produït un encavalcament de particions al disc. Corregiu-ho.

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
ca: Es recomana especialment que la onzena partició
    cobreixi el disc sencer i sigui del tipus 'volum SGI'

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
ca: Es produirà un encavalcament de particions al disc. Corregiu-ho.

en:  Last %s
ca:  Últim %s

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
ca: S'està construint una nova etiqueta de disc SGI. Els canvis només romandran
    a la memòria fins que decidiu escriure'ls. Després d'això, no es podrà
    recuperar l'anterior contingut.

en: Warning:  BLKGETSIZE ioctl failed on %s.  Using geometry cylinder value of %d.
    This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
ca: Avís: no s'ha pogut executar ioctl BLKGETSIZE a %s. S'està utilitzant el valor de la geometria del cilindre %d.
    Aquest valor es pot truncar per a dispositius > 33.8 GB.

en: Trying to keep parameters of partition %d.
ca: S'està intentant mantenir els paràmetres de la partició %d.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
ca: ID=%02x	INICI=%d	LONGITUD=%d

en: SunOS root
ca: SunOS arrel

en: SunOS swap
ca: SunOS d'intercanvi

en: Whole disk
ca: Disc sencer

en: SunOS stand
ca: SunOS estàndard

en: Linux raid autodetect
ca: Autodetecció RAID Linux

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
ca: S'ha detectat una etiqueta de disc amb una suma de comprovació incorrecta.
    Probablement haureu d'establir tots els valors,
    p.ex. capçals, sectors, cilindres i particions, o forçar
    una nova etiqueta (ordre s del menú principal)

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
ca: S'està construint una nova etiqueta de disc sun. Els canvis només romandran
    a la memòria fins que decidiu escriure'ls. Després d'això, l'anterior
    contingut serà irrecuperable.

en: Sectors/track
ca: Sectors/pista

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
ca: La partició %d no acaba en un límit de cilindre

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
ca: La partició %d encavalca amb d'altres en els sectors %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
ca: Buit no usat - sectors 0-%d

en: Unused gap - sectors %d-%d
ca: Buit no usat - sectors %d-%d

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
ca: Altres particions cobreixen el disc sencer.
    Abans de tornar-hi esborreu-ne o reduïu-ne la seva mida.

en: Sector %d is already allocated
ca: El sector %d ja està assignat

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
ca: No heu cobert el disc sencer amb la tercera partició, però el
    valor %d %s encavalca amb d'altres particions. S'ha canviat l'entrada
    per %d %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
ca: Si desitgeu mantenir la compatibilitat amb SunOS/Solaris, considereu deixar
    aquesta partició com a Disc sencer (5), començant en 0, amb %u sectors

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
ca: Es recomana especialment que la partició en el desplaçament 0
    sigui UFS, EXT2FS o SunOS d'intercanvi. Si es posa Linux
    d'intercanvi, es pot destruir la taula de particions i el bloc d'arrencada.
    Escriviu SÍ si esteu segur que desitgeu que s'etiqueti la partició
    amb el 82 (Linux d'intercanvi):

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
ca: %*s Senyal.  Inici      Final   Blocs   Id  Sistema

en: Number of alternate cylinders
ca: Nombre de cilindres alternatius

en: Extra sectors per cylinder
ca: Sectors addicionals per cilindre

en: Interleave factor
ca: Factor d'entrellaçat

en: Rotation speed (rpm)
ca: Velocitat de rotació (r.p.m.)

en: Number of physical cylinders
ca: Nombre de cilindres físics

en: Empty
ca: Buida

en: XENIX root
ca: XENIX arrel

en: Extended
ca: Estesa

en: AIX bootable
ca: AIX arrencable

en: OS/2 Boot Manager
ca: Gestor d'arrencada OS/2

en: W95 Ext'd (LBA)
ca: W95 Estesa (LBA)

en: Hidden FAT12
ca: FAT12 oculta

en: Compaq diagnostics
ca: Diagnòstics Compaq

en: Hidden FAT16 <32M
ca: FAT16 <32M oculta

en: Hidden FAT16
ca: FAT16 oculta

en: Hidden HPFS/NTFS
ca: HPFS/NTFS oculta

en: AST SmartSleep
ca: SmartSleep d'AST

en: Hidden W95 FAT32
ca: W95 FAT32 oculta

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
ca: W95 FAT32 (LBA) oculta

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
ca: W95 FAT16 (LBA) oculta

en: PartitionMagic recovery
ca: Recuperació PartitionMagic

en: PPC PReP Boot
ca: PPC arrencada PReP

en: QNX4.x 2nd part
ca: QNX4.x segona part

en: QNX4.x 3rd part
ca: QNX4.x tercera part

en: GNU HURD or SysV
ca: GNU HURD o SysV

en: Old Minix
ca: Minix antic

en: Minix / old Linux
ca: Minix / antic Linux

en: Linux swap / Solaris
ca: Intercanvi Linux / Solaris

en: OS/2 hidden C: drive
ca: Unitat C: oculta d'OS/2

en: Linux extended
ca: Linux estesa

en: NTFS volume set
ca: Joc de volums NTFS

en: Linux plaintext
ca: Linux text

en: IBM Thinkpad hibernation
ca: Hivernació d'IBM Thinkpad

en: Darwin UFS
ca: UFS de Darwin

en: Darwin boot
ca: Arrencada de Darwin

en: BSDI fs
ca: S.f. BSDI

en: BSDI swap
ca: Intercanvi de BSDI

en: Boot Wizard hidden
ca: Boot Wizard ocult

en: Solaris boot
ca: Arrencada Solaris

en: Non-FS data
ca: Dades sense S.F.

en: Dell Utility
ca: Utilitat Dell

en: DOS access
ca: Accés DOS

en: BeOS fs
ca: Sis. Fitx. BeOS

en: Linux/PA-RISC boot
ca: Arrencada Linux/PA-RISC

en: DOS secondary
ca: Secundària DOS

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
ca: s'ha produït un error en cercar a %s - no es pot cercar a %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
ca: s'ha produït un error en cercar: s'esperava 0x%08x%08x, s'ha obtingut 0x%08x%08x

en: out of memory - giving up
ca: s'ha esgotat la memòria - s'està abandonant

en: read error on %s - cannot read sector %lu
ca: s'ha produït un error de lectura a %s - no s'ha pogut llegir el sector %lu

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
ca: ERROR: el sector %lu no té cap signatura msdos

en: write error on %s - cannot write sector %lu
ca: s'ha produït un error d'escriptura a %s - no s'ha pogut escriure el sector %lu

en: cannot open partition sector save file (%s)
ca: no s'ha pogut obrir el sector de la partició del fitxer desat (%s)

en: write error on %s
ca: s'ha produït un error d'escriptura a %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
ca: no s'ha pogut executar stat al fitxer de restauració de la partició (%s)

en: partition restore file has wrong size - not restoring
ca: el fitxer de restauració de la partició té una mida incorrecta - no es restaurarà

en: out of memory?
ca: s'ha esgotat la memòria?

en: cannot open partition restore file (%s)
ca: no es pot obrir el fitxer de restauració de la partició (%s)

en: error reading %s
ca: s'ha produït un error en llegir %s

en: cannot open device %s for writing
ca: no s'ha pogut obrir per a escriptura el dispositiu %s

en: error writing sector %lu on %s
ca: s'ha produït un error en escriure el sector %lu en %s

en: Disk %s: cannot get geometry
ca: Disc %s: no s'ha pogut obtenir la geometria

en: Disk %s: cannot get size
ca: Disc %s : no s'ha pogut obtenir la mida.

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
ca: Avís: inici=%lu - sembla una partició i no un disc sencer.
    No té sentit que hi executeu fdisk.[Useu l'opció --force si realment ho desitgeu.]

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
ca: Avís: HDIO_GETGEO indica que hi ha %lu capçals

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
ca: Avís: HDIO_GETGEO indica que hi ha %lu sectors

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
ca: Avís: HDIO_GETGEO indica que hi ha %lu cilindres

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
ca: Avís: el nombre de sectors és improbable (%lu); normalment com a molt 63
    Això donarà problemes amb el programari que usi adreces C/H/S

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
ca: 
    Disc %s: %lu cilindres, %lu capçals, %lu sectors/pista

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
ca: %s de partició %s té un valor impossible per al capçal: %lu (hauria d'estar entre 0 i %lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
ca: %s de partició %s té un valor impossible per al sector: %lu (hauria d'estar entre 1 i %lu)

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
ca: %s de partició %s té un valor impossible per als cilindres: %lu (hauria d'estar entre 0 i %lu)

en: Id  Name
ca: Id  Nom

en: Re-reading the partition table ...
ca: S'està rellegint la taula de particions...

en: Error closing %s
ca: S'ha produït un error en tancar %s

en: %s: no such partition
ca: %s: aquesta partició no existeix

en: unrecognized format - using sectors
ca: format no reconegut; s'està usant els sectors

en: unimplemented format - using %s
ca: format no implementat; s'està usant %s

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
ca: Unitats = cilindres de %lu octets, blocs de 1024 octets, contant des de %d

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
ca:    Disp. Arr.  Inici     Final #cil.    #blocs    Id  Sistema

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
ca: Unitats = sectors de 512 octets, contant des de %d

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
ca:    Disp. Arr      Inici       Final #sectors  Id  Sistema

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
ca: Unitats = blocs de 1024 octets, contant des de %d

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
ca:    Disp. Arr.    Inici       Final   #blocs   Id  Sistema

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
ca: Unitats = mebibytes de 1048576 octets, blocs de 1024 octets, comptant des de %d

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
ca:    Disp. Arr.  Inici   Final  MiB    #blocs    Id. sistema

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: 		comença: (cil.,capç.,sect.) esperat (%ld,%ld,%ld) trobat (%ld,%ld,%ld)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: 		final: (cil.,capç.,sect.) esperat (%ld,%ld,%ld) trobat (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
ca: la partició acaba en el cilindre %ld, més enllà del final del disc

en: No partitions found
ca: No s'han trobat particions

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
ca: Avís: La taula de particions sembla haver-se creat
      per a C/H/S=*/%ld/%ld (en comptes de %ld/%ld/%ld).
    Per a aquest llistat s'assumirà aquesta geometria.

en: no partition table present.
ca: no hi ha cap taula de particions.

en: strange, only %d partitions defined.
ca: és estrany, només hi ha definides %d particions.

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
ca: Avís: la partició %s té una mida 0 però no està marcada com a buida

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
ca: Avís: la partició %s té una mida 0 i és arrencable

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
ca: Avís: la partició %s té una mida 0 i no comença en zero

en: Warning: partition %s
ca: Avís: la partició %s

en: is not contained in partition %s
ca: no està contingut a dins de la partició %s

en: Warning: partitions %s
ca: Avís: les particions %s

en: and %s overlap
ca: i %s encavalquen

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
ca: Avís: la partició %s conté part de la taula de particions
    (sector %lu) i la destruirà quan s'ompli

en: Warning: partition %s starts at sector 0
ca: Avís: la partició %s comença en el sector 0

en: Warning: partition %s extends past end of disk
ca: Avís: la partició %s s'extén més enllà del final del disc

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
ca: Entre les particions primàries, almenys una pot ser estesa
     (encara que això no és un problema en Linux)

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
ca: Avís: la partició %s no comença al límit d'un cilindre

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
ca: Avís: la partició %s no acaba al límit d'un cilindre

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
ca: Avís: hi ha més d'una partició primària marcada com d'arrencada (activa)
    Això no és problema per al LILO, però l'MBR del DOS no arrencarà aquest disc.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
ca: Avís: normalment només es pot arrencar des de particions primàries.
    El LILO no tindrà en compte el senyalador d'«arrencada».

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
ca: Avís: no hi ha cap partició primària marcada com d'arrencada (activa).
    Això no és problema per al LILO, però el MBR de DOS no arrencarà aquest disc.

en: start
ca: inici

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: partició %s: inici: (cil.,capç.,sect.) s'esperava (%ld,%ld,%ld) s'ha trobat (%ld,%ld,%ld)

en: end
ca: final

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
ca: partició %s: final: (cil.,capç.,sect.) s'esperava (%ld,%ld,%ld) s'ha trobat (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
ca: La partició %s acaba en el cilindre %ld, més enllà del final del disc

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
ca: Avís: s'ha desplaçat l'inici de la partició estesa de %ld a %ld
    (Només per al llistat, no en canvia el contingut.)

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
ca: Avís: la partició estesa no comença al límit d'un cilindre.
    El DOS i Linux interpretaran el contingut de manera diferent.

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
ca: hi ha massa particions - s'ignoraran les posteriors a la: (%d)

en: tree of partitions?
ca: l'arbre de particions?

en: detected Disk Manager - unable to handle that
ca: s'ha detectat el gestor de disc - no s'ha pogut gestionar

en: DM6 signature found - giving up
ca: s'ha trobat una signatura DM6 - s'està deixant còrrer

en: strange..., an extended partition of size 0?
ca: estrany..., una partició estesa de mida 0?

en: strange..., a BSD partition of size 0?
ca: estrany..., una partició BSD de mida 0?

en:  %s: unrecognized partition table type
ca:  %s: no s'ha pogut reconèixer el tipus de la taula de particions

en: -n flag was given: Nothing changed
ca: s'ha especificat el senyalador -n: No s'ha canviat res

en: Failed saving the old sectors - aborting
ca: No s'ha pogut desar els sector antics - s'està avortant

en: Failed writing the partition on %s
ca: No s'ha pogut escriure la partició a %s

en: long or incomplete input line - quitting
ca: línia d'entrada llarga o incompleta - s'està sortint

en: input error: `=' expected after %s field
ca: s'ha produït un error en l'entrada: s'esperava `=' després del camp %s

en: input error: unexpected character %c after %s field
ca: s'ha produït un error en l'entrada: no s'esperava el caràcter %c després del camp %s

en: unrecognized input: %s
ca: no s'ha pogut reconèixer l'entrada: %s

en: number too big
ca: el nombre és massa gran

en: trailing junk after number
ca: dades estranyes després del nombre

en: no room for partition descriptor
ca: no hi ha espai per al descriptor de partició

en: cannot build surrounding extended partition
ca: no s'ha pogut crear una partició estesa adjunta

en: too many input fields
ca: hi ha massa camps a l'entrada

en: No room for more
ca: No queda més espai

en: Illegal type
ca: Tipus no permès

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
ca: Avís: la mida indicada (%lu) excedeix la màxima acceptable (%lu)

en: Warning: empty partition
ca: Avís: partició buida

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
ca: Avís: l'inici de la partició no és correcte (mínim %lu)

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
ca: no s'ha pogut reconèixer el senyalador d'arrencada - escolliu - o *

en: partial c,h,s specification?
ca: especificació parcial de c,h,s?

en: Extended partition not where expected
ca: La partició estesa no és on s'esperava

en: bad input
ca: entrada dolenta

en: too many partitions
ca: hi ha massa particions

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
ca: Entrada en el següent format; els camps absents obtenen un valor per defecte.
    <inici> <mida> <tipus [E,S,L,X,hex]> <arrencable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Normalment només cal especificar <inici> i <mida> (i potser <tipus>).

en: Usage: %s [options] device ...
ca: Forma d'ús: %s [opcions] dispositiu ...

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
ca: dispositiu: semblant a /dev/hda o /dev/sda

en: useful options:
ca: opcions útils:

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
ca:     -s [o --show-size]:  Mostra la mida d'una partició

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
ca:     -c [o --id]:         Imprimeix o canvia l'identificador de la partició

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
ca:     -l [o --list]:       Mostra les particions de cada dispositiu

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
ca:     -d [o --dump]:       El mateix, però amb un format adequat per a una
                             entrada posterior

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
ca:     -i [o --increment]:  Nombre de cilindres, etc. des de 1 en comptes de 0

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
ca:     -uS, -uB, -uC, -uM:  Accepta/reporta en unitats de sectors/blocs/cilindres/MB

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
ca:     -T [o --list-types]: Llista els tipus de particions conegudes

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
ca:     -D [o --DOS]:        Per compatibilitat amb DOS: es perd una mica d'espai

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
ca:     -R [o --re-read]:    Fa que el nucli rellegeixi la taula de particions

en:     -N# :                change only the partition with number #
ca:     -N# :                Només canvia la partició amb el número #

en:     -n :                 do not actually write to disk
ca:     -n :                 No escrigues realment al disc

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
ca:     -O fitxer :          Desa els sectors que es sobreescriuran en un fitxer

en:     -I file :            restore these sectors again
ca:     -I fitxer:           Restaura aquests sectors altra vegada

en:     -v [or --version]:   print version
ca:     -v [o --version]:    Imprimeix la versió

en:     -? [or --help]:      print this message
ca:     -? [o --help]:       Imprimeix aquest missatge

en: dangerous options:
ca: opcions perilloses:

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
ca:     -g [o --show-geometry]:  Imprimeix la idea que té el nucli de la geometria

en:     -G [or --show-pt-geometry]: print geometry guessed from the partition table
ca:     -G [o --show-pt-geometry]: Imprimeix la geometria que s'ha endevinat
                                   partir de la taula de particions

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
ca:     -x [o --show-extended]:  També llista les particions esteses a la sortida
                                 o els descriptors esperats en l'entrada

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
ca:     -L  [o --Linux]:       No mostra avisos sobre aspectes irrellevants per
                               a Linux

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
ca:     -q  [o --quiet]:       Suprimeix els avisos

en:     You can override the detected geometry using:
ca:     Podeu modificar la geometria detectada usant:

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
ca:     -C# [o --cylinders #]: Estableix el nombre de cilindres que s'usaran

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
ca:     -H# [o --heads #]:     Estableix el nombre de capçals que s'usaran

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
ca:     -S# [o --sectors #]:   Estableix el nombre de sectors que s'usaran

en: You can disable all consistency checking with:
ca: Podeu desactivar tota comprovació de consistència amb:

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
ca:     -f  [o --force]:       Farà el que li digueu, encara que sigui estúpid

en: Usage:
ca: Forma d'ús:

en: %s device		 list active partitions on device
ca: %s dispositiu		 enumera les particions actives del dispositiu

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
ca: %s dispositiu n1 n2 ... activa particions n1 ..., desactiva la resta

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
ca: %s -Un perifèric	 activa la partició n, desactiva la resta

en: no command?
ca: cap ordre?

en: total: %llu blocks
ca: total: %llu blocs

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
ca: forma d'ús: sfdisk --print-id dispositiu número_partició

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
ca: forma d'ús: sfdisk --change-id dispositiu número_partició Id

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
ca: forma d'ús: sfdisk --id dispositiu partició_número [Id]

en: can specify only one device (except with -l or -s)
ca: només podeu especificar un dispositiu (excepte amb -l o -s)

en: cannot open %s read-write
ca: no es pot obrir %s per a lectura-escriptura

en: cannot open %s for reading
ca: no es pot obrir %s per a lectura

en: %s: OK
ca: %s: Correcte

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
ca: %s : %ld cilindres, %ld capçals, %ld sectors/pista

en: Cannot get size of %s
ca: No s'ha pogut obtenir la mida de %s

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
ca: octet actiu incorrecte: 0x%x en comptes de 0x80

en: Done
ca: Fet

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
ca: Teniu %d particions primàries actives. Això no és important per al LILO,
    però l'MBR del DOS només pot arrencar discs amb una partició activa.

en: partition %s has id %x and is not hidden
ca: la partició %s té l'identificador %x i no està oculta

en: Bad Id %lx
ca: Identificador dolent %lx

en: This disk is currently in use.
ca: Aquest disc està actualment en ús.

en: Fatal error: cannot find %s
ca: S'ha produït un error fatal: no s'ha pogut trobar %s

en: Warning: %s is not a block device
ca: Avís: %s no és un dispositiu de blocs

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
ca: S'està comprovant que en aquest moment ningú estigui usant aquest disc...

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
ca: 
    Aquest disc està actualment en ús; reparticionar-lo probablement sigui
    una mala idea. Desmunteu tots els sistemes de fitxers i executeu
    swapoff en totes les particions d'intercanvi del disc.
    Useu el senyalador --no-reread per a suprimir aquesta comprovació.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
ca: Useu el senyalador --force per a obviar totes les comprovacions.

en: OK
ca: Correcte

en: Old situation:
ca: Antiga situació:

en: Partition %d does not exist, cannot change it
ca: La partició %d no existeix; no s'ha pogut canviar

en: New situation:
ca: Nova situació:

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
ca: Aquestes particions no em semblen bé - no s'ha canviat res.
    (Si realment desitgeu fer això, useu l'opció --force).

en: I don't like this - probably you should answer No
ca: No em sembla bé - probablement hagueu de respondre No

en: Are you satisfied with this? [ynq]
ca: Esteu satisfet amb això? [ynq]

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
ca: Desitgeu escriure això al disc? [ynq]

en: 
    sfdisk: premature end of input
ca: 
    sfdisk: final prematur de l'entrada

en: Quitting - nothing changed
ca: S'està sortint - no s'ha canviat res

en: Please answer one of y,n,q
ca: Respongueu amb una: y,n,q

en: Successfully wrote the new partition table
ca: S'ha escrit correctament la nova taula de particions

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
ca: Si heu creat o modificat una partició DOS, com /dev/foo7, useu dd(1)
    per a posar a zero els primers 512 octets:
    	dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (Mireu fdisk(8).)

en: Try `getopt --help' for more information.
ca: Escolliu `getopt --help' per obtenir més informació.

en: empty long option after -l or --long argument
ca: opció llarga buida després de l'argument -l o --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
ca: intèrpret d'ordres desconegut després de l'argument -s o --shell

en: Usage: getopt optstring parameters
ca: Forma d'ús: getopt cadena_opcions paràmetres

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
ca:        getopt [opcions] [--] cadena_opcions paràmetres

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
ca:        getopt [opcions] -o|--options cadena_opcions [opcions] [--]

en:               parameters
ca:               paràmetres

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
ca:   -a, --alternative            Permet opcions llargues amb només un -

en:   -h, --help                   This small usage guide
ca:   -h, --help                   Aquesta petita guia d'ús

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
ca:   -l, --longoptions=opc_llarg   Opcions llargues a reconèixer

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
ca:   -n, --name=nom_programa      El nom amb el que s'informa dels errors

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
ca:   -o, --options=cadena_opcions Opcions curtes a reconèixer

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
ca:   -q, --quiet                  Inhabilita els informes d'error mitjançant
                                   getopt(3)

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
ca:   -Q, --quiet-output           No hi ha sortida normal

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
ca:   -s, --shell=intèrpret_ordres Estableix els mateixos convenis quant a les
                                   cometes que l'interpret d'ordres indicat

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
ca:   -T, --test                   Prova la versió del getopt(1)

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
ca:   -u, --unqote                 No es posarà la sortida entre cometes

en:   -V, --version                Output version information
ca:   -V, --version                Mostra la informació de la versió

en: missing optstring argument
ca: falta l'argument cadena_opcions

en: internal error, contact the author.
ca: s'ha produït un error intern; contacteu amb l'autor.

en: booted from MILO
ca: s'ha arrencat des de MILO

en: Ruffian BCD clock
ca: Rellotge BCD Ruffian

en: clockport adjusted to 0x%x
ca: s'ha ajustat el port del rellotge a 0x%x

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
ca: %s: comprovació de %s atòmic ha fallat per 1000 iteracions!

en: Cannot open /dev/port: %s
ca: No s'ha pogut obrir /dev/port: %s

en: I failed to get permission because I didn't try.
ca: No s'ha pogut obtenir el permís perquè no s'ha intentat.

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
ca: %s no pot aconseguir l'accés al port d'E/S: la crida iopl(3) ha fallat.

en: Probably you need root privileges.
ca: Probablement necessiteu privilegis de root.

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
ca: S'està assumint que el rellotge del maquinari manté l'hora %s.

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
ca: %s: Avís: no s'ha reconegut la tercera línia del fitxer adjtime

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
ca: (S'esperava: `UTC', `LOCAL' o res).

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
ca: L'últim ajust de desfasament es va fer %ld segons després de 1969

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
ca: L'última calibració es va fer %ld segons després de 1969

en: Hardware clock is on %s time
ca: El rellotge del maquinari té l'hora %s

en: unknown
ca: desconegut

en: Waiting for clock tick...
ca: S'està esperant el tic del rellotge...

en: ...got clock tick
ca: ...s'ha rebut el tic del rellotge

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
ca: Valors incorrectes en el rellotge del maquinari: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
ca: Hora del maquinari : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld segons després de 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
ca: Hora llegida del rellotge del maquinari : %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
ca: S'està establint l'hora del maquinari en %.2d:%.2d:%.2d = %ld segons des de 1969

en: Clock not changed - testing only.
ca: El rellotge no s'ha modificat - només s'ha provat.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
ca: Els registres del rellotge del maquinari contenen valores invàlids (p.ex. dia 50 del mes) o excedeixen el rang que poden usar (p.e. l'any 2095).

en: %s  %.6f seconds
ca: %s  %.6f segons

en: No --date option specified.
ca: No s'ha especificat l'opció --date.

en: --date argument too long
ca: argument --date massa llarg

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
ca: El valor de l'opció --date no és una data vàlida.
    En concret, conté cometes.

en: Issuing date command: %s
ca: S'està executant l'ordre date: %s

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
ca: No s'ha pogut executar el programa «date» en l'interpret d'ordres /bin/sh. popen() ha fallat

en: response from date command = %s
ca: resposta de l'ordre date = %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
ca: L'ordre date executada per %s ha retornat resultats inesperats.
    L'ordre era:
      %s
    La resposta ha estat:
      %s

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
ca: L'ordre date executada per %s no ha tornat cap valor enter tot i que s'esperava el valor de l'hora convertida.
    L'ordre era:
      %s
    La resposta ha estat:
     %s

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
ca: la cadena de la data %s equival a %ld segons des de 1969.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
ca: El rellotge de maquinari no conté una hora vàlida, pel que no es pot establir l'hora del sistema a partir d'aquest valor.

en: Calling settimeofday:
ca: Cridant a settimeofday:

en: Not setting system clock because running in test mode.
ca: No s'està configurant el rellotge del sistema perquè s'està executant en mode de prova.

en: Must be superuser to set system clock.
ca: Heu de ser el superusuari per configurar rellotge del sistema.

en: settimeofday() failed
ca: settimeofday() ha fallat

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
ca: No s'ha ajustat el factor de desfasament perquè el rellotge del maquinari contenia valors despreciables.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
ca: No s'ha ajustat el factor de desfasament perquè la data de l'última
    calibració és zero, així que l'historial és dolent, i és necessària
    una calibració des del començament.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
ca: No s'ajusta el factor de desfasament perquè fa menys d'un dia de l'última calibració.

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
ca: El rellotje s'ha desfasat %.1f segons en els últims %d segons, tot i emprar un factor de desfasament de %f segons diaris.
    S'està ajustant el factor de desfasament a %f segons diaris

en: Time since last adjustment is %d seconds
ca: Han transcorregut %d segons des de l'últim ajust

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
ca: S'han d'inserir %d segons i referir el temps anterior a fa %.6f segons

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
ca: No s'actualitzarà el fitxer adjtime perquè s'executa en mode de prova.

en: Would have written the following to %s:
    %s
ca: S'hauria escrit el següent a %s:
    %s

en: Drift adjustment parameters not updated.
ca: No s'han actualitzat els paràmetres d'ajustament del desfasament.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
ca: El rellotje de maquinari no conté una hora vàlida, i no es pot ajustar.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
ca: L'ajustament necessari és inferior a un segon, no s'ajustarà el rellotge.

en: Using %s.
ca: Usant %s.

en: No usable clock interface found.
ca: No s'ha trobat cap interfície de rellotge usable.

en: Unable to set system clock.
ca: No es pot establir el rellotge del sistema.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
ca: El nucli només té un valor d'època per al rellotge del maquinari en les màquines Alpha.
    Aquesta còpia de hwclock es va compilar per a una màquina no Alpha (pel que
    possiblement ara no s'executi en cap màquina Alpha). No s'ha executat cap acció.

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
ca: No es pot obtenir el valor d'època del nucli.

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
ca: El nucli assumeix un valor d'època de %lu

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
ca: Per establir el valor d'època, haureu d'usar l'opció 'epoch' per a indicar a quin valor s'ha d'establir.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
ca: No s'establirà el valor de l'època a  %d - només s'està provant.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
ca: No es pot establir el valor d'època en el nucli.

en: %s from %s
ca: %s de %s

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
ca: %s no admet arguments que no siguin opcions. Heu especificat %d.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
ca: Heu especificat múltiples funcions.
    Només podeu fer-ne una a la vegada.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
ca: %s: Les opcions --utc i --localtime s'exclouen mútuament. Les heu especificat totes dues.

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
ca: %s: Les opcions --adjust i --noadjfile s'exclouen mútuament. Les heu especificat totes dues.

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
ca: %s: Amb --noadjfile, haureu d'especificar --utc o --localtime

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
ca: L'hora indicada per establir no és usable. No s'ha tocat el rellotge.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
ca: Només el superusuari pot canviar el rellotge del maquinari.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
ca: Només el superusuari port canviar el rellotge del sistema.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
ca: Només el superusuari pot canviar el valor de l'època del rellotge del maquinari en el nucli.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
ca: No s'ha pogut accedir al rellotge del maquinari mitjançant cap dels mètodes coneguts.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
ca: Useu l'opció --debug per veure els detalls de la recerca d'un mètode d'accés.

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
ca: S'està esperant en bucle a que canviï l'hora de KDGHWCLK

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
ca: No s'ha pogut executar ioctl KDGHWCLK per llegir l'hora

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
ca: No s'ha pogut executar ioctl KDGHWCLK per llegir l'hora en el bucle

en: Timed out waiting for time change.
ca: S'ha excedit el temps d'espera per a què canviés l'hora.

en: ioctl() failed to read time from %s
ca: no ha estat possible executar ioctl() per llegir l'hora de %s

en: ioctl KDSHWCLK failed
ca: No s'ha pogut executar ioctl KDGHWCLK

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
ca: No s'ha pogut obrir /dev/tty1 o /dev/vc/1

en: KDGHWCLK ioctl failed
ca: No s'ha pogut executar ioctl KDGHWCLK

en: open() of %s failed
ca: No s'ha pogut executar open() de %s

en: ioctl() to %s to read the time failed.
ca: No s'ha pogut executar ioctl() a %s per llegir l'hora.

en: Waiting in loop for time from %s to change
ca: S'està esperant en bucle per a canviar l'hora de %s

en: %s does not have interrupt functions.
ca: %s no té funcions d'interrupció.

en: read() to %s to wait for clock tick failed
ca: No s'ha pogut executar read() a %s per esperar el tic del rellotge.

en: select() to %s to wait for clock tick failed
ca: No s'ha pogut executar select() a %s per esperar el tic del rellotge.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
ca: S'ha excedit el temps d'espera en executar select() a %s en esperar
    el tic del rellotge.

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
ca: No s'ha pogut executar ioctl() a %s per desactivar les interrupcions
    d'actualització

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
ca: No s'ha pogut executar ioctl() a %s per activar les interrupcions
    d'actualització, ha fallat inesperadament

en: ioctl() to %s to set the time failed.
ca: No s'ha pogut executar ioctl() a %s per establir l'hora.

en: ioctl(%s) was successful.
ca: S'ha executat ioctl(%s) satisfactòriament.

en: Open of %s failed
ca: S'ha produït un error en obrir %s

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
ca: Per a modificar el valor de l'època del nucli, heu d'accedir al controlador del dispositiu «rtc» de Linux mitjançant el fitxer especial de dispositiu %s. Aquest fitxer no existeix en aquest sistema.

en: Unable to open %s
ca: No es pot obrir %s

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
ca: No s'ha pogut executar ioctl(RTC_EPOCH_READ) a %s

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
ca: s'ha llegit el valor de l'època %ld de %s amb ioctl RTC_EPOCH_READ.

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
ca: El valor d'època no pot ser inferior a 1900. Heu indicat %ld

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
ca: s'està establint l'època a %ld amb ioctl RTC_EPOCH_SET a %s.

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
ca: El controlador de dispositiu del nucli per a %s no té el ioctl RTC_EPOCH_SET.

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
ca: No s'ha pogut executar ioctl(RTC_EPOCH_SET) a %s

en: %s: can't exec %s: %m
ca: %s: no s'ha pogut executar %s: %m

en: can't malloc initstring
ca: no s'ha pogut executar malloc() per a la cadena d'inicialització

en: bad timeout value: %s
ca: valor d'expiració erroni: %s

en: bad speed: %s
ca: velocitat incorrecta: %s

en: too many alternate speeds
ca: massa velocitats alternatives

en: /dev: chdir() failed: %m
ca: /dev: chdir() ha fallat: %m

en: /dev/%s: not a character device
ca: /dev/%s: no és un dispositiu de caràcter

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
ca: /dev/%s: no es pot obrir com a entrada estàndard: %m

en: %s: not open for read/write
ca: %s: no s'ha obert per a lectura/escriptura

en: %s: dup problem: %m
ca: %s: problema de dup: %m

en: user
ca: usuari

en: users
ca: usuaris

en: %s: read: %m
ca: %s: lectura: %m

en: %s: input overrun
ca: %s: desbordament de l'entrada

en: login: memory low, login may fail
ca: login: poca memòria; l'accés podria fallar

en: can't malloc for ttyclass
ca: no es pot executar malloc() per a ttyclass

en: can't malloc for grplist
ca: no es pot executar malloc per a grplist

en: Login on %s from %s denied by default.
ca: Per defecte, s'ha denegat l'accés a %s des de %s.

en: Login on %s from %s denied.
ca: S'ha denegat l'accés a %s des de %s.

en: %s: you (user %d) don't exist.
ca: %s: aquest usuari (%d) no existeix.

en: %s: user "%s" does not exist.
ca: %s: l'usuari "%s" no existeix.

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
ca: %s: només es poden modificar entrades locals; useu yp%s.

en: Unknown user context
ca: Es desconeix el context de l'usuari

en: %s: %s is not authorized to change the finger info of %s
ca: %s: %s no està autoritzat a canviar la informació del finger de %s

en: %s: Can't set default context for /etc/passwd
ca: %s: No s'ha pogut establir el context per defecte per a /etc/passwd

en: Changing finger information for %s.
ca: S'està canviant la informació del finger per a l'usuari %s.

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Incorrect password.
ca: La contrasenya no és correcta.

en: Finger information not changed.
ca: No s'ha canviat la informació del finger.

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
ca: Forma d'ús: %s [ -f nom_complet ] [ -o oficina ]

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
ca: [ -p telèfon_oficina ]
    	[ -h telèfon_particular ]

en: 
    Aborted.
ca: 
    S'ha avortat.

en: field is too long.
ca: el camp és massa llarg.

en: '%c' is not allowed.
ca: «%c» no està permès.

en: Control characters are not allowed.
ca: Els caràcters de control no estan permesos.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
ca: *NO* s'ha canviat la informació del finger. Intenteu-ho de nou més endavant.

en: Finger information changed.
ca: S'ha canviat la informació del finger.

en: %s: %s is not authorized to change the shell of %s
ca: %s: %s no està autoritzat a canviar l'intèrpret d'ordres de l'usuari %s

en: %s: Running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
ca: %s: L'UID en execució no coincideix amb l'UID de l'usuari que s'està alterant, s'ha denegat el canvi d'intèrpret d'ordres

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
ca: %s: El vostre intèrpret d'ordres no està a /etc/shells; s'ha denegat el canvi d'intèrpret d'ordres

en: Changing shell for %s.
ca: S'està canviant l'intèrpret d'ordres per %s.

en: New shell
ca: Nou intèrpret d'ordres

en: Shell not changed.
ca: No s'ha canviat l'intèrpret d'ordres.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
ca: No s'ha canviat l'intèrpret d'ordres. Intenteu-ho de nou més endavant.

en: Shell changed.
ca: S'ha canviat l'intèrpret d'ordres.

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
ca: Forma d'ús: %s [ -s intèrpret_d'ordres ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
    	[ nom_usuari ]

en: %s: shell must be a full path name.
ca: %s: l'intèrpret d'ordres ha de ser un camí complet.

en: %s: "%s" does not exist.
ca: %s: "%s" no existeix.

en: %s: "%s" is not executable.
ca: %s: "%s" no és executable.

en: %s: '%c' is not allowed.
ca: %s: '%c' no està permès.

en: %s: Control characters are not allowed.
ca: %s: Els caràcters de control no estan permesos.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
ca: Avís: "%s" no està llistat a /etc/shells.

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
ca: %s: "%s" no està llistat a /etc/shells.

en: Use %s -l to see list.
ca: Useu %s -l per veure'n la llista.

en: No known shells.
ca: No es coneix cap intèrpret d'ordres.

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
ca: forma d'ús: last [-#] [-f fitxer] [-t tty] [-h nom_ordinador] [usuari ...]

en:   still logged in
ca:   encara teniu una sessió en el sistema

en: 
    wtmp begins %s
ca: 
    wtmp comença %s

en: last: malloc failure.
ca: last: no ha estat possible executar malloc.

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
ca: 
    interromput %10.10s %5.5s

en: FATAL: can't reopen tty: %s
ca: S'ha produït un error fatal: no s'ha pogut reobrir tty: %s

en: FATAL: bad tty
ca: S'ha produït un error fatal: terminal erroni

en: login: -h for super-user only.
ca: login: només el superusuari pot fer servir -h.

en: usage: login [-fp] [username]
ca: forma d'ús: login [-fp] [nom_usuari]

en: Couldn't initialize PAM: %s
ca: No s'ha pogut inicialitzar PAM: %s

en: login:
ca: entrada:

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
ca: S'HA INTENTAT ACCEDIR SENSE ÈXIT %d VEGADES DES DE %s PER A %s, %s

en: Login incorrect
ca: L'entrada no és correcta

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
ca: S'HA INTENTAT ENTRAR MASSA VEGADES (%d) DES DE %s PER A %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
ca: NO S'HA POGUT INICIAR LA SESSIÓ DES DE %s PER A %s, %s

en: 
    Login incorrect
ca: 
    Entrada incorrecta

en: 
    Session setup problem, abort.
ca: 
    S'ha produït un problema en iniciar la sessió, s'avortarà.

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
ca: Nom d'usuari NUL a %s:%d. S'avortarà.

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
ca: Nom d'usuari invàlid "%s" a %s:%d. S'avortarà.

en: login: Out of memory
ca: login: No hi ha prou memòria

en: Illegal username
ca: Nom d'usuari il·legal

en: %s login refused on this terminal.
ca: S'ha refusat l'entrada de %s en aquest terminal.

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
ca: S'HA REFUSAT L'ENTRADA DE %s DES DE %s A LA TTY %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
ca: S'HA REFUSAT L'ENTRADA DE %s A LA TTY %s

en: Login incorrect
ca: Entrada incorrecta

en: DIALUP AT %s BY %s
ca: MARCATGE DIRECTE A %s PER %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
ca: ENTRADA DEL ROOT A %s DES DE %s

en: ROOT LOGIN ON %s
ca: ENTRADA DEL ROOT A %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
ca: ENTRADA A %s PER %s DES DE %s

en: LOGIN ON %s BY %s
ca: ENTRADA A %s PER %s

en: You have new mail.
ca: Teniu correu nou.

en: You have mail.
ca: Teniu correu.

en: login: failure forking: %s
ca: login: s'ha produït un error en bifurcar: %s

en: TIOCSCTTY failed: %m
ca: TIOCSCTTY ha fallat: %m

en: setuid() failed
ca: setuid() ha fallat

en: No directory %s!
ca: No hi ha cap directori %s

en: Logging in with home = "/".
ca: S'està entrant amb el directori inicial = «/».

en: login: no memory for shell script.
ca: login: no hi ha prou memòria per a la seqüència de l'intèrpret d'ordres.

en: login: couldn't exec shell script: %s.
ca: login: no s'ha pogut executar la seqüènca de l'intèrpret d'ordres: %s.

en: login: no shell: %s.
ca: login: no hi ha l'intèrpret d'ordres: %s.

en: 
    %s login:
ca: 
    Entrada a %s:

en: login name much too long.
ca: el nom d'entrada és massa llarg.

en: NAME too long
ca: NOM és massa llarg

en: login names may not start with '-'.
ca: els noms d'entrada no poden començar per «-».

en: too many bare linefeeds.
ca: massa salts de pàgina solitaris.

en: EXCESSIVE linefeeds
ca: MASSA salts de pàgina

en: Login timed out after %d seconds
ca: S'ha excedit el temps d'espera per a l'entrada al cap de %d segons.

en: Last login: %.*s
ca: Última entrada: %.*s

en: from %.*s
ca: des de %.*s

en: on %.*s
ca: a %.*s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
ca: HA FALLAT L'ENTRADA DE %s, %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
ca: HA FALLAT L'ENTRADA A %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
ca: HA FALLAT %d VEGADES L'ENTRADA DES DE %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
ca: HA FALLAT %d VEGADES L'ENTRADA A %s, %s

en: is y
ca: és y

en: is n
ca: és n

en: usage: mesg [y | n]
ca: forma d'ús: mesg [y | n]

en: newgrp: Who are you?
ca: newgrp: Qui sou?

en: newgrp: No such group.
ca: newgrp: Aquest grup no existeix.

en: newgrp: Permission denied
ca: newgrp: S'ha denegat el permís

en: No shell
ca: No hi ha intèrpret d'ordres

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
ca: Forma d'ús: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+minuts]

en: Shutdown process aborted
ca: S'ha avortat el procés d'aturada

en: %s: Only root can shut a system down.
ca: %s: Només l'usuari root pot aturar un sistema.

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
ca: Això ha de ser demà, no us podeu esperar fins llavors?

en: for maintenance; bounce, bounce
ca: per al manteniment; saltant, saltant

en: The system is being shut down within 5 minutes
ca: El sistema s'aturarà d'aquí a 5 minuts

en: Login is therefore prohibited.
ca: Per tant no es permet l'entrada.

en: rebooted by %s: %s
ca: %s ha arrencat de nou: %s

en: halted by %s: %s
ca: %s ha aturat: %s

en: 
    Why am I still alive after reboot?
ca: 
    Com és que encara estic actiu després d'arrencar de nou?

en: 
    Now you can turn off the power...
ca: 
    Ara podeu desconnectar la font d'alimentació...

en: Calling kernel power-off facility...
ca: S'està cridant el sistema d'apagada del nucli...

en: Error powering off	%s
ca: S'ha produït un error en apagar	%s

en: Executing the program "%s" ...
ca: S'està executant el programa "%s" ...

en: Error executing	%s
ca: S'ha produït un error en executar 	%s

en: URGENT: broadcast message from %s:
ca: URGENT: missatge de difusió de %s:

en: System going down in %d hours %d minutes
ca: El sistema s'aturarà d'aquí a %d hores i %d minuts

en: System going down in 1 hour %d minutes
ca: El sistema s'aturara d'aquí a 1 hora i %d minuts

en: System going down in %d minutes
ca: El sistema s'aturarà d'aquí a %d minuts

en: System going down in 1 minute
ca: El sistema s'aturarà d'aquí a 1 minut

en: System going down IMMEDIATELY!
ca: El sistema s'aturarà IMMEDIATAMENT.

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
ca: No s'ha pogut bifurcar swapoff.

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
ca: No s'ha pogut executar swapoff, esperem que umount ho faci.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
ca: No s'ha pogut bufurcar umount, s'està provant manualment.

en: Cannot exec %s, trying umount.
ca: No s'ha pogut executar %s, s'està provant umount.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
ca: No s'ha pogut executar umount, s'està abandonant l'operació umount.

en: Unmounting any remaining filesystems...
ca: S'està desmuntant els sistemes de fitxers restants...

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
ca: shutdown: No s'ha pogut desmuntar %s: %s

en: Booting to single user mode.
ca: S'està arrencant en el mode d'un sol usuari.

en: exec of single user shell failed
ca: l'execució de l'intèrpret d'ordres en mode d'un sol usuari ha fallat

en: fork of single user shell failed
ca: no s'ha pogut bifurcar l'intèrpret d'ordres d'un sol usuari

en: error opening fifo
ca: s'ha produït un error en obrir fifo

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
ca: s'ha produït un error en inicialitzar close-on-exec a /dev/initctl

en: error running finalprog
ca: s'ha produït un error en executar finalprog

en: error forking finalprog
ca: s'ha produït un error en bifurcar finalprog

en: 
    Wrong password.
ca: 
    Contrasenya incorrecta.

en: lstat of path failed
ca: no s'ha pogut executar «lstat» al camí

en: stat of path failed
ca: no s'ha pogut executar «stat» al camí

en: open of directory failed
ca: no s'ha pogut obrir el directori

en: fork failed
ca: no s'ha pogut bifurcar

en: exec failed
ca: no s'ha pogut executar exec

en: cannot open inittab
ca: no s'ha pogut obrir inittab

en: no TERM or cannot stat tty
ca: no hi ha TERM o no s'ha pogut executar stat a la tty

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
ca: massa iov (modifiqueu el codi a wall/ttymsg.c)

en: excessively long line arg
ca: la línia d'arguments és massa llarga

en: cannot fork
ca: no s'ha pogut bifurcar

en: fork: %s
ca: bifurcació: %s

en: %s: BAD ERROR
ca: %s: ERROR DOLENT

en: %s: the password file is busy.
ca: %s: el fitxer password està ocupat.

en: %s: the group file is busy.
ca: %s: el fitxer group està ocupat.

en: %s: the %s file is busy (%s present)
ca: %s: el fitxer %s està ocupat (presenta %s).

en: %s: can't link %s: %s
ca: %s: no s'ha pogut enllaçar %s: %s

en: %s: Can't get context for %s
ca: %s: No s'ha pogut obtenir el context per a %s

en: %s: Can't set context for %s
ca: %s: No s'ha pogut establir el context per a %s

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
ca: %s: no s'ha pogut desblocar %s: %s (els canvis encara estan a %s)

en: %s: Cannot fork
ca: %s: No s'ha pogut bifurcar

en: %s: %s unchanged
ca: %s: %s no s'ha modificat

en: %s: no changes made
ca: %s: no s'ha fet cap canvi

en: You are using shadow groups on this system.
ca: Aquest sistema utilitza grups ocults.

en: You are using shadow passwords on this system.
ca: Aquest sistema utilitza contrasenyes ocultes.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
ca: Desitgeu editar %s ara? [s/n]

en: usage: %s [file]
ca: forma d'ús: %s [fitxer]

en: %s: can't open temporary file.
ca: %s: no s'ha pogut obrir el fitxer temporal.

en: Broadcast Message from %s@%s
ca: Missatge de difusió de %s@%s

en: %s: will not read %s - use stdin.
ca: %s: no es llegirà de %s; s'utilitzarà l'entrada estàndard.

en: %s: can't read %s.
ca: %s: no s'ha pogut llegir %s.

en: %s: can't stat temporary file.
ca: %s: no s'ha pogut executar stat al fitxer temporal.

en: %s: can't read temporary file.
ca: %s: no s'hapogut llegir el fitxer temporal.

en: illegal month value: use 1-12
ca: el valor del mes és il·legal: utilitzeu 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
ca: el valor de l'any no és legal: utilitzeu 1-9999

en: %s %d
ca: %2$d de %1$s

en: usage: %s [+format] [day month year]
ca: forma d'ús: %s [+format] [dia mes any]

en: St. Tib's Day
ca: Dia de Sant Tibb

en: %s: unknown signal %s
ca: %s: senyal desconegut %s

en: %s: can't find process "%s"
ca: %s: no s'ha pogut trobar el procés "%s"

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
ca: %s: senyal desconegut %s; senyals vàlids:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
ca: forma d'ús: %s [ -s senyal | -p ] [ -a ] pid ...

en:        %s -l [ signal ]
ca:        %s -l [ senyal ]

en: logger: unknown facility name: %s.
ca: logger: no es coneix el nom de la facilitat: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
ca: logger: nom amb prioritat desconeguda: %s.

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
ca: forma d'ús: logger [-is] [-f fitxer] [-p pri] [-t etiqueta] [-u sòcol]
    	[ missatge ... ]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
ca: forma d'ús: look [-dfa] [-t caràcter] cadena [fitxer]

en: Could not open %s
ca: No s'ha pogut obrir %s

en: Got %d bytes from %s
ca: S'han obtingut %d octets de %s

en: %s: out of memory
ca: %s: no hi ha prou memòria

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
ca: %s: no s'ha pogut reanomenar %s a %s: %s

en: call: %s from to files...
ca: crida: %s des dels fitxers...

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
ca: Avís: «%s» és un enllaç.
    Useu «%s [opcions] %s» si realment desitgeu usar-lo.
    No s'ha executat script.

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
ca: forma d'ús: script [-a] [-f] [-q] [-t] [fitxer]

en: Script started, file is %s
ca: S'ha iniciat l'execució de script, el fitxer és %s

en: Script started on %s
ca: S'ha iniciat l'execució de script a %s

en: 
    Script done on %s
ca: 
    S'ha finalitzat l'execució de script a %s

en: Script done, file is %s
ca: S'ha fet la seqüència, el fitxer és %s

en: openpty failed
ca: no ha estat possible executar openpty

en: Out of pty's
ca: No queden pty

en: %s: Argument error, usage
ca: %s: Argument erroni, forma d'ús

en:   [ -term terminal_name ]
ca:   [ -term nom_terminal ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
ca:   [ -dump   [1-NÚM_CONSOLES] ]

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
ca:   [ -append [1-NÚM_CONSOLES] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
ca:   [ -file nom_fitxer_bolcat ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
ca:   [ -bfreq número_freqüència ]

en: cannot (un)set powersave mode
ca: no es pot (des)activar el mode d'estalvi d'energia

en: klogctl error: %s
ca: s'ha produït un error a klogctl: %s

en: Error writing screendump
ca: S'ha produït un error en escriure un bolcat de pantalla

en: %s: $TERM is not defined.
ca: %s: $TERM no està definit.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
ca: whereis [ -sbmu ] [ -SBM directori ... -f ] nom...

en: write: can't find your tty's name
ca: write: no s'ha pogut trobar el nom de la vostra tty

en: write: you have write permission turned off.
ca: write: teniu el permís d'escriptura desactivat.

en: write: %s is not logged in on %s.
ca: write: %s no ha entrat a %s.

en: write: %s has messages disabled on %s
ca: write: %s té els missatges inhabilitats a %s

en: usage: write user [tty]
ca: forma d'ús: write usuari [tty]

en: write: %s is not logged in
ca: write: %s no està connectat

en: write: %s has messages disabled
ca: write: %s té els missatges inhabilitats

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
ca: write: %s està connectat més d'una vegada; s'està escrivint a %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
ca: Missatge de %s@%s (com a %s) el %s a les %s ...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
ca: Missatge de %s@%s el %s a les %s ...

en: warning: error reading %s: %s
ca: avís: s'ha produït un error en llegir %s: %s

en: warning: can't open %s: %s
ca: avís: no s'ha pogut obrir %s: %s

en: mount: could not open %s - using %s instead
ca: mount: no s'ha pogut obrir %s; s'usarà %s

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
ca: no s'ha pogut crear el fitxer de blocat %s: %s (useu el senyalador -n per a modificar aquest valor)

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
ca: no s'ha pogut enllaçar el fitxer de blocat %s: %s (useu el senyalador -n per a modificar aquest valor)

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer de blocat %s: %s (useu el senyalador -n per a modificar aquest valor)

en: Can't lock lock file %s: %s
ca: No s'ha pogut blocar el fitxer de blocat %s: %s

en: can't lock lock file %s: %s
ca: no s'ha pogut blocar al fitxer de blocat %s: %s

en: timed out
ca: s'ha exhaurit el temps d'espera

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
ca: No s'ha pogut crear l'enllaç %s
    Potser hi ha un fitxer de blocat obsolet?

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
ca: no s'ha pogut obrir %s (%s) - no s'ha actualitzat mtab

en: error writing %s: %s
ca: s'ha produït un error en escriure %s: %s

en: error changing mode of %s: %s
ca: s'ha produït un error en canviar el mode de %s: %s

en: can't rename %s to %s: %s
ca: no s'ha pogut tornar a nomenar %s per %s: %s

en: , offset %d
ca: , desplaçament %d

en: , encryption type %d
ca: , tipus de xifratge %d

en: loop: can't get info on device %s: %s
ca: loop: no s'ha pogut obtenir informació sobre el dispositiu %s: %s

en: loop: can't open device %s: %s
ca: loop: no s'ha pogut obrir el dispositiu %s: %s

en: %s: could not find any free loop device
ca: %s: no s'ha trobat cap dispositiu loop lliure

en: %s: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device? (If so, recompile or `modprobe loop'.)
ca: %s: No s'ha pogut trobar cap dispositiu loop. És possible que aquest nucli
           no reconegui els dispositius loop? (Si es així, recompileu-lo o feu
           «modprobe loop».)

en: Couldn't lock into memory, exiting.
ca: No s'ha pogut blocar en memòria, s'està sortint.

en: del_loop(%s): success
ca: del_loop(%s): èxit

en: loop: can't delete device %s: %s
ca: loop: no s'ha pogut suprimir el dispositiu %s: %s

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
ca: Aquest mount s'ha compilat sense suport per a loop. Recompileu-lo.

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
ca: Quan es va compilar el suport per a loop no estava disponible. Recompileu-lo.

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
ca: mount: segons mtab, %s ja està muntat a %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
ca: mount: segons mtab, %s està muntat a %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
ca: mount: no s'ha pogut obrir %s per a escriptura: %s

en: mount: error writing %s: %s
ca: mount: s'ha produït un error en escriure %s: %s

en: mount: error changing mode of %s: %s
ca: mount: s'ha produït un error en canviar el mode de %s: %s

en: mount: cannot fork: %s
ca: mount: no s'ha pogut bifurcar: %s

en: Trying %s
ca: S'està provant amb %s

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
ca: mount: no heu especificat cap tipus de sistema de fitxers per a %s

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
ca:        Es provarà amb tots els tipus indicats a %s o %s

en:        and it looks like this is swapspace
ca:        i sembla que això és espai d'intercanvi

en:        I will try type %s
ca:        Provaré amb el tipus %s

en: %s looks like swapspace - not mounted
ca: %s sembla espai d'intercanvi - no s'ha muntat

en: mount failed
ca: no s'ha estat possible muntar

en: mount: only root can mount %s on %s
ca: mount: només l'usuari root pot muntar %s a %s

en: mount: loop device specified twice
ca: mount: el dispositiu loop està especificat dues vegades

en: mount: type specified twice
ca: mount: el tipus està especificat dues vegades

en: mount: skipping the setup of a loop device
ca: mount: s'està ometent la configuració d'un dispositiu loop

en: mount: going to use the loop device %s
ca: mount: s'usarà el dispositiu loop %s

en: mount: failed setting up loop device
ca: mount: no ha estat possible configurar el dispositiu loop

en: mount: setup loop device successfully
ca: mount: s'ha configurat el dispositiu loop amb èxit

en: mount: no %s found - creating it..
ca: mount: no s'ha trobat %s; s'està creant...

en: mount: can't open %s: %s
ca: mount: no s'ha pogut obrir %s: %s

en: mount: argument to -p or --pass-fd must be a number
ca: mount: l'argument a -p o --pass-fd ha de ser un nombre

en: mount: cannot open %s for setting speed
ca: mount: no s'ha pogut obrir %s per establir-ne la velocitat

en: mount: cannot set speed: %s
ca: mount : no s'ha pogut establir la velocitat de: %s

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
ca: mount: no s'ha pogut determinar el tipus de sistema de fitxers i no n'heu especificat cap

en: mount: you must specify the filesystem type
ca: mount: haureu d'especificar el tipus del sistema de fitxers

en: mount: mount failed
ca: mount: no ha estat possible muntar

en: mount: mount point %s is not a directory
ca: mount: el punt de muntatge %s no és un directori

en: mount: permission denied
ca: mount: s'ha denegat el permís

en: mount: must be superuser to use mount
ca: mount: haureu de ser un superusuari per a usar mount

en: mount: %s is busy
ca: mount: %s està ocupat

en: mount: proc already mounted
ca: mount: proc ja està muntat

en: mount: %s already mounted or %s busy
ca: mount: %s ja està muntat o %s està ocupat

en: mount: mount point %s does not exist
ca: mount: el punt de muntatge %s no existeix

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
ca: mount: el punt de muntatge %s és un enllaç simbòlic sense destí

en: mount: special device %s does not exist
ca: mount: el dispositiu especial %s no existeix

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
ca: mount: el dispositiu especial %s no existeix
           (un prefix de camí no és un directori)

en: mount: %s not mounted already, or bad option
ca: mount: %s encara no està muntat o una opció és incorrecta

en:        (could this be the IDE device where you in fact use
           ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)
ca:         (podria ser que aquest fos el dispositiu IDE on utilitzeu ide-scsi
            de manera que sr0 o sda o siguin necessaris?)

en:        (aren't you trying to mount an extended partition,
           instead of some logical partition inside?)
ca:         (no esteu intentant muntar una partició estesa,
            en comptes d'alguna partició lògica de dins?)

en:        In some cases useful info is found in syslog - try
           dmesg | tail  or so
ca:         En alguns casos, es pot trobar informació útil a syslog,
            proveu dmesg | tail o així

en: mount table full
ca: la taula de dispositius muntats està plena

en: mount: %s: can't read superblock
ca: mount: %s: no s'ha pogut llegir el superbloc

en: mount: %s: unknown device
ca: umount: %s: dispositiu desconegut

en: mount: unknown filesystem type '%s'
ca: mount: no es reconeix el sitema de fitxers «%s»

en: mount: probably you meant %s
ca: mount: probablement volíeu dir %s

en: mount: maybe you meant 'iso9660'?
ca: mount: potser volíeu dir «iso9660»?

en: mount: maybe you meant 'vfat'?
ca: mount: potser volíeu dir «vfat»?

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
ca: mount: %s té un número de dispositiu incorrecte o el tipus de sistema de fitxers %s no està implementat

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
ca: mount: %s no és cap dispositiu de blocs, i stat falla?

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs (proveu amb `-o loop')

en: mount: %s is not a block device
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs

en: mount: %s is not a valid block device
ca: mount: %s no és un dispositiu de blocs vàlid

en: block device
ca: dispositiu de blocs

en: mount: cannot mount %s%s read-only
ca: mount : no s'ha pogut muntar %s%s com a només de lectura

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
ca: mount : %s%s està protegit contra escriptura però se li ha donat el senyalador explícit «-w»

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
ca: mount: %s%s està protegit contra escriptura; es muntarà en només lectura

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
ca: mount: no s'ha especificat cap tipus; s'assumirà nfs per als dos punts

en: mount: %s already mounted on %s
ca: mount: %s ja està muntat a %s

en: mount: only root can do that
ca: mount: només l'usuari root pot fer això

en: nothing was mounted
ca: no s'ha muntat res

en: mount: no such partition found
ca: mount: no s'ha trobat aquesta partició

en: mount: can't find %s in %s or %s
ca: mount: no s'ha pogut trobar %s a %s o %s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
ca: [mntent]: avís: no hi ha cap nova línia al final de %s

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
ca: [mntent]: la línia %d de %s no és correcta%s

en: ; rest of file ignored
ca: ; s'ignorarà la resta del fitxer

en: bug in xstrndup call
ca: s'ha produït un error en la crida xstrndup

en: not enough memory
ca: no hi ha prou memòria

en: %s on %s
ca: %s a %s

en: umount: compiled without support for -f
ca: umount: està compilat sense suport per a -f

en: umount: cannot fork: %s
ca: mount: no s'ha pogut bifurcar: %s

en: umount: %s: invalid block device
ca: umount: %s: dispositiu de blocs no vàlid

en: umount: %s: not mounted
ca: umount: %s: no està muntat

en: umount: %s: can't write superblock
ca: umount: %s: no s'ha pogut escriure el superbloc

en: umount: %s: not found
ca: umount: %s: no s'ha trobat

en: umount: %s: must be superuser to umount
ca: umount: %s: haureu de ser superusuari per poder usar umount

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
ca: umount: %s: dispositius de blocs no permesos en el sistema de fitxers

en: no umount2, trying umount...
ca: umount2 no existeix, s'està provant amb umount...

en: umount: %s busy - remounted read-only
ca: umount: %s ocupat - s'ha tornat a muntar de només lectura

en: umount: could not remount %s read-only
ca: umount: no s'ha pogut tornar a muntar %s de només lectura

en: %s umounted
ca: %s desmuntat

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
ca: umount: no s'ha pogut trobar la llista dels sistemes de fitxers a desmuntar

en: Cannot umount ""
ca: No s'ha pogut desmuntar «»

en: Trying to umount %s
ca: S'està intentant desmuntar %s

en: Could not find %s in mtab
ca: No s'ha pogut trobar %s a mtab

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
ca: umount: %s no està muntat (segons mtab)

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
ca: umount: sembla que %s s'ha muntat diverses vegades

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
ca: umount: %s no està al fstab (i no sou el root)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
ca: umount: el muntatge de %s no concorda amb el fstab

en: umount: only %s can unmount %s from %s
ca: umount: només %s pot desmuntar %s des de %s

en: umount: only root can do that
ca: umount: només el root pot fer això

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
ca: Haureu de ser el root per a establir el comportament de Ctrl-Alt-Supr.

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
ca: Forma d'ús: ctrlaltdel maquin.|progr.

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
ca: Fitxer %s, per al valor del llindar %lu, el màxim de caràcters en fifo fou de %d
    i la velocitat de transferència màxima en caracteres per segon fou de %f

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
ca: Fitxer %s, per al valor del llindar %lu i el valor de temps en espera %lu, el màxim de caràcters en fifo fou de %d
    i la velocitat de transferència màxima en caracteres per segon fou de %f

en: Invalid interval value: %s
ca: Valor d'interval invàlid: %s

en: Invalid set value: %s
ca: Valor establert invàlid: %s

en: Invalid default value: %s
ca: Valor per defecte invàlid: %s

en: Invalid set time value: %s
ca: Valor de l'hora establerta invàlid: %s

en: Invalid default time value: %s
ca: Valor de l'hora per defecte invàlid: %s

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
ca: Forma d'ús: %s [-q [-i interval]] ([-s valor]|[-S valor]) ([-t valor]|[-T valor]) [-g|-G] fitxer [fitxer...]

en: Can't open %s: %s
ca: No s'ha pogut obrir %s: %s

en: Can't set %s to threshold %d: %s
ca: No s'ha pogut establir %s al llindar %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
ca: No s'ha pogut establir %s al llindar de l'hora %d: %s

en: Can't get threshold for %s: %s
ca: No s'ha pogut obtenir el llindar per a %s: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
ca: No s'ha pogut obtenir el temps d'espera per a %s: %s

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
ca: %s: %ld el llindar i %ld el temps d'espera actuals

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
ca: %s: %ld el llindar i %ld el temps d'espera per defecte

en: Can't set signal handler
ca: No s'ha pogut determinar el gestor de senyals

en: gettimeofday failed
ca: no ha estat possible executar gettimeofday

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
ca: No s'ha pogut emetre CYGETMON a %s: %s

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
ca: %s: %lu enters, %lu/%lu caràcters; fifo: %lu llindar, %lu temps_espera, %lu màxim, %lu ara

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
ca:    %f enters/seg.; %f rebut, %f enviat (caràcters/seg.)

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
ca: %s: %lu enters, %lu caràcters; fifo: %lu llindar, %lu temps_espera, %lu màxim, %lu ara

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
ca:    %f enters/seg.; %f rebut (caràcters/seg.)

en: invalid id: %s
ca: id invàlid : %s

en: cannot remove id %s (%s)
ca: no s'ha pogut suprimir l'id %s (%s)

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
ca: ús desaprovat: %s {shm | msg | sem} id ...

en: unknown resource type: %s
ca: no es reconeix el tipus de la font: %s

en: resource(s) deleted
ca: fonts suprimides

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
ca: forma d'ús: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
                   [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]

en: %s: illegal option -- %c
ca: %s: opció il·legal -- %c

en: %s: illegal key (%s)
ca: %s: clau il·legal (%s)

en: permission denied for key
ca: s'ha denegat el permís per a la clau

en: already removed key
ca: la clau ja s'havia suprimit

en: invalid key
ca: clau invàlida

en: unknown error in key
ca: error desconegut en la clau

en: permission denied for id
ca: permisos denegats per l'identificador

en: invalid id
ca: identificador invàlid

en: already removed id
ca: l'identificador ja s'havia suprimit

en: unknown error in id
ca: error desconegut en l'identificador

en: %s: unknown argument: %s
ca: %s: argument desconegut: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
ca: forma d'ús: %s -asmq -tclup

en: 	%s [-s -m -q] -i id
ca:       %s [-s -m -q] -i identificador

en: 	%s -h for help.
ca:       %s -h per a ajuda.

en: %s provides information on ipc facilities for which you have read access.
ca: %s proporciona informació sobre els recursos ipc als que teniu accés de lectura.

en: Resource Specification:
    	-m : shared_mem
    	-q : messages
ca: Especificació dels recursos:
    	-m : memòria compartida
    	-q : missatges

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
ca: 	-s : semàfors
    	-a : tot (per defecte)

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
ca: Format de l'eixida:
    	-t : temps
    	-p : pid
    	-c : creador

en: 	-l : limits
    	-u : summary
ca: 	-l : límits
    	-u : resum

en: -i id [-s -q -m] : details on resource identified by id
ca: -i id [-s -q -m] : detalls sobre els recursos identificats per l'identificador

en: kernel not configured for shared memory
ca: el nucli no està configurat per a memòria compartida

en: ------ Shared Memory Limits --------
ca: ------ Límits de la memòria compartida --------

en: max number of segments = %lu
ca: màx. nombre de segments = %lu

en: max seg size (kbytes) = %lu
ca: mida màx. del segment (kbytes) = %lu

en: min seg size (bytes) = %lu
ca: mida mín. segment (octets) = %lu

en: ------ Shared Memory Status --------
ca: ------ Estat de la memòria compartida --------

en: segments allocated %d
ca: segments assignats %d

en: pages allocated %ld
ca: pàgines assignades %ld

en: pages resident  %ld
ca: pàgines residents %ld

en: pages swapped   %ld
ca: pàgines intercanviades %ld

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
ca: Rendiment de l'intercanvi: %ld intents	 %ld encerts

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
ca: ----- Creadors/Propietaris dels segments memòria compartida -------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
ca: -- Temps de connexió/desconnexió/modifica. mem. comp. --

en: owner
ca: propietari

en: attached
ca: connectat

en: detached
ca: desconnectat

en: changed
ca: modificat

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op --------
ca: -- Creador/últim operador memòria compartida --

en: ------ Shared Memory Segments --------
ca: ---- Segments de memòria compartida ----

en: key
ca: clau

en: bytes
ca: octets

en: status
ca: estat

en: Not set
ca: No establert

en: locked
ca: blocat

en: kernel not configured for semaphores
ca: nucli no configurat per als semàfors

en: ------ Semaphore Limits --------
ca: -------- Límits semàfor --------

en: max number of arrays = %d
ca: màxim nombre de matrius = %d

en: max semaphores per array = %d
ca: màx. semàfors per matriu = %d

en: max semaphores system wide = %d
ca: màx. semàfors al sistema = %d

en: max ops per semop call = %d
ca: màx. oper. per crida semop = %d

en: semaphore max value = %d
ca: valor màxim del semàfor = %d

en: ------ Semaphore Status --------
ca: ------ Estat del semàfor ------

en: used arrays = %d
ca: matrius usades = %d

en: allocated semaphores = %d
ca: semàfors assignats = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
ca: ----- Creadors/propietaris matrius semàfor -----

en: last-op
ca: última operació

en: last-changed
ca: última modificació

en: ------ Semaphore Arrays --------
ca: ------ Matrius del semàfor ------

en: kernel not configured for message queues
ca: el nucli no està configurat per a cues de missatges

en: ------ Messages: Limits --------
ca: ------ Missatges: límits -------

en: max queues system wide = %d
ca: nombre màx. de cues al sistema = %d

en: max size of message (bytes) = %d
ca: mida màx. del missatge (octets) = %d

en: default max size of queue (bytes) = %d
ca: mida màx. per defecte de la cua (octets) = %d

en: ------ Messages: Status --------
ca: ------ Missatges: estat --------

en: allocated queues = %d
ca: cues assignades = %d

en: used headers = %d
ca: capçaleres usades = %d

en: used space = %d bytes
ca: espai emprat = %d octets

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
ca: --- Cues de missatges: creadors/propietaris ---

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
ca: --- Temps tramesa./recep./modific. cues de missatges ---

en: send
ca: envia

en: recv
ca: rep

en: change
ca: modifica

en: ------ Message Queues PIDs --------
ca: -- Els PID de les cues de missatges --

en: ------ Message Queues --------
ca: ------ Cues de missatges -----

en: used-bytes
ca: octets emprats

en: messages
ca: missatges

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
ca: 
    Segment de la memòria compartida shmid=%d

en: bytes=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld
ca: octets=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld

en: 
    Message Queue msqid=%d
ca: 
    Cua de missatges msqid=%d

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
ca: coctets=%ld	qoctets=%ld	qnùm=%ld	lspid=%d	lrpid=%d

en: 
    Semaphore Array semid=%d
ca: 
    semid de la matriu del semàfor=%d

en: value
ca: valor

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
ca: forma d'ús: rdev [ -rv ] [ -o DESPLAÇAMENT ] [ IMATGE [ VALOR [ DESPLAÇAMENT ] ] ]

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
ca:   rdev /dev/fd0  (o rdev /linux, etc.) mostra el dispositiu ROOT actual

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
ca:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         estableix el ROOT a /dev/hda2

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
ca:   rdev -R /dev/fd0 1              estableix els ROOTFLAGS (estat de només lectura)

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
ca:   rdev -r /dev/fd0 627            estableix la mida del RAMDISK

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
ca:   rdev -v /dev/fd0 1              estableix el VIDEOMODE de l'arrencada

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
ca:   rdev -o N ...                   usar el desplaçament d'octets N

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
ca:   rootflags ...                   el mateix que rdev -R

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
ca:   ramsize ...                     el mateix que rdev -r

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
ca:   vidmode ...                     el mateix que rdev -v

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
ca: Nota: els modes de vídeo són: -3=Pregunta, -2=Estès, -1=NormalVga,
                                  1=tecla1, 2=tecla2, ...

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
ca:       useu -R 1 per muntar l'arrel de només lectura; -R 0 per a lectura/escriptura.

en: missing comma
ca: falta una coma

en: out of memory
ca: no hi ha prou memòria

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -s            print individual counters within functions
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
ca: %s: Forma d'ús: "%s [opcions]
    	 -m <fitxer_mapa> (valors predeterminats = «%s» i
    				  «%s»)
    	 -p <fitxer>  (valor predeterminat = «%s»)
    	 -M <mult>    estableix el multiplicador del perfil en <mult>
    	 -i           només mostra la informació sobre el pas de mostreig
    	 -v           mostra dades detallades
    	 -a           mostra tots els símbols, fins i tot si el compte és 0
    	 -b           mostra els histogrames individuals dels comptadors
    	 -r           restableix tots els comptadors (només el root)
    	 -n           inhabilita la detecció automàtica de l'ordre dels octets
    	 -V           mostra la versió i surt

en: Sampling_step: %i
ca: Passa de probes: %i

en: %s: %s(%i): wrong map line
ca: %s: %s(%i): línia del mapa incorrecta

en: %s: can't find "_stext" in %s
ca: %s: no s'ha pogut trobar "_stext" a %s

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
ca: %s adreça del perfil fora del rang. Fitxer `map' incorrecte?

en: renice: %s: unknown user
ca: renice: %s: usuari desconegut

en: renice: %s: bad value
ca: renice: %s: valor incorrecte

en: %d: old priority %d, new priority %d
ca: %d: prioritat antiga %d, nova prioritat %d

en: usage: %s program [arg ...]
ca: forma d'ús: %s programa [arg ...]

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
ca: Forma d'ús: %s <dispositiu> [ -i <IRQ> | -t <TEMPS> | -c <CARÀCT.> | -w <ESPERA> |
                   -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
                   -T [on|off] ]

en: malloc error
ca: error en l'assignació de memòria

en: %s: bad value
ca: %s: valor incorrecte

en: %s: %s not an lp device.
ca: %s: %s no és un dispositiu lp.

en: %s status is %d
ca: l'estat de %s és %d

en: , busy
ca: , ocupat

en: , ready
ca: , a punt

en: , out of paper
ca: , falta paper

en: , on-line
ca: , en línia

en: LPGETIRQ error
ca: error de LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
ca: %s està usant la IRQ %d

en: %s using polling
ca: %s està usant escrutini

en: col: bad -l argument %s.
ca: col: argument -l incorrecte %s.

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
ca: forma d'ús: col [-bfpx] [-l nline]

en: col: write error.
ca: col: error d'escriptura.

en: col: warning: can't back up %s.
ca: col: avís: no s'ha pogut fer la còpia de seguretat de %s.

en: past first line
ca: més enllà de la primera línia

en: -- line already flushed
ca: -- línia ja està buida

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
ca: forma d'ús: %s [ - ] [ -2 ] [ fitxer ... ]

en: line too long
ca: línia massa llarga

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
ca: forma d'ús: column [-tx] [-c columnes] [fitxer ...]

en: hexdump: bad length value.
ca: hexdump: valor de la longitud incorrecte.

en: hexdump: bad skip value.
ca: hexdump: valor del salt incorrecte.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
ca: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fitxer_fmt] [-n longitud] [-s omet] [fitxer ...]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
ca: forma d'ús: %s [-dflpcsu] [+núm_línies | +/patró] nom1 nom2 ...

en: %s: unknown option "-%c"
ca: %s: opció desconeguda «-%c»

en: 
    *** %s: directory ***
ca: 
    *** %s: directori ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
ca: 
    **** %s: No és un fitxer de text ****

en: [Use q or Q to quit]
ca: [Useu q o Q per a sortir]

en: --More--
ca: --Més--

en: (Next file: %s)
ca: (Fitxer següent: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
ca: [Premeu la barra espaiadora per continuar; «q» per a sortir.]

en: ...back %d pages
ca: ...retrocedeix %d pàgines

en: ...back 1 page
ca: ...retrocedeix 1 pàgina

en: ...skipping one line
ca: ...s'està ometent una línia

en: ...skipping %d lines
ca: ...s'està ometent %d línies

en: 
    ***Back***
ca: 
    ***Endarrera***

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
ca: 
    La majoria de les ordres són precedides opcionalment per un argument k enter. Els valors per defecte estan entre parèntesi.
    L'asterisc (*) indica que l'argument esdevé el nou valor per defecte.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
ca: <espai>                 Mostra les següents k línies de text [la mida de la pantalla]
    z                       Mostra les següents k línies de text [la mida de la pantalla]*
    <intro>                 Mostra les següents k línies de text [1]*
    d o ctrl-D              Desplaça k línies [actualment són 11]*
    q o Q o <interrupció>   Surt de more
    s                       Salta endavant k línies de text [1]
    f                       Salta endavant k pantalles de text [1]
    b o ctrl-B              Salta endarrera k pantalles de text [1]
    '                       Va a on va començar l'anterior recerca
    =                       Mostra el número de la línia actual
    /<expressió regular>    Cerca l'ocurrència k-enèssima de l'exp.reg. [1]
    n                       Cerca l'ocurrència k-enèssima de l'última exp.reg. [1]
    !<cmd> o :!<cmd>        Executa <cmd> en un altre intèrpret d'ordres
    v                       Engega /usr/bin/vi a la línia actual
    ctrl-L                  Redibuixa la pantalla
    :n                      Vés al k-enèssim fitxer següent [1]
    :p                      Vés al k-enèssim fitxer anterior [1]
    :f                      Mostra el nom del fitxer i el número de línia
    .                       Repeteix l'ordre anterior

en: [Press 'h' for instructions.]
ca: [Premeu «h» per a les instruccions.]

en: "%s" line %d
ca: "%s" línia %d

en: [Not a file] line %d
ca: [No és un fitxer] línia %d

en:   Overflow
ca:   Desbordament

en: ...skipping
ca: ...s'està ometent

en: Regular expression botch
ca: S'ha produït un error en l'expressió regular

en: 
    Pattern not found
ca: 
    No s'ha trobat el patró

en: Pattern not found
ca: No s'ha trobat el patró

en: can't fork
ca: no s'ha pogut bifurcar

en: 
    ...Skipping
ca: 
    ...S'està ometent

en: ...Skipping to file
ca: ...s'està saltant al fitxer

en: ...Skipping back to file
ca: ...S'està retrocedint al fitxer

en: Line too long
ca: Línia massa llarga

en: No previous command to substitute for
ca: No hi ha cap ordre prèvia a substituir

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
ca: od: od(1) ha quedat obsolet per a hexdump(1).

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
ca: od: la compatibilitat amb hexdump(1) no permet l'opció -%c %s

en: ; see strings(1).
ca: ; vegeu strings(1).

en: hexdump: can't read %s.
ca: hexdump: no s'ha pogut llegir %s.

en: hexdump: line too long.
ca: hexdump: línia massa llarga.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
ca: hexdump: nombre total d'octets amb diversos caràcters de conversió.

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
ca: hexdump: nombre total d'octets incorrecte per al caràcter de conversió %s.

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
ca: hexdump: %%s requereix un valor de precisió o un nombre total d'octets.

en: hexdump: bad format {%s}
ca: hexdump: format incorrecte {%s}

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
ca: hexdump: caràcter de conversió %%%s incorrecte.

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
ca: %s: Forma d'ús: %s [-número] [-p cadena] [-cefnrs] [+línia] [+/patró/] [fitxers]

en: %s: option requires an argument -- %s
ca: %s: l'opció requereix un argument -- %s

en: %s: illegal option -- %s
ca: %s: opció il·legal -- %s

en: ...skipping forward
ca: ...s'està saltant endavant

en: ...skipping backward
ca: ...s'està saltant endarrera

en: No next file
ca: No hi ha cap fitxer següent

en: No previous file
ca: No hi ha cap fitxer anterior

en: %s: Read error from %s file
ca: %s: S'ha produït un error de lectura en el fitxer %s

en: %s: Unexpected EOF in %s file
ca: %s: No s'esperava EOF en el fitxer %s

en: %s: Unknown error in %s file
ca: %s: S'ha produït un error desconegut en el fitxer %s

en: %s: Cannot create tempfile
ca: %s: No es pot cerar el fitxer temporal

en: RE error:
ca: Error RE:

en: No remembered search string
ca: No es recorda la cadena de cerca

en: Cannot open
ca: No s'ha pogut obrir

en: saved
ca: s'ha desat

en: : !command not allowed in rflag mode.
ca: : no es permet !ordre en el mode rflag.

en: fork() failed, try again later
ca: no ha estat possible executar fork(), proveu-ho més endavant

en: (Next file:
ca: (Fitxer següent:

en: usage: rev [file ...]
ca: forma d'ús: rev [fitxer ...]

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
ca: forma d'ús: %s [ -i ] [ -tTerminal ] fitxer...

en: trouble reading terminfo
ca: hi ha hagut un problema en llegir terminfo

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
ca: Seqüència d'escapament desconeguda en l'entrada: %o, %o

en: Unable to allocate buffer.
ca: No s'ha pogut assignar la memòria temporal.

en: Input line too long.
ca: Línia d'entrada massa llarga.

en: Out of memory when growing buffer.
ca: S'ha esgotat la memòria en augmentar la mida de la memòria intermèdia.
