util-linux-ng 2.17-rc3 - en to fi translation catalogue (1670 entries)

en: set read-only
fi: aseta vain luku -tilaan

en: set read-write
fi: aseta luku-kirjoitus-tilaan

en: get read-only
fi: hae vain luku -tila

en: get minimum I/O size
fi: hae vähimmäis-I/O-koko

en: get optimal I/O size
fi: hae paras I/O-koko

en: get blocksize
fi: hae lohkokoko

en: set blocksize
fi: aseta lohkokoko

en: get 32-bit sector count
fi: hae 32-bittinen sektorimäärä

en: get size in bytes
fi: hae koko tavuina

en: set readahead
fi: aseta lukuennakko

en: get readahead
fi: hae lukuennakko

en: set filesystem readahead
fi: aseta tiedostojärjestelmän lukuennakko

en: get filesystem readahead
fi: hae tiedostojärjestelmän lukuennakko

en: flush buffers
fi: tyhjennä puskurit

en: reread partition table
fi: lue osiotaulu uudelleen

en: Usage:
fi: Käyttö:

en:   %s --report [devices]
fi:   %s --report [laitteet]

en:   %s [-v|-q] commands devices
fi:   %s [-v|-q] komennot laitteet

en: Available commands:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: get size in 512-byte sectors
fi: hae koko 512-tavuisina sektoreina

en: %s: Unknown command: %s
fi: %s: Tuntematon komento: %s

en: %s requires an argument
fi: %s vaatii argumentin

en: %s failed.
fi: %s epäonnistui.

en: %s succeeded.
fi: %s onnistui.

en: %s: cannot open %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi avata

en: %s: ioctl error on %s
fi: %s: ioctl-virhe laitteessa %s

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec            Size   Device
fi: RO    RA   SSZ   BSZ   AlkuSekt            Koko   Laite

en: usage:
fi: käyttö:

en: 	NOTE: elvtune only works with 2.4 kernels
fi: 	NOTE: elvtune toimii vain 2.4-sarjan ytimillä

en: Formatting ...
fi: Alustetaan...

en: done
fi: valmis

en: Verifying ...
fi: Varmistetaan...

en: Read:
fi: Luku:

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
fi: Ongelma luettaessa sylinteriä %d, odotettiin %d, luettiin %d

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
fi: viallista dataa sylinterissä %d
    Jatketaan...

en: usage: %s [ -n ] device
fi: käyttö: %s [ -n ] laite

en: %s: not a block device
fi: %s: ei ole lohkolaite

en: Could not determine current format type
fi: Nykyistä alustustyyppiä ei voi määrittää

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
fi: %spuoleinen, %d uraa, %d sektoria/ura. Kokonaistila %d kt.

en: Double
fi: Kaksi

en: Single
fi: Yksi

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
fi: käyttö: %s [-hv] [-x hak] tiedosto
     -h         näytä tämä ohje
     -x hak     pura hakemistoon hak
     -v         monisanaisuus
     tiedosto   tarkistettava tiedosto

en: stat failed: %s
fi: stat epäonnistui: %s

en: not a block device or file: %s
fi: ei ole lohkolaite eikä tiedosto: %s

en: file length too short
fi: tiedosto on liian lyhyt

en: read failed: %s
fi: lukeminen epäonnistui: %s

en: superblock magic not found
fi: superlohkon taikalukua ei löytynyt

en: superblock size (%d) too small
fi: superlohkon koko (%d) on liian pieni

en: warning: file extends past end of filesystem
fi: varoitus: tiedosto jatkuu tiedostojärjestelmän lopun yli

en: malloc failed
fi: malloc epäonnistui

en: crc error
fi: crc-virhe

en: root inode is not directory
fi: juuren i-solmu ei ole hakemisto

en:   hole at %ld (%zd)
fi:   reikä kohdassa %ld (%zd)

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
fi:   puretaan paikkaan %2$ld lohkoa %1$ld (%3$ld)

en: non-block (%ld) bytes
fi: ei-lohko (%ld) tavua

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
fi: ei-koko (%ld vs %ld) tavua

en: write failed: %s
fi: kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: lchown failed: %s
fi: lchown epäonnistui: %s

en: chown failed: %s
fi: chown epäonnistui: %s

en: utime failed: %s
fi: utime epäonnistui: %s

en: mkdir failed: %s
fi: mkdir epäonnistui: %s

en: filename length is zero
fi: tiedostonimen pituus on nolla

en: bad filename length
fi: virheellinen tiedostonimen pituus

en: bad inode offset
fi: virheellinen i-solmun siirtymä

en: file inode has zero offset and non-zero size
fi: tiedoston i-solmun siirtymä on nolla mutta koko ei ole nolla

en: file inode has zero size and non-zero offset
fi: tiedoston i-solmun koko on nolla mutta siirtymä ei ole nolla

en: symbolic link has zero offset
fi: symbolisen linkin siirtymä on nolla

en: symbolic link has zero size
fi: symbolisen linkin koko on nolla

en: size error in symlink: %s
fi: kokovirhe symlinkissä: %s

en: socket has non-zero size: %s
fi: pistokkeen koko ei ole nolla: %s

en: bogus mode: %s (%o)
fi: virheellinen tila: %s (%o)

en: mknod failed: %s
fi: mknod epäonnistui: %s

en: compiled without -x support
fi: käännetty ilman -x-tukea

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
fi: Käyttö: %s [-larvsmf] /dev/nimi

en: %s is mounted.
fi: %s on liitetty.

en: Do you really want to continue
fi: Haluatko varmasti jatkaa

en: check aborted.
fi: tarkistus keskeytetty.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
fi: Vyöhykenumero < FIRSTZONE tiedostossa ”%s”.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
fi: Vyöhykenumero ≥ ZONES tiedostossa ”%s”.

en: Remove block
fi: Poista lohko

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
fi: Lukuvirhe: siirtyminen lohkoon ei onnistu tiedostossa ”%s”

en: Read error: bad block in file '%s'
fi: Lukuvirhe: viallinen lohko tiedostossa ”%s”

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
fi: Sisäinen virhe: yritetään kirjoittaa viallista lohkoa
    Kirjoituspyyntöä ei huomioida

en: seek failed in write_block
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
fi: Kirjoitusvirhe: viallinen lohko tiedostossa ”%s”

en: seek failed in write_super_block
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_super_block

en: unable to write super-block
fi: superlohkon kirjoitus ei onnistu

en: Unable to write inode map
fi: I-solmukarttaa ei voi kirjoittaa

en: Unable to write zone map
fi: Vyöhykekartan kirjoitus ei onnistu

en: Unable to write inodes
fi: I-solmuja ei voi kirjoittaa

en: seek failed
fi: siirtyminen epäonnistui

en: unable to read super block
fi: superlohkoa ei voi lukea

en: bad magic number in super-block
fi: virheellinen taikaluku superlohkossa

en: Only 1k blocks/zones supported
fi: Vain 1k-lohkot/vyöhykkeet ovat tuettuja

en: bad s_imap_blocks field in super-block
fi: virheellinen s_imap_blocks-kenttä superlohkossa

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
fi: virheellinen s_zmap_blocks-kenttä superlohkossa

en: Unable to allocate buffer for inode map
fi: I-solmukartalle ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for zone map
fi: Vyöhykekartalle ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for inodes
fi: I-solmuille ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for inode count
fi: I-solmujen laskemiseen ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for zone count
fi: Vyöhykkeen laskemiseen ei voi varata puskuria

en: Unable to read inode map
fi: I-solmukarttaa ei voi lukea

en: Unable to read zone map
fi: Vyöhykekarttaa ei voi lukea

en: Unable to read inodes
fi: I-solmuja ei voi lukea

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
fi: Varoitus: Ensimmäinenvyöhyke != Norm_ensimmäinenvyöhyke

en: %ld inodes
fi: %ld i-solmua

en: %ld blocks
fi: %ld lohkoa

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
fi: Ensimmäinendatavyöhyke=%ld (%ld)

en: Zonesize=%d
fi: Vyöhykekoko=%d

en: Maxsize=%ld
fi: Maxkoko=%ld

en: Filesystem state=%d
fi: Tied.järj. tila=%d

en: namelen=%d
fi: nimenpituus=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
fi: Käyttämättömäksi merkittyä i-solmua %d käytetään tiedostoon ”%s”

en: Mark in use
fi: Merkitse käyttöön

en: The file `%s' has mode %05o
fi: Tiedostolla ”%s” on tila %05o

en: Warning: inode count too big.
fi: Varoitus i-solmujen määrä on liian suuri.

en: root inode isn't a directory
fi: juuren i-solmu ei ole hakemisto

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
fi: Lohkoa on käytetty aikaisemmin. Nyt tiedostossa ”%s”.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
fi: Lohko %d tiedostossa ”%s” on merkitty käyttämättömäksi.

en: Correct
fi: Korjaa

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
fi: Hakemisto ”%s” sisältää virheellisen i-solmunumeron tiedostolle ”%.*s”.

en:  Remove
fi:  Poista

en: %s: bad directory: '.' isn't first
fi: %s: viallinen hakemisto: ”.” ei ole ensimmäisenä

en: %s: bad directory: '..' isn't second
fi: %s: viallinen hakemisto: ”..” ei ole toisena

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: %s: bad directory: size < 32
fi: %s: viallinen hakemisto: koko < 32

en: seek failed in bad_zone
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa bad_zone

en: Inode %d mode not cleared.
fi: I-solmun %d tila ei ole tyhjennetty.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
fi: I-solmua %d ei käytetä, merkitty käytetyksi bittikartassa.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
fi: I-solmu %d käytössä, merkitty käyttämättömäksi bittikartassa.

en: Set
fi: Aseta

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
fi: I-solmu %d (tila = %07o), i_linkkimäärä=%d, laskettu=%d.

en: Set i_nlinks to count
fi: Aseta i_linkkimäärä lasketun mukaiseksi

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
fi: Vyöhyke %d: merkitty käyttöön, mutta mikään tiedosto ei käytä sitä.

en: Unmark
fi: Poista merkintä

en: Zone %d: in use, counted=%d
fi: Vyöhyke %d: käytössä, laskettu=%d

en: Zone %d: not in use, counted=%d
fi: Vyöhyke %d: ei käytössä, laskettu=%d

en: bad inode size
fi: virheellinen i-solmun koko

en: bad v2 inode size
fi: virheellinen v2 i-solmun koko

en: need terminal for interactive repairs
fi: vuorovaikutteisiin korjauksiin tarvitaan pääte

en: unable to open '%s': %s
fi: laitetta ”%s” ei voi avata: %s

en: %s is clean, no check.
fi: %s on puhdas, ei tarkistusta.

en: Forcing filesystem check on %s.
fi: Pakotetaan tiedostojärjestelmän tarkistus laitteella %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
fi: Tiedostojärjestelmä laitteella %s on likainen, vaatii tarkistuksen.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
fi: 
    %6ld i-solmua käytetty (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
fi: %6ld vyöhykettä käytetty (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
fi: 
    %6d tavallista tiedostoa
    %6d hakemistoa
    %6d merkkilaitetiedostoa
    %6d lohkolaitetiedostoa
    %6d linkkiä
    %6d symbolista linkkiä
    ------
    %6d tiedostoa

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
fi: --------------------------------
    TIEDOSTOJÄRJESTELMÄÄ ON MUUTETTU
    --------------------------------

en: %s: failed to open: %s
fi: %s: avaaminen epäonnistui: %s

en: %s: seek error on %s
fi: %s: virhe siirryttäessä tiedostossa %s

en: %s: read error on %s
fi: %s: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: sector count: %d, sector size: %d
fi: sektorimäärä: %d, sektorikoko: %d

en: %s: option parse error
fi: %s: virhe valitsimien jäsennyksessä

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
fi: Käyttö: %s [-x] [-d <nro>] iso9660-vedos

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
fi: Käyttö: %s [-v] [-N i-solmumäärä] [-V osionimi]
           [-F tied.järj.nimi] laite [lohkomäärä]

en: volume name too long
fi: osionimi on liian pitkä

en: fsname name too long
fi: tiedostojärjestelmän nimi on liian pitkä

en: cannot stat device %s
fi: laitteen %s tilaa ei voi lukea

en: %s is not a block special device
fi: %s ei ole lohkolaite

en: cannot open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: cannot get size of %s
fi: laitteen %s kokoa ei voi hakea

en: blocks argument too large, max is %llu
fi: blocks-argumentti on liian suuri, maksimi on %llu

en: too many inodes - max is 512
fi: liian monta i-solmua – maksimi on 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
fi: tila ei riitä, vaaditaan vähintään %llu lohkoa

en: Device: %s
fi: Laite: %s

en: Volume: <%-6s>
fi: Osio: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
fi: Tiedjärj.nimi: <%-6s>

en: BlockSize: %d
fi: LohkoKoko: %d

en: Inodes: %d (in 1 block)
fi: I-solmuja: %d (1 lohkossa)

en: Inodes: %d (in %lld blocks)
fi: I-solmuja: %d (%lld lohkossa)

en: Blocks: %lld
fi: Lohkot: %lld

en: Inode end: %d, Data end: %d
fi: I-solmun loppu: %d, Datan loppu: %d

en: error writing superblock
fi: virhe kirjoitettaessa superlohkoa

en: error writing root inode
fi: virhe kirjoitettaessa juuren i-solmua

en: error writing inode
fi: virhe kirjoitettaessa i-solmua

en: seek error
fi: siirtymisvirhe

en: error writing . entry
fi: virhe kirjoitettaessa ”.”-merkintää

en: error writing .. entry
fi: virhe kirjoitettaessa ”..”-merkintää

en: error closing %s
fi: virhe suljettaessa laitetta %s

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
fi: Käyttö: mkfs [-V] [-t tied.järj. tyyppi] [tied.järj.valitsimet] laite [koko]

en: %s: Out of memory!
fi: %s: Muisti lopussa!

en: usage: %s [-h] [-v] [-b blksize] [-e edition] [-N endian] [-i file] [-n name] dirname outfile
     -h         print this help
     -v         be verbose
     -E         make all warnings errors (non-zero exit status)
     -b blksize use this blocksize, must equal page size
     -e edition set edition number (part of fsid)
     -N endian  set cramfs endianness (big|little|host), default host
     -i file    insert a file image into the filesystem (requires >= 2.4.0)
     -n name    set name of cramfs filesystem
     -p         pad by %d bytes for boot code
     -s         sort directory entries (old option, ignored)
     -z         make explicit holes (requires >= 2.3.39)
     dirname    root of the filesystem to be compressed
     outfile    output file
fi: käyttö: %s [-h] [-v] [-b lkoko] [-e laitos] [-N tavujärj] [-i tied] [-n nimi] haknimi tulostied
     -h          näytä tämä ohje
     -v          monisanaisuus
     -E          käsittele varoitukset virheinä (nollasta poikkeava paluuarvo)
     -b lkoko    käytä tätä lohkokokoa, on oltava sama kuin sivukoko
     -e laitos   aseta laitosnumero (osa tied.järj-id:tä)
     -N tavujärj aseta cramfs:n tavujärjestys (big|little|host), oletus host
     -i tied     sisällytä tiedostovedos tiedostojärjestelmään (vaatii ≥ 2.4.0:n)
     -n nimi     aseta cramfs-tiedostojärjestelmän nimi
     -p          tasaa %d tavulla käynnistyskoodia varten
     -s          lajittele hakemistomerkinnät (vanha valitsin, ei huomioida)
     -z          tee reikiä (vaatii ≥ 2.3.39:n)
     haknimi     tiivistettävän tiedostojärjestelmän juuri
     tulostied   tulostiedosto

en: Very long (%zu bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
fi: Löytyi hyvin pitkä tiedostonimi ”%2$s” (%1$zu tavua).
     Kasvata MAX_INPUT_NAMELEN-arvoa tiedostossa mkcramfs.c ja käännä uudelleen. Poistutaan.

en: filesystem too big.  Exiting.
fi: tiedostojärjestelmä on liian suuri. Poistutaan.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
fi: AIEEE: ”tiivistetyn” lohkon koko > 2*lohkokoko (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
fi: %6.2f%% (%+ld tavua)	%s

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
fi: varoitus: arviokoko (yläraja) on %lld Mt, mutta vedoksen enimmäiskoko on %u Mt. Prosessi saattaa päättyä ennenaikaisesti.

en: Including: %s
fi: Sisällytetään: %s

en: Directory data: %zd bytes
fi: Hakemistodata: %zd tavua

en: Everything: %zd kilobytes
fi: Kaikki: %zd kilotavua

en: Super block: %zd bytes
fi: Superlohko: %zd tavua

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
fi: ROM-vedokselle ei ole varattu riittävästi tilaa (%lld varattu, %zu käytetty)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
fi: ROM-vedoksen kirjoitus epäonnistui (%zd %zd)

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
fi: varoitus: tiedostonimet typistetään 255 tavuun.

en: warning: files were skipped due to errors.
fi: varoitus: tiedostoja ohitettiin virheiden takia.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
fi: varoitus: tiedostojen koot typistetty %lu megatavuun (miinus 1 tavu).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
fi: varoitus: uid:t typistetty %u bittiin. (Tämä voi olla turvaongelma.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
fi: varoitus: gid:t typistetty %u bittiin. (Tämä voi olla turvaongelma.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
fi: VAROITUS: laitenumerot typistetty %u bittiin. Tämä tarkoittaa lähes
    varmasti, että jotkut laitetiedostot ovat väärin.

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
fi: Käyttö: %s [-c | -l tiedostonimi] [-nXX] [-iXX] /dev/nimi [lohkot]

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
fi: %s on liitetty; ei tehdä tiedostojärjestelmää tähän!

en: seek to boot block failed in write_tables
fi: siirtyminen käynnistyslohkoon epäonnistui funktiossa write_tables

en: unable to clear boot sector
fi: käynnistyssektorin tyhjentäminen ei onnistu

en: seek failed in write_tables
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_tables

en: unable to write inode map
fi: i-solmukarttaa ei voi kirjoittaa

en: unable to write zone map
fi: vyöhykekarttaa ei voi kirjoittaa

en: unable to write inodes
fi: i-solmuja ei voi kirjoittaa

en: write failed in write_block
fi: kirjoitus epäonnistui funktiossa write_block

en: too many bad blocks
fi: liian monta viallista lohkoa

en: not enough good blocks
fi: ei riittävästi ehjiä lohkoja

en: unable to allocate buffers for maps
fi: kartoille ei voi varata puskureita

en: unable to allocate buffer for inodes
fi: i-solmuille ei voi varata puskureita

en: Maxsize=%ld
fi: Maxkoko=%ld

en: seek failed during testing of blocks
fi: siirtyminen epäonnistui lohkojen testauksen aikana

en: Weird values in do_check: probably bugs
fi: Outoja arvoja funktiossa do_check: todennäköisesti ohjelmistovikoja

en: seek failed in check_blocks
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa check_blocks

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
fi: virheellisiä lohkoja ennen data-aluetta: tiedostojärjestelmää ei voi luoda

en: %d bad blocks
fi: %d viallista lohkoa

en: one bad block
fi: yksi viallinen lohko

en: can't open file of bad blocks
fi: vialliset lohkot sisältävää tiedostoa ei voi avata

en: cannot read badblocks file
fi: badblocks-tiedostoa ei voi lukea

en: strtol error: number of blocks not specified
fi: strtol-virhe: lohkojen määrää ei ole annettu

en: unable to stat %s
fi: tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: unable to open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: cannot determine sector size for %s
fi: laitteen %s sektorikokoa ei voida päätellä

en: will not try to make filesystem on '%s'
fi: ei yritetä luoda tiedostojärjestelmää kohteeseen ”%s”

en: Bad user-specified page size %d
fi: Käyttäjän antama sivukoko %d on virheellinen

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
fi: Käytetään käyttäjän antamaa sivukokoa %d järjestelmän arvon %d sijaan

en: Bad swap header size, no label written.
fi: Virheellinen sivutusotsakkeen koko, nimiötä ei kirjoitettu.

en: Label was truncated.
fi: Nimiötä lyhennettiin.

en: no label,
fi: ei nimiötä,

en: no uuid
fi: ei uuid:tä

en: Usage: %s [-c] [-pPAGESZ] [-L label] [-U UUID] /dev/name [blocks]
fi: Käyttö: %s [-c] [-pSIVUKOKO] [-L nimiö] [-U UUID] /dev/nimi [lohkot]

en: too many bad pages
fi: liian monta viallista sivua

en: Out of memory
fi: Muisti lopussa

en: one bad page
fi: yksi viallinen sivu

en: %lu bad pages
fi: %lu viallista sivua

en: unable to rewind swap-device
fi: sivutuslaitteella ei voi siirtyä taaksepäin

en: error: UUID parsing failed
fi: virhe: UUID:n jäsennys epäonnistui

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
fi: %s: virhe: Sivutustilan kohde?

en: %s: error: swap area needs to be at least %ld KiB
fi: %s: virhe: sivutusalueen on oltava vähintään %ld KiB:n kokoinen

en: %s: error: will not try to make swapdevice on '%s'
fi: %s: virhe: ei yritetä luoda sivutuslaitetta kohteeseen ”%s”

en: %s: error: %s is mounted; will not make swapspace.
fi: %s: virhe: %s on liitetty; ei tehdä sivutustilaa.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
fi: Sivutustilaa ei voi luoda: ei luettavissa

en: %s: %s: unable to write signature page: %s
fi: %s: %s: allekirjoitussivua ei voi kirjoittaa: %s

en: fsync failed
fi: fsync epäonnistui

en: %s: %s: unable to obtain selinux file label: %s
fi: %s: %s: selinux-tiedostonimiön hakeminen ei onnistu: %s

en: unable to create new selinux context
fi: uuden selinux-kontekstin luominen ei onnistu

en: couldn't compute selinux context
fi: selinux-kontekstin laskeminen ei onnistunut

en: %s: unable to relabel %s to %s: %s
fi: %s: uudelleennimeäminen %s → %s ei onnistu: %s

en: Usage:
      %s
fi: Käyttö:
      %s

en: Unusable
fi: Ei käytettävissä

en: Free Space
fi: Vapaa tila

en: Disk has been changed.
fi: Levy on vaihdettu.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
fi: Järjestelmä on syytä käynnistää uudelleen osiotaulun päivittymisen varmistamiseksi.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
fi: 
    VAROITUS: Jos DOS 6.x -osioita luotiin tai muutettiin,
    katso lisätietoja cfdiskin manuaalisivulta.

en: FATAL ERROR
fi: VAKAVA VIRHE

en: Press any key to exit cfdisk
fi: Paina mitä tahansa näppäintä poistuaksesi cfdiskistä

en: Cannot seek on disk drive
fi: Levyasemalla ei voi siirtyä

en: Cannot read disk drive
fi: Levyasemaa ei voi lukea

en: Cannot write disk drive
fi: Levyasemalle ei voi kirjoittaa

en: Too many partitions
fi: Liian monta osiota

en: Partition begins before sector 0
fi: Osion alku on ennen sektoria 0

en: Partition ends before sector 0
fi: Osion loppu on ennen sektoria 0

en: Partition begins after end-of-disk
fi: Osion alku on levyn lopun jälkeen

en: Partition ends after end-of-disk
fi: Osion loppu on levyn lopun jälkeen

en: Partition ends in the final partial cylinder
fi: Osion loppu on viimeisellä osittaisella sylinterillä

en: logical partitions not in disk order
fi: loogiset osiot eivät ole levyjärjestyksessä

en: logical partitions overlap
fi: loogiset osiot ovat päällekkäiset

en: enlarged logical partitions overlap
fi: suurennetut loogiset osiot ovat päällekkäiset

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
fi: !!!! Sisäinen virhe luotaessa loogista asemaa ilman laajennettua osiota !!!!

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
fi: Tähän ei voi luoda loogista asemaa – luotaisiin kaksi laajennettua osiota

en: Menu item too long. Menu may look odd.
fi: Liian pitkä valikon kohta. Valikko voi näyttää oudolta.

en: Menu without direction. Defaulting to horizontal.
fi: Valikko ilman suuntaa. Käytetään oletuksena vaakasuuntaa.

en: Illegal key
fi: Väärä näppäin

en: Press a key to continue
fi: Paina näppäintä jatkaaksesi

en: Primary
fi: Ensiö

en: Create a new primary partition
fi: Luo uusi ensiöosio

en: Logical
fi: Looginen

en: Create a new logical partition
fi: Luo uusi looginen osio

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Don't create a partition
fi: Älä luo osiota

en: !!! Internal error !!!
fi: !!! Sisäinen virhe !!!

en: Size (in MB):
fi: Koko (Mt):

en: Beginning
fi: Alku

en: Add partition at beginning of free space
fi: Lisää osio tyhjän tilan alkuun

en: End
fi: Loppu

en: Add partition at end of free space
fi: Lisää osio tyhjän tilan loppuun

en: No room to create the extended partition
fi: Laajennetun osion luomiseen ei ole tilaa

en: No partition table.
fi: Ei osiotaulua.

en: No partition table. Starting with zero table.
fi: Ei osiotaulua. Aloitetaan tyhjällä taululla.

en: Bad signature on partition table
fi: Osiotaulun allekirjoitus on virheellinen

en: Unknown partition table type
fi: Tuntematon osiotaulun tyyppi

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
fi: Haluatko aloittaa tyhjällä osiotaululla [y/N]?

en: You specified more cylinders than fit on disk
fi: Annettu sylinterimäärä ei mahdu levylle

en: Cannot open disk drive
fi: Levyasemaa ei voi avata

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
fi: Levy avattiin vain luku -tilassa – sinulla ei ole kirjoitusoikeutta

en: Warning!!  Unsupported GPT (GUID Partition Table) detected. Use GNU Parted.
fi: Varoitus!! Havaittu ei-tuettu GPT (GUID Partition Table). Käytä GNU Partedia.

en: Cannot get disk size
fi: Levyn kokoa ei voi hakea

en: Bad primary partition
fi: Viallinen ensiöosio

en: Bad logical partition
fi: Viallinen looginen osio

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
fi: Varoitus!! Tämä voi tuhota dataa levyltä!

en: Are you sure you want to write the partition table to disk? (yes or no):
fi: Haluatko varmasti kirjoittaa osiotaulun levylle? (jaa tai ei):

en: no
fi: ei

en: Did not write partition table to disk
fi: Osiotaulua ei kirjoitettu levylle

en: yes
fi: jaa

en: Please enter `yes' or `no'
fi: Kirjoita ”jaa” tai ”ei”

en: Writing partition table to disk...
fi: Kirjoitetaan osiotaulua levylle...

en: Wrote partition table to disk
fi: Osiotaulu kirjoitettiin levylle

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Run partprobe(8), kpartx(8) or reboot to update table.
fi: Osiotaulu kirjoitettiin, mutta uudelleenluku epäonnistui. Aja partprobe(8), kpartx(8) tai käynnistä tietokone uudelleen, jotta taulu päivittyy.

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
fi: Yhtään ensiöosiota ei ole merkitty käynnistettäväksi. DOS MBR ei käynnistä tätä.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
fi: Useampi kuin yksi ensiöosio on merkitty käynnistettäväksi. DOS MBR ei käynnistä tätä.

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
fi: Syötä tiedostonimi tai paina RETURN saadaksesi näytölle:

en: Cannot open file '%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi avata

en: Disk Drive: %s
fi: Levyasema: %s

en: Sector 0:
fi: Sektori 0:

en: Sector %d:
fi: Sektori %d:

en:    None
fi:    Ei mitään

en:    Pri/Log
fi:    Ens/Loog

en:    Primary
fi:    Ensiö

en:    Logical
fi:    Looginen

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Boot
fi: Käynnistettävä

en: None
fi: Ei mitään

en: Partition Table for %s
fi: Laitteen %s osiotaulu

en:                First       Last
fi:                Alku-      Loppu-

en:  # Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
fi:  # Tyyppi    sektori     sektori   Siirt.    Pituus   Tied.järj. tyyppi (ID) Liput

en:          ---Starting----      ----Ending-----    Start     Number of
fi:           ----Alku----         ----Loppu----     Alku-     Sektorien

en:  # Flags Head Sect  Cyl   ID  Head Sect  Cyl     Sector    Sectors
fi:  # Liput Päät Sekt  Syl   ID  Päät Sekt  Syl     sektori   määrä

en: -- ----- ---- ---- ----- ---- ---- ---- ----- ----------- -----------
fi: -- ----- ---- ---- ----- ---- ---- ---- ----- ----------- ------------

en: Raw
fi: Raaka

en: Print the table using raw data format
fi: Näytä taulu raa'assa datamuodossa

en: Sectors
fi: Sektorit

en: Print the table ordered by sectors
fi: Näytä taulu järjestettynä sektoreiden mukaan

en: Table
fi: Taulu

en: Just print the partition table
fi: Näytä osiotaulu

en: Don't print the table
fi: Älä näytä taulua

en: Help Screen for cfdisk
fi: Cfdiskin ohjeruutu

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
fi: Tämä on cfdisk, curses-pohjainen levynosiointiohjelma,

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
fi: jolla voi luoda, poistaa ja muuttaa kiintolevyllä

en: disk drive.
fi: olevia osioita.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
fi: Copyright © 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb

en: Command      Meaning
fi: Komento      Merkitys

en: -------      -------
fi: -------      --------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
fi:   b          Aseta nykyisen osion käynnistettävyyslippu päälle/pois

en:   d          Delete the current partition
fi:   d          Poista nykyinen osio

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
fi:   g          Muuta sylinteri-, pää- ja sektoriparametreja

en:              WARNING: This option should only be used by people who
fi:              VAROITUS: Tätä valitsinta tulee käyttää vain niiden,

en:              know what they are doing.
fi:              jotka tietävät mitä ovat tekemässä.

en:   h          Print this screen
fi:   h          Näytä tämä ohjeruutu

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
fi:   m          Maksimoi nykyisen osion levynkäyttö

en:              Note: This may make the partition incompatible with
fi:              Huom: Tämä saattaa tehdä osiosta epäyhteensopivan

en:              DOS, OS/2, ...
fi:              mm. DOSin ja OS/2:n kanssa.

en:   n          Create new partition from free space
fi:   n          Luo uusi osio tyhjästä tilasta

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
fi:   p          Tulosta osiotaulu ruudulle tai tiedostoon

en:              There are several different formats for the partition
fi:              Osioille on useita erilaisia muotoja,

en:              that you can choose from:
fi:              joista voit valita:

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
fi:                 r – Raaka data (tasan se, mitä levylle kirjoitettaisiin)

en:                 s - Table ordered by sectors
fi:                 s – Sektoreittain järjestetty taulu

en:                 t - Table in raw format
fi:                 t – Taulu raa'assa muodossa

en:   q          Quit program without writing partition table
fi:   q          Lopeta ohjelma kirjoittamatta osiotaulua

en:   t          Change the filesystem type
fi:   t          Muuta tiedostojärjestelmän tyyppiä

en:   u          Change units of the partition size display
fi:   u          Muuta osiokokonäkymän yksiköitä

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
fi:              Vaihtaa megatavujen, sektoreiden ja sylinterien välillä

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
fi:   W          Kirjoita osiotaulu levylle (on annettava iso kirjain W)

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
fi:              Koska tämä saattaa tuhota levyllä olevaa dataa, kirjoitus

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
fi:              on joko varmistettava tai peruttava kirjoittamalla ”jaa” tai

en:              `no'
fi:              ”ei”

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
fi: Nuoli ylös   Siirrä osoitin edelliseen osioon

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
fi: Nuoli alas   Siirrä osoitin seuraavaan osioon

en: CTRL-L       Redraws the screen
fi: Ctrl-L       Piirtää ruudun uudelleen

en:   ?          Print this screen
fi:   ?          Näytä tämä ohjeruutu

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
fi: Huom: Kaikki komennot voi antaa joko isoilla tai pienillä

en: case letters (except for Writes).
fi: kirjaimilla (paitsi taulun kirjoitus (W) ).

en: Cylinders
fi: Sylinterit

en: Change cylinder geometry
fi: Muuta sylinterigeometriaa

en: Heads
fi: Päät

en: Change head geometry
fi: Vaihda päägeometriaa

en: Change sector geometry
fi: Vaihda sektorigeometriaa

en: Done
fi: Valmis

en: Done with changing geometry
fi: Geometrian muutos valmis

en: Enter the number of cylinders:
fi: Anna sylinterien määrä:

en: Illegal cylinders value
fi: Virheellinen sylinteriarvo

en: Enter the number of heads:
fi: Anna päiden määrä:

en: Illegal heads value
fi: Virheellinen pääarvo

en: Enter the number of sectors per track:
fi: Anna sektorien määrä uraa kohden:

en: Illegal sectors value
fi: Virheellinen sektorimäärä

en: Enter filesystem type:
fi: Anna tiedostojärjestelmän tyyppi:

en: Cannot change FS Type to empty
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppiä ei voi muuttaa tyhjäksi

en: Cannot change FS Type to extended
fi: Tiedostojärjestelmän tyyppiä ei voi muuttaa laajennetuksi

en: Unk(%02X)
fi: Tunt(%02X)

en: Pri/Log
fi: Ens/Loog

en: Unknown (%02X)
fi: Tuntematon (%02X)

en: Disk Drive: %s
fi: Levyasema: %s

en: Size: %lld bytes, %lld MB
fi: Koko: %lld tavua, %lld Mt

en: Size: %lld bytes, %lld.%lld GB
fi: Koko: %lld tavua, %lld.%lld Gt

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %lld
fi: Päät: %d   Sektorit/ura: %d   Sylinterit: %lld

en: Name
fi: Nimi

en: Flags
fi: Liput

en: Part Type
fi: Osiotyyppi

en: FS Type
fi: Tied.järj.tyyppi

en: [Label]
fi: [Nimiö]

en:     Sectors
fi:    Sektorit

en:   Cylinders
fi:  Sylinterit

en:   Size (MB)
fi:  Koko (Mt)

en:   Size (GB)
fi:  Koko (Gt)

en: Bootable
fi: Käynnistettävä

en: Toggle bootable flag of the current partition
fi: Aseta nykyisen osion käynnistettävyyslippu päälle/pois

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the current partition
fi: Poista nykyinen osio

en: Geometry
fi: Geometria

en: Change disk geometry (experts only)
fi: Muuta levyn geometriaa (vain asiantuntijoille)

en: Help
fi: Ohje

en: Print help screen
fi: Näytä ohjeruutu

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
fi: Maksimoi nykyisen osion tilankäyttö (vain asiantuntijoille)

en: New
fi: Uusi

en: Create new partition from free space
fi: Luo uusi osio tyhjästä tilasta

en: Print
fi: Näytä

en: Print partition table to the screen or to a file
fi: Tulosta osiotaulu ruudulle tai tiedostoon

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit program without writing partition table
fi: Lopeta ohjelma kirjoittamatta osiotaulua

en: Type
fi: Tyyppi

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
fi: Vaihda tiedostojärjestelmän tyyppi (DOS, Linux, OS/2, jne)

en: Units
fi: Yksiköt

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
fi: Vaihda osiokokonäytön yksiköt (Mt, sekt, syl)

en: Write
fi: Kirjoita

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
fi: Kirjoita osiotaulu levylle (tämä saattaa tuhota dataa)

en: Cannot make this partition bootable
fi: Tästä osiosta ei voi tehdä käynnistettävää

en: Cannot delete an empty partition
fi: Tyhjää osiota ei voi poistaa

en: Cannot maximize this partition
fi: Tätä osiota ei voi maksimoida

en: This partition is unusable
fi: Tämä osio on ei ole käytettävissä

en: This partition is already in use
fi: Tämä osio on jo käytössä

en: Cannot change the type of an empty partition
fi: Tyhjän osion tyyppiä ei voi vaihtaa

en: No more partitions
fi: Ei enempää osioita

en: Illegal command
fi: Virheellinen komento

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
fi: Copyright © 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
fi: 
    Käyttö:
    Näytä versio:
            %s -v
    Näytä osiotaulu:
            %s -P {r|s|t} [valitsimet] laite
    Vuorovaikutteinen käyttö:
            %s [valitsimet] laite
    
    Valitsimet:
    -a: Käytä nuolta korostuksen asemesta;
    -z: Aloita tyhjällä osiotaululla, osiotaulua ei lueta levyltä;
    -c C -h H -s S: Ohita ytimen mielipide sylinterien ja päiden määrästä,
                    sekä sektoreita/ura-määrästä.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
fi: 
    	Tällä levyllä on kelvollinen AIX-nimiö.
    	Valitettavasti Linux ei toistaiseksi osaa 
    	käsitellä tällaisia levyjä.
    	Joitakin neuvoja:
    	1. fdisk tuhoaa levyn tiedot kirjoitettaessa.
    	2. Varmista, että tämä levy EI ole enää elintärkeä
    	   osa osioryhmää. (Jos on, muutkin levyt saattavat
    	   tyhjentyä, ellei niitä ole peilattu.)
    	3. Varmista ennen tämän fyysisen osion tuhoamista,
    	   että levy on loogisesti poistettu AIX-koneesta.
    	   (Muussa tapauksessa sinusta tulee AIXpertti).

en: 
    BSD label for device: %s
fi: 
    BSD-nimiö laitteelle: %s

en: Command action
fi: Komento  merkitys

en:    d   delete a BSD partition
fi:    d    poista BSD-osio

en:    e   edit drive data
fi:    e    muokkaa aseman dataa

en:    i   install bootstrap
fi:    i    asenna esilatausohjelma

en:    l   list known filesystem types
fi:    l    listaa tunnetut tiedostojärjestelmätyypit

en:    m   print this menu
fi:    m    näytä tämä valikko

en:    n   add a new BSD partition
fi:    n    lisää uusi BSD-osio

en:    p   print BSD partition table
fi:    p    näytä BSD-osiotaulu

en:    q   quit without saving changes
fi:    q    lopeta tallentamatta muutoksia

en:    r   return to main menu
fi:    r    palaa päävalikkoon

en:    s   show complete disklabel
fi:    s    näytä täydellinen levynimiö

en:    t   change a partition's filesystem id
fi:    t    vaihda osion tiedostojärjestelmä-id:tä

en:    u   change units (cylinders/sectors)
fi:    u    vaihda yksiköt (sylinterit/sektorit)

en:    w   write disklabel to disk
fi:    w    kirjoita levynimiö levylle

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
fi:    x    linkitä BSD-osio ei-BSD-osioon

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
fi: Osiolla %s on virheellinen alkusektori 0.

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
fi: Luetaan laitteen %s levynimiötä sektorilta %d.

en: There is no *BSD partition on %s.
fi: Laitteella %s ei ole *BSD-osiota.

en: BSD disklabel command (m for help):
fi: BSD-levynimiökomento (m antaa ohjeen):

en: First %s
fi: Ensimmäinen %s

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
fi: Viimeinen %s tai +koko tai +kokoM tai +kokoK

en: type: %s
fi: tyyppi: %s

en: type: %d
fi: tyyppi: %d

en: disk: %.*s
fi: levy: %.*s

en: label: %.*s
fi: nimiö: %.*s

en: flags:
fi: liput:

en:  removable
fi:  siirrettävä

en: bytes/sector: %ld
fi: tavuja/sektori %ld

en: sectors/track: %ld
fi: sektoreita/ura: %ld

en: tracks/cylinder: %ld
fi: uria/sylinteri: %ld

en: sectors/cylinder: %ld
fi: sektoreita/sylinteri: %ld

en: cylinders: %ld
fi: sylintereitä: %ld

en: interleave: %d
fi: lomitus: %d

en: trackskew: %d
fi: uravääristymä: %d

en: cylinderskew: %d
fi: sylinterivääristymä: %d

en: headswitch: %ld		# milliseconds
fi: päänvaihto: %ld		# millisekuntia

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
fi: raidalta raidalle siirtyminen: %ld	#millisekuntia

en: drivedata:
fi: asemadata:

en: 
    %d partitions:
fi: 
    %d osiota:

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
fi: #       alku        loppu    koko     tyyppi   [fkoko bkoko   cpg]

en: Writing disklabel to %s.
fi: Kirjoitetaan levynimiötä laitteelle %s.

en: %s contains no disklabel.
fi: Laitteella %s ei ole levynimiötä.

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
fi: Haluatko luoda levynimiön? (y/n)

en: bytes/sector
fi: tavua/sektori

en: sectors/track
fi: sektoria/ura

en: tracks/cylinder
fi: uraa/sylinteri

en: cylinders
fi: sylinterit

en: sectors/cylinder
fi: sektoria/sylinteri

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
fi: On oltava ≤ sektoria/ura * uraa/sylinteri (oletus).

en: interleave
fi: lomitus

en: trackskew
fi: uravääristymä

en: cylinderskew
fi: sylinterivääristymä

en: headswitch
fi: päänvaihto

en: track-to-track seek
fi: raidalta raidalle siirtyminen

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
fi: Esilatausohjelma: %sboot → boot%s (%s):

en: Bootstrap overlaps with disk label!
fi: Esilatausohjelma on päällekkäinen levynimiön kanssa!

en: Bootstrap installed on %s.
fi: Esilatausohjelma asennettu laitteelle %s.

en: Partition (a-%c):
fi: Osio (a-%c):

en: The maximum number of partitions has been created
fi: Maksimimäärä osioita on luotu

en: This partition already exists.
fi: Tämä osio on jo olemassa.

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
fi: Varoitus: liian monta osiota (%d, maksimi on %d).

en: 
    Syncing disks.
fi: 
    Synkronoidaan levyt.

en: Unable to open %s
fi: Laitetta %s ei voi avata

en: Unable to read %s
fi: Laitetta %s ei voi lukea

en: Unable to seek on %s
fi: Laitteella %s ei voi siirtyä

en: Unable to write %s
fi: Laitteelle %s ei voi kirjoittaa

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
fi: BLKGETSIZE-ioctl epäonnistui laitteelle %s

en: Unable to allocate any more memory
fi: Muistia ei voi varata enempää

en: Fatal error
fi: Vakava virhe

en:    a   toggle a read only flag
fi:    a    aseta vain luku -lippu päälle/pois

en:    b   edit bsd disklabel
fi:    b    muokkaa bsd-levynimiötä

en:    c   toggle the mountable flag
fi:    c    aseta liitettävyyslippu päälle/pois

en:    d   delete a partition
fi:    d    poista osio

en:    l   list known partition types
fi:    l    listaa tunnetut osiotyypit

en:    n   add a new partition
fi:    n    lisää uusi osio

en:    o   create a new empty DOS partition table
fi:    o    luo uusi tyhjä DOS-osiotaulu

en:    p   print the partition table
fi:    p    näytä osiotaulu

en:    s   create a new empty Sun disklabel
fi:    s    luo uusi tyhjä Sun-levynimiö

en:    t   change a partition's system id
fi:    t    vaihda osion järjestelmä-id:tä

en:    u   change display/entry units
fi:    u    vaihda näkymä/syöteyksiköt

en:    v   verify the partition table
fi:    v    varmista osiotaulu

en:    w   write table to disk and exit
fi:    w    kirjoita taulu levylle ja poistu

en:    x   extra functionality (experts only)
fi:    x    lisätoiminnot (vain asiantuntijoille)

en:    a   select bootable partition
fi:    a    valitse käynnistettävä osio

en:    b   edit bootfile entry
fi:    b    muokkaa käynnistystiedostomerkintää

en:    c   select sgi swap partition
fi:    c    valitse sgi-sivutusosio

en:    a   toggle a bootable flag
fi:    a    aseta käynnistettävyyslippu päälle/pois

en:    c   toggle the dos compatibility flag
fi:    c    aseta dos-yhteensopivuuslippu päälle/pois

en:    a   change number of alternate cylinders
fi:    a    muuta vaihtoehtoisten sylinterien määrää

en:    c   change number of cylinders
fi:    c    muuta sylinterien määrää

en:    d   print the raw data in the partition table
fi:    d    näytä osiotaulun raaka data

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
fi:    e    muuta sylinterikohtaisten lisäsektorien määrää

en:    h   change number of heads
fi:    h    muuta päiden määrää

en:    i   change interleave factor
fi:    i    muuta lomituskerrointa

en:    o   change rotation speed (rpm)
fi:    o    muuta pyörimisnopeutta (rpm)

en:    s   change number of sectors/track
fi:    s    muuta sektorien määrää uraa kohden

en:    y   change number of physical cylinders
fi:    y    muuta fyysisten sylintereiden määrää

en:    b   move beginning of data in a partition
fi:    b    siirrä datan alkua osiossa

en:    e   list extended partitions
fi:    e    listaa laajennetut osiot

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
fi:    g    luo IRIX (SGI) -osiotaulu

en:    f   fix partition order
fi:    f    korjaa osiojärjestys

en:    i   change the disk identifier
fi:    i    muuta levyn tunnistetta

en: You must set
fi: On asetettava

en: heads
fi: päät

en: sectors
fi: sektorit

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
fi: %s%s.
    Tämän voi tehdä lisätoimintovalikosta.

en:  and
fi:  ja

en: Bad offset in primary extended partition
fi: Virheellinen siirtymä laajennetussa ensiöosiossa

en: Warning: omitting partitions after #%d.
    They will be deleted if you save this partition table.
fi: Varoitus: ei huomioida #%d:n jälkeisiä osioita.
    Ne tuhotaan jos tämä osiotaulu tallennetaan.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
fi: Varoitus: ylimääräinen linkkiosoitin osiotaulussa %d

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
fi: Varoitus: jätetään huomiotta ylimääräinen data osiotaulussa %d

en: Disk identifier: 0x%08x
fi: Levyn tunniste: 0x%08x

en: New disk identifier (current 0x%08x):
fi: Levyn uusi tunniste (nykyinen 0x%08x):

en: Building a new DOS disklabel with disk identifier 0x%08x.
    Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    After that, of course, the previous content won't be recoverable.
fi: Muodostetaan uusi DOS-levynimiö, tunniste 0x%08x.
    Muutokset pidetään vain käyttömuistissa, kunnes päätät kirjoittaa ne
    levylle. Sen jälkeen edellistä sisältöä ei tietenkään voida enää
    palauttaa.

en: Note: sector size is %d (not %d)
fi: Huom: sektorikoko on %d (ei %d)

en: You will not be able to write the partition table.
fi: Et pysty kirjoittamaan osiotaulua.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
fi: Tällä levyllä on sekä DOS-, että BSD-taikatavut.
    Siirry BSD-tilaan ”b”-komennolla.

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
fi: Laitteella ei ole kelvollista DOS-, Sun-, SGI- eikä OSF-levynimiötä

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Ignoring extra extended partition %d
fi: Ylimääräistä laajennettua osiota %d ei huomioida

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
fi: Varoitus: osiotaulun %2$d virheellinen lippu 0x%1$04x korjataan kirjoitettaessa (w)

en: 
    got EOF thrice - exiting..
fi: 
    saatiin EOF kolmesti – poistutaan..

en: Hex code (type L to list codes):
fi: Heksakoodi (L listaa koodit):

en: %s (%u-%u, default %u):
fi: %s (%u-%u, oletus %u):

en: Unsupported suffix: '%s'.
fi: Tuntematon jälkiliite: ”%s”.

en: Supported: 10^N: KB (KiloByte), MB (MegaByte), GB (GigaByte)
                2^N: K  (KibiByte), M  (MebiByte), G  (GibiByte)
fi: Tunnetut:  10^N: KB (kilotavu), MB (megatavu), GB (gigatavu)
                2^N: K  (kibitavu), M  (mebitavu), G  (gibitavu)

en: Using default value %u
fi: Käytetään oletusarvoa %u

en: Value out of range.
fi: Arvo sallitun välin ulkopuolella.

en: Partition number
fi: Osionumero

en: Warning: partition %d has empty type
fi: Varoitus: osiolla %d on tyhjä tyyppi

en: Selected partition %d
fi: Valittiin osio %d

en: No partition is defined yet!
fi: Osioita ei ole vielä määritelty!

en: All primary partitions have been defined already!
fi: Kaikki ensiöosiot on jo määritelty!

en: cylinder
fi: sylinteri

en: sector
fi: sektori

en: Changing display/entry units to %s
fi: Vaihdetaan näkymä/syöteyksiköiksi %s

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
fi: VAROITUS: Osio %d on laajennettu osio

en: DOS Compatibility flag is set
fi: DOS-yhteensopivuuslippu on asetettu

en: DOS Compatibility flag is not set
fi: DOS-yhteensopivuuslippua ei ole asetettu

en: Partition %d does not exist yet!
fi: Osiota %d ei ole vielä olemassa!

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
fi: Tyyppi 0 merkitsee tyhjää tilaa useissa järjestelmissä
    (mutta ei Linuxissa). Tyyppiä 0 olevien osioiden
    pitäminen ei todennäköisesti ole viisasta. Osion voi
    poistaa käyttämällä ”d”-komentoa.

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
fi: Osiota ei voi muuttaa laajennetuksi osioksi, eikä päinvastoin.
    Se on poistettava ensin.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
fi: Osion 3 tyypiksi on syytä jättää Koko levy (5),
    koska SunOS/Solaris odottaa sitä, ja jopa Linux pitää siitä.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
fi: Osion 9 tyypiksi on syytä jättää osio-otsikko (0),
    ja osion 11 tyypiksi Koko osio (6), koska IRIX odottaa sitä.

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
fi: Osion %d järjestelmätyypiksi vaihdettiin %x (%s)

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
fi: Osiolla %d on eri fyysiset/loogiset alkukohdat (ei-Linux?):

en:      phys=(%d, %d, %d)
fi:      fyysinen=(%d, %d, %d)

en: logical=(%d, %d, %d)
fi: looginen=(%d, %d, %d)

en: Partition %d has different physical/logical endings:
fi: Osiolla %d on eri fyysiset/loogiset loppukohdat:

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
fi: Osion %i alku ei ole sylinterin rajalla:

en: should be (%d, %d, 1)
fi: pitää olla (%d, %d, 1)

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
fi: Osion %i loppu ei ole sylinterin rajalla.

en: should be (%d, %d, %d)
fi: pitää olla (%d, %d, %d)

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
fi: 
    Levy %s: %ld Mt, %lld tavua

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
fi: 
    Levy %s: %ld.%ld Gt, %lld tavua

en: %d heads, %llu sectors/track, %d cylinders
fi: %d päätä, %llu sektoria/ura, %d sylinteriä

en: , total %llu sectors
fi: , yhteensä %llu sektoria

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
fi: Yksiköt = %2$d * %3$d = %4$d -tavuiset %1$s

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
fi: Ei mitään tehtävää. Järjestys on jo oikea.

en: Done.
fi: Valmis.

en: This doesn't look like a partition table
    Probably you selected the wrong device.
fi: Tämä ei näytä osiotaululta
    Valittuna on todennäköisesti väärä laite.

en: %*s Boot      Start         End      Blocks   Id  System
fi: %*s Käynn     Alku          Loppu    Lohkot   Id  Järjestelmä

en: Device
fi: Laite

en: 
    Partition table entries are not in disk order
fi: 
    Osiotaulumerkinnät eivät ole levyjärjestyksessä

en: 
    Disk %s: %d heads, %llu sectors, %d cylinders
fi: 
    Levy %s: %d päätä, %llu sektoria, %d sylinteriä

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl     Start      Size ID
fi: No AF Pää Sekt Syl Pää Sekt Syl     Alku       Koko ID

en: Warning: partition %d contains sector 0
fi: Varoitus: osio %d sisältää sektorin 0

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
fi: Osio %d: pää %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %llu
fi: Osio %d: sektori %d on suurempi kuin maksimi %llu

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
fi: Osio %d: sylinteri %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
fi: Osio %d: edellinen sektorimäärä %d on ristiriidassa yhteismäärän %d kanssa

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
fi: Varoitus: virheellinen datan alkukohta osiossa %d

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
fi: Varoitus: osio %d ja osio %d ovat (osittain) päällekkäiset.

en: Warning: partition %d is empty
fi: Varoitus: osio %d on tyhjä

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
fi: Looginen osio %d ei ole kokonaan osiossa %d

en: Total allocated sectors %llu greater than the maximum %llu
fi: Varattujen sektoreiden kokonaismäärä %llu on suurempi kuin maksimi %llu

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
fi: Osio %d on jo määritelty. Poista se ennen uudelleen lisäämistä.

en: Sector %llu is already allocated
fi: Sektori %llu on jo varattu

en: No free sectors available
fi: Ei vapaita sektoreita käytettävissä

en: Last %1$s, +%2$s or +size{K,M,G}
fi: Viimeinen %1$s, +%2$s tai +koko{K,M,G}

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
fi: 	Valitettavasti tämä fdisk ei osaa käsitellä AIX-levynimiöitä.
    	Jos haluat lisätä DOS-tyyppisiä osioita, luo ensin
    	uusi DOS-osiotaulu. (Komento o.)
    	VAROITUS: Uuden osiotaulun luominen tuhoaa levyn nykyisen sisällön.

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle Mac disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
fi: 	Valitettavasti tämä fdisk ei osaa käsitellä Mac-levynimiöitä.
    	Jos haluat lisätä DOS-tyyppisiä osioita, luo ensin
    	uusi DOS-osiotaulu. (Komento o.)
    	VAROITUS: Uuden osiotaulun luominen tuhoaa levyn nykyisen sisällön.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
fi: Jokin osio on poistettava ja lisättävä laajennettu osio ensin

en: All logical partitions are in use
fi: Kaikki loogiset osiot ovat käytössä

en: Adding a primary partition
fi: Lisätään ensiöosio

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
fi: Komento  merkitys
       %s
       p    ensiöosio (1-4)

en: l   logical (5 or over)
fi: l    looginen (5 tai yli)

en: e   extended
fi: e    laajennettu

en: Invalid partition number for type `%c'
fi: Virheellinen osionumero tyypille ”%c”

en: The partition table has been altered!
fi: Osiotaulua on muutettu!

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
fi: Kutsutaan osiotaulun uudelleen lukeva ioctl().

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table. The new table will be used at
    the next reboot or after you run partprobe(8) or kpartx(8)
fi: 
    VAROITUS: Osiotaulun uudelleenluku epäonnistui, virhe %d: %s.
    Ydin käyttää edelleen vanhaa taulua. Uusi taulu tulee käyttöön seuraavassa
    käynnistyksessä, tai ajamalla partprobe(8) tai kpartx(8)

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
fi: 
    VAROITUS: Jos DOS 6.x -osioita luotiin tai muutettiin,
    katso lisätietoja fdiskin manuaalisivulta.

en: 
    Error closing file
fi: 
    Virhe suljettaessa tiedostoa

en: Syncing disks.
fi: Synkronoidaan levyt.

en: Partition %d has no data area
fi: Osiolla %d ei ole data-aluetta

en: New beginning of data
fi: Uusi datan alku

en: Expert command (m for help):
fi: Asiantuntijakomento (m antaa ohjeen):

en: Number of cylinders
fi: Sylinterien määrä

en: Number of heads
fi: Päiden määrä

en: Number of sectors
fi: Sektorien määrä

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
fi: Varoitus: asetetaan sektorisiirtymä DOS-yhteensopivuutta varten

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
fi: 
    VAROITUS: GPT (GUID Partition Table) havaittu laitteella ”%s”! Fdisk ei tue GPT:tä. Käytä GNU Partediä.

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
fi: Levy %s ei sisällä kelvollista osiotaulua

en: Cannot open %s
fi: Laitetta %s ei voi avata

en: cannot open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: %c: unknown command
fi: %c: tuntematon komento

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
fi: Tämä ydin löytää sektorin koon itse – -b-valitsinta ei huomioida

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
fi: Varoitus: valitsinta -b (sektorikoon asetus) tulee käyttää yhden annetun laitteen kanssa

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
fi: Havaittiin OSF/1-levynimiö laitteella %s, siirrytään levynimiötilaan.

en: Command (m for help):
fi: Komento (m antaa ohjeen):

en: 
    The current boot file is: %s
fi: 
    Nykyinen käynnistystiedosto on: %s

en: Please enter the name of the new boot file:
fi: Anna uuden käynnistystiedoston nimi:

en: Boot file unchanged
fi: Käynnistystiedosto muuttumaton

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
fi: 
    	Valitettavasti SGI-osiotauluille ei ole asiantuntijavalikkoa.

en: 
    	There is a valid Mac label on this disk.
    	Unfortunately fdisk(1) cannot handle these disks.
    	Use either pdisk or parted to modify the partition table.
    	Nevertheless some advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
fi: 
    	Tällä levyllä on kelvollinen Mac-nimiö.
    	Valitettavasti fdisk(1) ei osaa käsitellä tällaisia
    	levyjä. Käytä joko pdiskiä tai partedia osiotaulun
    	muuttamiseen.
    	Joitakin neuvoja:
    	1. fdisk tuhoaa levyn tiedot kirjoitettaessa.
    	2. Varmista, että tämä levy EI ole enää elintärkeä
    	   osa osioryhmää. (Jos on, muutkin levyt saattavat
    	   tyhjentyä, ellei niitä ole peilattu.)

en: Linux swap
fi: Linux-sivutus

en: Linux native
fi: Linuxmainen

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
fi: MIPS Computer Systems, Inc:in mukaan nimiössä saa olla korkeintaan 512 tavua

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
fi: Havaittiin sgi-levynimiö, jolla on väärä tarkistussumma.

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %llu sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * %d bytes
fi: 
    Levy %1$s (SGI-levynimiö): %2$d päätä, %3$llu sektoria
    %4$d sylinteriä, %5$d fyysistä sylinteriä
    %6$d ylimääräistä sekt/syl, lomitus %7$d:1
    %8$s
    Yksiköt = %10$d * %11$d -tavuiset %9$s

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %llu sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * %d bytes
fi: 
    Levy %1$s (SGI-levynimiö): %2$d päätä, %3$llu sektoria, %4$d sylinteriä
    Yksiköt = %6$d * %7$d -tavuiset %5$s

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
fi: ----- osiot -----
    Os# %*s  Info     Alku        Loppu Sektorit Id  Järjestelmä

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
fi: ----- Käynnistysinfo -----
    Käynnistystiedosto: %s
    ----- Hakemistomerkinnät -----

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
fi: %2d: %-10s sektori%5u koko%8u

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
fi: 
    Virheellinen käynnistystiedosto!
    	Käynnistystiedoston on oltava absoluuttinen, ei-tyhjä polku,
    	esim. ”/unix” tai ”/unix.save”.

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
fi: 
    	Käynnistystiedoston nimi on liian pitkä: maksimi 16 tavua.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
fi: 
    	Käynnistystiedoston polun on oltava täydellinen.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
fi: 
    	Huomaa, että käynnistystiedoston olemassaoloa ei tarkisteta.
    	SGI:n oletus on ”/unix”, ja varmuuskopiolle ”/unix.save”.

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
fi: 
    	Käynnistystiedostoksi muutettiin ”%s”.

en: More than one entire disk entry present.
fi: Levyllä on useampi kuin yksi kokolevymerkintä.

en: No partitions defined
fi: Ei määriteltyjä osioita

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
fi: IRIX pitää siitä, että Osio 11 täyttää koko levyn.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
fi: Koko levyn osion tulee alkaa lohkosta 0,
    ei levylohkosta %d.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
fi: Koko levyn osio on vain %d levylohkon kokoinen,
    mutta levy on %d levylohkon kokoinen.

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
fi: Yhden osion (#11) tulee täyttää koko levy.

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
fi: Osion %d alku ei ole sylinterin rajalla.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
fi: Osion %d loppu ei ole sylinterin rajalla.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
fi: Osiot %d ja %d ovat päällekkäiset %d sektorin verran.

en: Unused gap of %8u sectors - sectors %8u-%u
fi: Käyttämätön %8u sektorin alue – sektorit %8u-%u

en: 
    The boot partition does not exist.
fi: 
    Käynnistysosiota ei ole olemassa.

en: 
    The swap partition does not exist.
fi: 
    Sivutusosiota ei ole olemassa.

en: 
    The swap partition has no swap type.
fi: 
    Sivutusosiolla ei ole sivutustyyppiä.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
fi: 	Valittu käynnistystiedoston nimi on epätavallinen.

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
fi: Valitettavasti vain ei-tyhjien osioiden lippua voi muuttaa.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
fi: On erittäin suositeltavaa, että osiolla siirtymän 0 kohdalla
    on tyyppi ”SGI volhdr”. IRIX-järjestelmä olettaa, että
    erillistyökalut, kuten sash ja fx, voidaan hakea sen hakemistosta.
    Vain ”SGI volume” -kokolevyosuus voi rikkoa tätä sääntöä.
    Kirjoita JAA, jos olet varma tämän osion merkitsemisestä toisin.

en: YES
fi: JAA

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
fi: Tiedätkö, että levyllä on päällekkäisiä osioita?

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
fi: Yritetään luoda kokolevymerkintä automaattisesti.

en: The entire disk is already covered with partitions.
fi: Koko levy on jo osioiden käytössä.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
fi: Levyllä on päällekkäisiä osioita. Tämä on korjattava ensin!

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
fi: On erittäin suositeltavaa, että yhdestoista osio
    kattaa koko levyn ja on tyyppiä ”SGI volume”

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
fi: Levyllä tulee olemaan päällekkäisiä osioita. Tämä on korjattava ensin!

en:  Last %s
fi:  Viimeinen %s

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
fi: Muodostetaan uusi SGI-levynimiö. Muutokset tehdään vain käyttömuistiin,
    kunnes päätät kirjoittaa ne levylle. Sen jälkeen edellistä sisältöä ei
    tietenkään voida palauttaa.

en: Warning:  BLKGETSIZE ioctl failed on %s.  Using geometry cylinder value of %d.
    This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
fi: Varoitus: BLKGETSIZE-ioctl epäonnistui laitteelle %s. Käytetään geometrian
    sylinteriarvoa %d. Tämä arvo voi typistyä laitteilla, jotka ovat suurempia
    kuin 33,8 Gt.

en: Trying to keep parameters of partition %d.
fi: Yritetään säilyttää osion %d parametrit.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
fi: ID=%02x	ALKU=%d	PITUUS=%d

en: Whole disk
fi: Koko levy

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
fi: Havaittiin Sun-levynimiö, jolla on väärä
    tarkistussumma. Joudut todennäköisesti asettamaan
    kaikki arvot, esim. päät, sektorit, sylinterit ja
    osiot tai pakottamaan tuoreen nimiön 
    (s-komento päävalikossa)

en: Detected sun disklabel with wrong version [0x%08x].
fi: Havaittiin sun-levynimiö, jolla on väärä versio [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong sanity [0x%08x].
fi: Havaittiin sun-levynimiö, jolla on väärä sanity-arvo [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong num_partitions [%u].
fi: Havaittiin sun-levynimiö, jolla on väärä num_partitions-arvo [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
fi: Varoitus: Väärät arvot korjataan kirjoitettaessa (w)

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
fi: Luodaan uutta Sun-levynimiötä. Muutokset tehdään vain käyttömuistiin,
    kunnes päätät kirjoittaa ne levylle. Sen jälkeen edellinen sisältö ei
    tietenkään ole palautettavissa.

en: Sectors/track
fi: Sektoreita/ura

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
fi: Osion %d loppu ei ole sylinterin rajalla

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
fi: Osio %d on päällekkäinen muiden kanssa sektoreilla %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
fi: Käyttämätöntä tilaa – sektorit 0-%d

en: Unused gap - sectors %d-%d
fi: Käyttämätöntä tilaa – sektorit %d-%d

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
fi: Muut osiot käyttävät jo koko levyn.
    Poista/kutista joitakin ennen uutta yritystä.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk
    and is of type `Whole disk'
fi: On erittäin suositeltavaa, että kolmas osio kattaa koko levyn ja
    on tyyppiä ”Koko levy”

en: Sector %d is already allocated
fi: Sektori %d on jo varattu

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
fi: Kolmas osio ei kata koko levyä, mutta arvo %d %s kattaa jonkin toisen
    osion. Merkintä on muutettu arvoon %d %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
fi: Jos halutaan säilyttää SunOS/Solaris-yhteensopivuus, tämän osion tyyppinä
    on syytä säilyttää Koko levy (5), alkaen kohdasta 0, %u sektoria

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
fi: On erittäin suositeltavaa, että osio siirtymän 0 kohdalla
    on tyypiltään UFS, EXT2FS tai ”SunOS swap”. Linuxin sivutusosion
    sijoittaminen sinne saattaa tuhota osiotaulun ja käynnistyslohkon.
    Kirjoita JAA, jos olet erittäin varma, että haluat osion tyypiksi
    merkittävän 82 (Linux-sivutus):

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %llu sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    Label ID: %s
    Volume ID: %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
fi: 
    Levy %1$s (Sun-levynimiö): %2$d päätä, %3$llu sektoria
    %4$d kierrosta minuutissa, %5$d sylinteriä, %6$d vaihtoehtoista
    sylinteriä, %7$d fyysistä sylinteriä, %8$d ylimääräistä sekt/syl
    lomitus %9$d:1
    Nimiötunniste: %10$s
    Osiotunniste: %11$s
    Yksiköt = %13$d * 512 -tavuiset %12$s

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %llu sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
fi: 
    Levy %1$s (Sun-levynimiö): %2$d päätä, %3$llu sektoria, %4$d sylinteriä
    Yksiköt = %6$d * 512 -tavuiset %5$s

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
fi: %*s Lippu   Alku        Loppu  Lohkot   Id  Järjestelmä

en: Number of alternate cylinders
fi: Vaihtoehtoisten sylinterien määrä

en: Extra sectors per cylinder
fi: Ylimääräisiä sektoreita sylinterillä

en: Interleave factor
fi: Lomituskerroin

en: Rotation speed (rpm)
fi: Pyörimisnopeus (rpm)

en: Number of physical cylinders
fi: Fyysisten sylinterien määrä

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Extended
fi: Laajennettu

en: AIX bootable
fi: AIX käynnistettävä

en: OS/2 Boot Manager
fi: OS/2 Alkulatauksen hallinta

en: W95 Ext'd (LBA)
fi: W95 Laaj (LBA)

en: Hidden FAT12
fi: Kätketty FAT12

en: Compaq diagnostics
fi: Compaq-diagnostiikka

en: Hidden FAT16 <32M
fi: Kätketty FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
fi: Kätketty FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
fi: Kätketty HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
fi: Kätketty W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
fi: Kätketty W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
fi: Kätketty W95 FAT16 (LBA)

en: PartitionMagic recovery
fi: PartitionMagic-palautus

en: QNX4.x 2nd part
fi: QNX4.x 2:s osio

en: QNX4.x 3rd part
fi: QNX4.x 3:s osio

en: GNU HURD or SysV
fi: GNU HURD tai SysV

en: Old Minix
fi: Vanha Minix

en: Minix / old Linux
fi: Minix/vanha Linux

en: Linux swap / Solaris
fi: Linux-sivutus / Solaris

en: OS/2 hidden C: drive
fi: OS/2 kätketty C:-asema

en: Linux extended
fi: Linux laajennettu

en: NTFS volume set
fi: NTFS-osioryhmä

en: Linux plaintext
fi: Linux teksti

en: IBM Thinkpad hibernation
fi: IBM Thinkpad -valmiustila

en: BSDI swap
fi: BSDI sivutus

en: Boot Wizard hidden
fi: Kätketty Boot Wizard

en: Non-FS data
fi: ei-tied.järj. data

en: DOS R/O
fi: DOS vain luku

en: BeOS fs
fi: BeOS-tied.järj.

en: DOS secondary
fi: DOS-toisio

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
fi: siirtymisvirhe laitteella %s – kohtaan %lu ei voi siirtyä

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
fi: siirtymisvirhe: haluttiin 0x%08x%08x, saatiin 0x%08x%08x

en: out of memory - giving up
fi: muisti lopussa – luovutetaan

en: read error on %s - cannot read sector %lu
fi: virhe luettaessa laitetta %s – sektoria %lu ei voi lukea

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
fi: VIRHE: sektorilla %lu ei ole msdos-allekirjoitusta

en: write error on %s - cannot write sector %lu
fi: virhe kirjoitettaessa laitteelle %s – sektoria %lu ei voi kirjoittaa

en: cannot open partition sector save file (%s)
fi: osion sektoreiden tallennustiedostoa (%s) ei voi avata

en: write error on %s
fi: virhe kirjoitettaessa %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
fi: osionpalautustiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: partition restore file has wrong size - not restoring
fi: osion palautustiedoston koko on väärä – ei palauteta

en: out of memory?
fi: muisti lopussa?

en: cannot open partition restore file (%s)
fi: osionpalautustiedostoa (%s) ei voi avata

en: error reading %s
fi: virhe luettaessa tiedostoa %s

en: cannot open device %s for writing
fi: laitetta %s ei voi avata kirjoitusta varten

en: error writing sector %lu on %s
fi: virhe kirjoitettaessa sektoria %lu laitteelle %s

en: Disk %s: cannot get geometry
fi: Levy %s: geometriaa ei voi hakea

en: Disk %s: cannot get size
fi: Levy %s: kokoa ei voi hakea

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
fi: Varoitus: alku=%lu – tämä näyttää enemmän osiolta kuin kokonaiselta
    levyltä. Sen muokkaaminen fdiskillä on todennäköisesti turhaa.
    [Käytä --force -valitsinta jos todella haluat tehdä niin]

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
fi: Varoitus: HDIO_GETGEO kertoo, että päitä on %lu

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
fi: Varoitus: HDIO_GETGEO kertoo, että sektoreita on %lu

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
fi: Varoitus: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO kertoo, että sylintereitä on %lu

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
fi: Varoitus: epätodennäköinen sektorimäärä (%lu) – yleensä korkeintaan 63
    Tästä aiheutuu ongelmia kaikkien C/H/S-osoitusta käyttävien ohjelmien kanssa.

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
fi: 
    Levy %s: %lu sylinteriä, %lu päätä, %lu sektoria/ura

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
fi: Osion %2$s %1$s pääarvo on mahdoton: %3$lu (tulee olla 0-%4$lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
fi: Osion %2$s %1$s sektoriarvo on mahdoton: %3$lu (tulee olla 1-%4$lu)

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
fi: Osion %2$s %1$s sylinteriarvo on mahdoton: %3$lu (tulee olla 0-%4$lu)

en: Id  Name
fi: Id  Nimi

en: Re-reading the partition table ...
fi: Luetaan osiotaulu uudelleen...

en: The command to re-read the partition table failed.
    Run partprobe(8), kpartx(8) or reboot your system now,
    before using mkfs
fi: Osiotaulun uudelleenlukukomento epäonnistui
    Aja partprobe(8), kpartx(8) tai käynnistä järjestelmä
    uudelleen nyt, ennen mkfs:n käyttöä

en: Error closing %s
fi: Virhe suljettaessa %s

en: %s: no such partition
fi: %s: osiota ei ole

en: unrecognized format - using sectors
fi: tunnistamaton muoto – käytetään sektoreita

en: unimplemented format - using %s
fi: toteuttamaton muoto – käytetään %s

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = sylinterit %lu-tavuisia, lohkot 1024-tavuisia, lasketaan %d alkaen

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
fi:    Laite Käynn Alku      Loppu #syl     #lohkot   Id  Järjestelmä

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = 512-tavuiset sektorit, alkaen kohdasta %d

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
fi:    Laite  Käynn   Alku        Loppu #sektorit Id  Järjestelmä

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = 1024-tavuiset lohkot, alkaen kohdasta %d

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
fi:    Laite  Käynn  Alku        Loppu  #lohkot   Id  Järjestelmä

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
fi: Yksiköt = 1048576-tavuiset mebitavut, 1024-tavuiset lohkot, alkaen kohdasta %d

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
fi:    Laite Käynn Alku    Loppu  MiB    #lohkot   Id  Järjestelmä

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: 		alku: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: 		loppu: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
fi: osio loppuu sylinterillä %ld, joka on levyn lopun jälkeen

en: No partitions found
fi: Osioita ei löytynyt

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
fi: Varoitus: Osiotaulu näyttää siltä, että se on tehty
      arvoille C/H/S=*/%ld/%ld (eikä %ld/%ld/%ld).
    Tässä listauksessa käytetään tuota geometriaa.

en: no partition table present.
fi: osiotaulua ei ole.

en: strange, only %d partitions defined.
fi: outoa, vain %d osiota määritelty.

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
fi: Varoitus: osion %s koko on 0, mutta sitä ei ole merkitty tyhjäksi

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
fi: Varoitus: osion %s koko on 0 ja se on merkitty käynnistettäväksi

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
fi: Varoitus: osion %s koko on 0 ja alkukohta ei ole nolla

en: Warning: partition %s
fi: Varoitus: osio %s

en: is not contained in partition %s
fi: ei sisälly osioon %s

en: Warning: partitions %s
fi: Varoitus: osiot %s

en: and %s overlap
fi: ja %s ovat päällekkäiset

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
fi: Varoitus: osio %s sisältää osan osiotaulusta (sektori %lu), ja se tulee
    tuhoutumaan kun osiota käytetään

en: Warning: partition %s starts at sector 0
fi: Varoitus: osio %s alkaa sektorilta 0

en: Warning: partition %s extends past end of disk
fi: Varoitus: osio %s jatkuu levyn lopun yli

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
fi: Vain yksi ensiöosio voi olla laajennettu
     (tämä ei tosin ole ongelma Linuxissa)

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
fi: Varoitus: osio %s ei ala sylinterin rajalta

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
fi: Varoitus: osio %s ei lopu sylinterin rajalle

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
fi: Varoitus: useampi kuin yksi ensiöosio on merkitty käynnistettäväksi (aktiiviseksi)
    Se ei haittaa LILOa, mutta DOS MBR ei käynnistä tältä levyltä.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
fi: Varoitus: yleensä vain ensiöosiolta voi käynnistää
    LILO ei välitä ”käynnistettävä”-lipusta.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
fi: Varoitus: yhtään ensiöosiota ei ole merkitty käynnistettäväksi
    (aktiiviseksi). Se ei haittaa LILOa, mutta DOS MBR ei käynnistä tältä levyltä.

en: start
fi: alun

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: osio %s: alku: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: end
fi: lopun

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
fi: osio %s: loppu: (c,h,s) odotettiin (%ld,%ld,%ld) löytyi (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
fi: osio %s loppuu sylinterillä %ld, levyn lopun jälkeen

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
fi: Varoitus: laajennetun osion alkua siirretty kohdasta %ld kohtaan %ld
    (Vain listaustarkoituksiin. Älä muuta sen sisältöä.)

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
fi: Varoitus: laajennetun osion alku ei ole sylinterin rajalla.
    DOS ja Linux tulkitsevat sisällön eri tavoin.

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
fi: liian monta osiota – ei huomioida numeron (%d) jälkeisiä

en: tree of partitions?
fi: osiopuu?

en: detected Disk Manager - unable to handle that
fi: havaittiin levymanageri – tilanteesta ei selvitä

en: DM6 signature found - giving up
fi: DM6-allekirjoitus löytyi – luovutetaan

en: strange..., an extended partition of size 0?
fi: outoa..., laajennettu osio, jonka koko on 0?

en: strange..., a BSD partition of size 0?
fi: outoa..., BSD-osio, jonka koko on 0?

en:  %s: unrecognized partition table type
fi:  %s: tunnistamaton osiotaulun tyyppi

en: -n flag was given: Nothing changed
fi: valitsin -n oli annettu: Mitään ei muutettu

en: Failed saving the old sectors - aborting
fi: Vanhojen sektoreiden tallennus epäonnistui – keskeytetään

en: Failed writing the partition on %s
fi: Osion kirjoitus epäonnistui laitteelle %s

en: long or incomplete input line - quitting
fi: liian pitkä tai epätäydellinen syöterivi – lopetetaan

en: input error: `=' expected after %s field
fi: syötevirhe: kentän %s jälkeen odotetaan löytyvän ”=”

en: input error: unexpected character %c after %s field
fi: syötevirhe: odottamaton merkki %c kentän %s jälkeen

en: unrecognized input: %s
fi: tunnistamaton syöte: %s

en: number too big
fi: liian suuri luku

en: trailing junk after number
fi: roskaa numeron perässä

en: no room for partition descriptor
fi: ei tilaa osiokahvalle

en: cannot build surrounding extended partition
fi: ympäröivää laajennettua osiota ei voi rakentaa

en: too many input fields
fi: liian monta syötekenttää

en: No room for more
fi: Ei enempää tilaa

en: Illegal type
fi: Virheellinen tyyppi

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
fi: Varoitus: annettu koko (%lu) ylittää suurimman sallitun koon (%lu)

en: Warning: empty partition
fi: Varoitus: tyhjä osio

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
fi: Varoitus: virheellinen osion alku (aikaisintaan %lu)

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
fi: tunnistamaton ”käynnistettävä”-lippu – valitse - tai *

en: partial c,h,s specification?
fi: osittainen c,h,s-määritys?

en: Extended partition not where expected
fi: Laajennettu osio ei ole odotetussa paikassa

en: bad input
fi: virheellinen syöte

en: too many partitions
fi: liian monta osiota

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
fi: Syöte seuraavassa muodossa: puuttuvat kentät saavat oletusarvon.
    <alku> <koko> <tyyppi [E,S,L,X,hex]> <käynnistettävä [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Yleensä riittää <alku> ja <koko> (ja ehkä <tyyppi>).

en: Usage: %s [options] device ...
fi: Käyttö: %s [valitsimet] laite ...

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
fi: laite: esimerkiksi /dev/hda tai /dev/sda

en: useful options:
fi: hyödylliset valitsimet:

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
fi:     -s [tai --show-size]: näytä osion koko

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
fi:     -c [tai --id:        näytä tai muuta osio-id

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
fi:     -l [tai --list]:     listaa kaikkien laitteiden osiot

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
fi:     -d [tai --dump]:     sama kuin edellä, muoto sopiva syötteeksi

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
fi:     -i [tai --increment]:numeroi sylinterit, ym. alkaen 1:stä, ei 0:sta

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
fi:     -uS, -uB, -uC, -uM:  käytä yksikköinä sektoreita/lohkoja/sylintereitä/Mt

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
fi:     -T [tai --list-types]:listaa tunnetut osiotyypit

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
fi:     -D [tai --DOS]:      DOS-yhteensopivuutta varten; tuhlaa vähän tilaa

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
fi:     -R [tai --re-read]:  käske ytimen lukea osiotaulu uudelleen

en:     -N# :                change only the partition with number #
fi:     -N# :                muuta vain osiota numero #

en:     -n :                 do not actually write to disk
fi:     -n :                 älä kirjoita levylle oikeasti

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
fi:     -O tiedosto :        tallenna ylikirjoitettavat sektori tiedostoon

en:     -I file :            restore these sectors again
fi:     -I tiedosto :        palauta nämä sektorit

en:     -v [or --version]:   print version
fi:     -v [tai --version]:  näytä versio

en:     -? [or --help]:      print this message
fi:     -? [tai --help]:     näytä tämä viesti

en: dangerous options:
fi: vaaralliset valitsimet:

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
fi:     -g [tai --show-geometry]: näytä ytimen käsitys geometriasta

en:     -G [or --show-pt-geometry]: print geometry guessed from the partition table
fi:     -G [tai --show-pt-geometry]: näytä osiotausta päätelty geometria

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
fi:     -x [tai --show-extended]: listaa myös laajennetut osiot tulosteessa
                                 tai odota syötteestä niiden kahvoja

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
fi:     -L  [tai --Linux]:     älä huomauta Linuxissa merkityksettömistä asioista

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
fi:     -q  [tai --quiet]:     vaienna varoitusviestit

en:     You can override the detected geometry using:
fi:     Voit ohittaa tunnistetun geometrian käyttämällä:

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
fi:     -C# [tai --cylinders #]:aseta käytettävä sylinterien määrä

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
fi:     -h# [tai --heads #]:    aseta käytettävä päiden määrä

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
fi:     -S# [tai --sectors #]:  aseta käytettävä sektorien määrä

en: You can disable all consistency checking with:
fi: Kaikki tarkistukset voi ohittaa valitsimella:

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
fi:     -f  [tai --force]:     tee mitä käsken, vaikka se olisi tyhmää

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: %s device		 list active partitions on device
fi: %s laite		 listaa laitteella olevat aktiiviset osiot

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
fi: %s laite n1 n2 ... aktivoi osiot n1 ..., inaktivoi loput

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
fi: %s -An laite	 aktivoi osio n, poista muiden aktivointi

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util sfdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
fi: 
    VAROITUS: GPT (GUID Partition Table) havaittu laitteella ”%s”! Sfdisk ei tue GPT:tä. Käytä GNU Partediä.

en: Use the --force flag to overrule this check.
fi: Käytä --force -valitsinta ohittaaksesi tämän tarkistuksen.

en: no command?
fi: ei komentoa?

en: total: %llu blocks
fi: yhteensä: %llu lohkoa

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
fi: käyttö: sfdisk --print-id laite osionumero

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
fi: käyttö: sfdisk --change-id laite osionumero Id

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
fi: käyttö: sfdisk --id laite osionumero [Id]

en: can specify only one device (except with -l or -s)
fi: vain yhden laitteen voi antaa (paitsi valitsimella -l tai -s)

en: cannot open %s read-write
fi: laitetta %s ei voi avata lukua-kirjoitusta varten

en: cannot open %s for reading
fi: laitetta %s ei voi avata lukua varten

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
fi: %s: %ld sylinteriä, %ld päätä, %ld sektoria/ura

en: Cannot get size of %s
fi: Laitteen %s kokoa ei voida hakea

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
fi: virheellinen aktiivinen tavu: 0x80:n asemesta 0x%x

en: Done
fi: Valmis

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
fi: Aktiivisia ensiöosioita on %d kappaletta. Tämä ei haittaa LILOa, mutta
    DOS MBR käynnistää vain levyltä, jolla on tasan yksi aktiivinen osio.

en: partition %s has id %x and is not hidden
fi: osiolla %s id on %x eikä osiota ole kätketty

en: Bad Id %lx
fi: Virheellinen Id %lx

en: This disk is currently in use.
fi: Levy on tällä hetkellä käytössä.

en: Fatal error: cannot find %s
fi: Vakava virhe: laitetta %s ei löydy

en: Warning: %s is not a block device
fi: Varoitus: %s ei ole lohkolaite

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
fi: Tarkistetaan, että kukaan ei käytä levyä juuri nyt...

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
fi: 
    Tämä levy on tällä hetkellä käytössä – sen uudelleenosiointi on
    todennäköisesti huono ajatus. Irrota kaikki levyn tiedostojärjestelmät
    (komento umount) ja kaikki levyllä olevat sivutusosiot (komento swapoff).
    Käytä valitsinta --no-reread tämän testin ohittamiseen.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
fi: Käytä --force -valitsinta ohittaaksesi kaikki tarkistukset.

en: Old situation:
fi: Vanha tilanne:

en: Partition %d does not exist, cannot change it
fi: Osiota %d ei ole olemassa, sitä ei voi muuttaa

en: New situation:
fi: Uusi tilanne:

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
fi: En pidä näistä osioista – mitään ei muutettu.
    (Jos todella haluat tätä, käytä valitsinta --force.)

en: I don't like this - probably you should answer No
fi: En pidä tästä – kannattaa todennäköisesti vastata ”No”

en: Are you satisfied with this? [ynq]
fi: Oletko tyytyväinen tähän? [ynq]

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
fi: Haluatko kirjoittaa tämän levylle? [ynq]

en: 
    sfdisk: premature end of input
fi: 
    sfdisk: ennenaikainen syötteen loppu

en: Quitting - nothing changed
fi: Lopetetaan – mitään ei muutettu

en: Please answer one of y,n,q
fi: Vastaa joko y, n tai q

en: Successfully wrote the new partition table
fi: Uusi osiotaulu kirjoitettiin onnistuneesti

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
fi: Jos DOS-osio, esim. /dev/foo7, luotiin tai sitä muutettiin, käytä dd(1):tä
    nollataksesi ensimmäiset 512 tavua:
    dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (Katso fdisk(8).)

en: WARNING: couldn't open %s: %s
fi: VAROITUS: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: fsck: %s: not found
fi: fsck: %s: ei löytynyt

en: Usage: fsck [-AMNPRTV] [ -C [ fd ] ] [-t fstype] [fs-options] [filesys ...]
fi: Käyttö: fsck [-AMNPRTV] [ -C [ fd ] ] [-t tied.järj. tyyppi] [tied.järj.valitsimet] [tied.järj. ...]

en: %s: too many devices
fi: %s: liian monta laitetta

en: Is /proc mounted?
fi: Onkohan /proc liitetty?

en: Try `getopt --help' for more information.
fi: Komento ”getopt --help” antaa lisää tietoa.

en: empty long option after -l or --long argument
fi: tyhjä pitkä valitsin argumentin -l tai --long jälkeen

en: unknown shell after -s or --shell argument
fi: tuntematon kuori argumentin -s tai --shell jälkeen

en: Usage: getopt optstring parameters
fi: Käyttö: getopt valitsinmerkkijono parametrit

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
fi:        getopt [valitsimet] [--] valitsinmerkkijono parametrit

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
fi:        getopt [valitsimet] -o|--options valitsinmerkkijono [valitsimet] [--]

en:               parameters
fi:               parametrit

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
fi:   -a, --alternative            Salli pitkien valitsimien alkaminen yhdellä -:lla

en:   -h, --help                   This small usage guide
fi:   -h, --help                   Tämä pieni käyttöopas

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
fi:   -l, --longoptions=valitsimet Pitkät tunnistettavat valitsimet

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
fi:   -n, --name=ohjelmanimi       Nimi, joka ilmoitetaan virheiden yhteydessä

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
fi:   -o, --options=valitsimet     Lyhyet tunnistettavat valitsimet

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
fi:   -q, --quiet                  Vaienna getopt(3):n virheilmoitukset

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
fi:   -Q, --quiet-output           Ei normaalia tulostetta

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
fi:   -s, --shell=kuori            Aseta kuoren lainauskäytännöt

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
fi:   -T, --test                  Testaa getopt(1):n versio

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
fi:   -u, --unquote                Ei lainausmerkkejä tulosteeseen

en:   -V, --version                Output version information
fi:   -V, --version                Näytä versiotiedot

en: missing optstring argument
fi: puuttuva valitsinmerkkijonon argumentti

en: getopt (enhanced) 1.1.4
fi: getopt (parannettu) 1.1.4

en: internal error, contact the author.
fi: sisäinen virhe, ota yhteyttä tekijään.

en: booted from MILO
fi: käynnistetty MILOsta

en: Ruffian BCD clock
fi: Ruffian BCD -kello

en: clockport adjusted to 0x%x
fi: kelloportiksi asetettu 0x%x

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
fi: %s: atominen ”%s” epäonnistui 1000 iteraation ajan!

en: Cannot open /dev/port: %s
fi: Ei voi avata laitetta /dev/port: %s

en: I failed to get permission because I didn't try.
fi: En saanut käyttöoikeutta, koska en yrittänyt.

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
fi: %s ei saa käyttöoikeutta I/O-porttiin:  iopl(3)-kutsu epäonnistui.

en: Probably you need root privileges.
fi: Tarvitset todennäköisesti pääkäyttäjän oikeudet.

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
fi: Oletetaan laitteistokellon olevan %sajassa.

en: UTC
fi: UTC-

en: local
fi: paikallisessa

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
fi: %s: Varoitus: tunnistamaton kolmas rivi adjtime-tiedostossa

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
fi: (Odotetaan: ”UTC”, ”LOCAL” tai ei mitään.)

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
fi: Viimeinen siirtymäsäätö tehty %ld sekuntia vuoden 1969 jälkeen

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
fi: Viimeinen kalibrointi tehty %ld sekuntia vuoden 1969 jälkeen

en: Hardware clock is on %s time
fi: Laitteistokello on %sajassa

en: unknown
fi: tuntemattomassa

en: Waiting for clock tick...
fi: Odotetaan kellon tikitystä...

en: ...got clock tick
fi: ...saatiin tikitys

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
fi: Virheellisiä arvoja laitteistokellossa: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$.2d:%5$.2d:%6$.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
fi: Laitteistokellon aika: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$.2d:%5$.2d:%6$.2d = %7$ld sekuntia vuodesta 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
fi: Laitteistokellosta luettu aika: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$02d:%5$02d:%6$02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
fi: Asetetaan laitteistokello aikaan %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekuntia vuodesta 1969

en: Clock not changed - testing only.
fi: Kellonaikaa ei muutettu – pelkkä testi.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
fi: Laitteistokellon rekistereissä on arvoja, jotka ovat joko kelvottomia (esim. kuukauden 50:s päivä) tai suurempia kuin pystymme käsittelemään (esim. vuosi 2095).

en: %s  %.6f seconds
fi: %s  %.6f sekuntia

en: No --date option specified.
fi: Valitsinta --date ei ole annettu.

en: --date argument too long
fi: liian pitkä --date-argumentti

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
fi: Valitsimelle --date annettu arvo ei ole kelvollinen päiväys.
    Se sisältää lainausmerkkejä.

en: Issuing date command: %s
fi: Käynnistetään ”date”-komento: %s

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
fi: Komentoa ”date” ei voitu ajaa /bin/sh-kuoressa. popen() epäonnistui

en: response from date command = %s
fi: date-komennon vastaus = %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
fi: %sin käynnistämä ”date”-komento palautti odottamattomia tuloksia.
    Komento oli:
      %s
    Vastaus oli:
      %s

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
fi: %sin käynnistämä ”date”-komento palautti muuta kuin kokonaisluvun odotetun muunnetun aika-arvon paikalla.
    Komento oli:
      %s
    Vastaus oli:
     %s

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
fi: päiväysmerkkijono %s vastaa %ld sekuntia vuodesta 1969.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
fi: Laitteistokellon aika ei ole kelvollinen, joten järjestelmän aikaa ei voida asettaa sen perusteella.

en: Calling settimeofday:
fi: Kutsutaan settimeofday:

en: Not setting system clock because running in test mode.
fi: Järjestelmäkelloa ei aseteta, koska käytetään testitilaa.

en: Must be superuser to set system clock.
fi: Vain pääkäyttäjä voi asettaa järjestelmän kellon.

en: settimeofday() failed
fi: settimeofday() epäonnistui

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska laitteistokellossa oli edellisellä kerralla roskaa.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska edellinen kalibrointiaika on nolla,
    joten historia on virheellinen ja kalibroinnin uudelleen aloitus on
    tarpeellista.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska edellisestä kalibroinnista on alle vuorokausi.

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
fi: Kellon siirtymä oli %.1f sekuntia viimeisten %d sekunnin aikana, %f sekuntia/vrk -siirtymäkertoimesta
    huolimatta. Säädetään siirtymäkerrointa %f sekunnilla/vrk

en: Time since last adjustment is %d seconds
fi: Aikaa edellisestä säädöstä on kulunut %d sekuntia

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
fi: On lisättävä %d sekuntia ja viitattava aikaan %.6f sekuntia sitten

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
fi: Ei päivitetä adjtime-tiedostoa, koska käytetään testaustilaa.

en: Would have written the following to %s:
    %s
fi: Tiedostoon %s olisi kirjoitettu seuraavaa:
    %s

en: Drift adjustment parameters not updated.
fi: Siirtymänsäätöparametreja ei päivitetty.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
fi: Laitteistokellon aika ei ole kelvollinen, joten sitä ei voi säätää.

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
fi: Ei aseteta kelloa, koska edellinen kalibrointiaika on nolla, joten historia on virheellinen.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
fi: Tarvittava muutos on alle sekunti, joten ei aseteta kelloa.

en: Using %s.
fi: Käytetään rajapintaa %s.

en: No usable clock interface found.
fi: Käyttökelpoista kellorajapintaa ei löytynyt.

en: Unable to set system clock.
fi: Järjestelmäkellon asetus ei onnistu.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
fi: Ydin säilyttää laitteistokellon epoch-arvoa vain Alpha-koneilla.
    Tämä hwclock on käännetty muulle koneelle kuin Alphalle
    (ja todennäköisesti sitä ei ajeta Alphassa nyt). Toimintoa ei suoritettu.

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
fi: Ytimeltä ei saada epoch-arvoa.

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
fi: Ydin olettaa epoch-arvoksi %lu

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
fi: Epoch-arvon asettamiseksi on käytettävä ”epoch”-valitsinta.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
fi: Ei aseteta epoch-arvoksi %d – vain kokeilu.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
fi: Ytimen epoch-arvoa ei voi asettaa.

en: %s from %s
fi: %s – %s

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      -h | --help         show this help
      -r | --show         read hardware clock and print result
           --set          set the rtc to the time given with --date
      -s | --hctosys      set the system time from the hardware clock
      -w | --systohc      set the hardware clock to the current system time
           --systz        set the system time based on the current timezone
           --adjust       adjust the rtc to account for systematic drift since
                          the clock was last set or adjusted
           --getepoch     print out the kernel's hardware clock epoch value
           --setepoch     set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                          value given with --epoch
      -v | --version      print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      -u | --utc          the hardware clock is kept in UTC
           --localtime    the hardware clock is kept in local time
      -f | --rtc=path     special /dev/... file to use instead of default
           --directisa    access the ISA bus directly instead of %s
           --badyear      ignore rtc's year because the bios is broken
           --date         specifies the time to which to set the hardware clock
           --epoch=year   specifies the year which is the beginning of the 
                          hardware clock's epoch value
           --noadjfile    do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                          either --utc or --localtime
           --adjfile=path specifies the path to the adjust file (default is
                          /etc/adjtime)
           --test         do everything except actually updating the hardware
                          clock or anything else
      -D | --debug        debug mode
fi: hwclock – lukee ja asettaa laitteistokellon (RTC)
    
    Käyttö: hwclock [toiminto] [valitsimet...]
    
    Toiminnot:
      -h | --help         näyttää tämän ohjeen
      -r | --show         lukee laitteistokellon ja näyttää tuloksen
           --set          asettaa laitteistokellon --date:lla määrättyyn aikaan
      -s | --hctosys      asettaa järjestelmäkellon ajan laitteistokellon mukaan
      -w | --systohc      asettaa laitteistokellon nykyiseen järjestelmän aikaan
           --systz        asettaa järjestelmäkellon ajan nykyisen aikavyöhykkeen
                          mukaan
           --adjust       säätää laitteistokellon huomioimaan systemaattisen
                          poikkeaman edellisen asetuksen tai säädön jälkeen
           --getepoch     näyttää ytimen epoch-arvon laitteistokellolle
           --setepoch     asettaa ytimen epoch-arvon laitteistokellolle
                          --epoch:illa määrättyyn arvoon
      -v | --version      näyttää hwclockin versionumeron vakiotulosteeseen
    
    Valitsimet: 
      -u | --utc          laitteistokello on kansainvälisessä ajassa (UTC)
           --localtime    laitteistokello on paikallisessa ajassa
      -f | --rtc=polku    käytä muuta kuin tavallista laitetta, /dev/...
           --directisa    käytä ISA-väylää suoraan, ei laitteen %s kautta
           --badyear      ei huomioida laitteistokellon vuotta, koska BIOS on
                          rikki
           --date         aika, johon laitteistokello asetetaan
           --epoch=vuosi  vuosi, joka on laitteistokellon
                          epoch-arvon nollakohta
           --noadjfile    ei käytetä tiedostoa /etc/adjtime. Vaatii joko
                          valitsimen --utc tai --localtime käyttämistä
           --adjfile=polku hienosäätötiedoston polku (oletus on /etc/adjtime)
           --test         tee kaikki muu paitsi laitteistokellon tai minkään
                          muun varsinainen päivittäminen
      -D | --debug        vianetsintätila

en:   -J|--jensen, -A|--arc, -S|--srm, -F|--funky-toy
           tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
fi:   -J|--jensen, -A|--arc, -S|--srm, -F|--funky-toy
           kertoo hwclockille Alphan tyypin (ks. hwclock(8))

en: %s: Unable to connect to audit system
fi: %s: Audit-järjestelmään yhdistäminen ei onnistu

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
fi: %s ottaa vain valitsimia argumentteina. Annoit %d muuta.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
fi: Monta toimintoa määritelty.
    Vain yksi toiminto voidaan suorittaa kerrallaan.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
fi: %s: Valitsimet --utc ja --localtime ovat toisensa poissulkevat. Annoit molemmat.

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
fi: %s: Valitsimet --adjust ja --noadjfile ovat toisensa poissulkevat. Käytit molempia.

en: %s: The --adjfile and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
fi: %s: Valitsimet --adjfile ja --noadjfile ovat toisensa poissulkevat. Käytit molempia.

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
fi: %s: Valitsimen --noadjfile kanssa on käytettävä joko valitsinta --utc tai --localtime

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
fi: Ei käyttökelpoista aikaa asetettavaksi. Kelloa ei voida asettaa.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
fi: Valitettavasti vain pääkäyttäjä voi säätää laitteistokelloa.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
fi: Valitettavasti vain pääkäyttäjä voi säätää järjestelmäkelloa.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
fi: Valitettavasti vain pääkäyttäjä voi säätää laitteistokellon epoch-arvoa ytimessä.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
fi: Laitteistokelloa ei pystytä käyttämään millään tunnetulla tavalla.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
fi: Käytä --debug -valitsinta nähdäksesi yksityiskohdat käyttötavan etsinnästä.

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
fi: Odotetaan silmukassa KDGHWCLK-ajan muuttumista

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
fi: ajan lukeva KDGHWCLK-ioctl epäonnistui

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
fi: ajan lukeva KDGHWCLK-ioctl epäonnistui silmukassa

en: Timed out waiting for time change.
fi: Aikakatkaisu odotettaessa ajan muutosta.

en: ioctl() failed to read time from %s
fi: ioctl() ei onnistunut lukemaan aikaa kohteesta %s

en: ioctl KDSHWCLK failed
fi: ioctl KDSHWCLK epäonnistui

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
fi: Laitetta /dev/tty1 tai /dev/vc/1 ei voi avata

en: KDGHWCLK ioctl failed
fi: KDGHWCLK-ioctl epäonnistui

en: open() of %s failed
fi: tiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: ioctl() to %s to read the time failed.
fi: aikaa lukeva ioctl() laitteelle %s epäonnistui.

en: Waiting in loop for time from %s to change
fi: Odotetaan silmukassa laitteen %s ajan muuttumista

en: %s does not have interrupt functions.
fi: laitteella %s ei ole keskeytysfunktioita.

en: read() to %s to wait for clock tick failed
fi: kellon tikitystä odottava read()-kutsu laitteelle %s epäonnistui

en: select() to %s to wait for clock tick failed
fi: kellon tikitystä odottava select()-kutsu laitteelle %s epäonnistui

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
fi: kellon tikitystä odottava select()-kutsu laitteelle %s aikakatkaistiin

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
fi: päivityskeskeytykset lopettava ioctl() laitteelle %s epäonnistui

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
fi: päivityskeskeytykset aloittava ioctl() laitteelle %s epäonnistui odottamattomasti

en: ioctl() to %s to set the time failed.
fi: ajan asettava ioctl() laitteelle %s epäonnistui.

en: ioctl(%s) was successful.
fi: ioctl(%s) onnistui.

en: Open of %s failed
fi: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
fi: Ytimen epoch-arvon muuttamiseksi on käytettävä Linuxin ”rtc”-laiteajuria laitetiedoston %s kautta. Tässä järjestelmässä ei ole kyseistä tiedostoa.

en: Unable to open %s
fi: Laitetta %s ei voi avata

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
fi: ioctl(RTC_EPOCH_READ) laitteelle %s epäonnistui

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
fi: luimme epoch-arvon %ld laitteelta %s ioctl:llä RTC_EPOCH_READ.

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
fi: Epoch-arvo ei voi olla pienempi kuin 1900. Pyyntö oli %ld

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
fi: asetetaan epoch-arvoksi %ld, ioctl RTC_EPOCH_SET laitteelle %s.

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
fi: Ytimen laiteajurissa laitteelle %s ei ole ioctl:ää RTC_EPOCH_SET.

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
fi: ioctl(RTC_EPOCH_SET) laitteelle %s epäonnistui

en: %s: can't exec %s: %m
fi: %s: ohjelmaa %s ei voi käynnistää: %m

en: can't malloc initstring
fi: alustuskomennoille ei voi varata muistia

en: bad timeout value: %s
fi: virheellinen aikakatkaisuarvo: %s

en: bad speed: %s
fi: virheellinen nopeus: %s

en: too many alternate speeds
fi: liian monta vaihtoehtoista nopeutta

en: /dev: chdir() failed: %m
fi: /dev: chdir() epäonnistui: %m

en: /dev/%s: not a character device
fi: /dev/%s: ei ole merkkilaite

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
fi: /dev/%s: ei voi avata vakiosyötteenä: %m

en: %s: not open for read/write
fi: %s: ei ole avoin lukua/kirjoitusta varten

en: %s: dup problem: %m
fi: %s: ongelma tiedostokahvan kopioinnissa: %m

en: user
fi: käyttäjä

en: users
fi: käyttäjää

en: %s: read: %m
fi: %s: luku: %m

en: %s: input overrun
fi: %s: syötteen ylivuoto

en: Usage: %s [-8hiLmUw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
fi: Käyttö: %s [-8hiLmUw] [-l kirjautumisohjelma] [-t aikakatkaisu] [-I alustuskomennot] [-H kirjautumiskone] linjanopeus,... linja [term.tyyppi]
    tai	[-hiLmw] [-l kirjautumisohjelma] [-t aikakatkaisu] [-I alustuskomennot] [-H kirjautumiskone] linja linjanopeus,... [term.tyyppi]

en: login: memory low, login may fail
fi: login: muisti vähissä, kirjautuminen voi epäonnistua

en: can't malloc for ttyclass
fi: kohteelle ttyclass ei voi varata muistia

en: can't malloc for grplist
fi: kohteelle grplist ei voi varata muistia

en: Login on %s from %s denied by default.
fi: Kirjautuminen päätteelle %s osoitteesta %s evätty oletuksena.

en: Login on %s from %s denied.
fi: Kirjautuminen päätteelle %s osoitteesta %s evätty.

en: %s: you (user %d) don't exist.
fi: %s: sinua (käyttäjä %d) ei ole olemassa.

en: %s: user "%s" does not exist.
fi: %s: käyttäjä ”%s” ei ole olemassa.

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
fi: %s: vain paikallisia merkintöjä voi muuttaa; käytä sen sijaan komentoa yp%s.

en: Unknown user context
fi: Tuntematon käyttäjäympäristö

en: %s: %s is not authorized to change the finger info of %s
fi: %s: käyttäjällä %s ei ole valtuutusta muuttaa käyttäjän %s finger-tietoja

en: %s: Can't set default context for /etc/passwd
fi: %s: Tiedoston /etc/passwd oletusympäristöä ei voi asettaa

en: Changing finger information for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s finger-tiedot.

en: %s: PAM failure, aborting: %s
fi: %s: PAM-virhe, keskeytetään: %s

en: Password:
fi: Salasana:

en: Incorrect password.
fi: Väärä salasana.

en: Finger information not changed.
fi: Finger-tietoja ei muutettu.

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
fi: Käyttö: %s [ -f kokonimi ] [ -o toimisto ]

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
fi: [ -p toimistopuhelin ]
    	[ -h kotipuhelin ]

en: 
    Aborted.
fi: 
    Keskeytetty.

en: field is too long.
fi: kenttä on liian pitkä.

en: '%c' is not allowed.
fi: merkki ”%c” ei ole sallittu.

en: Control characters are not allowed.
fi: Ohjausmerkkejä ei sallita.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
fi: Finger-tietoja *EI* muutettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Finger information changed.
fi: Finger-tietoja muutettiin.

en: %s: %s is not authorized to change the shell of %s
fi: %s: käyttäjällä %s ei ole valtuutusta vaihtaa käyttäjän %s kuorta

en: %s: Running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
fi: %s: Vallitseva UID ei täsmää muutettavan käyttäjän UID:hen, kuoren vaihto estetty

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
fi: %s: Kuori ei ole tiedostossa /etc/shells, kuoren vaihto evätty

en: Changing shell for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s kuori.

en: New shell
fi: Uusi kuori

en: Shell not changed.
fi: Kuorta ei vaihdettu.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
fi: Kuorta *EI* vaihdettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Shell changed.
fi: Kuori vaihdettu.

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
fi: Käyttö: %s [ -s kuori ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ käyttäjätunnus ]

en: %s: shell must be a full path name.
fi: %s: kuori on annettava polkuineen.

en: %s: "%s" does not exist.
fi: %s: ”%s” ei ole olemassa.

en: %s: "%s" is not executable.
fi: %s: ”%s” ei ole käynnistettävä.

en: %s: '%c' is not allowed.
fi: %s: merkkiä ”%c” ei sallita.

en: %s: Control characters are not allowed.
fi: %s: Ohjausmerkkejä ei sallita.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
fi: Varoitus: ”%s” ei ole listattu tiedostossa /etc/shells.

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
fi: %s: ”%s” ei ole listattuna tiedostossa /etc/shells.

en: %s: Use -l option to see list.
fi: %s: Valitsin -l näyttää listan.

en: Use %s -l to see list.
fi: Komento %s -l näyttää listan.

en: No known shells.
fi: Ei tunnettuja kuoria.

en: Failed to open %s for reading, exiting.
fi: Tiedostoa %s ei voi avata lukua varten, poistutaan.

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
fi: käyttö: last [-#] [-f tiedosto] [-t tty] [-h konenimi] [käyttäjä ...]

en:   still logged in
fi:   edelleen kirjautuneena

en: 
    wtmp begins %s
fi: 
    wtmp alkaa %s

en: last: malloc failure.
fi: last: malloc-virhe.

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
fi: 
    keskeytetty %10.10s %5.5s

en: FATAL: can't reopen tty: %s
fi: VAKAVAA: päätettä ei voi avata uudelleen: %s

en: FATAL: bad tty
fi: VAKAVAA: virheellinen pääte

en: login: -h for super-user only.
fi: login: -h on vain pääkäyttäjälle.

en: usage: login [-fp] [username]
fi: käyttö: login [-fp] [käyttäjänimi]

en: Couldn't initialize PAM: %s
fi: PAMia ei voitu alustaa: %s

en: login:
fi: tunnus:

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KÄYTTÄJÄN %3$s KIRJAUTUMINEN %1$d OSOITTEESTA %2$s, %4$s

en: Login incorrect
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
fi: LIIAN MONTA (%1$d) KÄYTTÄJÄN %3$s KIRJAUTUMISYRITYSTÄ OSOITTEESTA %2$s, %4$s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KÄYTTÄJÄN %2$s ISTUNTO OSOITTEESTA %1$s, %3$s

en: 
    Login incorrect
fi: 
    Kirjautuminen epäonnistui

en: 
    Session setup problem, abort.
fi: 
    Istunnon aloitusongelma, keskeytys.

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
fi: Käyttäjänimi on NULL funktiossa %s, rivillä %d. Keskeytys.

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
fi: Virheellinen käyttäjänimi ”%s” funktiossa %s, rivillä %d. Keskeytys.

en: login: Out of memory
fi: login: Muisti lopussa

en: Illegal username
fi: Virheellinen käyttäjänimi

en: %s login refused on this terminal.
fi: Käyttäjän %s kirjautuminen hylätty tällä päätteellä.

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %s KIRJAUTUMINEN HYLÄTTIIN OSOITTEESTA %s, PÄÄTTEELLÄ %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %s KIRJAUTUMINEN HYLÄTTIIN PÄÄTTEELLÄ %s

en: Login incorrect
fi: Virheellinen kirjautuminen

en: DIALUP AT %s BY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s MODEEMIYHTEYS PÄÄTTEELLÄ %1$s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %s OSOITTEESTA %s

en: ROOT LOGIN ON %s
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %1$s OSOITTEESTA %3$s

en: LOGIN ON %s BY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %1$s

en: You have new mail.
fi: Sinulle on uutta postia.

en: You have mail.
fi: Sinulle on postia.

en: login: failure forking: %s
fi: login: virhe haarautettaessa: %s

en: TIOCSCTTY failed: %m
fi: TIOCSCTTY epäonnistui: %m

en: setuid() failed
fi: setuid() epäonnistui

en: No directory %s!
fi: Ei hakemistoa %s!

en: Logging in with home = "/".
fi: Kirjaudutaan käyttäen kotihakemistona ”/”.

en: login: no memory for shell script.
fi: login: ei muistia kuoriskriptille.

en: login: couldn't exec shell script: %s.
fi: login: kuoriskriptiä ei voitu käynnistää: %s.

en: login: no shell: %s.
fi: login: ei kuorta: %s.

en: 
    %s login:
fi: 
    %s, kirjautuminen:

en: login name much too long.
fi: tunnus aivan liian pitkä.

en: NAME too long
fi: NIMI liian pitkä

en: login names may not start with '-'.
fi: tunnukset eivät voi alkaa merkillä ”-”.

en: too many bare linefeeds.
fi: liian monta peräkkäistä rivinvaihtoa.

en: EXCESSIVE linefeeds
fi: LIIKAA rivinvaihtoja

en: Login timed out after %d seconds
fi: Kirjautuminen aikakatkaistiin %d sekunnin jälkeen

en: Last login: %.*s
fi: Edellinen kirjautuminen: %.*s

en: from %.*s
fi: osoitteesta %.*s

en: on %.*s
fi: päätteeltä %.*s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KIRJAUTUMINEN OSOITTEESTA %s, %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELTÄ %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
fi: %d EPÄONNISTUNUTTA KIRJAUTUMISTA OSOITTEESTA %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
fi: %d EPÄONNISTUNUTTA KIRJAUTUMISTA PÄÄTTEELTÄ %s, %s

en: is y
fi: on y

en: is n
fi: on n

en: usage: mesg [y | n]
fi: käyttö: mesg [y | n]

en: newgrp: Who are you?
fi: newgrp: Kuka sinä olet?

en: newgrp: No such group.
fi: newgrp: Ryhmää ei ole.

en: newgrp: Permission denied
fi: newgrp: Lupa evätty

en: No shell
fi: Ei kuorta

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
fi: Käyttö: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:mm|+minuutit]

en: Shutdown process aborted
fi: Sammutustoiminto keskeytetty

en: %s: Only root can shut a system down.
fi: %s: Vain root voi sammuttaa järjestelmän.

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
fi: Tuon täytyy olla huomenna, etkö voi odottaa siihen asti?

en: for maintenance; bounce, bounce
fi: ylläpitoa varten; mars, mars

en: The system is being shut down within 5 minutes
fi: Järjestelmä sammutetaan 5 minuutin kuluttua

en: Login is therefore prohibited.
fi: Kirjautuminen on sen vuoksi estetty

en: rebooted by %s: %s
fi: uudelleenkäynnisti %s: %s

en: halted by %s: %s
fi: sammutti %s: %s

en: 
    Why am I still alive after reboot?
fi: 
    Miksi olen edelleen elossa uudelleenkäynnistyksen jälkeen?

en: 
    Now you can turn off the power...
fi: 
    Virran voi nyt katkaista...

en: Calling kernel power-off facility...
fi: Kutsutaan ytimen virrankatkaisutoimintoa...

en: Error powering off	%s
fi: Virhe virrankatkaisussa	%s

en: Executing the program "%s" ...
fi: Käynnistetään ohjelma ”%s”...

en: Error executing	%s
fi: Virhe käynnistettäessä	%s

en: URGENT: broadcast message from %s:
fi: KIIREELLISTÄ: yleislähetysviesti käyttäjältä %s:

en: System going down in %d hours %d minutes
fi: Järjestelmä sammuu %d tunnin, %d minuutin kuluttua

en: System going down in 1 hour %d minutes
fi: Järjestelmä sammuu 1 tunnin ja %d minuutin kuluttua

en: System going down in %d minutes
fi: Järjestelmä sammuu %d minuutin kuluttua

en: System going down in 1 minute
fi: Järjestelmä sammuu 1 minuutin kuluttua

en: System going down IMMEDIATELY!
fi: Järjestelmä sammuu VÄLITTÖMÄSTI!

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
fi: Haarauttaminen komentoa swapoff varten ei onnistu. Aivan sama!

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
fi: Komentoa swapoff ei voi käynnistää, toivottavasti umount hoitaa asian.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
fi: Haarauttaminen komentoa umount varten ei onnistu, yritetään manuaalisesti.

en: Cannot exec %s, trying umount.
fi: Ohjelmaa %s ei voi käynnistää, yritetään käynnistää umount.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
fi: Ohjelmaa umount ei voi käynnistää, luovutaan irrotusyrityksestä.

en: Unmounting any remaining filesystems...
fi: Irrotetaan jäljellä olevat tiedostojärjestelmät...

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
fi: shutdown: Laitetta %s ei voitu irrottaa: %s

en: Booting to single user mode.
fi: Käynnistetään yhden käyttäjän tilaan.

en: exec of single user shell failed
fi: yhden käyttäjän tilan kuoren käynnistys epäonnistui

en: fork of single user shell failed
fi: yhden käyttäjän tilan kuoren haarauttaminen epäonnistui

en: error opening fifo
fi: virhe avattaessa fifoa

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
fi: virhe asetettaessa ”close-on-exec” laitteelle /dev/initctl

en: error running finalprog
fi: virhe ajettaessa finalprogia

en: error forking finalprog
fi: virhe haarautettaessa finalprogia

en: 
    Wrong password.
fi: 
    Väärä salasana.

en: lstat of path failed
fi: polun tilan lukeminen epäonnistui

en: stat of path failed
fi: polun tilan lukeminen epäonnistui

en: open of directory failed
fi: hakemiston avaaminen epäonnistui

en: fork failed
fi: haarauttaminen epäonnistui

en: exec failed
fi: käynnistys epäonnistui

en: cannot open inittab
fi: tiedostoa inittab ei voi avata

en: no TERM or cannot stat tty
fi: TERM-muuttujaa ei ole tai päätteen tilaa ei voi lukea

en: error stopping service: "%s"
fi: virhe pysäytettäessä palvelua: ”%s”

en: Stopped service: %s
fi: Pysäytetään palvelua: ”%s”

en: error running programme: "%s"
fi: Virhe ajettaessa ohjelmaa: ”%s”

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
fi: liian monta iov:tä (muuta koodia tiedostossa wall/ttymsg.c)

en: excessively long line arg
fi: liian pitkä riviargumentti

en: cannot fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: %s: BAD ERROR
fi: %s: VIRHEELLINEN VIRHE

en: %s: the password file is busy.
fi: %s: salasanatiedosto on varattu.

en: %s: the group file is busy.
fi: %s: ryhmätiedosto on varattu.

en: %s: the %s file is busy (%s present)
fi: %s: tiedosto %s on varattu (%s on olemassa)

en: %s: can't link %s: %s
fi: %s: tiedostoa %s ei voi linkittää: %s

en: %s: Can't get context for %s
fi: %s: Tiedoston %s ympäristöä ei voi hakea

en: %s: Can't set context for %s
fi: %s: Tiedoston %s ympäristöä ei voi asettaa

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
fi: %s: tiedoston %s lukitusta ei voi poistaa: %s (muutoksesi ovat edelleen tiedostossa %s)

en: %s: Cannot fork
fi: %s: Haarauttaminen ei onnistu

en: %s: %s unchanged
fi: %s: %s muuttumaton

en: %s: no changes made
fi: %s: muutoksia ei tehty

en: You are using shadow groups on this system.
fi: Tässä järjestelmässä käytetään varjoryhmiä.

en: You are using shadow passwords on this system.
fi: Tässä järjestelmässä käytetään varjosalasanoja.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
fi: Haluatko muokata tiedostoa %s nyt [y/n]?

en: usage: %s [file]
fi: käyttö: %s [tiedosto]

en: %s: can't open temporary file.
fi: %s: väliaikaistiedostoa ei voi avata.

en: Broadcast Message from %s@%s
fi: Yleislähetysviesti käyttäjältä %s@%s

en: %s: will not read %s - use stdin.
fi: %s: ei lueta tiedostoa %s – käytä vakiosyötettä.

en: %s: can't read %s.
fi: %s: tiedostoa %s ei voi lukea.

en: %s: can't stat temporary file.
fi: %s: väliaikaistiedoston tilaa ei voi lukea.

en: %s: can't read temporary file.
fi: %s: väliaikaistiedostoa ei voi avata.

en: illegal day value: use 1-%d
fi: virheellinen päivän arvo: käytä 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
fi: virheellinen kuukauden arvo: käytä 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
fi: virheellinen vuoden arvo: käytä 1-9999

en: usage: cal [-13smjyV] [[[day] month] year]
fi: käyttö: cal [-13smjyV] [[[päivä] kuukausi] vuosi]

en: usage: %s [+format] [day month year]
fi: käyttö: %s [+muoto] [päivä kuukausi vuosi]

en: %s: unknown signal %s
fi: %s: tuntematon signaali %s

en: %s: can't find process "%s"
fi: %s: prosessia ”%s” ei löydy

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
fi: %s: tuntematon signaali %s; kelvolliset signaalit:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
fi: käyttö: %s [ -s signaali | -p ] [ -a ] pid ...

en:        %s -l [ signal ]
fi:        %s -l [ signaali ]

en: logger: unknown facility name: %s.
fi: logger: tuntematon apuneuvon nimi: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
fi: logger: tuntematon prioriteetin nimi: %s.

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
fi: käyttö: logger [-is] [-f tiedosto] [-p pri] [-t tag] [-u pistoke] [ viesti ... ]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
fi: käyttö: look [-dfa] [-t merkki] merkkijono [tiedosto]

en: Could not open %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata

en: Got %d bytes from %s
fi: Tiedostosta %2$s saatiin %1$d tavua

en: out of memory?
fi: muisti lopussa?

en: 
    Usage: %s [options] pathname [pathname ...]
fi: 
    Käyttö: %s [valitsimet] polku [polku ...]

en: 
    Options:
fi: 
    Valitsimet:

en: 
    For more information see namei(1).
fi: 
    Lisätietoja manuaalisivulla namei(1).

en: %s: out of memory
fi: %s: muisti lopussa

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
fi: %s: uudelleennimeäminen %s → %s epäonnistui: %s

en: call: %s from to files...
fi: käyttö: %s lähde kohde tiedostot...

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
fi: Varoitus: ”%s” on linkki.
    Käytä ”%s [valitsimet] %s” jos todella haluat käyttää sitä.
    Skriptiä ei käynnistetty.

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
fi: käyttö: script [-a] [-f] [-q] [-t] [tiedosto]

en: Script started, file is %s
fi: Skripti käynnistetty, tiedosto on %s

en: %s: write error %d: %s
fi: %s: kirjoitusvirhe %d: %s

en: Script started on %s
fi: Skripti käynnistetty %s

en: %s: write error: %s
fi: %s: kirjoitusvirhe: %s

en: 
    Script done on %s
fi: 
    Skripti suoritettu %s

en: Script done, file is %s
fi: Skripti suoritettu, tiedosto on %s

en: openpty failed
fi: openpty epäonnistui

en: Out of pty's
fi: Pty:t lopussa

en: write to stdout failed
fi: kirjoittaminen vakiotulosteeseen epäonnistui

en: %s: Argument error, usage
fi: %s: Argumenttivirhe, käyttö

en:   [ -term terminal_name ]
fi:   [ -term päätteen_nimi ]

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
fi:   [ -dump   [1-KONSOLIEN_MÄÄRÄ] ]

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
fi:   [ -append [1-KONSOLIEN_MÄÄRÄ] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
fi:   [ -file dumptiedostonimi ]

en: cannot (un)set powersave mode
fi: virransäästötilaa ei voi asettaa (pois)

en: klogctl error: %s
fi: klogctl-virhe: %s

en: Error writing screendump
fi: Virhe kirjoitettaessa näyttövedosta

en: %s: $TERM is not defined.
fi: %s: $TERM ei ole määritelty.

en: Usage: %s [-d] [-p pidfile] [-s socketpath] [-T timeout]
fi: Käyttö: %s [-d] [-p pid-tiedosto] [-s pistokepolku] [-T aikakatkaisu]

en:        %s [-r|t] [-n num] [-s socketpath]
fi:        %s [-r|t] [-n num] [-s pistokepolku]

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
fi: whereis [ -sbmu ] [ -SBM hak ... -f ] nimi...

en: calloc failed
fi: calloc epäonnistui

en: strdup failed
fi: strdup epäonnistui

en: 
    For more information see wipefs(8).
fi: 
    Lisätietoja manuaalisivulla wipefs(8).

en: write: can't find your tty's name
fi: write: tty:si nimeä ei löydy

en: write: you have write permission turned off.
fi: write: sinulla ei ole kirjoitusoikeutta.

en: write: %s is not logged in on %s.
fi: write: %s ei ole kirjautuneena päätteellä %s.

en: write: %s has messages disabled on %s
fi: write: %s on estänyt viestit päätteellä %s

en: usage: write user [tty]
fi: käyttö: write käyttäjä [tty]

en: write: %s is not logged in
fi: write: %s ei ole kirjautuneena

en: write: %s has messages disabled
fi: write: %s ei vastaanota viestejä

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
fi: write: %s on kirjautuneena useammin kuin kerran; kirjoitetaan kohteeseen %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
fi: Viesti %4$s:lle kirjautuneelta käyttäjältä %1$s@%2$s (%3$s), kello %5$s...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
fi: Viesti %3$s:lle kirjautuneelta käyttäjältä %1$s@%2$s, kello %4$s...

en: warning: error reading %s: %s
fi: varoitus: virhe luettaessa %s: %s

en: warning: can't open %s: %s
fi: virhe: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: mount: could not open %s - using %s instead
fi: mount: tiedostoa %s ei voitu avata – käytetään tiedostoa %s sen sijaan

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
fi: lukkotiedostoa %s ei voi luoda: %s (käytä lippua -n ohittaaksesi)

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
fi: lukkotiedostoa %s ei voi linkittää: %s (käytä lippua -n ohittaaksesi)

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
fi: lukkotiedostoa %s ei voi avata: %s (käytä lippua -n ohittaaksesi)

en: Can't lock lock file %s: %s
fi: Lukkotiedostoa %s ei voi lukita: %s

en: can't lock lock file %s: %s
fi: lukkotiedostoa %s ei voi lukita: %s

en: timed out
fi: aikakatkaistu

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
fi: Linkkiä %s ei voi luoda
    Ehkä jossakin on vanhentunut lukkotiedosto?

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
fi: hakemistoa %s ei voi avata (%s) – mtabi-tiedostoa ei päivitetty

en: error writing %s: %s
fi: virhe kirjoitettaessa %s: %s

en: error changing mode of %s: %s
fi: virhe muutettaessa tiedoston %s tilaa: %s

en: error changing owner of %s: %s
fi: virhe muutettaessa tiedoston %s omistajaa: %s

en: can't rename %s to %s: %s
fi: nimeäminen %s → %s ei onnistu: %s

en: , offset %<PRIu64>
fi: , siirtymä %<PRIu64>

en: , sizelimit %<PRIu64>
fi: , kokoraja %<PRIu64>

en: , encryption %s (type %<PRIu32>)
fi: , salaus %s (tyyppi %<PRIu32>)

en: , offset %d
fi: , siirtymä %d

en: , encryption type %d
fi: , salaustyyppi %d

en: loop: can't get info on device %s: %s
fi: loop: laitteen %s tietoja ei voi hakea: %s

en: loop: can't open device %s: %s
fi: loop: laitetta %s ei voi avata: %s

en: %s: /dev directory does not exist.
fi: %s: /dev-hakemistoa ei ole olemassa.

en: %s: could not find any free loop device
fi: %s: ei löytynyt yhtään vapaata loop-laitetta

en: %s: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device? (If so, recompile or `modprobe loop'.)
fi: %s: Ei löytynyt yhtään loop-laitetta. Ehkä tämä ydin ei ole tietoinen
           loop-laitteista?
           (Jos näin on, käännä uudelleen tai suorita ”modprobe loop”.)

en: Couldn't lock into memory, exiting.
fi: Muistia ei voitu lukita, poistutaan.

en: ioctl LOOP_SET_FD failed: %s
fi: ioctl LOOP_SET_FD epäonnistui: %s

en: set_loop(%s,%s,%llu,%llu): success
fi: set_loop(%s,%s,%llu,%llu): onnistui

en: del_loop(%s): success
fi: del_loop(%s): onnistui

en: loop: can't delete device %s: %s
fi: loop: laitetta %s ei voi poistaa: %s

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
fi: Tämä mount on käännetty ilman loop-tukea. Käännä uudelleen.

en: Loop device is %s
fi: Loop-laite on %s

en: %s: %s: device is busy
fi: %s: %s: laite on varattu

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
fi: Loop-tukea ei ollut käännöksen aikana. Käännä uudelleen.

en: mount: improperly quoted option string '%s'
fi: mount: väärin suojattu valitsinmerkkijono ”%s”

en: mount: translated %s '%s' to '%s'
fi: mount: muunnettiin %s ”%s” arvoon ”%s”

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
fi: mount: mtab-tiedoston mukaan %s on jo liitetty pisteeseen %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
fi: mount: mtab-tiedoston mukaan %s on liitetty pisteeseen %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
fi: mount: tiedostoa %s ei voi avata kirjoittamista varten: %s

en: mount: error writing %s: %s
fi: mount: virhe kirjoitettaessa %s: %s

en: mount: error changing mode of %s: %s
fi: mount: virhe muutettaessa tiedoston %s tilaa: %s

en: mount: cannot set group id: %s
fi: mount: ryhmä-id:tä voi asettaa: %s

en: mount: cannot set user id: %s
fi: mount: käyttäjä-id:tä ei voi asettaa: %s

en: mount: cannot fork: %s
fi: mount: haarauttaminen ei onnistu: %s

en: Trying %s
fi: Kokeillaan %s

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
fi: mount: et antanut tyyppiä tiedostojärjestelmälle %s

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
fi:        Kokeillaan kaikkia tiedostoissa %s ja %s mainittuja tyyppejä

en:        and it looks like this is swapspace
fi:        ja tämä näyttää olevan sivutustilaa

en:        I will try type %s
fi:        Kokeillaan tyyppiä %s

en: %s looks like swapspace - not mounted
fi: %s vaikuttaa olevan sivutustilaa – ei liitetä

en: mount failed
fi: liittäminen epäonnistui

en: mount: only root can mount %s on %s
fi: mount: vain root voi liittää %s pisteeseen %s

en: mount: loop device specified twice
fi: mount: loop-laite annettu kahdesti

en: mount: type specified twice
fi: mount: tyyppi annettu kahdesti

en: mount: skipping the setup of a loop device
fi: mount: ohitetaan loop-laitteen asettaminen

en: mount: according to mtab %s is already mounted on %s as loop
fi: mount: mtab-tiedoston mukaan %s on jo liitetty pisteeseen %s loop-laitteena

en: mount: going to use the loop device %s
fi: mount: aiotaan käyttää loop-laitetta %s

en: mount: failed setting up loop device
fi: mount: loop-laitteen asettaminen epäonnistui

en: mount: setup loop device successfully
fi: mount: loop-laite asetettiin onnistuneesti

en: mount: no %s found - creating it..
fi: mount: ei löytynyt %s – luodaan se..

en: mount: can't open %s: %s
fi: mount: tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: mount: argument to -p or --pass-fd must be a number
fi: mount: argumentin valitsimelle -p tai --pass-fd on oltava luku

en: mount: cannot open %s for setting speed
fi: mount: tiedostoa %s ei voi avata nopeuden asetusta varten

en: mount: cannot set speed: %s
fi: mount: nopeutta ei voi asettaa: %s

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
fi: mount: mtabin mukaan %s on jo liitetty pisteeseen %s

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
fi: mount: Tiedostojärjestelmän tyyppiä ei voitu määrittää, eikä tyyppiä ole annettu

en: mount: you must specify the filesystem type
fi: mount: tiedostojärjestelmän tyyppi on annettava

en: mount: mount failed
fi: mount: liitos epäonnistui

en: mount: mount point %s is not a directory
fi: mount: liitospiste %s ei ole hakemisto

en: mount: permission denied
fi: mount: lupa evätty

en: mount: must be superuser to use mount
fi: mount: mountin käyttöön vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet

en: mount: %s is busy
fi: mount: %s on varattu

en: mount: proc already mounted
fi: mount: proc on jo liitetty

en: mount: %s already mounted or %s busy
fi: mount: %s on jo liitetty tai %s on varattu

en: mount: mount point %s does not exist
fi: mount: liitospiste %s ei ole olemassa

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
fi: mount: liitospiste %s on symlinkki olemattomaan

en: mount: special device %s does not exist
fi: mount: erikoislaite %s ei ole olemassa

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
fi: mount: erikoislaite %s ei ole olemassa
           (polun etuliite ei ole hakemisto)

en: mount: %s not mounted already, or bad option
fi: mount: %s ei ole vielä liitetty, tai virheellinen valitsin

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           missing codepage or helper program, or other error
fi: mount: väärä tiedostojärjestelmän tyyppi, virheellinen valitsin, viallinen 
           superlohko laitteella %s, puuttuva koodisivu tai apuohjelma, tai muu virhe

en:        (could this be the IDE device where you in fact use
           ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)
fi:        (voisiko tämä olla IDE-laite, joka käyttää ide-scsi-ajuria,
           jolloin käytetään sr0:aa tai sda:ta?)

en:        (aren't you trying to mount an extended partition,
           instead of some logical partition inside?)
fi:        (etkö yritäkin liittää laajennettua osiota, etkä
           sen sisältämää loogista osiota?)

en:        In some cases useful info is found in syslog - try
           dmesg | tail  or so
fi:        Joissakin tapauksissa järjestelmälokista löytyy hyödyllistä
           tietoa – kokeile esim. komentoa ”dmesg | tail”.

en: mount table full
fi: liitostaulukko täynnä

en: mount: %s: can't read superblock
fi: mount: %s: superlohkoa ei voi lukea

en: mount: %s: unknown device
fi: mount: %s: tuntematon laite

en: mount: unknown filesystem type '%s'
fi: mount: tuntematon tiedostojärjestelmän tyyppi ”%s”

en: mount: probably you meant %s
fi: mount: tarkoitat todennäköisesti %s

en: mount: maybe you meant 'iso9660'?
fi: mount: ehkä tarkoitit ”iso9660”?

en: mount: maybe you meant 'vfat'?
fi: mount: ehkä tarkoitit ”vfat”?

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
fi: mount: tiedoston %s laitenumero on väärä tai tiedostojärjestelmätyyppi %s ei ole tuettu

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
fi: mount: %s ei ole lohkolaite, ja tilan luku epäonnistuu?

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
fi: mount: %s ei ole lohkolaite (yritä ”-o loop”?)

en: mount: %s is not a block device
fi: mount: %s ei ole lohkolaite

en: mount: %s is not a valid block device
fi: mount: %s ei ole kelvollinen lohkolaite

en: block device
fi: lohkolaite

en: mount: cannot mount %s%s read-only
fi: mount: ei voi liittää %s%s vain luku -tilassa

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
fi: mount: %s%s on kirjoitussuojattu, mutta ”-w” -lippu on annettu

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
fi: mount: %s%s on kirjoitussuojattu, liitetään vain luku -tilassa

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
fi: mount: tyyppiä ei annettu – kaksoispisteen perusteella sen oletetaan olevan nfs

en: mount: no type was given - I'll assume cifs because of the // prefix
fi: mount: tyyppiä ei annettu – //-alkuliitteen perusteella sen oletetaan olevan cifs

en: mount: %s already mounted on %s
fi: mount: %s on jo liitetty paikkaan %s

en: Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    One can change the type of mount containing the directory dir:
           mount --make-shared dir
           mount --make-slave dir
           mount --make-private dir
           mount --make-unbindable dir
    One can change the type of all the mounts in a mount subtree
    containing the directory dir:
           mount --make-rshared dir
           mount --make-rslave dir
           mount --make-rprivate dir
           mount --make-runbindable dir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].
    For many more details, say  man 8 mount .
fi: Käyttö: mount -V                 : näytä versio
            mount -h                 : näytä tämä ohje
            mount                    : näytä liitetyt tiedostojärjestelmät
            mount -l                 : sama kuin edellä, lisäksi nimiöt
    Siinä informatiivinen osuus. Seuraavaksi liittäminen.
    Komento kuuluu ”mount [-t tied.järj.tyyppi] jotakin jonnekin”.
    Tiedostossa /etc/fstab olevat yksityiskohdat voi jättää pois.
            mount -a [-t|-O] ...     : liitä kaikki tiedostosta /etc/fstab
            mount laite              : liitä laite tunnettuun paikkaan
            mount hakemisto          : liitä tunnettu laite tänne
            mount -t tyyppi laite hak: normaali liitoskomento
    Huomaa, että oikeasti ei liitetä laitetta, vaan laitteella oleva
    (annetun tyypin mukainen) tiedostojärjestelmä.
    Voidaan myös liittää jo näkyvissä oleva hakemistopuu muualle:
            mount --bind vanha_hak uusi_hak
    tai siirtää alipuu:
            mount --move vanha_hak uusi_hak
    Hakemiston hak sisältävän liitoksen tyyppiä voi muuttaa:
           mount --make-shared hak
           mount --make-slave hak
           mount --make-private hak
           mount --make-unbindable hak
    Kaikkien liitoksen alipuussa olevien hakemiston hak sisältävien
    liitosten tyyppiä voi muuttaa:
           mount --make-rshared hak
           mount --make-rslave hak
           mount --make-rprivate hak
           mount --make-runbindable hak
    Laite voidaan antaa nimellä, esim. /dev/hda1 tai /dev/cdrom,
    tai nimiöllä, käyttäen  -L nimiö  tai uuid:lla, käyttäen  -U uuid .
    Muut valitsimet: [-nfFrsvw] [-o valitsimet] [-p kahva].
    Paljon lisätietoja komennolla:  man 8 mount .

en: mount: only root can do that
fi: mount: vain root voi tehdä tuon

en: nothing was mounted
fi: mitään ei liitetty

en: mount: no such partition found
fi: mount: osiota ei löydy

en: mount: can't find %s in %s or %s
fi: mount: %s ei löydy tiedostosta %s, eikä %s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
fi: [mntent]: varoitus: tiedoston %s lopussa ei ole rivinvaihtoa

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
fi: [mntent]: rivi %d tiedostossa %s on virheellinen%s

en: ; rest of file ignored
fi: ; loput tiedostosta jätetään huomioimatta

en: bug in xstrndup call
fi: ohjelmistovika xstrndup-kutsussa

en: not enough memory
fi: muisti ei riitä

en: 
    Usage:
     %1$s -a [-v]                      disable all swaps
     %1$s [-v] <special>               disable given swap
     %1$s -h                           display help
     %1$s -V                           display version
fi: 
    Käyttö:
     %1$s -a [-v]                      poista käytöstä kaikki sivutusalueet
     %1$s [-v] <polku>               poista käytöstä annettu sivutusalue
     %1$s -h                           näytä ohje
     %1$s -V                           näytä versio

en: %s on %s
fi: %s laitteella %s

en: umount: compiled without support for -f
fi: umount: käännetty ilman tukea valitsimelle -f

en: umount: cannot set group id: %s
fi: umount: ryhmä-id:tä ei voi asettaa: %s

en: umount: cannot set user id: %s
fi: umount: käyttäjä-id:tä ei voi asettaa: %s

en: umount: cannot fork: %s
fi: umount: haarauttaminen ei onnistu: %s

en: umount: %s: invalid block device
fi: umount: %s: virheellinen lohkolaite

en: umount: %s: not mounted
fi: umount: %s: ei ole liitettynä

en: umount: %s: can't write superblock
fi: umount: %s: superlohkoa ei voi kirjoittaa

en: umount: %s: not found
fi: umount: %s: ei löydy

en: umount: %s: must be superuser to umount
fi: umount: %s: vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
fi: umount: %s: lohkolaitteita ei sallita tiedostojärjestelmässä

en: no umount2, trying umount...
fi: ohjelmaa umount2 ei ole, kokeillaan ohjelmaa umount...

en: umount: %s busy - remounted read-only
fi: umount: %s on varattu – uudelleenliitettiin vain luku -tilassa

en: umount: could not remount %s read-only
fi: umount: kohteen %s uudelleenliittäminen vain luku -tilassa epäonnistui

en: %s umounted
fi: %s irrotettu

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
fi: umount: irrotettavien tiedostojärjestelmien listaa ei löydy

en: Usage: umount -h | -V
           umount -a [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfstypes] [-O opts]
           umount [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] special | node...
fi: Käyttö: umount -h | -V
            umount -a [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vtied.järj.tyypit] [-O valitsimet]
            umount [-d] [-f] [-r] [-n] [-v] erikoistied | solmu...

en: Cannot umount ""
fi: Kohdetta ”” ei voi irrottaa

en: Trying to umount %s
fi: Yritetään irrottaa %s

en: Could not find %s in mtab
fi: %s ei löytynyt tiedostosta mtab

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
fi: umount: %s ei ole liitetty (mtab-tiedoston mukaan)

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
fi: umount: %s vaikuttaa olevan liitettynä useita kertoja

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
fi: umount: %s ei ole tiedostossa fstab (etkä ole root)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
fi: umount: %s on ristiriidassa tiedoston fstab kanssa

en: umount: only %s can unmount %s from %s
fi: umount: vain %s voi irrottaa laitteen %s paikasta %s

en: umount: only root can do that
fi: umount: vain root voi tehdä tämän

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
fi: Vain root voi määritellä Ctrl-Alt-Del:n vaikutuksen.

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
fi: Käyttö: ctrlaltdel hard|soft

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
fi: Tiedosto %s, kynnysarvolle %lu, suurin merkkimäärä fifossa oli %d,
    ja suurin siirtonopeus (merkkiä/sekunti) oli %f

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
fi: Tiedosto %s, kynnysarvolle %lu ja aikakatkaisuarvolle %lu, suurin merkkimäärä fifossa oli %d,
    ja suurin siirtonopeus (merkkiä/sekunti) oli %f

en: Invalid interval value: %s
fi: Virheellinen sisäinen arvo: %s

en: Invalid set value: %s
fi: Virheellinen asetettu arvo: %s

en: Invalid default value: %s
fi: Virheellinen oletusarvo: %s

en: Invalid set time value: %s
fi: Virheellinen asetettu aika-arvo: %s

en: Invalid default time value: %s
fi: Virheellinen oletusaika-arvo: %s

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
fi: Käyttö: %s [-q [-i väli]] ([-s arvo]|[-S arvo]) ([-t arvo]|[-T arvo]) [-g|-G] tiedosto [tiedosto...]

en: Can't open %s: %s
fi: Laitetta %s ei voi avata: %s

en: Can't set %s to threshold %d: %s
fi: Laitteelle %s ei voi asettaa kynnystä %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
fi: Laitteelle %s ei voi asettaa aikakynnystä %d: %s

en: Can't get threshold for %s: %s
fi: Laitteelle %s ei voi hakea kynnystä: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
fi: Laitteelle %s ei voi hakea aikarajaa: %s

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
fi: %s: %ld nykyinen kynnys ja %ld nykyinen aikakatkaisu

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
fi: %s: %ld oletuskynnys ja %ld oletusaikakatkaisu

en: Can't set signal handler
fi: Signaalikäsittelijää ei voi asettaa

en: gettimeofday failed
fi: gettimeofday epäonnistui

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
fi: Laitteelle %s ei voi käyttää CYGETMONia: %s

en: Usage: %s [options] <filename>
    
    Options:
fi: Käyttö: %s [valitsimet] <tiedostonimi>
    
    Valitsimet:

en: 
    For more information see fallocate(1).
fi: 
    Lisätietoja manuaalisivulla fallocate(1).

en: 
    Usage: %s [options]
fi: 
    Käyttö: %s [valitsimet]

en: 
    For more information see ipcmk(1).
fi: 
    Lisätietoja manuaalisivulla ipcmk(1).

en: Message queue id: %d
fi: Viestijonon id: %d

en: Semaphore id: %d
fi: Semaforin id: %d

en: invalid id: %s
fi: virheellinen id: %s

en: unknown resource type: %s
fi: tuntematon resurssityyppi: %s

en: resource(s) deleted
fi: resurssi(t) poistettu

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
fi: käyttö: %s [ [-q vstjno-id] [-m jmuisti-id] [-s semid]
               [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin – %c

en: %s: illegal key (%s)
fi: %s: virheellinen avain (%s)

en: invalid id
fi: virheellinen id

en: %s: unknown argument: %s
fi: %s: tuntematon argumentti: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
fi: käyttö : %s -asmq -tclup

en: 	%s -h for help.
fi: 	%s -h näyttää ohjeen.

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
fi: 	-s : semaforit
    	-a : kaikki (oletus)

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
fi: Tulostusmuoto:
    	-t : aika
    	-p : pid
    	-c : luoja

en: 	-l : limits
    	-u : summary
fi: 	-l : rajat
    	-u : tiivistelmä

en: ------ Shared Memory Limits --------
fi: ------ Jaetun muistin rajat --------

en: max number of segments = %lu
fi: segmenttejä enintään = %lu

en: max seg size (kbytes) = %lu
fi: segmentin enimmäiskoko (ktavua) = %lu

en: max total shared memory (kbytes) = %llu
fi: jaettua muistia yhteensä enintään (ktavua) = %llu

en: min seg size (bytes) = %lu
fi: segmentin vähimmäiskoko (tavua) = %lu

en: ------ Shared Memory Status --------
fi: ------ Jaetun muistin tila ---------

en: shmid
fi: jmuisti-id

en: perms
fi: oikeudet

en: owner
fi: omistaja

en: ------ Shared Memory Segments --------
fi: ------ Jaetun muistin segmentit ------

en: key
fi: avain

en: bytes
fi: tavut

en: nattch
fi: liit-määrä

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: dest
fi: kohde

en: locked
fi: lukittu

en: ------ Semaphore Limits --------
fi: ------- Semaforien rajat -------

en: max number of arrays = %d
fi: taulukkoja enintään = %d

en: max semaphores per array = %d
fi: semaforeja taulukossa enintään = %d

en: max semaphores system wide = %d
fi: semaforeja järjestelmässä enintään = %d

en: max ops per semop call = %d
fi: operaatioita semop-kutsua kohden enintään = %d

en: semaphore max value = %d
fi: semaforin arvo enintään = %d

en: ------ Semaphore Status --------
fi: ------- Semaforien tila --------

en: used arrays = %d
fi: käytettyjä taulukoita = %d

en: allocated semaphores = %d
fi: varattuja semaforeja = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
fi: ----- Semaforitaulukoiden Luojat/Omistajat -----

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
fi: ------ Semaforien Operaatio-/Muutosajat --------

en: ------ Semaphore Arrays --------
fi: ------ Semaforitaulukot --------

en: ------ Messages: Limits --------
fi: ------- Viestien rajat ---------

en: max queues system wide = %d
fi: jonoja järjestelmässä enintään = %d

en: max size of message (bytes) = %d
fi: viestin koko enintään (tavua) = %d

en: default max size of queue (bytes) = %d
fi: jonon oletusenimmäiskoko (tavua) = %d

en: ------ Messages: Status --------
fi: ------- Viestien tila --------

en: allocated queues = %d
fi: varattuja jonoja = %d

en: used headers = %d
fi: käytettyjä otsakkeita = %d

en: used space = %d bytes
fi: käytettyä tilaa = %d tavua

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
fi: ------- Viestijonot: Luojat/Omistajat ----------

en: msqid
fi: vstjno-id

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
fi: ----- Viestijonot: Läh.-/Vast.otto-/Muutosajat ------

en: ------ Message Queues PIDs --------
fi: ------- Viestijonot: PIDit --------

en: ------ Message Queues --------
fi: -------- Viestijonot ---------

en: used-bytes
fi: käyt-tavut

en: messages
fi: viestit

en: shmctl failed
fi: shmctl epäonnistui

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
fi: 
    Jaetun muistin segmentti jmuisti-id=%d

en: 
    Message Queue msqid=%d
fi: 
    Viestijonon msqid=%d

en: invalid speed: %s
fi: virheellinen nopeus: %s

en: ldattach from %s
fi: ldattach – %s

en: invalid option
fi: virheellinen valitsin

en: error: malloc failed
fi: virhe: malloc epäonnistui

en: error: /sys filesystem is not accessable.
fi: virhe: /sys-tiedostojärjestelmä ei ole käytettävissä.

en: error: change working directory to %s.
fi: virhe: vaihda työhakemistoksi %s.

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
fi: käyttö: rdev [ -rv ] [ -o SIIRTYMÄ ] [ VEDOS [ VALUE [ SIIRTYMÄ ] ] ]

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
fi:   rdev /dev/fd0  (tai rdev /linux, jne) näyttää nykyisen JUURIlaitteen

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
fi:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         asettaa JUUREKSI /dev/hda2

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
fi:   rdev -R /dev/fd0 1              aseta JUURILIPUT (vain luku -tila)

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
fi:   rdev -r /dev/fd0 627            aseta RAM-levyn koko

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
fi:   rdev -v /dev/fd0 1              aseta käynnistyksen NÄYTTÖTILA

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
fi:   rdev -o N ...                   käytä tavusiirtymää N

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
fi:   rootflags ...                   sama kuin rdev -R

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
fi:   ramsize ...                     sama kuin rdev -r

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
fi:   vidmode ...                     sama kuin rdev -v

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
fi: Huom: Näyttötilat ovat: -3=Kysy, -2=Laajennettu, -1=NormaaliVga, 1=avain1, 2=avain2,...

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
fi:       -R 1 liittää juuren vain luku -tilaan, -R 0 luku/kirjoitus.

en: missing comma
fi: puuttuva pilkku

en: out of memory
fi: muisti lopussa

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -s            print individual counters within functions
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
fi: %s: Käyttö: ”%s [valitsimet]
    	 -m <karttatied> (oletukset: ”%s” ja
    				    ”%s”)
    	 -p <profiili>   (oletus: ”%s”)
    	 -M <kerr>       asettaa profilointikertoimeksi <kerr>
    	 -i              näyttää vain tiedon ”sampling step”:istä
    	 -v              monisanaisuus
    	 -a              näyttää kaikki symbolit, vaikka määrä olisi 0
    	 -b              näyttää yksittäiset ”histogram-bin”-määrät
    	 -s              näyttää yksittäiset laskurit funktioissa
    	 -r              nollaa kaikki laskurit (vain pääkäyttäjälle)
    	 -n              poistaa käytöstä tavujärjestyksen automaattitunnistuksen
    	 -V              näyttää version ja poistuu

en: readprofile: error writing %s: %s
fi: readprofile: virhe kirjoitettaessa tiedostoa %s: %s

en: %s: %s(%i): wrong map line
fi: %s: %s(%i): väärä kartan rivi

en: %s: can't find "_stext" in %s
fi: %s: merkkijonoa ”_stext” ei löydy tiedostosta %s

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
fi: %s: profiiliosoite sallitun välin ulkopuolella. Väärä karttatiedosto?

en: total
fi: yhteensä

en: 
    Usage:
     renice [-n] priority [-p|--pid] pid  [... pid]
     renice [-n] priority  -g|--pgrp pgrp [... pgrp]
     renice [-n] priority  -u|--user user [... user]
     renice -h | --help
     renice -v | --version
fi: 
    Käyttö:
     renice [-n] prioriteetti [-p|--pid] pid [... pid]
     renice [-n] prioriteetti  -g|--pgrp pryhmä [... pryhmä]
     renice [-n] prioriteetti  -u|--user käyttäjä [... käyttäjä]
     renice -h | --help
     renice -v | --version

en: renice from %s
fi: renice – %s

en: renice: %s: unknown user
fi: renice: %s: tuntematon käyttäjä

en: renice: %s: bad value
fi: renice: %s: virheellinen arvo

en: %d: old priority %d, new priority %d
fi: %d: vanha prioriteetti %d, uusi prioriteetti %d

en: %s: unrecognized suspend state '%s'
fi:  %s: tunnistamaton virransäästötila ”%s”

en: %s: illegal interval %s seconds
fi: %s: virheellinen aikaväli %s sekuntia

en: %s: illegal time_t value %s
fi: %s: virheellinen time_t-arvo %s

en: %s: version %s
fi: %s: versio %s

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
fi: %s: oletetaan RTC:n käyttävän UTC:tä...

en: Using UTC time.
fi: Käytetään UTC-aikaa.

en: Using local time.
fi: Käytetään paikallista aikaa.

en: %s: must provide wake time
fi: %s: herätysaika on annettava

en: malloc() failed
fi: malloc() epäonnistui

en: rtc read
fi: virhe rtc:tä luettaessa

en: Usage: %s%s [options] [program [program arguments]]
    
    Options:
fi: Käyttö: %s%s [valitsimet] [ohjelma [ohjelman argumentit]]
    
    Valitsimet:

en: 
    For more information see setarch(8).
fi: 
    Lisätietoja manuaalisivulla setarch(8).

en: %s: %s
    Try `%s --help' for more information.
fi: %s: %s
    Komento ”%s --help” antaa lisää tietoa.

en: %s: Unrecognized architecture
fi:  %s: Tunnistamaton arkkitehtuuri

en: Not enough arguments
fi: Liian vähän argumentteja

en: usage: %s program [arg ...]
fi: käyttö: %s ohjelma [ arg ...]

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
fi: Käyttö: %s <laite> [ -i <IRQ> | -t <AIKA> | -c <MERKIT> | -w <ODOTUS> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]

en: malloc error
fi: malloc-virhe

en: %s: bad value
fi: %s: virheellinen arvo

en: %s: %s not an lp device.
fi: %s: %s ei ole lp-laite.

en: %s status is %d
fi: %s:n tila on %d

en: , busy
fi: , varattu

en: , ready
fi: , valmis

en: , out of paper
fi: , paperi lopussa

en: , error
fi: , virhe

en: LPGETIRQ error
fi: LPGETIRQ-virhe

en: %s using IRQ %d
fi: %s käyttää IRQ:ta %d

en: %s using polling
fi: %s käyttää kiertokyselyä

en: Usage: %s [options] <program> [args...]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] <ohjelma> [arg...]

en: 
    For more information see unshare(1).
fi: 
    Lisätietoja manuaalisivulla unshare(1).

en: col: bad -l argument %s.
fi: col: virheellinen -l -argumentti %s.

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
fi: käyttö: col [-bfpx] [-l rivimäärä]

en: col: write error.
fi: col: kirjoitusvirhe.

en: col: warning: can't back up %s.
fi: col: varoitus: varmistaminen ei onnistu %s.

en: past first line
fi: ensimmäisestä rivistä eteenpäin

en: -- line already flushed
fi: -- rivipuskuri on jo tyhjennetty

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
fi: käyttö: %s [ - ] [ -2 ] [ tiedosto ... ]

en: line too long
fi: liian pitkä rivi

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
fi: käyttö: column [-tx] -c sarakkeet] [tiedosto ...]

en: hexdump: bad length value.
fi: hexdump: virheellinen pituusarvo.

en: hexdump: bad skip value.
fi: hexdump: virheellinen ohitusarvo.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
fi: hexdump: [-bcCdovx] [-e muoto] [-f muototied] [-n pituus] [-s ohita] [tiedosto ...]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
fi: käyttö: %s [-dflpcsu] [+rivinumero | +/hahmo] nimi1 nimi2 ...

en: %s: unknown option "-%c"
fi: %s: tuntematon valitsin ”-%c”

en: 
    *** %s: directory ***
fi: 
    *** %s: hakemisto ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
fi: 
    ***** %s: Ei ole tekstitiedosto *****

en: [Use q or Q to quit]
fi: [Käytä q tai Q lopettaaksesi]

en: --More--
fi: --Lisää--

en: (Next file: %s)
fi: (Seuraava tiedosto: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
fi: [Välilyönti jatkaa, ”q” lopettaa.]

en: ...back %d pages
fi: ...%d sivua taaksepäin

en: ...back 1 page
fi: ...1 sivu taaksepäin

en: ...skipping one line
fi: ...ohitetaan yksi rivi

en: ...skipping %d lines
fi: ...ohitetaan %d riviä

en: 
    ***Back***
fi: 
    ***Takaisin***

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
fi: 
    Useimpia komentoja voi edeltää valinnainen kokonaislukuargumentti k.
    Oletusasetukset hakasulkeissa.
    Asteriskilla (*) merkityissä komennoissa argumentista tulee uusi oletusarvo.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
fi: <väli>                  Näytä seuraavat k riviä tekstiä [nykyinen ruudun rivimäärä]
    z                       Näytä seuraavat k riviä tekstiä [nykyinen ruudun rivimäärä]*
    <return>                Näytä seuraavat k riviä tekstiä [1]*
    d tai ctrl-D            Vieritä k riviä [nykyinen vieritysmäärä, alkuarvo 11]*
    q tai Q or <keskeytys>  Poistu moresta
    s                       Ohita k riviä ja siirry eteenpäin [1]
    f                       Ohita k ruutua tekstiä ja siirry eteenpäin [1]
    b tai ctrl-B            Ohita k ruutua tekstiä ja siirry taaksepäin [1]
    '                       Palaa kohtaan, josta edellinen haku alkoi
    =                       Näytä nykyinen rivinumero
    /<säännöllinen lauseke> Etsi säännöllisen lausekkeen k:s esiintymä [1]
    n                       Etsi edellisen säännöllisen lausekkeen k:s esiintymä [1]
    !<kom> tai :!<kom>      Käynnistä <kom> alikuoressa
    v                       Käynnistä /usr/bin/vi nykyiselle riville
    ctrl-L                  Piirrä ruutu uudelleen
    :n                      Siirry k:nteen seuraavaan tiedostoon [1]
    :p                      Siirry k:nteen edelliseen tiedostoon [1]
    :f                      Näytä nykyinen tiedostonimi ja rivinumero
    .                       Toista edellinen komento

en: [Press 'h' for instructions.]
fi: [Näppäin ”h” näyttää ohjeita.]

en: "%s" line %d
fi: ”%s” rivi %d

en: [Not a file] line %d
fi: [Ei tiedosto] rivi %d

en:   Overflow
fi:   Ylivuoto

en: ...skipping
fi: ...ohitetaan

en: Regular expression botch
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa

en: 
    Pattern not found
fi: 
    Hahmoa ei löydy

en: Pattern not found
fi: Hahmoa ei löydy

en: can't fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: 
    ...Skipping
fi: 
    ...Ohitetaan

en: ...Skipping to file
fi: ...Vaihdetaan tiedostoon

en: ...Skipping back to file
fi: ...Palataan tiedostoon

en: Line too long
fi: Liian pitkä rivi

en: No previous command to substitute for
fi: Ei edellistä komentoa korvattavaksi

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
fi: od: od(1) on vanhentunut, on suositeltavaa käyttää hexdump(1).

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
fi: od: hexdump(1)-yhteensopivuus ei tue -%c -valitsinta%s

en: ; see strings(1).
fi: ; katso strings(1).

en: hexdump: can't read %s.
fi: hexdump: tiedostoa %s ei voi lukea.

en: hexdump: line too long.
fi: hexdump: liian pitkä rivi.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
fi: hexdump: tavumäärä useiden muunnosmerkkien kanssa.

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
fi: hexdump: virheellinen tavumäärä muunnosmerkille %s.

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
fi: hexdump: %%s vaatii tarkkuuden tai tavumäärän.

en: hexdump: bad format {%s}
fi: hexdump: virheellinen muoto {%s}

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
fi: hexdump: virheellinen muunnosmerkki %%%s.

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
fi: %s: Käyttö: %s [-number] [-p merkkijono] [-cefnrs] [+rivi] [+/hahmo/] [tiedostot]

en: %s: option requires an argument -- %s
fi: %s: valitsin vaatii argumentin – %s

en: %s: illegal option -- %s
fi: %s: virheellinen valitsin – %s

en: ...skipping forward
fi: ...ohitetaan eteenpäin

en: ...skipping backward
fi: ...ohitetaan taaksepäin

en: No next file
fi: Ei seuraavaa tiedostoa

en: No previous file
fi: Ei edellistä tiedostoa

en: %s: Read error from %s file
fi: %s: Lukuvirhe tiedostosta %s

en: %s: Unexpected EOF in %s file
fi: %s: Odottamaton tiedoston loppu (EOF) tiedostossa %s

en: %s: Unknown error in %s file
fi: %s: Tuntematon virhe tiedostossa %s

en: %s: Cannot create tempfile
fi: %s: Väliaikaistiedostoa ei voi luoda

en: RE error:
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa:

en: (EOF)
fi: (tiedoston loppu)

en: No remembered search string
fi: Ei muistettua hakumerkkijonoa

en: Cannot open
fi: Ei voi avata

en: saved
fi: tallennettu

en: : !command not allowed in rflag mode.
fi: : !-komento ei ole sallittu rajoitetussa tilassa.

en: fork() failed, try again later
fi: fork() epäonnistui, yritä myöhemmin uudelleen

en: (Next file:
fi: (Seuraava tiedosto:

en: usage: rev [file ...]
fi: käyttö: rev [tiedosto ...]

en: invalid number of lines
fi: virheellinen rivien määrä

en: usage: tailf [-n N | -N] logfile
fi: käyttö: tailf [-n N | -N] lokitiedosto

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
fi: käyttö: %s [ -i ] [ -tTerm ] tiedosto...

en: trouble reading terminfo
fi: ongelma luettaessa terminfoa

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
fi: Tuntematon ohjaussarja syötteessä: %o, %o

en: Unable to allocate buffer.
fi: Puskuria ei voi varata.

en: Input line too long.
fi: Syöterivi on liian pitkä.

en: Out of memory when growing buffer.
fi: Muisti loppui kasvatettaessa puskuria.
