util-linux-ng-2.14.2-rc2 - en to nl translation catalogue (1720 entries)

en: set read-only
nl: alleen-lezen instellen

en: set read-write
nl: lezen-en-schrijven instellen

en: get read-only
nl: schrijfstatus opvragen

en: get blocksize
nl: blokgrootte opvragen

en: set blocksize
nl: blokgrootte instellen

en: get 32-bit sector count
nl: sectoraantal opvragen (32-bits)

en: get size in bytes
nl: grootte in bytes opvragen

en: set readahead
nl: vooruitlezing instellen

en: get readahead
nl: vooruitlezing opvragen

en: set filesystem readahead
nl: vooruitlezing van bestandssysteem instellen

en: get filesystem readahead
nl: vooruitlezing van bestandssysteem opvragen

en: flush buffers
nl: buffers leegmaken

en: reread partition table
nl: partitietabel opnieuw inlezen

en: Usage:
nl: Gebruik:

en:   %s --report [devices]
nl:   %s --report [apparaten]

en:   %s [-v|-q] commands devices
nl:   %s [-v|-q] opdrachten apparaten

en: Available commands:
nl: Beschikbare opdrachten:

en: get size in 512-byte sectors
nl: grootte in 512-byte sectoren opvragen

en: %s: Unknown command: %s
nl: %s: Onbekende opdracht: %s

en: %s requires an argument
nl: %s vereist een argument

en: %s failed.
nl: %s is mislukt.

en: %s succeeded.
nl: %s is voltooid.

en: %s: cannot open %s
nl: %s: kan %s niet openen

en: %s: ioctl error on %s
nl: %s: ioctl()-fout voor %s

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec            Size   Device
nl: Stat. RA SecGt BloGt   StartSec         Grootte  Apparaat

en: usage:
nl: Gebruik:

en: Formatting ...
nl: Formatteren...

en: done
nl: voltooid

en: Verifying ...
nl: Controleren...

en: Read:
nl: Gelezen:

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
nl: Probleem bij lezen van cilinder %d; verwacht: %d, gelezen: %d

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
nl: Slechte gegevens in cilinder %d
    Doorgaan...

en: usage: %s [ -n ] device
nl: Gebruik:  %s [ -n ] apparaat

en: %s: not a block device
nl: %s: is geen blok-apparaat

en: Could not determine current format type
nl: Kan huidige soort formattering niet bepalen

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
nl: %szijdig, %d sporen, %d sectoren/spoor.  Totale capaciteit %d kB.

en: Double
nl: Dubbel

en: Single
nl: Enkel

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
nl: Gebruik:  %s [-hv] [-x map] bestand
      -h        deze hulptekst tonen
      -v        meer informatie weergeven
      -x map    uitpakken in deze map
      bestand   te testen bestand

en: malloc failed
nl: malloc() is mislukt

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
nl: Gebruik:  %s [-larvsmf] /dev/naam

en: %s is mounted.
nl: %s is aangekoppeld.

en: Do you really want to continue
nl: Wilt u echt doorgaan

en: check aborted.
nl: controle is afgebroken.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
nl: Zonenummer < EERSTEZONE in bestand '%s'.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
nl: Zonenummer >= ZONES in bestand '%s'.

en: Remove block
nl: Blok verwijderen

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
nl: Leesfout: kan geen 'seek' doen naar blok in bestand '%s'

en: Read error: bad block in file '%s'
nl: Leesfout: slecht blok in bestand '%s'

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
nl: *Interne fout*: poging tot schrijven naar een slecht blok.
    Schrijfverzoek is genegeerd.

en: seek failed in write_block
nl: 'seek' is mislukt in write_block()

en: Write error: bad block in file '%s'
nl: Schrijffout: slecht blok in bestand '%s'

en: seek failed in write_super_block
nl: 'seek' is mislukt in write_super_block()

en: unable to write super-block
nl: kan superblok niet schrijven

en: Unable to write inode map
nl: kan inode-kaart niet schrijven

en: Unable to write zone map
nl: kan zone-kaart niet schrijven

en: Unable to write inodes
nl: kan inodes niet schrijven

en: seek failed
nl: 'seek' is mislukt

en: unable to read super block
nl: kan superblok niet lezen

en: bad magic number in super-block
nl: ongeldig magisch nummer in superblok

en: Only 1k blocks/zones supported
nl: Alleen blokken/zones van 1K zijn mogelijk

en: bad s_imap_blocks field in super-block
nl: ongeldig 's_imap_blocks'-veld in superblok

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
nl: ongeldig 's_zmap_blocks'-veld in superblok

en: Unable to allocate buffer for inode map
nl: Kan geen buffer reserveren voor inode-kaart

en: Unable to allocate buffer for zone map
nl: Kan geen buffer reserveren voor zone-kaart

en: Unable to allocate buffer for inodes
nl: Kan geen buffer reserveren voor inodes

en: Unable to allocate buffer for inode count
nl: Kan geen buffer reserveren voor inode-aantal

en: Unable to allocate buffer for zone count
nl: Kan geen buffer reserveren voor zone-aantal

en: Unable to read inode map
nl: Kan inode-kaart niet lezen

en: Unable to read zone map
nl: Kan zone-kaart niet lezen

en: Unable to read inodes
nl: Kan inodes niet lezen

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
nl: Waarschuwing: EersteZone != NormaleEersteZone

en: %ld blocks
nl: %ld blokken

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
nl: EersteGegevensZone=%ld (%ld)

en: Zonesize=%d
nl: ZoneGrootte=%d

en: Maxsize=%ld
nl: MaxGrootte=%ld

en: Filesystem state=%d
nl: Bestandssysteemstatus=%d

en: namelen=%d
nl: naamlengte=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
nl: Inode %d is gemarkeerd als ongebruikt, maar wordt gebruikt door bestand '%s'.

en: Mark in use
nl: Markeren als gebruikt

en: The file `%s' has mode %05o
nl: Het bestand '%s' heeft modus %05o

en: Warning: inode count too big.
nl: Waarschuwing: het aantal inodes is te groot.

en: root inode isn't a directory
nl: hoofd-inode is geen map

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
nl: Blok is al eerder gebruikt.  Nu in bestand '%s'.

en: Clear
nl: Wissen

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
nl: Blok %d in bestand '%s' is gemarkeerd als ongebruikt.

en: Correct
nl: Corrigeren

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
nl: De map '%s' bevat een ongeldig inode-nummer voor bestand '%.*s'.

en:  Remove
nl:  Verwijderen

en: %s: bad directory: '.' isn't first
nl: %s: ongeldige map: '.' is niet eerste

en: %s: bad directory: '..' isn't second
nl: %s: ongeldige map: '..' is niet tweede

en: internal error
nl: **interne fout**

en: %s: bad directory: size < 32
nl: %s: ongeldige map: grootte < 32

en: seek failed in bad_zone
nl: 'seek' is mislukt in bad_zone()

en: Inode %d mode not cleared.
nl: Inode %d-modus is niet gewist.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
nl: Inode %d is ongebruikt, maar gemarkeerd als gebruikt in de bitkaart.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
nl: Inode %d is gebruikt, maar niet als zodanig gemarkeerd in de bitkaart.

en: Set
nl: Markeren

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
nl: Inode %d (modus = %07o), i_nlinks=%d, geteld=%d.

en: Set i_nlinks to count
nl: i_nlinks op geteld aantal instellen

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
nl: Zone %d is gemarkeerd als in gebruik, maar geen bestand gebruikt het.

en: Unmark
nl: Markering verwijderen

en: Zone %d: in use, counted=%d
nl: Zone %d: in gebruik, geteld=%d

en: Zone %d: not in use, counted=%d
nl: Zone %d: niet in gebruik, geteld=%d

en: bad inode size
nl: ongeldige inode-grootte

en: bad v2 inode size
nl: ongeldige v2-inode-grootte

en: need terminal for interactive repairs
nl: voor interactieve reparaties is een terminal vereist

en: unable to open '%s': %s
nl: kan '%s' niet openen: %s

en: %s is clean, no check.
nl: %s is schoon, geen controle.

en: Forcing filesystem check on %s.
nl: Gedwongen bestandssysteemcontrole van %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
nl: Bestandssysteem op %s is vervuild, een controle is nodig.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
nl: 
    %6ld inodes gebruikt (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
nl: %6ld zones gebruikt (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
nl: 
    %6d gewone bestanden
    %6d mappen
    %6d byte-apparaten
    %6d blok-apparaten
    %6d koppelingen
    %6d symbolische koppelingen
    ------
    %6d bestanden

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
nl: ----------------------------
    BESTANDSSYSTEEM IS VERANDERD
    ----------------------------

en: %s: failed to open: %s
nl: %s: openen is mislukt: %s

en: %s: seek error on %s
nl: %s: 'seek'-fout op %s

en: %s: read error on %s
nl: %s: leesfout op %s

en: sector count: %d, sector size: %d
nl: aantal sectoren: %d, sectorgrootte: %d

en: %s: option parse error
nl: %s: optie-ontledingsfout

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
nl: Gebruik:  %s [-x] [-d <getal>] iso9660-afbeelding

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
nl: Gebruik:  %s [-v] [-N aantal_inodes] [-V volumennaam]
              [-F bestandssysteemnaam] apparaat [aantal_blokken]

en: volume name too long
nl: volumennaam is te lang

en: fsname name too long
nl: bestandssysteemnaam is te lang

en: cannot stat device %s
nl: kan apparaat %s niet vinden

en: %s is not a block special device
nl: %s is geen blok-apparaat

en: cannot open %s
nl: kan %s niet openen

en: cannot get size of %s
nl: kan grootte van %s niet bepalen

en: too many inodes - max is 512
nl: te veel inodes -- maximum is 512

en: Device: %s
nl: Apparaat: %s

en: Volume: <%-6s>
nl: Volumen: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
nl: Bestandssysteemnaam: <%-6s>

en: BlockSize: %d
nl: Blokgrootte: %d

en: Inodes: %d (in 1 block)
nl: Inodes: %d (in 1 blok)

en: Inode end: %d, Data end: %d
nl: Inode-einde: %d, Gegevenseinde: %d

en: error writing superblock
nl: fout bij schrijven van superblok

en: error writing root inode
nl: fout bij schrijven van eerste inode

en: error writing inode
nl: fout bij schrijven van inode

en: seek error
nl: 'seek'-fout

en: error writing . entry
nl: fout bij schrijven van .-item

en: error writing .. entry
nl: fout bij schrijven van ..-item

en: error closing %s
nl: fout bij sluiten van %s

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
nl: Gebruik:  mkfs [-V] [-t bestandssysteemsoort] [bestandssysteemopties] apparaat [grootte]

en: %s: Out of memory!
nl: %s: Onvoldoende geheugen beschikbaar!

en: Very long (%zu bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
nl: Erg lange bestandsnaam '%2$s' gevonden (%1$zu bytes);
    verhoog MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c en hercompileer -- gestopt

en: filesystem too big.  Exiting.
nl: bestandssysteem is te groot -- gestopt

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
nl: OEPS: blok is "gecomprimeerd" tot > 2*bloklengte (%ld)

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
nl: Waarschuwing: de geschatte benodigde grootte is %lld MB (bovengrens),
    maar de maximale afbeeldingsgrootte is %u MB.
    Dit gaat misschien niet lukken.

en: ROM image map
nl: inlezen van ROM-afbeelding

en: Including: %s
nl: Inclusief: %s

en: Directory data: %zd bytes
nl: Mapgegevens: %zd bytes

en: Everything: %zd kilobytes
nl: Alles: %zd kilobytes

en: Super block: %zd bytes
nl: Superblok: %zd bytes

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
nl: niet genoeg ruimte gereserveerd voor ROM-afbeelding (%lld gereserveerd, %zu gebruikt)

en: ROM image
nl: ROM-afbeelding

en: ROM image write failed (%zd %zd)
nl: Schrijven van ROM-afbeelding is mislukt (%zd %zd)

en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
nl: Waarschuwing: bestandsnamen afgekapt tot 255 bytes.

en: warning: files were skipped due to errors.
nl: Waarschuwing: bestanden zijn overgeslagen vanwege fouten.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
nl: Waarschuwing: bestandsgroottes afgekapt tot %lu MB (minus 1 byte).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
nl: Waarschuwing: UID's afgekapt tot %u bits.
    (Dit kan een veiligheidsprobleem zijn.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
nl: Waarschuwing: GID's afgekapt tot %u bits.
    (Dit kan een veiligheidsprobleem zijn.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
nl: WAARSCHUWING: apparaatnummers afgekapt tot %u bits.  Dit betekent zeer
    waarschijnlijk dat sommige apparaatbestanden niet juist zullen zijn.

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
nl: Gebruik:  %s [-c | -l bestandsnaam] [-nXX] [-iXX] /dev/naam [blokken]

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
nl: %s is aangekoppeld; zal hier geen bestandssysteem maken!

en: seek to boot block failed in write_tables
nl: 'seek' naar opstartblok is mislukt in write_tables()

en: unable to clear boot sector
nl: wissen van opstartsector is mislukt

en: seek failed in write_tables
nl: 'seek' is mislukt in write_tables()

en: unable to write inode map
nl: schrijven van inode-kaart is mislukt

en: unable to write zone map
nl: schrijven van zone-kaart is mislukt

en: unable to write inodes
nl: schrijven van inodes is mislukt

en: write failed in write_block
nl: schrijven is mislukt in write_block()

en: too many bad blocks
nl: te veel slechte blokken

en: not enough good blocks
nl: onvoldoende goede blokken

en: unable to allocate buffers for maps
nl: reserveren van buffers voor bitkaarten is mislukt

en: unable to allocate buffer for inodes
nl: reserveren van buffer voor inodes is mislukt

en: Maxsize=%ld
nl: MaxGrootte=%ld

en: seek failed during testing of blocks
nl: 'seek' is mislukt tijdens testen van blokken

en: Weird values in do_check: probably bugs
nl: Vreemde waarden in do_check(): waarschijnlijk een interne programmafout

en: seek failed in check_blocks
nl: 'seek' is mislukt in check_blocks()

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
nl: slechte blokken vóór gegevensgebied: kan geen bestandssysteem maken

en: %d bad blocks
nl: %d slechte blokken

en: one bad block
nl: één slecht blok

en: can't open file of bad blocks
nl: kan slechteblokkenbestand niet openen

en: badblock number input error on line %d
nl: invoerfout in slechtbloknummer op regel %d

en: cannot read badblocks file
nl: kan slechteblokkenbestand niet lezen

en: strtol error: number of blocks not specified
nl: fout in strtol(): aantal blokken niet aangegeven

en: unable to stat %s
nl: kan status van %s niet bepalen

en: unable to open %s
nl: openen van %s is mislukt

en: cannot determine sector size for %s
nl: kan sectorgrootte voor %s niet bepalen

en: block size smaller than physical sector size of %s
nl: blokgrootte is kleiner dan fysieke sectorgrootte van %s

en: cannot determine size of %s
nl: kan grootte van %s niet bepalen

en: will not try to make filesystem on '%s'
nl: zal niet proberen een bestandssysteem te maken op '%s'

en: number of blocks too small
nl: aantal blokken is te klein

en: Bad user-specified page size %d
nl: Ongeldige door gebruiker aangegeven paginagrootte %d

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
nl: De opgegeven paginagrootte %d wordt gebruikt, in plaats van systeemwaarde %d.

en: Bad swap header size, no label written.
nl: Onjuiste grootte van kop van wisselgeheugen; er is geen label geschreven.

en: Label was truncated.
nl: Label is afgekapt.

en: no label,
nl: geen label,

en: no uuid
nl: geen UUID

en: too many bad pages
nl: te veel slechte pagina's

en: Out of memory
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: one bad page
nl: één slechte pagina

en: %lu bad pages
nl: %lu slechte pagina's

en: unable to rewind swap-device
nl: terugspoelen van wisselgeheugenapparaat is mislukt

en: %1$s: warning: ignore -U (UUIDs are unsupported by %1$s)
nl: %1$s: waarschuwing: optie '-U' wordt genegeerd
    (UUID's worden door %1$s niet ondersteund)

en: error: UUID parsing failed
nl: fout: kan UUID niet ontleden

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
nl: %s: fout: Nergens om wisselgeheugen op in te stellen?

en: %s: error: swap area needs to be at least %ld KiB
nl: %s: fout: wisselgeheugen moet minstens %ld KiB zijn

en: %s: error: will not try to make swapdevice on '%s'
nl: %s: fout: zal niet proberen wisselgeheugen te maken op '%s'

en: %s: error: %s is mounted; will not make swapspace.
nl: %s: fout: %s is aangekoppeld; zal hier geen wisselgeheugen maken

en: Unable to set up swap-space: unreadable
nl: Instellen van wisselgeheugen is mislukt: onleesbaar

en: %s: %s: unable to write signature page: %s
nl: %s: %s: schrijven van vingerafdrukpagina is mislukt: %s

en: fsync failed
nl: fsync() is mislukt

en: %s: %s: unable to obtain selinux file label: %s
nl: %s: %s: kan geen SELinux-bestandslabel verkrijgen: %s

en: unable to matchpathcon()
nl: kan uit het pad geen context bepalen

en: unable to create new selinux context
nl: kan geen nieuwe SELinux-context aanmaken

en: couldn't compute selinux context
nl: kan geen nieuwe SELinux-context berekenen

en: %s: unable to relabel %s to %s: %s
nl: %s: kan %s niet herlabelen naar %s: %s

en: Unusable
nl: [onbruikbaar]

en: Free Space
nl: Vrije ruimte

en: Disk has been changed.
nl: De schijf is veranderd.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
nl: Start het systeem opnieuw op om er zeker van te zijn dat de partitietabel juist wordt bijgewerkt.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
nl: 
    WAARSCHUWING: Als u DOS-6.x-partities gemaakt of gewijzigd hebt,
    raadpleeg dan het cfdisk-handboek voor meer informatie.

en: FATAL ERROR
nl: FATALE FOUT

en: Press any key to exit cfdisk
nl: Druk op een toets om cfdisk af te sluiten

en: Cannot seek on disk drive
nl: Kan geen 'seek' doen op schijf

en: Cannot read disk drive
nl: Kan schijf niet lezen

en: Cannot write disk drive
nl: Kan niet naar schijf schrijven

en: Too many partitions
nl: Te veel partities

en: Partition begins before sector 0
nl: Partitie begint vóór sector 0

en: Partition ends before sector 0
nl: Partitie eindigt vóór sector 0

en: Partition begins after end-of-disk
nl: Partitie begint na einde van schijf

en: Partition ends after end-of-disk
nl: Partitie eindigt na einde van schijf

en: Partition ends in the final partial cylinder
nl: Partitie eindigt in de laatste gedeeltelijke cilinder

en: logical partitions not in disk order
nl: logische partities liggen niet in schijfvolgorde

en: logical partitions overlap
nl: logische partities overlappen

en: enlarged logical partitions overlap
nl: vergrote logische partities overlappen

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
nl: !!! Interne fout bij het maken van logische schijf zonder uitgebreide partitie !!!

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
nl: Kan hier geen logische schijf maken -- zou twee uitgebreide partities maken

en: Menu item too long. Menu may look odd.
nl: Menu-item is te lang.  Menu ziet er misschien raar uit.

en: Menu without direction. Defaulting to horizontal.
nl: Menu zonder richting.  Standaard wordt gebruikt: horizontaal.

en: Illegal key
nl: Ongeldige toets

en: Press a key to continue
nl: Druk op een toets om verder te gaan

en: Primary
nl: Primair

en: Create a new primary partition
nl: P = een nieuwe primaire partitie maken

en: Logical
nl: Logisch

en: Create a new logical partition
nl: L = een nieuwe logische partitie maken

en: Cancel
nl: annuleren

en: Don't create a partition
nl: Esc,Esc = Geen partitie maken

en: !!! Internal error !!!
nl: !!! Interne fout !!!

en: Size (in MB):
nl: Grootte (in MB):

en: Beginning
nl: Begin

en: Add partition at beginning of free space
nl: B = partitie toevoegen aan begin van vrije ruimte

en: End
nl: Einde

en: Add partition at end of free space
nl: E = Partitie toevoegen aan einde van vrije ruimte

en: No room to create the extended partition
nl: Er is geen ruimte om de uitgebreide partitie te maken

en: No partition table.
nl: Geen partitietabel aanwezig.

en: No partition table. Starting with zero table.
nl: Geen partitietabel aanwezig.  Gestart met een lege tabel.

en: Bad signature on partition table
nl: Onjuiste vingerafdruk in partitietabel

en: Unknown partition table type
nl: Onbekend partitietabeltype

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
nl: Wilt u met een lege tabel beginnen [j/N] ?

en: You specified more cylinders than fit on disk
nl: U hebt meer cilinders aangegeven dan er op de schijf passen

en: Cannot open disk drive
nl: Kan schijf niet openen

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
nl: Schijf is als alleen-lezen geopend -- u hebt geen toegangsrechten om te schrijven

en: Warning!!  Unsupported GPT (GUID Partition Table) detected. Use GNU Parted.
nl: Waarschuwing: niet-ondersteunde GPT (GUID-partitietabel) gevonden!
    Gebruik GNU 'parted'.

en: Cannot get disk size
nl: Kan schijfgrootte niet bepalen

en: Bad primary partition
nl: Ongeldige primaire partitie

en: Bad logical partition
nl: Ongeldige logische partitie

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
nl: Waarschuwing!!  Dit kan gegevens op uw schijf wissen!

en: Are you sure you want to write the partition table to disk? (yes or no):
nl: Weet u zeker dat u de partitietabel naar schijf wilt schrijven? (ja of nee):

en: no
nl: nee

en: Did not write partition table to disk
nl: Partitietabel is niet naar schijf geschreven.

en: yes
nl: ja

en: Please enter `yes' or `no'
nl: Antwoord met 'ja' of 'nee'

en: Writing partition table to disk...
nl: Schrijven van partitietabel naar schijf...

en: Wrote partition table to disk
nl: De partitietabel is naar schijf geschreven.

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
nl: Er is geen primaire partitie als opstartbaar aangegeven.  DOS MBR kan dit niet opstarten.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
nl: Meer dan één primaire partitie is als opstartbaar aangegeven.  DOS MBR kan dit niet opstarten.

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
nl: Geef een bestandsnaam op, of druk op Enter voor weergave op het scherm:

en: Cannot open file '%s'
nl: Kan bestand '%s' niet openen

en: Disk Drive: %s
nl: Schijf: %s

en:    None
nl:    [geen]

en:    Primary
nl:    Primair

en:    Logical
nl:    Logisch

en: Unknown
nl: [onbekend]

en: Boot
nl: Opst.

en: None
nl: geen

en: Partition Table for %s
nl: Partitietabel van %s:

en:                First       Last
nl:                 Eerste     Laatste

en:  # Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
nl:  # Type         sector      sector Plaats      Lengte Bestandssysteem (ID) Vlag

en:          ---Starting----      ----Ending-----    Start     Number of
nl:           ----Begin----        ----Einde----                  Aantal

en:  # Flags Head Sect  Cyl   ID  Head Sect  Cyl     Sector    Sectors
nl:  #  Vlag  Kop  Sec  Cil   ID   Kop  Sec  Cil Startsector    sectoren

en: -- ----- ---- ---- ----- ---- ---- ---- ----- ----------- -----------
nl: --  ----  ---  --- ---- ----   ---  --- ---- ----------- -----------

en: Raw
nl: Ruw

en: Print the table using raw data format
nl: R = de tabel in ruwe-gegevensindeling weergeven

en: Sectors
nl: Sectoren

en: Print the table ordered by sectors
nl: S = de tabel geordend op sectoren weergeven

en: Table
nl: Tabel

en: Just print the partition table
nl: T = gewoon de partitietabel weergeven

en: Don't print the table
nl: Esc,Esc = tabel niet weergeven

en: Help Screen for cfdisk
nl: Hulpscherm voor cfdisk

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
nl: Dit is cfdisk, een schijfpartitioneringsprogramma waarmee u op

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
nl: uw harde schijf partities kunt maken, wijzigen of verwijderen.

en: Command      Meaning
nl: Opdracht   Betekenis

en: -------      -------
nl: --------   ---------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
nl:     b      'opstartbaar'-vlag voor huidige partitie aan/uitzetten

en:   d          Delete the current partition
nl:     d      huidige partitie verwijderen

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
nl:     g      cilinders, koppen, sectoren-per-spoor wijzigen;

en:              WARNING: This option should only be used by people who
nl:              *waarschuwing*: deze optie dient alleen te worden gebruikt

en:              know what they are doing.
nl:              door mensen die echt weten wat ze doen

en:   h          Print this screen
nl:     h      dit hulpscherm tonen

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
nl:     m      schijfgebruik van de huidige partitie maximaliseren;

en:              Note: This may make the partition incompatible with
nl:              dit kan een partitie incompatibel maken met DOS, OS/2, ...

en:   n          Create new partition from free space
nl:     n      nieuwe partitie maken in de vrije ruimte

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
nl:     p      partitietabel weergeven op scherm of naar bestand;

en:              There are several different formats for the partition
nl:              er zijn verschillende opmaken waaruit u kunt kiezen:

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
nl:              r - ruwe gegevens (exact wat naar schijf zou worden geschreven)

en:                 s - Table ordered by sectors
nl:              s - tabel geordend op sectoren

en:                 t - Table in raw format
nl:              t - tabel in ruwe opmaak

en:   q          Quit program without writing partition table
nl:     q      programma afsluiten zonder de partitietabel te schrijven

en:   t          Change the filesystem type
nl:     t      bestandssysteemsoort wijzigen

en:   u          Change units of the partition size display
nl:     u      gebruikte eenheid voor partitiegrootte wijzigen

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
nl:              (roteert door MB, sectoren en cilinders)

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
nl:     W      partitietabel naar schijf schrijven (moet met hoofdletter);

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
nl:              omdat dit mogelijk gegevens op de schijf wist, dient u het

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
nl:              schrijven te bevestigen met 'ja' of te weigeren met 'nee'

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
nl:   omhoog   aanwijzer naar vorige partitie verplaatsen

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
nl:   omlaag   aanwijzer naar volgende partitie verplaatsen

en: CTRL-L       Redraws the screen
nl:   Ctrl-L   het scherm opnieuw tekenen

en:   ?          Print this screen
nl:     ?      dit hulpscherm tonen

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
nl: Opmerking: alle opdrachten kunnen zowel met hoofdletter als kleine letter

en: case letters (except for Writes).
nl: worden ingevoerd -- behalve W.

en: Cylinders
nl: Cilinders

en: Change cylinder geometry
nl: Cilindergeometrie wijzigen

en: Heads
nl: Koppen

en: Change head geometry
nl: Koppengeometrie wijzigen

en: Change sector geometry
nl: Sectorgeometrie wijzigen

en: Done
nl: Klaar

en: Done with changing geometry
nl: Klaar met wijzigen van geometrie

en: Enter the number of cylinders:
nl: Geef het aantal cilinders:

en: Illegal cylinders value
nl: Onjuiste waarde voor cilinders

en: Enter the number of heads:
nl: Geef het aantal koppen:

en: Illegal heads value
nl: Onjuiste waarde voor koppen

en: Enter the number of sectors per track:
nl: Geef het aantal sectoren per spoor:

en: Illegal sectors value
nl: Onjuiste waarde voor sectoren

en: Enter filesystem type:
nl: Geef het soort bestandssysteem:

en: Cannot change FS Type to empty
nl: Kan bestandssysteemsoort niet naar 'leeg' veranderen

en: Cannot change FS Type to extended
nl: Kan bestandssysteemsoort niet naar 'uitgebreid' veranderen

en: Unk(%02X)
nl: ?(%02X)

en: Unknown (%02X)
nl: Onbekend (%02X)

en: Disk Drive: %s
nl: Schijf: %s

en: Size: %lld bytes, %lld MB
nl: Grootte: %lld bytes, %lld MB

en: Size: %lld bytes, %lld.%lld GB
nl: Grootte: %lld bytes, %lld.%lld GB

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %lld
nl: Koppen: %d   Sectoren per spoor: %d   Cilinders: %lld

en: Name
nl: Naam

en: Flags
nl: Vlag

en: Part Type
nl: Part.type

en: FS Type
nl: Bestandssysteem

en:     Sectors
nl:    Sectoren

en:   Cylinders
nl:   Cilinders

en:   Size (MB)
nl: Grootte (MB)

en:   Size (GB)
nl: Grootte (GB)

en: Bootable
nl: opstartBaar

en: Toggle bootable flag of the current partition
nl: B = huidige partitie wel/niet als opstartbaar markeren

en: Delete
nl: verwijDeren

en: Delete the current partition
nl: D = deze partitie verwijderen

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Change disk geometry (experts only)
nl: G = schijfgeometrie wijzigen (alleen voor experts)

en: Help
nl: Hulp

en: Print help screen
nl: H = hulpscherm tonen

en: Maximize
nl: Maximeren

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
nl: M = schijfgebruik maximaliseren voor huidige partitie (alleen voor experts)

en: New
nl: Nieuw

en: Create new partition from free space
nl: N = nieuwe partitie maken in de vrije ruimte

en: Print
nl: P:tonen

en: Print partition table to the screen or to a file
nl: P = partitietabel weergeven (op het scherm of naar een bestand)

en: Quit
nl: Q:stoppen

en: Quit program without writing partition table
nl: Q = programma afsluiten zonder partitietabel te schrijven

en: Type
nl: T:systeem

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
nl: T = bestandssysteemsoort wijzigen (DOS, Linux, OS/2, ...)

en: Units
nl: U:eenheid

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
nl: U = weergave-eenheid wijzigen (MB, sectoren, cilinders)

en: Write
nl: W:schrijven

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
nl: W = partitietabel naar schijf schrijven (dit kan gegevens wissen)

en: Cannot make this partition bootable
nl: Kan deze partitie niet opstartbaar maken

en: Cannot delete an empty partition
nl: Kan geen lege partitie verwijderen

en: Cannot maximize this partition
nl: Kan deze partitie niet maximaliseren

en: This partition is unusable
nl: Deze partitie is onbruikbaar

en: This partition is already in use
nl: Deze partitie is al in gebruik

en: Cannot change the type of an empty partition
nl: Kan niet het type van een lege partitie wijzigen

en: No more partitions
nl: Geen partities meer over

en: Illegal command
nl: Onjuiste opdracht

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
nl: 
    Gebruik:  %s [opties] apparaat              interactief
              %s -P{r|s|t} [opties] apparaat    partitietabel weergeven
              %s -v                             programmaversie tonen
    Opties:
    -a   een pijl gebruiken in plaats van een inverse balk;
    -z   met lege partitietabel starten, in plaats van deze van schijf te lezen;
    -c C -h K -s S   andere waarden afdwingen voor het aantal cilinders, koppen en
                     sectoren/spoor dan de kernel aangeeft.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
nl: 
        Er staat een geldig AIX-label op deze schijf.
        Helaas ondersteunt Linux deze schijven op dit moment niet.
        Toch wat advies:
        1. Bij schrijven zal fdisk de inhoud ervan WISSEN.
        2. Controleer of deze schijf ECHT NIET nog deel uitmaakt
           van een volumengroep -- anders wist u mogelijk de andere
           schijven ook, als er geen mirror is.
        3. Haal, voordat u dit fysieke volumen wist, de schijf logisch
           uit uw AIX-machine.  (Anders wordt u een AIXpert).

en: 
    BSD label for device: %s
nl: 
    BSD-label voor apparaat: %s

en: Command action
nl: Opdracht  Actie

en:    d   delete a BSD partition
nl:    d      een BSD-partitie verwijderen

en:    e   edit drive data
nl:    e      schijfgegevens bewerken

en:    i   install bootstrap
nl:    i      bootstrap installeren

en:    l   list known filesystem types
nl:    l      bekende bestandssysteemsoorten opsommen

en:    m   print this menu
nl:    m      dit menu tonen

en:    n   add a new BSD partition
nl:    n      een nieuwe BSD-partitie toevoegen

en:    p   print BSD partition table
nl:    p      BSD-partitietabel weergeven

en:    q   quit without saving changes
nl:    q      afsluiten zonder wijzigingen op te slaan

en:    r   return to main menu
nl:    r      terug naar hoofdmenu

en:    s   show complete disklabel
nl:    s      complete schijflabel weergeven

en:    t   change a partition's filesystem id
nl:    t      bestandssysteem-ID van partitie wijzigen

en:    u   change units (cylinders/sectors)
nl:    u      gebruikte eenheid wijzigen (cilinders/sectoren)

en:    w   write disklabel to disk
nl:    w      schijflabel naar schijf schrijven

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
nl:    x      BSD-partitie koppelen aan niet-BSD-partitie

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
nl: Partitie %s heeft ongeldige beginsector 0.

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
nl: Lezen van schijflabel van %s bij sector %d.

en: There is no *BSD partition on %s.
nl: Er is geen *BSD-partitie op %s.

en: BSD disklabel command (m for help):
nl: BSD-schijflabelopdracht (m voor hulp):

en: First %s
nl: Eerste %s

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
nl: Laatste %s of +aantal of +aantalK of +aantalM

en: disk: %.*s
nl: schijf: %.*s

en: flags:
nl: opties:

en:  removable
nl:  verwijderbaar

en:  badsect
nl:  slechte_sectoren

en: sectors/track: %ld
nl: sectoren/spoor: %ld

en: tracks/cylinder: %ld
nl: sporen/cilinder: %ld

en: sectors/cylinder: %ld
nl: sectoren/cilinder: %ld

en: cylinders: %ld
nl: cilinders: %ld

en: interleave: %d
nl: tussenruimte: %d

en: headswitch: %ld		# milliseconds
nl: overschakelen van kop: %ld	# milliseconden

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
nl: spoor-tot-spoor 'seek': %ld	# milliseconden

en: drivedata:
nl: schijfgegevens:

en: 
    %d partitions:
nl: 
    %d partities:

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
nl: #       begin     einde   grootte   bsysteem   [grtte blgrt   cpg]

en: Writing disklabel to %s.
nl: Schrijven van schijflabel naar %s.

en: %s contains no disklabel.
nl: %s bevat geen schijflabel.

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
nl: Wilt u een schijflabel maken? (y/n)

en: sectors/track
nl: sectoren/spoor

en: tracks/cylinder
nl: sporen/cilinder

en: cylinders
nl: cilinders

en: sectors/cylinder
nl: sectoren/cilinder

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
nl: Moet <= sectoren/spoor * sporen/cilinder zijn.

en: interleave
nl: tussenruimte

en: headswitch
nl: overschakelen van kop

en: track-to-track seek
nl: spoor-tot-spoor 'seek'

en: Bootstrap overlaps with disk label!
nl: Bootstrap overlapt met schijflabel!

en: Bootstrap installed on %s.
nl: Bootstrap geïnstalleerd op %s.

en: Partition (a-%c):
nl: Partitie (a-%c):

en: The maximum number of partitions has been created
nl: Het maximum aantal partities is aangemaakt.

en: This partition already exists.
nl: Deze partitie bestaat al.

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
nl: Waarschuwing: te veel partities (%d, maximum is %d).

en: 
    Syncing disks.
nl: 
    Leegmaken van schijfbuffers...

en: Unable to open %s
nl: Kan %s niet openen

en: Unable to read %s
nl: Kan %s niet lezen

en: Unable to seek on %s
nl: Kan geen 'seek' doen op %s

en: Unable to write %s
nl: Kan niet schrijven naar %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
nl: ioctl(BLKGETSIZE) is mislukt op %s

en: Unable to allocate any more memory
nl: Kan geen geheugen meer reserveren

en: Fatal error
nl: Fatale fout

en:    a   toggle a read only flag
nl:    a      wel/niet als alleen-lezen instellen

en:    b   edit bsd disklabel
nl:    b      een BSD-schijflabel bewerken

en:    c   toggle the mountable flag
nl:    c      wel/niet als aankoppelbaar instellen

en:    d   delete a partition
nl:    d      een partitie verwijderen

en:    l   list known partition types
nl:    l      alle bekende partitietypen opsommen

en:    n   add a new partition
nl:    n      een nieuwe partitie toevoegen

en:    o   create a new empty DOS partition table
nl:    o      een nieuwe, lege DOS-partitietabel maken

en:    p   print the partition table
nl:    p      de partitietabel weergeven

en:    s   create a new empty Sun disklabel
nl:    s      een nieuw, leeg Sun-schijflabel maken

en:    t   change a partition's system id
nl:    t      systeem-ID van partitie wijzigen

en:    u   change display/entry units
nl:    u      weergave/invoer-eenheid wijzigen

en:    v   verify the partition table
nl:    v      de partitietabel controleren

en:    w   write table to disk and exit
nl:    w      de tabel naar schijf schrijven en afsluiten

en:    x   extra functionality (experts only)
nl:    x      extra functionaliteit (alleen voor experts)

en:    a   select bootable partition
nl:    a      opstartbare partitie selecteren

en:    b   edit bootfile entry
nl:    b      opstartbestand-item bewerken

en:    c   select sgi swap partition
nl:    c      SGI-wisselgeheugenpartitie selecteren

en:    a   toggle a bootable flag
nl:    a      wel/niet als opstartbaar instellen

en:    c   toggle the dos compatibility flag
nl:    c      wel/niet als DOS-compatibel instellen

en:    a   change number of alternate cylinders
nl:    a      aantal alternatieve cilinders wijzigen

en:    c   change number of cylinders
nl:    c      aantal cilinders wijzigen

en:    d   print the raw data in the partition table
nl:    d      ruwe gegevens van partitietabel weergeven

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
nl:    e      aantal extra sectoren per cilinder wijzigen

en:    h   change number of heads
nl:    h      aantal koppen wijzigen

en:    i   change interleave factor
nl:    i      tussenruimtefactor wijzigen

en:    o   change rotation speed (rpm)
nl:    o      rotatiesnelheid wijzigen (rondjes per minuut)

en:    s   change number of sectors/track
nl:    s      aantal sectoren/spoor wijzigen

en:    y   change number of physical cylinders
nl:    y      aantal fysieke cilinders wijzigen

en:    b   move beginning of data in a partition
nl:    b      begin van gegevens in een partitie verplaatsen

en:    e   list extended partitions
nl:    e      uitgebreide partities weergeven

en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
nl:    g      een nieuw, leeg IRIX(SGI)-schijflabel maken

en:    f   fix partition order
nl:    f      partitievolgorde repareren

en:    i   change the disk identifier
nl:    i      schijf-ID wijzigen

en: You must set
nl: U moet instellen:

en: heads
nl: koppen

en: sectors
nl: sectoren

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
nl: %s%s.
    U kunt dit doen vanuit het menu met extra functies.

en:  and
nl:  en

en: Bad offset in primary extended partition
nl: Ongeldige plaats in primaire uitgebreide partitie

en: Warning: omitting partitions after #%d.
    They will be deleted if you save this partition table.
nl: Waarschuwing: partities na #%d worden genegeerd.
    Ze zullen worden *verwijderd* als u deze partitietabel opslaat.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
nl: Waarschuwing: extra koppelingsverwijzer in partitietabel %d

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
nl: Waarschuwing: extra gegevens in partitietabel %d worden genegeerd

en: omitting empty partition (%d)
nl: lege partitie (%d) wordt weggelaten

en: Disk identifier: 0x%08x
nl: Schijf-ID: 0x%08x

en: New disk identifier (current 0x%08x):
nl: Nieuw schijf-ID (huidige is 0x%08x):

en: Building a new DOS disklabel with disk identifier 0x%08x.
    Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    After that, of course, the previous content won't be recoverable.
nl: Er wordt een nieuwe DOS-partitietabel aangemaakt met schijf-ID 0x%08x.
    Wijzigingen vinden enkel en alleen in het geheugen plaats, totdat u besluit ze
    weg te schrijven.  Daarna is de oude inhoud uiteraard niet meer herstelbaar.

en: Note: sector size is %d (not %d)
nl: Let op: sectorgrootte is %d (niet %d)

en: You will not be able to write the partition table.
nl: U zult geen partitietabel kunnen wegschrijven.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
nl: Deze schijf bevat zowel DOS- als BSD-vingerafdrukken.
    Geef de opdracht 'b' om naar BSD-modus te gaan.

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
nl: Apparaat bevat geen geldig DOS-, Sun-, SGI- of OSF-schijflabel.

en: Internal error
nl: Interne fout

en: Ignoring extra extended partition %d
nl: Extra uitgebreide partitie %d wordt genegeerd.

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
nl: Waarschuwing: onjuiste optie 0x%04x van partitietabel %d zal
    worden gecorrigeerd bij het schrijven.

en: 
    got EOF thrice - exiting..
nl: 
    driemaal EOF ontvangen -- afsluiting...

en: Hex code (type L to list codes):
nl: Hex-code (typ L om alle codes te tonen):

en: %s (%u-%u, default %u):
nl: %s (%u-%u, standaard %u):

en: Unsupported suffix: '%s'.
nl: Onbekend achtervoegsel: '%s'.

en: Supported: 10^N: KB (KiloByte), MB (MegaByte), GB (GigaByte)
                2^N: K  (KibiByte), M  (MebiByte), G  (GibiByte)
nl: Mogelijk zijn: 10^N: KB (kilobyte), MB (Megabyte), GB (Gigabyte)
                    2^N: K  (Kibibyte), M  (Mebibyte), G  (Gibibyte)

en: Using default value %u
nl: Standaardwaarde %u wordt gebruikt

en: Value out of range.
nl: Waarde ligt buiten bereik.

en: Partition number
nl: Partitienummer

en: Warning: partition %d has empty type
nl: Waarschuwing: partitie %d heeft een lege typeaanduiding

en: Selected partition %d
nl: Geselecteerde partitie is %d

en: No partition is defined yet!
nl: Er zijn nog geen partities gedefinieerd!

en: All primary partitions have been defined already!
nl: Alle primaire partities zijn al gedefinieerd!

en: cylinder
nl: cilinder

en: Changing display/entry units to %s
nl: Eenheid voor weergave/invoer is veranderd naar: %s

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
nl: WAARSCHUWING: Partitie %d is een uitgebreide partitie

en: DOS Compatibility flag is set
nl: DOS-compatibiliteit is aangezet

en: DOS Compatibility flag is not set
nl: DOS-compatibiliteit is uitgezet

en: Partition %d does not exist yet!
nl: Partitie %d bestaat nog niet!

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
nl: Type 0 betekent op veel systemen 'vrije ruimte'
    (maar niet op Linux).  Het is waarschijnlijk niet
    verstandig om partities te hebben van type 0.
    Een partitie verwijderen kan met de opdracht 'd'.

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
nl: U kunt een gewone partitie niet veranderen in een uitgebreide of andersom.
    Verwijder de partitie eerst.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
nl: Overweeg om partitie 3 als Gehele Schijf (5) te laten, zoals
    SunOS/Solaris het verwacht en ook Linux het het liefst heeft.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
nl: Overweeg om partitie 9 als volumenkop (0) te laten, en
    partitie 11 als geheel volumen (6), zoals IRIX het verwacht.

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
nl: Systeemtype van partitie %d is veranderd naar %x (%s)

en: System type of partition %d is unchanged: %x (%s)
nl: Systeemtype van partitie %d is onveranderd: %x (%s)

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
nl: Partitie %d heeft verschillende fysieke/logische beginpunten (niet-Linux?):

en:      phys=(%d, %d, %d)
nl:      fysiek=(%d, %d, %d)

en: logical=(%d, %d, %d)
nl: logisch=(%d, %d, %d)

en: Partition %d has different physical/logical endings:
nl: Partitie %d heeft verschillende fysieke/logische eindpunten:

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
nl: Partitie %i begint niet op een cilindergrens:

en: should be (%d, %d, 1)
nl: moet zijn (%d, %d, 1)

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
nl: Partitie %i eindigt niet op een cilindergrens.

en: should be (%d, %d, %d)
nl: moet zijn (%d, %d, %d)

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
nl: 
    Schijf %s: %ld MB, %lld bytes

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
nl: 
    Schijf %s: %ld.%ld GB, %lld bytes

en: %d heads, %llu sectors/track, %d cylinders
nl: %d koppen, %llu sectoren/spoor, %d cilinders

en: , total %llu sectors
nl: , totaal %llu sectoren

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
nl: Eenheid = %s van %d * %d = %d bytes

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
nl: Er hoeft niets gedaan te worden.  De ordening is al goed.

en: Done.
nl: Voltooid.

en: This doesn't look like a partition table
    Probably you selected the wrong device.
nl: Dit lijkt niet op een partitietabel.
    Waarschijnlijk koos u een verkeerd apparaat.

en: %*s Boot      Start         End      Blocks   Id  System
nl: %*s Opstart   Begin       Einde     Blokken   ID  Systeem

en: Device
nl: Apparaat

en: 
    Partition table entries are not in disk order
nl: 
    Partitietabel-items liggen niet in schijfvolgorde.

en: 
    Disk %s: %d heads, %llu sectors, %d cylinders
nl: 
    Schijf %s: %d koppen, %llu sectoren, %d cilinders

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl     Start      Size ID
nl: Nr AF Kop Sec  Cil Kop Sec  Cil      Begin    Grootte ID

en: Warning: partition %d contains sector 0
nl: Waarschuwing: partitie %d bevat sector 0

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
nl: Partitie %d: kopnummer %d is groter dan maximum %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %llu
nl: Partitie %d: sectornummer %d is groter dan maximum %llu

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
nl: Partities %d: cilindernummer %d is groter dan maximum %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
nl: Partitie %d: einde van vorige partitie in sectoren %d verschilt van totaal %d

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
nl: Waarschuwing: ongeldige start-van-gegevens in partitie %d

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
nl: Waarschuwing: partitie %d overlapt partitie %d

en: Warning: partition %d is empty
nl: Waarschuwing: partitie %d is leeg

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
nl: Logische partitie %d ligt niet geheel binnen partitie %d

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
nl: Partitie %d is al gedefinieerd.  Verwijder deze eerst,
    en voeg hem dan opnieuw toe.

en: Sector %llu is already allocated
nl: Sector %llu is al gereserveerd

en: No free sectors available
nl: Geen vrije sectoren beschikbaar

en: Last %1$s, +%2$s or +size{K,M,G}
nl: Laatste %s, +%s of +grootte{K,M,G}

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
nl:     Sorry -- deze fdisk ondersteunt geen AIX-schijflabels.
        Als u partities van het DOS-type wilt toevoegen, maak dan
        eerst een nieuwe, lege DOS-partitietabel.  (Gebruik 'o'.)
        WAARSCHUWING: Dit zal de huidige schijfinhoud wissen.

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle Mac disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
nl:     Sorry -- deze fdisk ondersteunt geen Mac-schijflabels.
        Als u partities van het DOS-type wilt toevoegen, maak dan
        eerst een nieuwe, lege DOS-partitietabel.  (Gebruik 'o'.)
        WAARSCHUWING: Dit zal de huidige schijfinhoud wissen.

en: You must delete some partition and add an extended partition first
nl: U dient eerst een partitie te verwijderen
    en een uitgebreide partitie toe te voegen.

en: All logical partitions are in use
nl: Alle logische partities zijn in gebruik.

en: Adding a primary partition
nl: Een primaire partitie wordt toegevoegd.

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
nl: Opdracht  Actie
       %s
       p      primaire partitie (1-4)

en: l   logical (5 or over)
nl: l      logische partitie (5 of hoger)

en: e   extended
nl: e      uitgebreide partitie

en: Invalid partition number for type `%c'
nl: Onjuist partitienummer voor type '%c'

en: The partition table has been altered!
nl: De partitietabel is gewijzigd!

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
nl: Aanroepen van ioctl() om partitietabel opnieuw in te lezen...

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
nl: 
    WAARSCHUWING: Als u DOS-6.x-partities gemaakt of gewijzigd hebt,
    raadpleeg dan het fdisk-handboek voor meer informatie.

en: 
    Error closing file
nl: 
    Fout bij sluiten van bestand

en: Syncing disks.
nl: Leegmaken van schijfbuffers...

en: Partition %d has no data area
nl: Partitie %d heeft geen gegevensgebied

en: New beginning of data
nl: Nieuw begin van gegevens

en: Expert command (m for help):
nl: Expertopdracht (m voor hulp):

en: Number of cylinders
nl: Aantal cilinders

en: Number of heads
nl: Aantal koppen

en: Number of sectors
nl: Aantal sectoren

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
nl: Waarschuwing: sectorplaats wordt ingesteld voor DOS-compatibiliteit

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
nl: 
    Waarschuwing: GPT (GUID-partitietabel) gevonden op '%s'!
    Het programma 'fdisk' ondersteunt GPT niet.  Gebruik GNU 'parted'.

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
nl: Schijf %s bevat geen geldige partitietabel

en: Cannot open %s
nl: kan %s niet openen

en: cannot open %s
nl: kan %s niet openen

en: %c: unknown command
nl: %c: onbekende opdracht

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
nl: Deze kernel vindt zelf de sectorgrootte -- optie '-b' wordt genegeerd

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
nl: Waarschuwing: optie '-b' (sectorgrootte instellen) dient met
    slechts één apparaat gebruikt te worden.

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
nl: OSF/1-schijflabel gevonden op %s; overgegaan in schijflabelmodus.

en: Command (m for help):
nl: Opdracht (m voor hulp):

en: 
    The current boot file is: %s
nl: 
    Het huidige opstartbestand is: %s

en: Please enter the name of the new boot file:
nl: Geef de naam van het nieuwe opstartbestand:

en: Boot file unchanged
nl: Opstartbestand blijft ongewijzigd.

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
nl: 
      Sorry, het expertsmenu is niet beschikbaar voor SGI-partitietabellen.

en: 
    	There is a valid Mac label on this disk.
    	Unfortunately fdisk(1) cannot handle these disks.
    	Use either pdisk or parted to modify the partition table.
    	Nevertheless some advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
nl: 
        Er staat een geldig Mac-label op deze schijf.
        Helaas ondersteunt 'fdisk' dit type label niet.
        Gebruik 'pdisk' of 'parted' om de partitietabel aan te passen.
        Toch wat advies:
        1. Bij schrijven zal fdisk de inhoud ervan WISSEN.
        2. Controleer dat deze schijf ECHT NIET nog deel uitmaakt
           van een volumengroep -- anders wist u mogelijk de andere
           schijven ook, als er geen mirror is.

en: SGI raw
nl: SGI ruw

en: SGI volume
nl: SGI volumen

en: Linux swap
nl: Linux wisselgeheugen

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
nl: Volgens 'MIPS Computer Systems' mag het label niet meer dan 512 bytes bevatten.

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
nl: SGI-schijflabel gevonden met foutieve controlesom.

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %llu sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * %d bytes
nl: 
    Schijf %s (SGI-schijflabel): %d koppen, %llu sectoren
    %d cilinders, %d fysieke cilinders
    %d extra sectoren/cilinder, tussenruimte %d:1
    %s
    Eenheid = %s van %d * %d bytes

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %llu sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * %d bytes
nl: 
    Schijf %s (SGI-schijflabel): %d koppen, %llu sectoren, %d cilinders
    Eenheid = %s van %d * %d bytes

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
nl: ----- Partities -----
    Pt# %*s  Info     Begin     Einde  Sectoren  ID  Systeem

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
nl: ----- Opstartinfo -----
    Opstartbestand: %s
    ----- Mapingangen -----

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
nl: %2d: %-10s sector%5u grootte%8u

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
nl: 
    Ongeldig opstartbestand!
        Het opstartbestand moet een absolute, niet-nul padnaam zijn,
        zoals "/unix" of "/unix.save".

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
nl: 
        Naam van opstartbestand is te lang: maximaal 16 bytes.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
nl: 
        Opstartbestand moet een volledig aangegeven padnaam hebben.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
nl: 
        Let op: er niet wordt gecontroleerd of het opstartbestand bestaat.
        SGI's standaard is "/unix" en voor backup "/unix.save".

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
nl: 
        Opstartbestand is veranderd naar "%s".

en: More than one entire disk entry present.
nl: Er is meer dan één schijfingang aanwezig.

en: No partitions defined
nl: Geen partities gedefinieerd

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
nl: IRIX houdt ervan dat partitie 11 de gehele schijf beslaat.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
nl: De gehele-schijfpartitie moet beginnen bij blok 0,
    niet bij schijfblok %d.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
nl: De gehele-schijfpartitie is slechts %d schijfblokken groot,
    maar de schijf is %d schijfblokken.

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
nl: Eén partitie (#11) moet de gehele schijf beslaan.

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
nl: Partitie %d begint niet op een cilindergrens.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
nl: Partitie %d eindigt niet op een cilindergrens.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
nl: De partities %d en %d overlappen elkaar met %d sectoren.

en: Unused gap of %8u sectors - sectors %8u-%u
nl: Ongebruikt gat van %8u sectoren: sectoren %8u-%u

en: 
    The boot partition does not exist.
nl: 
    De opstartpartitie bestaat niet.

en: 
    The swap partition does not exist.
nl: 
    De wisselgeheugenpartitie bestaat niet.

en: 
    The swap partition has no swap type.
nl: 
    De wisselgeheugenpartitie heeft geen soortaanduiding.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
nl:     U hebt een ongebruikelijke naam gekozen voor het opstartbestand.

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
nl: Sorry, u kunt de soort van niet-lege partities niet wijzigen.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
nl: Het wordt sterk aangeraden om de partitie op plaats 0 van het soort
    'SGI volhdr' te laten zijn.  IRIX vertrouwt hierop bij het opzoeken
    van programma's zoals 'sash' en 'fx'.  Alleen het gehele-schijfdeel
    'SGI volumen' mag deze regel overtreden.  Typ JA als u zeker weet
    dat u de soort van deze partitie wilt wijzigen.

en: YES
nl: JA

en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
nl: Weet u dat u een partitieoverlap hebt op de schijf?

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
nl: Poging tot het automatisch aanmaken van een gehele-schijfingang.

en: The entire disk is already covered with partitions.
nl: De volledige schijf is al ingedeeld in partities.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
nl: U hebt een partitie-overlap op de schijf.  Los dit eerst op!

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
nl: Het wordt sterk aangeraden om de elfde partitie de gehele schijf
    te laten beslaan en van het soort 'SGI volumen' te laten zijn.

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
nl: U zult een partitie-overlap krijgen op de schijf.  Los dit eerst op!

en:  Last %s
nl:  Laatste %s

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
nl: Er wordt een nieuw SGI-schijflabel gemaakt.  Wijzigingen vinden enkel
    en alleen in het geheugen plaats, totdat u besluit ze weg te schrijven.
    Daarna is de oude inhoud uiteraard niet meer herstelbaar.

en: Warning:  BLKGETSIZE ioctl failed on %s.  Using geometry cylinder value of %d.
    This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
nl: Waarschuwing: ioctl(BLKGETSIZE) is mislukt op %s.
    Cilindergeometriewaarde %d wordt nu gebruikt.
    Deze waarde kan voor apparaten > 33.8 GB worden afgekapt.

en: Trying to keep parameters of partition %d.
nl: Er wordt geprobeerd de parameters van partitie %d te behouden.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
nl: ID=%02x	Start=%d	Lengte=%d

en: Unassigned
nl: (niet-toegewezen)

en: SunOS swap
nl: SunOS wisselgeheugen

en: Whole disk
nl: Gehele schijf

en: SunOS alt sectors
nl: SunOS alt-sectoren

en: SunOS reserved
nl: SunOS gereserveerd

en: Linux raid autodetect
nl: Linux raidautodetectie

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
nl: Sun-schijflabel gevonden met onjuiste controlesom.
    Waarschijnlijk zult u alle waarden in moeten stellen,
    zoals koppen, sectoren, cilinders en partities, of een
    verse label moeten maken (opdracht 's' in hoofdmenu).

en: Detected sun disklabel with wrong version [0x%08x].
nl: Sun-schijflabel gevonden met foutief versienummer [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong sanity [0x%08x].
nl: Sun-schijflabel gevonden met foutief controlenummer [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong num_partitions [%u].
nl: Sun-schijflabel gevonden met foutief partitie-aantal [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
nl: Waarschuwing: onjuiste waardes dienen verbeterd te worden en
    zullen gecorrigeerd worden bij het wegschrijven ('w').

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
nl: Er wordt een nieuw Sun-schijflabel gemaakt.  Wijzigingen vinden enkel
    en alleen in het geheugen plaats, totdat u besluit ze weg te schrijven.
    Daarna is de oude inhoud uiteraard niet meer herstelbaar.

en: Sectors/track
nl: Sectoren/spoor

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
nl: Partitie %d eindigt niet op een cilindergrens

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
nl: Partitie %d overlapt met andere in sectoren %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
nl: Ongebruikt gat: sectoren 0-%d

en: Unused gap - sectors %d-%d
nl: Ongebruikt gat: sectoren %d-%d

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
nl: Andere partities beslaan al de gehele schijf.
    Verwijder/verklein ze alvorens het opnieuw te proberen.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk
    and is of type `Whole disk'
nl: Het wordt sterk aangeraden om de derde partitie de gehele schijf
    te laten beslaan en van het soort 'Gehele schijf' te laten zijn.

en: Sector %d is already allocated
nl: Sector %d is al gereserveerd

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
nl: U hebt met de derde partitie niet de gehele schijf ingenomen;
    uw waarde %d %s overlapt een andere partitie.
    Uw invoer is gewijzigd tot %d %s.

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
nl: Als u SunOS/Solaris-compatibiliteit wilt behouden, kunt u deze partitie beter
    als gehele schijf (5) laten, beginnend bij 0, met %u sectoren.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
nl: Het wordt sterk aangeraden om de partitie op plaats 0 van het soort UFS-
    of EXT2FS-bestandssysteem of SunOS-wisselgeheugen te laten zijn.  Op deze
    plaats Linux-wisselgeheugen neerzetten vernielt mogelijk uw partitietabel
    en opstartblok.  Typ JA als u erg zeker bent dat u die partitie van type 82
    (Linux-wisselgeheugen) wilt laten zijn:

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %llu sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    Label ID: %s
    Volume ID: %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
nl: 
    Schijf %s (Sun-schijflabel): %d koppen, %llu sectoren, %d rpm
    %d cilinders, %d alternatieve cilinders, %d fysieke cilinders
    %d extra sectoren/cilinder, tussenruimte %d:1
    Label-ID: %s
    Volumen-ID: %s
    Eenheid = %s van %d * 512 bytes

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %llu sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
nl: 
    Schijf %s (Sun-schijflabel): %d koppen, %llu sectoren, %d cilinders
    Eenheid = %s van %d * 512 bytes

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
nl: %*s Optie   Begin     Einde   Blokken   ID  Systeem

en: Number of alternate cylinders
nl: Aantal alternatieve cilinders

en: Extra sectors per cylinder
nl: Extra sectoren per cilinder

en: Interleave factor
nl: Tussenruimtefactor

en: Rotation speed (rpm)
nl: Rotatiesnelheid (rpm)

en: Number of physical cylinders
nl: Aantal fysieke cilinders

en: Empty
nl: Leeg

en: Extended
nl: Uitgebreid

en: AIX bootable
nl: AIX opstartbaar

en: OS/2 Boot Manager
nl: OS/2 opstartmanager

en: W95 Ext'd (LBA)
nl: W95 Uitgeb. (LBA)

en: Hidden FAT12
nl: Verborgen FAT12

en: Compaq diagnostics
nl: Compaq diagnostiek

en: Hidden FAT16 <32M
nl: Verborgen FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
nl: Verborgen FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
nl: Verborgen HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
nl: Verborgen W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
nl: Verb. W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
nl: Verb. W95 FAT16 (LBA)

en: PPC PReP Boot
nl: PPC PReP opstart

en: QNX4.x 2nd part
nl: QNX4.x 2de deel

en: QNX4.x 3rd part
nl: QNX4.x 3de deel

en: OnTrackDM6
nl: OnTrack DM6

en: GNU HURD or SysV
nl: GNU HURD / SysV

en: DiskSecure Multi-Boot
nl: DiskSecure MultiBoot

en: Old Minix
nl: Oude Minix

en: Minix / old Linux
nl: Minix / oude Linux

en: Linux swap / Solaris
nl: Linux wisselgeheugen

en: OS/2 hidden C: drive
nl: OS/2 verborgen C:

en: Linux extended
nl: Linux uitgebreid

en: NTFS volume set
nl: NTFS volumenset

en: IBM Thinkpad hibernation
nl: IBM Thinkpad hibernatie

en: Darwin boot
nl: Darwin opstart

en: BSDI fs
nl: BSDI bestandssysteem

en: BSDI swap
nl: BSDI wisselgeheugen

en: Boot Wizard hidden
nl: BootWizard verborgen

en: Solaris boot
nl: Solaris opstart

en: DRDOS/sec (FAT-12)
nl: DRDOS/sec (FAT12)

en: DRDOS/sec (FAT-16 < 32M)
nl: DRDOS/sec (FAT16 <32M)

en: DRDOS/sec (FAT-16)
nl: DRDOS/sec (FAT16)

en: Non-FS data
nl: Non-BS-gegevens

en: BeOS fs
nl: BeOS bestandssysteem

en: Linux/PA-RISC boot
nl: Linux/PA-RISC opstart

en: DOS secondary
nl: DOS secundair

en: VMware VMKCORE
nl: VMware vmkcore

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
nl: 'seek'-fout op %s -- kan geen 'seek' doen naar %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
nl: 'seek'-fout: 0x%08x%08x verwacht, 0x%08x%08x gekregen

en: out of memory - giving up
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar -- gestopt

en: read error on %s - cannot read sector %lu
nl: leesfout op %s -- kan sector %lu niet lezen

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
nl: FOUT: sector %lu heeft geen MSDOS-vingerafdruk

en: write error on %s - cannot write sector %lu
nl: schrijffout op %s -- kan sector %lu niet schrijven

en: cannot open partition sector save file (%s)
nl: kan partitionerings-bewaarbestand (%s) niet openen

en: write error on %s
nl: schrijffout op %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
nl: kan status van partitionerings-herstelbestand (%s) niet bepalen

en: partition restore file has wrong size - not restoring
nl: partitionerings-herstelbestand heeft onjuiste grootte -- niet hersteld

en: out of memory?
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: cannot open partition restore file (%s)
nl: kan partitionerings-herstelbestand (%s) niet openen

en: error reading %s
nl: fout bij lezen van %s

en: cannot open device %s for writing
nl: kan apparaat %s niet openen om te schrijven

en: error writing sector %lu on %s
nl: fout bij schrijven van sector %lu op %s

en: Disk %s: cannot get geometry
nl: Schijf %s: kan geometrie niet bepalen

en: Disk %s: cannot get size
nl: Schijf %s: kan grootte niet bepalen

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
nl: Waarschuwing: begin=%lu -- dit ziet er uit als een partitie
    in plaats van een gehele schijf.  Hierop fdisk gebruiken is
    waarschijnlijk zinloos.
    (Gebruik de optie --force als u dit echt wilt doen.)

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
nl: Waarschuwing: ioctl(HDIO_GETGEO) zegt dat er %lu koppen zijn

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
nl: Waarschuwing: ioctl(HDIO_GETGEO) zegt dat er %lu sectoren zijn

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
nl: Waarschuwing: ioctl(BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO) zegt dat er %lu cilinders zijn

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
nl: Waarschuwing: onwaarschijnlijk aantal sectoren (%lu) -- meestal hoogstens 63.
    Dit zal problemen geven met alle software die C/K/S-adressering gebruikt.

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
nl: 
    Schijf %s: %lu cilinders, %lu koppen, %lu sectoren/spoor

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
nl: %s van partitie %s heeft een onmogelijke waarde voor koppen: %lu (moet liggen tussen 0 en %lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
nl: %s van partitie %s heeft een onmogelijke waarde voor sectoren: %lu (moet liggen tussen 1 en %lu)

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
nl: %s van partitie %s heeft een onmogelijke waarde voor cilinders: %lu (moet liggen tussen 0 en %lu)

en: Id  Name
nl: Id  Naam

en: Re-reading the partition table ...
nl: Herinlezen van partitietabel...

en: Error closing %s
nl: Fout bij sluiten van %s

en: %s: no such partition
nl: %s: die partitie bestaat niet

en: unrecognized format - using sectors
nl: onbekende eenheid -- "sectoren" wordt gebruikt

en: unimplemented format - using %s
nl: onbeschikbare eenheid  -- "%s" wordt gebruikt

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
nl: Eenheid = cilinders van %lu bytes, blokken van 1024 bytes, tellend vanaf %d

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
nl:  Apparaat Opst Begin   Einde   #cils   #blokken   ID  Systeem

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
nl: Eenheid = sectoren van 512 bytes, tellend vanaf %d

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
nl:  Apparaat Opst    Begin     Einde  #sectoren  ID  Systeem

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
nl: Eenheid = blokken van 1024 bytes, tellend vanaf %d

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
nl:  Apparaat Opst   Begin     Einde   #blokken   ID  Systeem

en: Units = mebibytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
nl: Eenheid = mebibytes van 1048576 bytes, blokken van 1024 bytes, tellend vanaf %d

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
nl:  Apparaat Ops Begin  Einde    MiB   #blokken   ID  Systeem

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
nl:     begin: (c,k,s) verwacht: (%ld,%ld,%ld) gevonden: (%ld,%ld,%ld)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
nl:     einde: (c,k,s) verwacht: (%ld,%ld,%ld) gevonden: (%ld,%ld,%ld)

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
nl: partitie eindigt op cilinder %ld, na het einde van de schijf

en: No partitions found
nl: Geen partities gevonden.

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
nl: Waarschuwing: het lijkt erop dat de partitietabel gemaakt is voor
                  C/K/S=*/%ld/%ld (in plaats van voor %ld/%ld/%ld);
                  dit overzicht neemt die eerste C/K/S-geometrie aan.

en: no partition table present.
nl: geen partitietabel aanwezig

en: strange, only %d partitions defined.
nl: Vreemd: slechts %d partities gedefinieerd.

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
nl: Waarschuwing: partitie %s heeft grootte 0, maar is niet aangegeven als Leeg

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
nl: Waarschuwing: partitie %s heeft grootte 0 en is opstartbaar

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
nl: Waarschuwing: partitie %s heeft grootte 0 maar een niet-nul beginsector

en: Warning: partition %s
nl: Waarschuwing: partitie %s

en: is not contained in partition %s
nl: valt niet binnen partitie %s

en: Warning: partitions %s
nl: Waarschuwing: partities %s

en: and %s overlap
nl: en %s overlappen

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
nl: Waarschuwing: partitie %s bevat een deel van de partitietabel (sector %lu),
    en zal deze vernielen als zij wordt gevuld

en: Warning: partition %s starts at sector 0
nl: Waarschuwing: partitie %s begint op sector 0

en: Warning: partition %s extends past end of disk
nl: Waarschuwing: partitie %s loopt tot na het einde van de schijf

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
nl: Van de primaire partities kan er ten hoogste één uitgebreid zijn
    (onder Linux is dit echter geen probleem).

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
nl: Waarschuwing: partitie %s begint niet op een cilindergrens

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
nl: Waarschuwing: partitie %s eindigt niet op een cilindergrens

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
nl: Waarschuwing: meerdere primaire partities zijn gemarkeerd als opstartbaar.
    Voor LILO maakt dit niets uit, maar DOS MBR zal niet van deze schijf opstarten.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
nl: Waarschuwing: normaal gesproken kan men alleen van primaire
    partities opstarten.  LILO negeert de 'opstartbaar'-vlag.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
nl: Waarschuwing: er is geen primaire partitie gemarkeerd als opstartbaar.
    Voor LILO maakt dit niets uit, maar DOS MBR zal niet van deze schijf opstarten.

en: start
nl: begin

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
nl: partitie %s: begin: (c,k,s) verwacht: (%ld,%ld,%ld) gevonden: (%ld,%ld,%ld)

en: end
nl: einde

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
nl: partitie %s: einde: (c,k,s) verwacht: (%ld,%ld,%ld) gevonden: (%ld,%ld,%ld)

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
nl: partitie %s eindigt op cilinder %ld, na het einde van de schijf

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
nl: Waarschuwing: begin van uitgebreide partitie is verschoven van %ld naar %ld.
    (Alleen voor weergave.  De inhoud wordt niet gewijzigd.)

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
nl: Waarschuwing: uitgebreide partitie begint niet op een cilindergrens.
    DOS en Linux zullen de inhoud verschillend interpreteren.

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
nl: te veel partities -- die na nummer (%d) worden genegeerd

en: tree of partitions?
nl: een boom van partities?

en: detected Disk Manager - unable to handle that
nl: Disk Manager gedetecteerd; kan dit niet aan -- gestopt

en: DM6 signature found - giving up
nl: DM6-vingerafdruk gevonden -- gestopt

en: strange..., an extended partition of size 0?
nl: vreemd..., een uitgebreide partitie met grootte 0?

en: strange..., a BSD partition of size 0?
nl: vreemd..., een BSD-partitie met grootte 0?

en:  %s: unrecognized partition table type
nl: %s: onbekend partitietabeltype

en: -n flag was given: Nothing changed
nl: optie '-n' werd gegeven: er is niets gewijzigd

en: Failed saving the old sectors - aborting
nl: Opslaan van oude sectoren is mislukt -- gestopt

en: Failed writing the partition on %s
nl: Schrijven van partitie op %s is mislukt

en: long or incomplete input line - quitting
nl: lange of incomplete invoerregel -- gestopt

en: input error: `=' expected after %s field
nl: invoerfout: '=' verwacht na veld %s

en: input error: unexpected character %c after %s field
nl: invoerfout: onverwacht teken %c na veld %s

en: unrecognized input: %s
nl: invoer niet herkend: %s

en: number too big
nl: getal is te groot

en: trailing junk after number
nl: onbegrepen tekens na getal

en: no room for partition descriptor
nl: geen ruimte voor partitiebeschrijver

en: cannot build surrounding extended partition
nl: kan omvattende uitgebreide partitie niet maken

en: too many input fields
nl: te veel invoervelden

en: No room for more
nl: Geen ruimte voor meer

en: Illegal type
nl: Onjuiste soort

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
nl: Waarschuwing: gegeven groote (%lu) is groter dan maximaal toegelaten grootte (%lu)

en: Warning: empty partition
nl: Waarschuwing: lege partitie

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
nl: Waarschuwing: ongeldig partitiebegin (eerste mogelijkheid is %lu)

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
nl: onbekende 'opstartbaar'-vlag -- kies '-' of '*'

en: partial c,h,s specification?
nl: een gedeeltelijke c,k,s-specificatie?

en: Extended partition not where expected
nl: Uitgebreide partitie waar die niet verwacht werd

en: bad input
nl: ongeldige invoer

en: too many partitions
nl: te veel partities

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
nl:   
    Invoer is in deze indeling (afwezige velden krijgen een standaardwaarde):
      <begin> <grootte> <soort [E,S,L,X,hex]> <opstartbaar [-,*]> <c,k,s> <c,k,s>
    Meestal hoeft u alleen <begin> en <grootte> te gebruiken (en mogelijk <soort>).

en: Usage: %s [options] device ...
nl: Gebruik:  %s [opties] apparaat ...

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
nl:   (apparaat is zoiets als /dev/hda of /dev/sda)

en: useful options:
nl: Nuttige opties:

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
nl:   -s, --show-size     partitiegroottes tonen

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
nl:   -c, --id            partitie-ID tonen of wijzigen

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
nl:   -l, --list          partities weergeven

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
nl:   -d, --dump          idem, maar in een opmaak geschikt voor latere invoer

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
nl:   -i, --increment     cilinders/sectoren/... nummeren vanaf 1 in plaats vanaf 0

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
nl:   -uS, -uB, -uC, -uM  invoeren/weergeven in sectoren/blokken/cilinders/MB

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
nl:   -T, --list-types    bekende partitietypen opsommen

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
nl:   -D, --DOS           een beetje ruimte verspillen (voor DOS-compatibiliteit)

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
nl:   -R, --re-read       de partitietabel opnieuw in laten lezen door de kernel

en:     -N# :                change only the partition with number #
nl:   -N#                 alleen partitie met nummer # wijzigen

en:     -n :                 do not actually write to disk
nl:   -n                  niet echt naar de schijf schrijven, doen alsof

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
nl:   -O bestand          de te overschrijven sectoren opslaan in dit bestand

en:     -I file :            restore these sectors again
nl:   -I bestand          deze opgeslagen sectoren herstellen

en:     -v [or --version]:   print version
nl:   -v, --version       programmaversie tonen

en:     -? [or --help]:      print this message
nl:   -?, --help          deze hulptekst tonen

en: dangerous options:
nl: Gevaarlijke opties:

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
nl:   -g, --show-geometry     de kernelvisie van de geometrie weergeven

en:     -G [or --show-pt-geometry]: print geometry guessed from the partition table
nl:   -G, --show-pt-geometry  de uit de partitietabel afgeleide geometrie weergeven

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
nl:   -x, --show-extended     ook uitgebreide partities opnemen in de uitvoer,
                              of beschrijvers ervan verwachten in de invoer

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
nl:   -L, --Linux         niet klagen over dingen die niet relevant zijn voor Linux

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
nl:   -q, --quiet         waarschuwingen onderdrukken

en:     You can override the detected geometry using:
nl: U kunt een andere dan de gevonden geometrie afdwingen met:

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
nl:   -C#, --cylinders #  het aantal te gebruiken cilinders

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
nl:   -H#, --heads #      het aantal te gebruiken koppen

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
nl:   -S#, --sectors #    het aantal te gebruiken sectoren

en: You can disable all consistency checking with:
nl: U kunt alle consistentiecontroles uitzetten met:

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
nl:   -f, --force         precies doen als gegeven, *ook* als het dom is

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: %s device		 list active partitions on device
nl: %s apparaat            actieve partities op apparaat weergeven

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
nl: %s apparaat n1 n2 ...  genoemde partities activeren, de rest de-activeren

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
nl: %s -An apparaat        partitie n activeren, alle andere de-activeren

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util sfdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
nl: 
    Waarschuwing: GPT (GUID-partitietabel) gevonden op '%s'!
    Het programma 'sfdisk' ondersteunt GPT niet.  Gebruik GNU 'parted'.

en: Use the --force flag to overrule this check.
nl: Gebruik '--force' om deze controle over te slaan.

en: no command?
nl: geen opdracht?

en: total: %llu blocks
nl: totaal: %llu blokken

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
nl: Gebruik:  sfdisk --print-id apparaat partitienummer

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
nl: Gebruik:  sfdisk --change-id apparaat partitienummer ID

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
nl: Gebruik:  sfdisk --id apparaat partitienummer [ID]

en: can specify only one device (except with -l or -s)
nl: slechts één apparaat is mogelijk (behalve met '-l' of '-s')

en: cannot open %s read-write
nl: kan %s niet openen voor lezen-en-schrijven

en: cannot open %s for reading
nl: kan %s niet openen om te lezen

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
nl: %s: %ld cilinders, %ld koppen, %ld sectoren/spoor

en: Cannot get size of %s
nl: kan grootte van %s niet opvragen

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
nl: onjuiste 'opstartbaar'-vlag: 0x%x in plaats van 0x80

en: Done
nl: Voltooid

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
nl: U hebt %d actieve, primaire partities.  Dit maakt niets uit voor LILO,
    maar DOS MBR start alleen op van een schijf met 1 actieve partitie.

en: partition %s has id %x and is not hidden
nl: partitie %s heeft ID %x en is niet verborgen

en: Bad Id %lx
nl: Ongeldig ID %lx

en: This disk is currently in use.
nl: Deze schijf is op dit moment in gebruik.

en: Fatal error: cannot find %s
nl: Fatale fout: kan %s niet vinden

en: Warning: %s is not a block device
nl: Waarschuwing: %s is geen blok-apparaat

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
nl: Even controleren of iemand deze schijf nu gebruikt...

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
nl: 
    Deze schijf is in gebruik -- nu herpartitioneren is een slecht idee.
    Ontkoppel eerst alle bestandssystemen, en schakel met 'swapoff' alle
    wisselgeheugenpartities op deze schijf uit.
    Of gebruik optie '--no-reread' om deze controle te onderdrukken.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
nl: Gebruik --force om alle controles te negeren.

en: Old situation:
nl: Oude situatie:

en: Partition %d does not exist, cannot change it
nl: Partitie %d bestaat niet; kan deze dus niet veranderen!

en: New situation:
nl: Nieuwe situatie:

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
nl: Hmm... vreemde partities -- er is niets gewijzigd.
    (Als u dit echt wilt, kunt u --force gebruiken.)

en: I don't like this - probably you should answer No
nl: Hmm... vreemde partities -- misschien moet u Nee antwoorden.

en: Are you satisfied with this? [ynq]
nl: Bent u hiermee tevreden? [ynq]

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
nl: Wilt u dit naar de schijf schrijven? [ynq]

en: 
    sfdisk: premature end of input
nl: 
    sfdisk: voortijdig einde van de invoer

en: Quitting - nothing changed
nl: Gestopt -- er is niets gewijzigd.

en: Please answer one of y,n,q
nl: Antwoord met 'y' (ja) of 'n' (nee) of 'q' (stoppen).

en: Successfully wrote the new partition table
nl: De nieuwe partitietabel is succesvol geschreven.

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
nl: Als u een DOS-partitie gemaakt of gewijzigd hebt, stel /dev/foo7,
    gebruik dan dd(1) om de eerste 512 bytes nul te maken:
      dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1  (zie man fdisk(8))

en: Try `getopt --help' for more information.
nl: Probeer 'getopt --help' voor meer informatie.

en: empty long option after -l or --long argument
nl: lege optiereeks na optie '-l' of '--long'

en: unknown shell after -s or --shell argument
nl: onbekende shell na optie '-s' of '--shell'

en: Usage: getopt optstring parameters
nl: Gebruik:  getopt optiereeks parameters

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
nl:           getopt [opties] [--] optiereeks parameters

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
nl:           getopt [opties] -o|--options optiereeks [opties] [--] parameters

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
nl:   -a, --alternative             lange opties met één '-' toestaan

en:   -h, --help                   This small usage guide
nl:   -h, --help                    deze hulptekst tonen

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
nl:   -l, --longoptions=optiereeks  te herkennen lange opties

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
nl:   -n, --name=programmanaam      fouten rapporteren onder deze naam

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
nl:   -o, --options=optiereeks      te herkennen korte opties

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
nl:   -q, --quiet                   foutrapportage van getopt(3) uitzetten

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
nl:   -Q, --quiet-output            gewone uitvoer onderdrukken

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
nl:   -s, --shell=shell             aanhalingsconventies van deze shell gebruiken

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
nl:   -T, --test                    bepalen of dit een verbeterde getopt(1) is

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
nl:   -u, --unquoted                de uitvoer niet aanhalen

en:   -V, --version                Output version information
nl:   -V, --version                 programmaversie tonen

en: missing optstring argument
nl: ontbrekende optiereeks

en: getopt (enhanced) 1.1.4
nl: getopt (verbeterde) 1.1.4

en: internal error, contact the author.
nl: *interne fout*; neem contact op met de auteur

en: booted from MILO
nl: opgestart vanuit MILO

en: Ruffian BCD clock
nl: Ruffiaanse BCD-klok

en: clockport adjusted to 0x%x
nl: klokpoort aangepast tot 0x%x

en: funky TOY!
nl: cool speeltje!

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
nl: %s: atomische %s is duizend keer mislukt!

en: Cannot open /dev/port: %s
nl: Kan /dev/port niet openen: %s

en: I failed to get permission because I didn't try.
nl: Geen toestemming gekregen, want niet geprobeerd.

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
nl: %s kan geen I/O-poorttoegang krijgen: iopl(3) is mislukt.

en: Probably you need root privileges.
nl: Waarschijnlijk hebt u root-privileges nodig.

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
nl: Er wordt aangenomen dat de hardwareklok op %s staat.

en: UTC
nl: UTC-tijd

en: local
nl: lokale tijd

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
nl: %s: Waarschuwing: derde regel in adjtime-bestand is niet herkend.

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
nl: (Verwacht: 'UTC' of 'LOCAL' of niets.)

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
nl: Laatste verschuivingscorrectie is %ld seconden na 1969 gedaan.

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
nl: Laatste calibratie is %ld seconden na 1969 gedaan.

en: Hardware clock is on %s time
nl: Hardwareklok staat op %s.

en: unknown
nl: onbekende tijd

en: Waiting for clock tick...
nl: Wachten op kloktik...

en: ...got clock tick
nl: ...kloktik ontvangen.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
nl: Ongeldige waarden in hardwareklok: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
nl: Hardwarekloktijd is: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconden sinds 1969.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
nl: Tijd gelezen van de hardwareklok: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
nl: Instellen van hardwareklok op %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconden sinds 1969.

en: Clock not changed - testing only.
nl: Klok niet gewijzigd -- in testmodus.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
nl: De hardwareklok bevat waarden die ofwel onjuist zijn (bijvoorbeeld de 50e dag van de maand) of buiten het ondersteunde bereik vallen (bijvoorbeeld het jaar 2095).

en: %s  %.6f seconds
nl: %s  %.6f seconden

en: No --date option specified.
nl: Geen optie --date gegeven.

en: --date argument too long
nl: argument van --date is te lang

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
nl: Het argument van --date is geen geldige datum.
    In het bijzonder bevat het aanhalingstekens.

en: Issuing date command: %s
nl: Uitvoering van 'date'-opdracht: %s

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
nl: Kan 'date'-programma niet in /bin/sh uitvoeren: popen() is mislukt

en: response from date command = %s
nl: Antwoord van 'date'-opdracht = %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
nl: De 'date'-opdracht uitgevoerd door %s gaf onverwachte resultaten.
    De opdracht was:
      %s
    Het antwoord was:
      %s

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
nl: De 'date'-opdracht uitgevoerd door %s gaf geen geheel getal waar de geconverteerde tijdswaarde werd verwacht.
    De opdracht was:
      %s
    Het antwoord was:
     %s

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
nl: Datumtekst %s is gelijk aan %ld seconden sinds 1969.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
nl: De hardwareklok bevat geen geldige tijd, zodat de systeemtijd er niet mee ingesteld kan worden.

en: Calling settimeofday:
nl: Aanroep van settimeofday():

en: Not setting system clock because running in test mode.
nl: De systeemklok wordt niet ingesteld -- in testmodus.

en: Must be superuser to set system clock.
nl: U moet root zijn om de systeemklok in te kunnen stellen.

en: settimeofday() failed
nl: settimeofday() is mislukt

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
nl: De verschuivingsfactor wordt niet aangepast,
    omdat de hardwareklok eerder rommel bevatte.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
nl: De verschuivingsfactor wordt niet aangepast,
    omdat de laatste calibratietijd nul was.
    Er is dus geen bruikbare geschiedenis,
    en een latere hercalibratie is nodig.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
nl: De verschuivingsfactor wordt niet aangepast,
    omdat de vorige calibratie minder dan één dag geleden is.

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
nl: De klok is %.1f seconden verschoven in de laatste %d seconden,
    ondanks een verschuivingsfactor van %f seconden/dag.
    De verschuivingsfactor wordt met %f seconden/dag aangepast.

en: Time since last adjustment is %d seconds
nl: De verlopen tijd sinds de vorige aanpassing is %d seconden.

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
nl: Er moeten %d seconden worden ingevoegd,
    en %.6f seconden zullen later verrekend worden.

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
nl: Het bestand /etc/adjtime wordt niet aangepast -- in testmodus.

en: Would have written the following to %s:
    %s
nl: Het volgende zou naar %s geschreven worden:
    %s

en: Drift adjustment parameters not updated.
nl: De parameters voor de verschuivingsaanpassing zijn niet bijgewerkt.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
nl: De hardwareklok bevat geen geldige tijd, zodat die niet aangepast kan worden.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
nl: De benodigde aanpassing is minder dan één seconde; de klok wordt niet veranderd.

en: Using %s.
nl: %s wordt gebruikt.

en: No usable clock interface found.
nl: Geen bruikbare klok-interface gevonden.

en: Unable to set system clock.
nl: Instellen van de systeemklok is mislukt.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
nl: De kernel bewaart alleen bij Alpha's een tijdperkwaarde voor de hardwareklok.
    Deze versie van 'hwclock' is gemaakt voor een ander systeem dan de Alpha
    (en draait nu dus vermoedelijk niet op een Alpha).  Geen actie ondernomen.

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
nl: Verkrijgen van de tijdperkwaarde van de kernel is mislukt.

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
nl: Kernel neemt als tijdperkwaarde %lu aan.

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
nl: Om de tijdperkwaarde in te stellen dient u de optie --epoch te gebruiken.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
nl: Tijdperk wordt niet ingesteld op %d -- in testmodus.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
nl: Instellen van de tijdperkwaarde in de kernel is mislukt.

en: %s from %s
nl: %s (%s)

en: %s: Unable to connect to audit system
nl: %s: Kan geen verbinding maken met auditsysteem

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
nl: %s kent geen andere argumenten dan functies en opties.
    U gaf %d.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
nl: U hebt verschillende functies aangegeven.
    Per aanroep kan slechts één functie worden gebruikt.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
nl: %s: De opties --utc en --localtime sluiten elkaar uit.

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
nl: %s: De opties --adjust en --noadjfile sluiten elkaar uit.

en: %s: The --adjfile and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
nl: %s: De opties --adjfile en --noadjfile sluiten elkaar uit.

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
nl: %s: Bij --noadjfile moet u of --utc of --localtime aangeven.

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
nl: Geen bruikbare insteltijd.  Kan klok niet instellen.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
nl: Sorry, alleen root kan de hardwareklok instellen.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
nl: Sorry, alleen root kan de systeemklok instellen.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
nl: Sorry, alleen root kan in de kernel de tijdperkwaarde voor de klok instellen.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
nl: Kan op geen enkele bekende manier toegang krijgen tot de hardwareklok.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
nl: Gebruik de optie --debug om alle details over de zoektocht
    naar een toegangsmethode te zien.

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
nl: Wachten in lus totdat de tijd van ioctl(KDGHWCLK) verandert...

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
nl: Het lezen van de tijd via ioctl(KDGHWCLK) is mislukt

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
nl: Het lezen van de tijd via ioctl(KDGHWCLK) is mislukt tijdens de lus

en: Timed out waiting for time change.
nl: Wachten op veranderende tijd duurde te lang.

en: ioctl() failed to read time from %s
nl: ioctl() kan geen tijd lezen uit %s

en: ioctl KDSHWCLK failed
nl: ioctl(KDSHWCLK) is mislukt

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
nl: Openen van /dev/tty1 of /dev/vc/1 is mislukt

en: KDGHWCLK ioctl failed
nl: ioctl(KDGHWCLK) is mislukt

en: open() of %s failed
nl: open() van %s is mislukt

en: ioctl() to %s to read the time failed.
nl: ioctl() op %s om de tijd te lezen is mislukt

en: Waiting in loop for time from %s to change
nl: Wachten in lus totdat de tijd van %s verandert...

en: %s does not have interrupt functions.
nl: Apparaat %s heeft geen onderbrekingsfuncties.

en: read() to %s to wait for clock tick failed
nl: read() van %s voor wachten op kloktik is mislukt

en: select() to %s to wait for clock tick failed
nl: select() van %s voor wachten op kloktik is mislukt

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
nl: select() van %s voor wachten op kloktik duurde te lang

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
nl: ioctl() op %s om bijwerkingsonderbrekingen uit te zetten is mislukt

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
nl: ioctl() op %s om bijwerkingsonderbrekingen aan te zetten is onverwacht mislukt

en: ioctl() to %s to set the time failed.
nl: ioctl() op %s om tijd in te stellen is mislukt

en: ioctl(%s) was successful.
nl: ioctl(%s) is geslaagd

en: Open of %s failed
nl: Openen van %s is mislukt

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
nl: Om de tijdperkwaarde in de kernel aan te kunnen passen, is toegang
    tot het 'rtc'-stuurprogramma van Linux nodig via het speciale
    apparaatbestand %s.  Dit bestand bestaat niet op dit systeem.

en: Unable to open %s
nl: Openen van %s is mislukt

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
nl: ioctl(RTC_EPOCH_READ) op %s is mislukt

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
nl: De tijdperkwaarde %ld is gelezen uit %s met ioctl(RTC_EPOCH_READ).

en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
nl: De tijdperkwaarde mag niet minder zijn dan 1900.  U vroeg om %ld.

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
nl: Schrijven van tijdperkwaarde op %ld naar %s met ioctl(RTC_EPOCH_SET).

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
nl: Het kernelstuurprogramma voor %s heeft geen ioctl(RTC_EPOCH_SET).

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
nl: ioctl(RTC_EPOCH_SET) op %s is mislukt

en: %s: can't exec %s: %m
nl: %s: kan %s niet uitvoeren: %m

en: can't malloc initstring
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar voor starttekenreeks

en: bad timeout value: %s
nl: ongeldige tijdslimiet: %s

en: bad speed: %s
nl: ongeldige snelheid: %s

en: too many alternate speeds
nl: te veel alternatieve snelheden

en: /dev: chdir() failed: %m
nl: /dev: chdir() is mislukt: %m

en: /dev/%s: not a character device
nl: /dev/%s: is geen byte-apparaat

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
nl: /dev/%s: kan deze niet openen als standaardinvoer: %m

en: %s: not open for read/write
nl: %s: is niet open voor lezen-en-schrijven

en: %s: dup problem: %m
nl: %s: probleem met verdubbelen van standaardinvoer en -uitvoer: %m

en: user
nl: gebruiker

en: users
nl: gebruikers

en: %s: read: %m
nl: %s: gelezen: %m

en: %s: input overrun
nl: %s: invoeroverloop

en: Usage: %s [-8hiLmUw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
nl: Gebruik:  %s [-8hiLmUw] [-l inlogprogramma] [-t tijdslimiet] [-H inloghost]
              [-I starttekenreeks]  baudrate,...  lijn  [terminalsoort]
         of:  [-hiLmw] [-l inlogprogramma] [-t tijdslimiet] [-H inloghost]
              [-I starttekenreeks]  lijn  baudrate,...  [terminalsoort]

en: login: memory low, login may fail
nl: login: er is weinig vrij geheugen, inloggen kan mislukken

en: can't malloc for ttyclass
nl: malloc() voor ttyclass is mislukt

en: can't malloc for grplist
nl: malloc() voor grplist is mislukt

en: Login on %s from %s denied by default.
nl: Inloggen op %s vanaf %s wordt standaard geweigerd.

en: Login on %s from %s denied.
nl: Inloggen op %s vanaf %s is geweigerd.

en: %s: you (user %d) don't exist.
nl: %s: gebruiker %d (oftewel u) bestaat niet.

en: %s: user "%s" does not exist.
nl: %s: gebruiker '%s' bestaat niet.

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
nl: %s: kan alleen lokale zaken wijzigen; gebruik yp%s in plaats.

en: Unknown user context
nl: Onbekende gebruikerscontext

en: %s: %s is not authorized to change the finger info of %s
nl: %s: %s is niet gerechtigd om de finger-informatie van %s te wijzigen

en: %s: Can't set default context for /etc/passwd
nl: %s: Kan standaardcontext voor /etc/passwd niet instellen

en: Changing finger information for %s.
nl: Wijzigen van finger-informatie voor %s.

en: %s: PAM failure, aborting: %s
nl: %s: PAM-fout -- gestopt: %s

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Incorrect password.
nl: Onjuist wachtwoord.

en: Finger information not changed.
nl: Finger-informatie is niet gewijzigd.

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
nl: Gebruik:  %s [ -f volledige_naam ] [ -o kantoor ]

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
nl: [ -p kantoor_telefoon ]
              [ -h thuis_telefoon ]

en: 
    Aborted.
nl: 
    Afgebroken.

en: field is too long.
nl: veld is te lang.

en: '%c' is not allowed.
nl: '%c' is niet toegestaan.

en: Control characters are not allowed.
nl: Stuurtekens zijn niet toegestaan.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
nl: Finger-informatie is NIET gewijzigd.  Probeer het later opnieuw.

en: Finger information changed.
nl: Finger-informatie is gewijzigd.

en: %s: %s is not authorized to change the shell of %s
nl: %s: %s is niet gerechtigd om de shell van %s te wijzigen

en: %s: Running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
nl: %s: Het uitvoerende UID komt niet overeen met de UID van de gebruiker
    wiens gegevens worden gewijzigd -- shell-wijziging is geweigerd.

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
nl: %s: Uw huidige shell staat niet in /etc/shells -- shell-wijziging is geweigerd.

en: Changing shell for %s.
nl: Wijzigen van standaard-shell voor %s.

en: New shell
nl: Nieuwe shell

en: Shell not changed.
nl: Shell is niet gewijzigd.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
nl: Shell is NIET gewijzigd.  Probeer het later opnieuw.

en: Shell changed.
nl: Shell is gewijzigd.

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
nl: Gebruik:  %s [ -s shell ] [ gebruikersnaam ]
              chsh [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]

en: %s: shell must be a full path name.
nl: %s: shell moet een volledige padnaam zijn.

en: %s: "%s" does not exist.
nl: %s: '%s' bestaat niet.

en: %s: "%s" is not executable.
nl: %s: '%s' is niet uitvoerbaar.

en: %s: '%c' is not allowed.
nl: %s: '%c' is niet toegestaan.

en: %s: Control characters are not allowed.
nl: %s: Stuurtekens zijn niet toegestaan.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
nl: Waarschuwing: '%s' staat niet in /etc/shells

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
nl: %s: '%s' staat niet in /etc/shells

en: %s: Use -l option to see list.
nl: %s: Gebruik optie '-l' om de lijst te zien

en: Use %s -l to see list.
nl: Gebruik '%s -l' om de lijst te zien.

en: No known shells.
nl: Geen bekende shells.

en: Failed to open %s for reading, exiting.
nl: Kan %s niet openen om te lezen -- gestopt

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
nl: Gebruik:  last [-#] [-f bestand] [-t tty] [-h hostnaam] [gebruiker ...]

en:   still logged in
nl:   nog ingelogd

en: 
    wtmp begins %s
nl: 
    wtmp begint %s

en: last: malloc failure.
nl: last: malloc() is mislukt

en: last: gethostname
nl: last: gethostname() is mislukt

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
nl: 
    onderbroken %10.10s %5.5s

en: FATAL: can't reopen tty: %s
nl: FATAAL: kan tty niet heropenen: %s

en: FATAL: bad tty
nl: FATAAL: slechte tty

en: login: -h for super-user only.
nl: login: optie '-h' kan alleen door root gebruikt worden

en: usage: login [-fp] [username]
nl: Gebruik:  login [-fp] [gebruikersnaam]

en: Couldn't initialize PAM: %s
nl: Kan PAM niet initialiseren: %s

en: login:
nl: inlognaam:

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
nl: INLOGPOGING %d IS MISLUKT VANAF %s VOOR %s -- %s

en: Login incorrect
nl: Inloggegevens onjuist

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
nl: TE VEEL INLOGPOGINGEN (%d) VANAF %s VOOR %s -- %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
nl: INLOGSESSIE IS MISLUKT VANAF %s VOOR %s -- %s

en: 
    Login incorrect
nl: 
    Inloggegevens onjuist

en: 
    Session setup problem, abort.
nl: 
    Sessie-instellingsprobleem -- gestopt

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
nl: Lege gebruikersnaam in %s:%d -- gestopt

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
nl: Onjuiste gebruikersnaam '%s' in %s:%d -- gestopt

en: login: Out of memory
nl: login: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Illegal username
nl: Ongeldige gebruikersnaam

en: %s login refused on this terminal.
nl: Inloggen door %s op deze terminal is geweigerd.

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
nl: INLOGGEN DOOR %s VANAF %s IS GEWEIGERD OP TTY %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
nl: INLOGGEN DOOR %s IS GEWEIGERD OP TTY %s

en: Login incorrect
nl: Inloggegevens onjuist

en: DIALUP AT %s BY %s
nl: INBELLEN OP %s DOOR %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
nl: ROOT-LOGIN OP %s VANAF %s

en: ROOT LOGIN ON %s
nl: ROOT-LOGIN OP %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
nl: LOGIN OP %s DOOR %s VANAF %s

en: LOGIN ON %s BY %s
nl: LOGIN OP %s DOOR %s

en: You have new mail.
nl: U hebt nieuwe e-mail.

en: You have mail.
nl: U hebt e-mail.

en: login: failure forking: %s
nl: login: kan geen nieuw proces starten: %s

en: TIOCSCTTY failed: %m
nl: ioctl(TIOCSCTTY) is mislukt: %m

en: setuid() failed
nl: setuid() is mislukt

en: No directory %s!
nl: Er is geen map %s!

en: Logging in with home = "/".
nl: Ingelogd met home = '/'.

en: login: no memory for shell script.
nl: login: onvoldoende geheugen beschikbaar voor shell-script

en: login: couldn't exec shell script: %s.
nl: login: kan shell-script niet uitvoeren: %s

en: login: no shell: %s.
nl: login: geen shell: %s

en: 
    %s login:
nl: 
    %s inlognaam:

en: login name much too long.
nl: inlognaam is veel te lang

en: NAME too long
nl: NAAM is te lang

en: login names may not start with '-'.
nl: inlognamen mogen niet beginnen met '-'

en: too many bare linefeeds.
nl: te veel witregels

en: EXCESSIVE linefeeds
nl: EXCESSIEF aantal witregels

en: Login timed out after %d seconds
nl: Inloggen duurde te lang: afgebroken na %d seconden.

en: Last login: %.*s
nl: Laatste keer ingelogd: %.*s

en: from %.*s
nl: vanaf %.*s

en: on %.*s
nl: op %.*s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
nl: INLOGGEN IS MISLUKT VANAF %s -- %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
nl: INLOGGEN IS MISLUKT OP %s -- %s

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
nl: %d INLOGMISLUKKINGEN VANAF %s -- %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
nl: %d INLOGMISLUKKINGEN OP %s --  %s

en: is y
nl: is 'y' (ja)

en: is n
nl: is 'n' (nee)

en: usage: mesg [y | n]
nl: Gebruik:  mesg [y|n]

en: newgrp: Who are you?
nl: newgrp: Wie bent u?

en: newgrp: setgid
nl: newgrp: setgid() is mislukt

en: newgrp: No such group.
nl: newgrp: Die groep bestaat niet.

en: newgrp: Permission denied
nl: newgrp: Toegang geweigerd

en: newgrp: setuid
nl: newgrp: setuid() is mislukt

en: No shell
nl: Geen shell

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
nl: Gebruik:  shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|uu:ss|+minuten]

en: Shutdown process aborted
nl: Afsluitingsproces is afgebroken.

en: %s: Only root can shut a system down.
nl: %s: Alleen root kan een systeem afsluiten.

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
nl: Dat moet morgen zijn; kunt u niet tot dan wachten?

en: for maintenance; bounce, bounce
nl: voor onderhoud -- joepie

en: The system is being shut down within 5 minutes
nl: Het systeem wordt binnen vijf minuten afgesloten.

en: Login is therefore prohibited.
nl: Inloggen is daarom niet toegestaan.

en: rebooted by %s: %s
nl: opnieuw gestart door %s: %s

en: halted by %s: %s
nl: afgesloten door %s: %s

en: 
    Why am I still alive after reboot?
nl: 
    Waarom leef ik nog na een herstart?

en: 
    Now you can turn off the power...
nl: 
    U kunt de computer nu uitschakelen...

en: Calling kernel power-off facility...
nl: De uitschakel-voorziening van de kernel wordt aangeroepen...

en: Error powering off	%s
nl: Fout bij het uitschakelen	%s

en: Executing the program "%s" ...
nl: Het programma '%s' wordt uitgevoerd...

en: Error executing	%s
nl: Fout tijdens uitvoering: %s

en: URGENT: broadcast message from %s:
nl: BELANGRIJK: bericht van %s voor iedereen:

en: System going down in %d hours %d minutes
nl: Het systeem wordt over %d uur en %d minuten afgesloten.

en: System going down in 1 hour %d minutes
nl: Het systeem wordt over 1 uur en %d minuten afgesloten.

en: System going down in %d minutes
nl: Het systeem wordt over %d minuten afgesloten.

en: System going down in 1 minute
nl: Het systeem wordt over 1 minuut afgesloten.

en: System going down IMMEDIATELY!
nl: Het systeem wordt NU afgesloten!

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
nl: fork() voor swapoff is mislukt -- nou ja

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
nl: Uitvoeren van swapoff is mislukt; hopelijk lost umount het op.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
nl: fork() voor umount is mislukt; dan maar zonder nieuw proces.

en: Cannot exec %s, trying umount.
nl: Uitvoeren van %s is mislukt; umount wordt geprobeerd.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
nl: Uitvoeren van umount is mislukt -- gestopt

en: Unmounting any remaining filesystems...
nl: Ontkoppelen van resterende bestandssystemen...

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
nl: shutdown: Kan %s niet ontkoppelen: %s

en: Booting to single user mode.
nl: Opstarten in ééngebruikersmodus.

en: exec of single user shell failed
nl: Uitvoeren van ééngebruikersshell is mislukt

en: fork of single user shell failed
nl: fork() van ééngebruikersshell is mislukt

en: error opening fifo
nl: fout bij openen van fifo

en: error setting close-on-exec on /dev/initctl
nl: fout bij instellen van sluiten-bij-uitvoeren op /dev/initctl

en: error running finalprog
nl: fout bij uitvoeren van finalprog

en: error forking finalprog
nl: fout bij fork() van finalprog

en: 
    Wrong password.
nl: 
    Verkeerd wachtwoord.

en: lstat of path failed
nl: lstat() van pad is mislukt

en: stat of path failed
nl: stat() van pad is mislukt

en: open of directory failed
nl: openen van map is mislukt

en: fork failed
nl: fork() is mislukt

en: exec failed
nl: uitvoeren is mislukt

en: cannot open inittab
nl: kan 'inittab' niet openen

en: no TERM or cannot stat tty
nl: geen TERM, of kan tty niet vinden

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
nl: Interne fout: te veel IOV's  [de code in wall/ttymsg.c dient veranderd]

en: excessively long line arg
nl: excessief lang argument

en: cannot fork
nl: kan geen nieuw proces starten

en: %s: BAD ERROR
nl: %s: BEROERDE FOUTMELDING -- veel te lang

en: %s: the password file is busy.
nl: %s: het bestand 'passwd' is in gebruik

en: %s: the group file is busy.
nl: %s: het bestand 'group' is in gebruik

en: %s: the %s file is busy (%s present)
nl: %s: het bestand %s is in gebruik (%s is aanwezig)

en: %s: can't link %s: %s
nl: %s: kan %s niet koppelen: %s

en: %s: Can't get context for %s
nl: %s: kan context van %s niet bepalen

en: %s: Can't set context for %s
nl: %s: kan context voor %s niet instellen

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
nl: %s: kan %s niet ontgrendelen: %s (uw wijzigingen staan nog in %s)

en: %s: Cannot fork
nl: %s: Kan geen nieuw proces starten

en: %s: %s unchanged
nl: %s: %s is ongewijzigd

en: %s: no changes made
nl: %s: geen wijzigingen gemaakt

en: You are using shadow groups on this system.
nl: U gebruikt schaduwgroepen op dit systeem.

en: You are using shadow passwords on this system.
nl: U gebruikt schaduwwachtwoorden op dit systeem.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
nl: Wilt u %s nu bewerken [y/n]?

en: usage: %s [file]
nl: Gebruik:  %s [bestand]

en: %s: can't open temporary file.
nl: %s: kan tijdelijk bestand niet openen

en: Broadcast Message from %s@%s
nl: Bericht van %s@%s

en: %s: will not read %s - use stdin.
nl: %s: zal %s niet direct lezen:  gebruik standaardinvoer

en: %s: can't read %s.
nl: %s: kan %s niet lezen

en: %s: can't stat temporary file.
nl: %s: kan tijdelijk bestand niet vinden

en: %s: can't read temporary file.
nl: %s: kan tijdelijk bestand niet lezen

en: illegal day value: use 1-%d
nl: onjuiste dagwaarde;  gebruik 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
nl: onjuiste maandwaarde;  gebruik 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
nl: onjuiste jaarwaarde;  gebruik 1-9999

en: usage: cal [-13smjyV] [[[day] month] year]
nl: Gebruik:  cal [-13smjyV] [[[dag] maand] jaar]

en: usage: %s [+format] [day month year]
nl: Gebruik:  %s [+opmaak] [dag maand jaar]

en: St. Tib's Day
nl: Sint Tibs

en: %s: unknown signal %s
nl: %s: onbekend signaal %s

en: %s: can't find process "%s"
nl: %s: kan proces '%s' niet vinden

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
nl: %s: onbekend signaal %s; geldige signalen zijn:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
nl: Gebruik:  %s [ -s signaal | -p ] [ -a ] PID...

en:        %s -l [ signal ]
nl:           %s -l [ signaal ]

en: logger: openlog: pathname too long
nl: logger: openlog: padnaam is te lang

en: connect: %s.
nl: verbinding: %s.

en: logger: unknown facility name: %s.
nl: logger: onbekende voorzieningsnaam in prioriteit: %s

en: logger: unknown priority name: %s.
nl: logger: onbekende prioriteitsnaam: %s

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
nl: Gebruik:  logger [-isd] [-f bestand] [-p prioriteit] [-t tag]
                     [-u socket] [bericht...]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
nl: Gebruik:  look [-dfa] [-t teken] tekst [bestand]

en: Could not open %s
nl: Kan %s niet openen

en: Got %d bytes from %s
nl: %d bytes ontvangen van %s

en: %s: out of memory
nl: %s: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
nl: %s: hernoemen van %s tot %s is mislukt: %s

en: call: %s from to files...
nl: Gebruik:  %s van naar bestanden...

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
nl: Waarschuwing: '%s' is een symbolische koppeling;
    gebruik '%s [opties] %s' als u deze echt wilt gebruiken.
    Script is niet gestart.

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
nl: Gebruik:  script [-a] [-f] [-q] [-t] [bestand]

en: Script started, file is %s
nl: Script is gestart, het bestand heet '%s'.

en: %s: write error %d: %s
nl: %s: schrijffout %d: %s

en: Script started on %s
nl: Script is gestart op %s.

en: %s: write error: %s
nl: %s: schrijffout: %s

en: %s: cannot write script file, error: %s
nl: %s: kan scriptbestand niet schrijven: %s

en: 
    Script done on %s
nl: 
    Script is beëindigd op %s.

en: Script done, file is %s
nl: Script is beëindigd, het bestand heet '%s'.

en: openpty failed
nl: openpty() is mislukt

en: Out of pty's
nl: Onvoldoende PTY's

en: %s <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
nl: %s <timingsbestand> [<scriptbestand> [<versnelling>]]

en: expected a number, but got '%s'
nl: er werd een getal verwacht, maar '%s' werd gevonden

en: divisor '%s'
nl: versnelling is '%s'

en: write to stdout failed
nl: schrijven naar standaarduitvoer is mislukt

en: unexpected end of file on %s
nl: onverwacht einde van bestand op %s

en: failed to read typescript file %s
nl: kan scriptbestand %s niet lezen

en: cannot open timing file %s
nl: kan timingsbestand '%s' niet openen

en: cannot open typescript file %s
nl: kan scriptbestand '%s' niet openen

en: failed to read timing file %s
nl: kan timingsbestand %s niet lezen

en: %s: Argument error, usage
nl: %s: Onbekend argument -- gebruik:

en:   [ -term terminal_name ]
nl:   [ -term terminalnaam ]

en:   [ -tabs [ tab1 tab2 tab3 ... ] ]      (tabn = 1-160)
nl:   [ -tabs [ tab1 tab2 tab3 ... ] ]   (tabn = 1-160)

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
nl:   [ -dump [1-AANTAL_CONSOLES] ]

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
nl:   [ -append [1-AANTAL_CONSOLES] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
nl:   [ -file dumpbestandsnaam ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
nl:   [ -bfreq belfrequentie ]

en: cannot force blank
nl: kan scherm niet op zwart zetten

en: cannot force unblank
nl: kan scherm niet uit zwartstand halen

en: cannot get blank status
nl: kan schermtoestand niet opvragen

en: cannot (un)set powersave mode
nl: kan stroombesparingsmodus niet instellen

en: klogctl error: %s
nl: klogctl() is mislukt: %s

en: Error writing screendump
nl: Fout bij schrijven van schermafdruk

en: Couldn't read %s
nl: Kan %s niet lezen

en: %s: $TERM is not defined.
nl: %s: $TERM is niet gedefinieerd.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
nl: Gebruik:  whereis [-bmsu] [-BMS map... -f] naam...

en: write: can't find your tty's name
nl: write: kan de naam van uw tty niet vinden

en: write: you have write permission turned off.
nl: write: u hebt berichtentoegang uitgezet

en: write: %s is not logged in on %s.
nl: write: %s is niet ingelogd op %s

en: write: %s has messages disabled on %s
nl: write: %s hebt berichten uitgezet op %s

en: usage: write user [tty]
nl: Gebruik:  write gebruiker [tty]

en: write: %s is not logged in
nl: write: %s is niet ingelogd

en: write: %s has messages disabled
nl: write: %s heeft berichten uitgezet

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
nl: write: %s is meerdere keren ingelogd; er wordt geschreven naar %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
nl: Bericht van %s@%s (als %s) op %s om %s...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
nl: Bericht van %s@%s op %s om %s...

en: warning: error reading %s: %s
nl: waarschuwing: fout bij lezen van %s: %s

en: warning: can't open %s: %s
nl: waarschuwing: kan %s niet openen: %s

en: mount: could not open %s - using %s instead
nl: mount: kan %s niet openen -- %s wordt gebruikt

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
nl: kan vergrendelingsbestand %s niet aanmaken: %s  (gebruik optie '-n' om te forceren)

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
nl: kan vergrendelingsbestand %s niet koppelen: %s  (gebruik optie '-n' om te forceren)

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
nl: kan vergrendelingsbestand %s niet openen: %s  (gebruik optie '-n' om te forceren)

en: Can't lock lock file %s: %s
nl: kan vergrendelingsbestand %s niet vergrendelen: %s

en: can't lock lock file %s: %s
nl: kan vergrendelingsbestand %s niet vergrendelen: %s

en: timed out
nl: duurde te lang

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
nl: Kan koppeling %s niet maken.
    Mogelijk is er nog een oud vergrendelingsbestand?

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
nl: kan %s niet openen (%s) -- mtab is niet bijgewerkt

en: error writing %s: %s
nl: fout bij schrijven van %s: %s

en: error changing mode of %s: %s
nl: fout bij wijzigen van modus van %s: %s

en: error changing owner of %s: %s
nl: fout bij wijzigen van eigenaar van %s: %s

en: can't rename %s to %s: %s
nl: kan %s niet hernoemen tot %s: %s

en: , offset %<PRIu64>
nl: , beginpunt %<PRIu64>

en: , sizelimit %<PRIu64>
nl: , maximale grootte %<PRIu64>

en: , encryption %s (type %<PRIu32>)
nl: , codering %s (soort %<PRIu32>)

en: , offset %d
nl: , beginpunt %d

en: , encryption type %d
nl: , coderingssoort %d

en: loop: can't get info on device %s: %s
nl: loop: kan geen informatie verkrijgen over apparaat %s: %s

en: loop: can't open device %s: %s
nl: loop: kan apparaat %s niet openen: %s

en: %s: /dev directory does not exist.
nl: %s: map '/dev' bestaat niet.

en: %s: could not find any free loop device
nl: %s: kan geen vrij lus-apparaat vinden

en: %s: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device? (If so, recompile or `modprobe loop'.)
nl: %s: Kan geen lus-apparaat vinden.  Misschien kent deze kernel geen
            lus-apparaat?  (Dan moet u de kernel opnieuw compileren,
            of misschien een 'modprobe loop' doen?)

en: Out of memory while reading passphrase
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar tijdens lezen van wachtwoord

en: warning: %s is already associated with %s
nl: waarschuwing: %s is al gerelateerd aan %s

en: warning: %s: is write-protected, using read-only.
nl: waarschuwing: %s is schrijfbeveiligd en wordt als alleen-lezen aangekoppeld.

en: Couldn't lock into memory, exiting.
nl: Kan pagina's niet vastzetten in het geheugen -- gestopt

en: ioctl LOOP_SET_FD failed: %s
nl: ioctl(LOOP_SET_FD) is mislukt: %s

en: set_loop(%s,%s,%llu,%llu): success
nl: set_loop(%s,%s,%llu,%llu) is gelukt

en: del_loop(%s): success
nl: lus-apparaat %s is uitgeschakeld

en: loop: can't delete device %s: %s
nl: kan lus-apparaat %s niet uitschakelen: %s

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
nl: Deze versie van 'mount' is gecompileerd zonder lus-ondersteuning.
    Hercompilatie is nodig.

en: 
    Options:
     -e | --encryption <type> enable data encryption with specified <name/num>
     -h | --help              this help
     -o | --offset <num>      start at offset <num> into file
          --sizelimit <num>   loop limited to only <num> bytes of the file
     -p | --pass-fd <num>     read passphrase from file descriptor <num>
     -r | --read-only         setup read-only loop device
          --show              print device name (with -f <file>)
     -v | --verbose           verbose mode
nl: 
    Opties:
      -e | --encryption <soort>  deze soort encryptie inschakelen
      -h | --help                deze hulptekst tonen
      -o | --offset <getal>      op deze positie in het bestand beginnen
           --sizelimit <getal>   slechts dit aantal bytes van bestand gebruiken
      -p | --pass-fd <getal>     wachtwoordtekst uit deze bestandsdescriptor lezen
      -r | --read-only           een alleen-lezen lus-apparaat instellen
           --show                apparaatnaam tonen (bij '-f <bestand>')
      -v | --verbose             gedetailleerde uitvoer produceren

en: Loop device is %s
nl: Lus-apparaat is %s

en: stolen loop=%s...trying again
nl: afgepakt lus-apparaat=%s; ... nieuwe poging

en: %s: %s: device is busy
nl: %s: apparaat %s is bezig

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
nl: Bij het compileren was geen lus-ondersteuning beschikbaar.  Hercompilatie is nodig.

en: mount: improperly quoted option string '%s'
nl: mount: onjuist aangehaalde tekenreeks '%s'

en: mount: translated %s '%s' to '%s'
nl: mount: argument van %s is vertaald van '%s' naar '%s'

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
nl: mount: volgens mtab is %s al aangekoppeld op %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
nl: mount: volgens mtab is %s aangekoppeld op %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
nl: mount: kan %s niet openen om te schrijven: %s

en: mount: error writing %s: %s
nl: mount: fout bij schrijven van %s: %s

en: mount: error changing mode of %s: %s
nl: mount: fout bij wijzigen van modus van %s: %s

en: mount: cannot set group id: %s
nl: mount: kan groep-ID niet instellen: %s

en: mount: cannot set user id: %s
nl: mount: kan gebruiker-ID niet instellen: %s

en: mount: cannot fork: %s
nl: mount: kan geen nieuw proces starten: %s

en: Trying %s
nl: soort %s wordt geprobeerd

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
nl: mount: U gaf geen bestandssysteemsoort aan voor %s;

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
nl:        alle soorten genoemd in %s of %s worden geprobeerd

en:        and it looks like this is swapspace
nl:        het lijkt erop dat dit wisselgeheugen is

en:        I will try type %s
nl:        soort %s wordt geprobeerd

en: %s looks like swapspace - not mounted
nl: %s ziet er uit als wisselgeheugen -- niet aangekoppeld

en: mount failed
nl: aankoppelen is mislukt

en: mount: only root can mount %s on %s
nl: mount: alleen root kan %s aankoppelen op %s

en: mount: loop device specified twice
nl: mount: lus-apparaat is twee keer aangegeven

en: mount: type specified twice
nl: mount: soort is twee keer aangegeven

en: mount: skipping the setup of a loop device
nl: mount: instellen van lus-apparaat wordt overgeslagen

en: mount: according to mtab %s is already mounted on %s as loop
nl: mount: volgens mtab is %s al als lus-apparaat aangekoppeld op %s

en: mount: going to use the loop device %s
nl: mount: lus-apparaat %s zal worden gebruikt

en: mount: stolen loop=%s ...trying again
nl: mount: lus-apparaat %s is door ander proces afgepakt; ... nieuwe poging

en: mount: stolen loop=%s
nl: mount: lus-apparaat %s is door ander proces afgepakt

en: mount: failed setting up loop device
nl: mount: instellen van lus-apparaat is mislukt

en: mount: setup loop device successfully
nl: mount: lus-apparaat is succesvol ingesteld

en: mount: no %s found - creating it..
nl: mount: geen %s gevonden -- wordt nu aangemaakt...

en: mount: can't open %s: %s
nl: mount: kan %s niet openen: %s

en: mount: argument to -p or --pass-fd must be a number
nl: mount: argument van '-p' of '--pass-fd' moet een getal zijn

en: mount: cannot open %s for setting speed
nl: mount: kan %s niet openen om snelheid in te stellen

en: mount: cannot set speed: %s
nl: mount: kan snelheid niet instellen: %s

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
nl: mount: volgens mtab is %s al aangekoppeld op %s

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
nl: mount: kan bestandssysteemsoort niet bepalen, en er is geen aangegeven

en: mount: you must specify the filesystem type
nl: mount: u moet een bestandssysteemsoort aangeven

en: mount: mount failed
nl: mount: aankoppelen is mislukt

en: mount: mount point %s is not a directory
nl: mount: aankoppelingspunt %s is geen map

en: mount: permission denied
nl: mount: toegang geweigerd

en: mount: must be superuser to use mount
nl: mount: u moet root zijn om aan te kunnen koppelen

en: mount: %s is busy
nl: mount: %s is bezig

en: mount: proc already mounted
nl: mount: proc is al aangekoppeld

en: mount: %s already mounted or %s busy
nl: mount: %s is al aangekoppeld of %s is bezig

en: mount: mount point %s does not exist
nl: mount: aankoppelingspunt %s bestaat niet

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
nl: mount: aankoppelingspunt %s is een symbolische koppeling die nergens naar wijst

en: mount: special device %s does not exist
nl: mount: apparaat %s bestaat niet

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
nl: mount: apparaat %s bestaat niet  (het pad bevat iets dat geen map is)

en: mount: %s not mounted already, or bad option
nl: mount: %s is nog niet aangekoppeld, of een ongeldige optie

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           missing codepage or helper program, or other error
nl: mount: onjuiste bestandssysteemsoort, ongeldige optie, ontbrekende codepagina,
           ontbrekend hulpprogramma, slecht superblok op %s, of een andere fout

en:        (for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might
           need a /sbin/mount.<type> helper program)
nl:        (voor sommige bestandssystemen (bijvoorbeeld nfs of cifs) kan
           een /sbin/mount.<type> hulpprogramma nodig zijn)

en:        (could this be the IDE device where you in fact use
           ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)
nl:        (is dit misschien een IDE-apparaat waar u in feite ide-scsi gebruikt,
           zodat sr0 of sda of iets dergelijks nodig is?)

en:        (aren't you trying to mount an extended partition,
           instead of some logical partition inside?)
nl:        (probeert u misschien een uitgebreide partitie aan te koppelen,
           in plaats van een daarin opgenomen logische partitie?)

en:        In some cases useful info is found in syslog - try
           dmesg | tail  or so
nl:        Soms staat er nuttige informatie in het systeemlog --
           probeer zoiets als:  dmesg | tail

en: mount table full
nl: aankoppelingstabel is vol

en: mount: %s: can't read superblock
nl: mount: %s: kan superblok niet lezen

en: mount: %s: unknown device
nl: mount: %s: onbekend apparaat

en: mount: unknown filesystem type '%s'
nl: mount: onbekende bestandssysteemsoort '%s'

en: mount: probably you meant %s
nl: mount: waarschijnlijk bedoelde u %s

en: mount: maybe you meant 'iso9660'?
nl: mount: mogelijk bedoelde u 'iso9660'?

en: mount: maybe you meant 'vfat'?
nl: mount: mogelijk bedoelde u 'vfat'?

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
nl: mount: %s heeft onjuist apparaatnummer, of bestandssysteemsoort %s wordt niet ondersteund

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
nl: mount: %s is geen blok-apparaat, en stat() is mislukt... heel vreemd

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
nl: mount: %s is geen blok-apparaat  (misschien '-o loop' proberen?)

en: mount: %s is not a block device
nl: mount: %s is geen blok-apparaat

en: mount: %s is not a valid block device
nl: mount: %s is geen geldig blok-apparaat

en: block device
nl: blok-apparaat

en: mount: cannot mount %s%s read-only
nl: mount: kan %s%s niet aankoppelen voor alleen-lezen

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
nl: mount: %s%s is schrijfbeveiligd, maar expliciete optie '-w' is gegeven

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
nl: mount: %s%s is schrijfbeveiligd en wordt als alleen-lezen aangekoppeld

en: mount: no medium found on %s ...trying again
nl: mount: geen medium gevonden op %s; ... nieuwe poging

en: mount: no medium found on %s
nl: mount: geen medium gevonden op %s

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted an file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
nl: mount: %s bevat geen SELinux-labels.
        U hebt zojuist op een SELinux-computer een bestandssysteem aangekoppeld dat
        labels ondersteunt maar er geen bevat.  Waarschijnlijk zullen ingeperkte
        programma's AVC-berichten genereren en geen toegang tot dit bestandssysteem
        kunnen krijgen.  Voor meer details zie restorecon(8) en mount(8).

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
nl: mount: geen soort gegeven -- NFS aangenomen, vanwege de dubbele punt

en: mount: no type was given - I'll assume cifs because of the // prefix
nl: mount: geen soort gegeven -- CIFS aangenomen, vanwege het //-voorvoegsel

en: mount: %s already mounted on %s
nl: mount: %s is al aangekoppeld op %s

en: Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    One can change the type of mount containing the directory dir:
           mount --make-shared dir
           mount --make-slave dir
           mount --make-private dir
           mount --make-unbindable dir
    One can change the type of all the mounts in a mount subtree
    containing the directory dir:
           mount --make-rshared dir
           mount --make-rslave dir
           mount --make-rprivate dir
           mount --make-runbindable dir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].
    For many more details, say  man 8 mount .
nl: Gebruik:  mount                 : aangekoppelde bestandssystemen tonen
              mount -l              : idem, inclusief volumenlabels
              mount -h              : deze hulptekst tonen
              mount -V              : programmaversie tonen
    
    Tot zover het deel dat informatie weergeeft.  Nu het aankoppelen.
    De algemene vorm is:  'mount [-t bestandssysteemsoort] iets ergens'.
    Details die in /etc/fstab staan kunnen worden weggelaten.
              mount -a [-t|-O]      : alles in /etc/fstab aankoppelen
              mount apparaat        : apparaat aankoppelen op de bekende plaats
              mount map             : bekend apparaat hier aankoppelen
              mount -t soort apparaat map : volledige mount-opdracht
    Merk op dat men niet echt een apparaat aankoppelt, maar het bestandssysteem
    (van de gegeven soort) dat zich op dat apparaat bevindt.
    
    Men kan ook een reeds zichtbare mappenboom ergens anders aankoppelen:
              mount --bind oudemap nieuwemap
    of een subboom verplaatsen:
              mount --move oudemap nieuwemap
    Men kan van een aankoppeling de soort veranderen, als 'map' erin voorkomt:
           mount --make-shared map
           mount --make-slave map
           mount --make-private map
           mount --make-unbindable map
    Men kan van alle aankoppelingen in een subboom de soort veranderen,
    als 'map' erin voorkomt:
           mount --make-rshared map
           mount --make-rslave map
           mount --make-rprivate map
           mount --make-runbindable map
    
    Een apparaat kan worden opgegeven via de naam, zeg /dev/hda1 of /dev/cdrom,
    of via het label, met -L label, of via de UUID, met -U UUID.
    Andere opties zijn: [-nfFrsvw] [-o opties] [-p wachtwoordbestandsdescriptor].
    Voor meer informatie, zie man mount(8).

en: mount: only root can do that
nl: mount: alleen root kan dat doen

en: nothing was mounted
nl: er is niets aangekoppeld

en: mount: no such partition found
nl: mount: die partitie is niet gevonden

en: mount: can't find %s in %s or %s
nl: mount: kan %s niet vinden in %s noch in %s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
nl: [mntent]: waarschuwing: geen afsluitend regeleindeteken aan het eind van %s

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
nl: [mntent]: regel %d in %s is ongeldig%s

en: ; rest of file ignored
nl: ; rest van bestand genegeerd

en: bug in xstrndup call
nl: *programmeerfout* in aanroep van xstrndup()

en: not enough memory
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: The <special> parameter:
     {-L label | LABEL=label}             LABEL of device to be used
     {-U uuid  | UUID=uuid}               UUID of device to be used
     <device>                             name of device to be used
     <file>                               name of file to be used
nl: De parameter <naam> kan zijn:
      {-L label | LABEL=label}    label van te gebruiken apparaat
      {-U UUID  | UUID=UUID}      UUID van te gebruiken apparaat
      <apparaat>                  naam van te gebruiken apparaat
      <bestand>                   naam van te gebruiken bestand

en: 
    Usage:
     %1$s -a [-v]                      disable all swaps
     %1$s [-v] <special>               disable given swap
     %1$s -h                           display help
     %1$s -V                           display version
nl: 
    Gebruik:
      %1$s -a [-v]         alle wisselgeheugens uitschakelen
      %1$s [-v] <naam>     dit wisselgeheugen uitschakelen
      %1$s -h              deze hulptekst tonen
      %1$s -V              programmaversie tonen

en: %s on %s
nl: %s op %s

en: umount: compiled without support for -f
nl: umount: gecompileerd zonder ondersteuning voor '-f'

en: umount: cannot set group id: %s
nl: umount: kan groep-ID niet instellen: %s

en: umount: cannot set user id: %s
nl: umount: kan gebruiker-ID niet instellen: %s

en: umount: cannot fork: %s
nl: umount: kan geen nieuw proces starten: %s

en: umount: %s: invalid block device
nl: umount: %s: ongeldig blok-apparaat

en: umount: %s: not mounted
nl: umount: %s: niet aangekoppeld

en: umount: %s: can't write superblock
nl: umount: %s: kan niet naar superblok schrijven

en: umount: %s: device is busy.
            (In some cases useful info about processes that use
             the device is found by lsof(8) or fuser(1))
nl: umount: %s: apparaat is bezig
            (Welke processen het apparaat gebruiken kan mogelijk
             gevonden worden met behulp van lsof(8) of fuser(1).)

en: umount: %s: not found
nl: umount: %s: niet gevonden

en: umount: %s: must be superuser to umount
nl: umount: %s: u moet root zijn om te kunnen ontkoppelen

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
nl: umount: %s: blok-apparaten niet toegestaan op bestandssysteem

en: no umount2, trying umount...
nl: geen umount2 aanwezig; poging met gewone umount...

en: umount: %s busy - remounted read-only
nl: umount: %s is bezig -- als alleen-lezen heraangekoppeld

en: umount: could not remount %s read-only
nl: umount: kan %s niet als alleen-lezen heraankoppelen

en: %s umounted
nl: %s is ontkoppeld

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
nl: umount: kan geen lijst vinden met bestandssystemen om te ontkoppelen

en: Cannot umount ""
nl: kan niet "" ontkoppelen

en: Trying to umount %s
nl: Poging tot ontkoppelen van %s...

en: Could not find %s in mtab
nl: Kan %s niet vinden in mtab

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
nl: umount: %s is niet aangekoppeld (volgens mtab)

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
nl: umount: het lijkt erop dat %s meerdere keren is aangekoppeld

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
nl: umount: %s staat niet in fstab (en u bent niet root)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
nl: umount: aankoppeling op %s komt niet overeen met fstab

en: umount: only %s can unmount %s from %s
nl: umount: alleen %s kan %s ontkoppelen van %s

en: umount: only root can do that
nl: umount: alleen root kan dat doen

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
nl: U moet root zijn om het gedrag van Ctrl-Alt-Del in te kunnen stellen.

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
nl: Gebruik:  ctrlaltdel hard|soft

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
nl: Voor bestand %s, en met drempelwaarde %lu,
    was het maximum aantal tekens in de fifo %d,
    en de maximale overdrachtssnelheid %f tekens/seconde.

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
nl: Voor bestand %s, en met drempelwaarde %lu en tijdslimiet %lu,
    was het maximum aantal tekens in de fifo %d,
    en de maximale overdrachtssnelheid %f tekens/seconde.

en: Invalid interval value: %s
nl: Ongeldige intervalwaarde: %s

en: Invalid set value: %s
nl: Ongeldige drempelwaarde: %s

en: Invalid default value: %s
nl: Ongeldige standaarddrempelwaarde: %s

en: Invalid set time value: %s
nl: Ongeldige waarde voor tijdslimiet: %s

en: Invalid default time value: %s
nl: Ongeldige standaardwaarde voor tijdslimiet: %s

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
nl: Gebruik:  %s [-q [-i interval]] ([-s waarde]|[-S waarde])
              ([-t waarde]|[-T waarde]) [-g|-G] bestand [bestand ...]

en: Can't open %s: %s
nl: Kan %s niet openen: %s

en: Can't set %s to threshold %d: %s
nl: Kan %s niet instellen op drempelwaarde %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
nl: Kan %s niet instellen op tijdsdrempel %d: %s

en: Can't get threshold for %s: %s
nl: Kan drempelwaarde voor %s niet verkrijgen: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
nl: Kan tijdslimiet voor %s niet verkrijgen: %s

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
nl: %s: %ld is huidige drempelwaarde en %ld is huidige tijdslimiet

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
nl: %s: %ld is standaard drempelwaarde en %ld is standaard tijdslimiet

en: Can't set signal handler
nl: Kan geen signaalhandvat instellen

en: gettimeofday failed
nl: gettimeofday() is mislukt

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
nl: Kan ioctl(CYGETMON) niet uitvoeren op %s: %s

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
nl: %s: %lu onderbrekingen, %lu/%lu tekens;
    fifo: %lu drempelwaarde, %lu tijdslimiet, %lu maximum, %lu nu

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
nl:    %f onderbrekingen/sec; %f ontvangen, %f verzonden (tekens/sec)

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
nl: %s: %lu onderbrekingen, %lu tekens;
    fifo: %lu drempelwaarde, %lu tijdslimiet, %lu maximum, %lu nu

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
nl:    %f onderbrekingen/sec; %f ontvangen (tekens/sec)

en: invalid id: %s
nl: ongeldig ID: %s

en: cannot remove id %s (%s)
nl: kan ID %s niet verwijderen (%s)

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
nl: Afgeraden gebruik:  %s [shm | msg | sem] ID ...

en: unknown resource type: %s
nl: onbekende bronsoort: %s

en: resource(s) deleted
nl: bron(nen) verwijderd

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
nl: Gebruik:  %s [ [-q msq_ID] [-m shm_ID] [-s sem_ID]
                      [-Q msq_sleutel] [-M shm_sleutel] [-S sem_sleutel] ... ]

en: %s: illegal option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: illegal key (%s)
nl: %s: ongeldige sleutel (%s)

en: permission denied for key
nl: toegang geweigerd voor sleutel

en: already removed key
nl: sleutel is al verwijderd

en: invalid key
nl: ongeldige sleutel

en: unknown error in key
nl: onbekende fout in sleutel

en: permission denied for id
nl: toegang geweigerd voor ID

en: invalid id
nl: ongeldig ID

en: already removed id
nl: ID is al verwijderd

en: unknown error in id
nl: onbekende fout in ID

en: %s: unknown argument: %s
nl: %s: onbekend argument: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
nl: Gebruik:  %s -asmq -tclup

en: 	%s [-s -m -q] -i id
nl:           %s [-s] [-m] [-q] -i ID

en: 	%s -h for help.
nl:           %s -h  (voor hulp)

en: %s provides information on ipc facilities for which you have read access.
nl: %s geeft informatie over IPC-voorzieningen waarvoor u leestoegang hebt.

en: Resource Specification:
    	-m : shared_mem
    	-q : messages
nl: Bronnenkeuze:
        -m : gedeeld geheugen
        -q : berichten

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
nl:     -s : semaforen
        -a : alle (is standaard)

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
nl: Uitvoerindeling:
        -t : tijd
        -p : PID
        -c : aanmaker

en: 	-l : limits
    	-u : summary
nl:     -l : grenzen
        -u : samenvatting

en: -i id [-s -q -m] : details on resource identified by id
nl:     -i ID [-s] [-m] [-q] : details over de met ID aangegeven bron

en: kernel not configured for shared memory
nl: kernel niet ingesteld voor gedeeld geheugen

en: ------ Shared Memory Limits --------
nl: ------ Gedeeld geheugen: grenzen --------

en: max number of segments = %lu
nl: maximum aantal segmenten = %lu

en: max seg size (kbytes) = %lu
nl: maximale segmentgrootte (kilobytes) = %lu

en: max total shared memory (kbytes) = %llu
nl: maximum totaal gedeeld geheugen (kilobytes) = %llu

en: min seg size (bytes) = %lu
nl: minimale segmentgrootte (bytes) = %lu

en: ------ Shared Memory Status --------
nl: ------ Gedeeld geheugen: status --------

en: segments allocated %d
nl: gereserveerde segmenten =  %d

en: pages allocated %ld
nl: gereserveerde pagina's = %ld

en: pages resident  %ld
nl: pagina's in geheugen = %ld

en: pages swapped   %ld
nl: pagina's in wisselgeheugen = %ld

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
nl: Wisselgeheugenprestaties: %ld pogingen, %ld succesvol

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
nl: ------ Gedeeld geheugen: segmentaanmakers/eigenaars --------

en: shmid
nl: shm-ID

en: perms
nl: rechten

en: cuid
nl: maker-UID

en: cgid
nl: maker-GID

en: uid
nl: UID

en: gid
nl: GID

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
nl: ------ Gedeeld geheugen: aanhecht/onthecht/wijzigingstijden --------

en: owner
nl: eigenaar

en: attached
nl: aangehecht

en: detached
nl: onthecht

en: changed
nl: gewijzigd

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op --------
nl: ------ Gedeeld geheugen: aanmaker/laatste-operatie --------

en: cpid
nl: maker-PID

en: lpid
nl: laatste-PID

en: ------ Shared Memory Segments --------
nl: ------ Gedeeld geheugen: segmenten --------

en: key
nl: sleutel

en: nattch
nl: gehecht

en: Not set
nl: (geen)

en: dest
nl: doel

en: locked
nl: vergrendeld

en: kernel not configured for semaphores
nl: deze kernel kent geen semaforen

en: ------ Semaphore Limits --------
nl: ------ Semaforen: grenzen --------

en: max number of arrays = %d
nl: maximum aantal arrays = %d

en: max semaphores per array = %d
nl: maximum aantal semaforen per array = %d

en: max semaphores system wide = %d
nl: maximum aantal semaforen systeemwijd = %d

en: max ops per semop call = %d
nl: maximum aantal operaties per semop()-aanroep = %d

en: semaphore max value = %d
nl: maximale semafoorwaarde = %d

en: ------ Semaphore Status --------
nl: ------ Semaforen: status --------

en: used arrays = %d
nl: gebruikte arrays = %d

en: allocated semaphores = %d
nl: gereserveerde semaforen = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
nl: ------ Semaforen: arrayaanmakers/eigenaars --------

en: semid
nl: sem-ID

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
nl: ------ Semaforen: operatie/wijzigingstijden --------

en: last-op
nl: laatste operatie

en: last-changed
nl: laatst gewijzigd

en: ------ Semaphore Arrays --------
nl: ------ Semaforen: arrays --------

en: kernel not configured for message queues
nl: kernel niet ingesteld voor berichtwachtrijen

en: ------ Messages: Limits --------
nl: ------ Berichten: grenzen --------

en: max queues system wide = %d
nl: maximum aantal wachtrijen systeemwijd = %d

en: max size of message (bytes) = %d
nl: maximumgrootte van bericht (bytes) = %d

en: default max size of queue (bytes) = %d
nl: standaard-maximumgrootte van wachtrij (bytes) = %d

en: ------ Messages: Status --------
nl: ------ Berichten: status --------

en: allocated queues = %d
nl: gereserveerde wachtrijen = %d

en: used headers = %d
nl: gebruikte koppen = %d

en: used space = %d bytes
nl: gebruikte ruimte = %d bytes

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
nl: ------ Berichtwachtrijen: aanmakers/eigenaars --------

en: msqid
nl: msq-ID

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
nl: ------ Berichtwachtrijen: verzend/ontvang/wijzigingstijden --------

en: send
nl: verzending

en: recv
nl: ontvangst

en: change
nl: wijziging

en: ------ Message Queues PIDs --------
nl: ------ Berichtwachtrijen: PID's --------

en: lspid
nl: la.ze.PID

en: lrpid
nl: la.ov.PID

en: ------ Message Queues --------
nl: ------ Berichtwachtrijen --------

en: used-bytes
nl: gebruikt

en: messages
nl: berichten

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
nl: 
    Gedeeld geheugensegment met shm-ID=%d

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d
nl: UID=%d  GID=%d,  maker-UID=%d	  maker-GID=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
nl: modus=%#o  toegangsrechten=%#o

en: bytes=%ld	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld
nl: bytes=%ld  laatste-PID=%d  maker-PID=%d  aanhechtingen=%ld

en: att_time=%-26.24s
nl: aanhechttijd   = %-26.24s

en: det_time=%-26.24s
nl: onthechttijd   = %-26.24s

en: change_time=%-26.24s
nl: wijzigingstijd = %-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
nl: 
    Berichtwachtrij met msq-ID=%d

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	mode=%#o
nl: UID=%d  GID=%d,  maker-UID=%d  maker-GID=%d,  modus=%#o

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
nl: gebruikte bytes=%ld  wachtrijbytes=%ld  aantal berichten=%ld
    laatste-zender-PID=%d  laatste-ontvanger-PID=%d

en: send_time=%-26.24s
nl: verzendtijd   = %-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
nl: ontvangsttijd = %-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
nl: 
    Semafoorarray met sem-ID=%d

en: uid=%d	 gid=%d	 cuid=%d	 cgid=%d
nl: UID=%d  GID=%d,  maker-UID=%d  maker-GID=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
nl: modus=%#o, toegangsrechten=%#o

en: nsems = %ld
nl: aantal semaforen = %ld

en: otime = %-26.24s
nl: laatste operatietijd   = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
nl: laatste wijzigingstijd = %-26.24s

en: value
nl: waarde

en: pid
nl: PID

en: 
    Usage: %s [ -dhV78neo12 ] [ -s <speed> ] <ldisc> <device>
nl: 
    Gebruik:  %s [-dhV78neo12] [-s <snelheid>] <lijnprotocol> <apparaat>

en: 
    Known <ldisc> names:
nl: 
    Mogelijke lijnprotocollen zijn:

en: invalid speed: %s
nl: ongeldige snelheid: %s

en: ldattach from %s
nl: ldattach (%s)

en: invalid option
nl: ongeldige optie

en: invalid line discipline: %s
nl: ongeldig lijnprotocol: %s

en: %s is not a serial line
nl: %s is geen seriële lijn

en: cannot get terminal attributes for %s
nl: kan terminaleigenschappen van %s niet bepalen

en: speed %d unsupported
nl: snelheid %d is niet mogelijk

en: cannot set terminal attributes for %s
nl: kan terminaleigenschappen van %s niet instellen

en: cannot set line discipline
nl: kan lijnprotocol niet instellen

en: cannot daemonize
nl: kan er geen achtergrondservice van maken

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
nl: Gebruik:  rdev [ -rv ] [ -o PLAATS ] [ AFBEELDING [ WAARDE [ PLAATS ] ] ]

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
nl:   rdev /dev/fd0  (of rdev /linux, enz.)  huidig ROOT-apparaat tonen

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
nl:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         ROOT instellen op /dev/hda2

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
nl:   rdev -R /dev/fd0 1              ROOTFLAGS instellen (alleen-lezenstatus)

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
nl:   rdev -r /dev/fd0 627            RAMDISK-grootte instellen

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
nl:   rdev -v /dev/fd0 1              VIDEOMODUS bij opstarten instellen

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
nl:   rdev -o N ...                   de byteplaats N gebruiken

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
nl:   rootflags ...                   is hetzelfde als rdev -R

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
nl:   ramsize ...                     is hetzelfde als rdev -r

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
nl:   vidmode ...                     is hetzelfde als rdev -v

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
nl: Opmerking: videomodi zijn: -3=vragen, -2=uitgebreid, -1=gewoon,
                               1=sleutel1, 2=sleutel2, ...

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
nl: Gebruik '-R 1' om root als alleen-lezen aan te koppelen,
         of '-R 0' voor lezen-en-schrijven.

en: missing comma
nl: komma ontbreekt

en: out of memory
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (defaults: "%s" and
    				  "%s")
    	 -p <pro-file> (default: "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -s            print individual counters within functions
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
nl: %s: Gebruik:  %s [opties]
      -M <mult>  profileervermenigvuldiger op <mult> instellen
      -m <symbolenbestand>   (standaard: %s en
                                         %s)
      -p <profileerbestand>  (standaard: %s)
      -a         alle symbolen tonen, ook als het aantal nul is
      -b         individuele histogrambalk-aantallen weergeven
      -i         alleen info over bemonsteringsstap tonen
      -n         autodetectie van bytevolgorde uitzetten
      -r         alle tellers opnieuw op nul instellen (alleen door root)
      -s         individuele tellers in functies weergeven
      -v         gedetailleerde uitvoer produceren
      -V         programmaversie tonen

en: readprofile: error writing %s: %s
nl: readprofile: fout bij schrijven van %s: %s

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
nl: Omgekeerde byte-volgorde wordt aangenomen.
    Gebruik '-n' om de werkelijke byte-volgorde te gebruiken.

en: Sampling_step: %i
nl: Bemonsteringsstap: %i

en: %s: %s(%i): wrong map line
nl: %s: %s(%i): foutieve regel in symbolenbestand

en: %s: can't find "_stext" in %s
nl: %s: kan "_stext" niet vinden in %s

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
nl: %s: profileringsadres valt buiten bereik.  Verkeerd symbolenbestand?

en: total
nl: totaal

en: renice from %s
nl: renice (%s)

en: renice: %s: unknown user
nl: renice: %s: onbekende gebruiker

en: renice: %s: bad value
nl: renice: %s: ongeldige waarde

en: getpriority
nl: getpriority()

en: setpriority
nl: setpriority()

en: %d: old priority %d, new priority %d
nl: %d: oude prioriteit is %d, nieuwe prioriteit is %d

en: usage: %s [options]
        -d | --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
        -l | --local              RTC uses local timezone
        -m | --mode               standby|mem|... sleep mode
        -s | --seconds <seconds>  seconds to sleep
        -t | --time <time_t>      time to wake
        -u | --utc                RTC uses UTC
        -v | --verbose            verbose messages
        -V | --version            show version
nl: Gebruik:  %s [opties]
    
        -d | --device <apparaat>   te gebruiken hardwarklok (rtc0|rtc1|...)
        -l | --local               de hardwareklok bevat lokale tijd
        -m | --mode                slaapmodus (standby|mem|...)
        -s | --seconds <seconden>  aantal te slapen seconden
        -t | --time <tijdstip>     ontwakingstijdstip
        -u | --utc                 de hardwareklok bevat UTC
        -v | --verbose             gedetailleerde uitvoer produceren
        -V | --version             programmaversie tonen

en: read rtc time
nl: lezen van hardwareklok

en: read system time
nl: lezen van systeemtijd

en: convert rtc time
nl: omzetten van hardwarekloktijd

en: set rtc alarm
nl: zetten van de wekker

en: enable rtc alarm
nl: aanzetten van de wekker

en: set rtc wake alarm
nl: zetten van de wekker

en: %s: unrecognized suspend state '%s'
nl: %s: onbekende slaaptoestand '%s'

en: %s: illegal interval %s seconds
nl: %s: ongeldig interval: %s seconden

en: %s: illegal time_t value %s
nl: %s: ongeldige waarde %s voor ontwakingstijdstip

en: %s: version %s
nl: %s: versie %s

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
nl: %s: aangenomen wordt dat de hardwareklok UTC bevat...

en: Using UTC time.
nl: UTC wordt gebruikt.

en: Using local time.
nl: Lokale tijd wordt gebruikt.

en: %s: must provide wake time
nl: %s: u dient een wektijd op te geven, via '-s' of '-t'

en: malloc() failed
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: %s: %s not enabled for wakeup events
nl: %s: wekgebeurtenissen voor %s zijn niet ingeschakeld

en: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, seconds %u
nl: wektijdstip %ld, systeemtijd %ld, hardwarekloktijd %ld, seconden %u

en: %s: time doesn't go backward to %s
nl: %s: tijd loopt niet achteruit naar %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
nl: %s: ontwaking uit '%s' via %s op %s

en: rtc read
nl: lezen van hardwareklok

en: disable rtc alarm interrupt
nl: uitschakelen van hardwareklok-interrupt

en: Switching on %s.
nl: Aanzetten van %s.

en: Usage: %s%s [options] [program [program arguments]]
    
    Options:
nl: Gebruik:  %s%s [opties] [programma [programma-argumenten]]
    
    Opties:

en:  -h, --help               displays this help text
     -v, --verbose            says what options are being switched on
     -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
     -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
     -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
     -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
     -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
     -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
     -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
     -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
     -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
     -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
         --4gb                ignored (for backward compatibility only)
nl:  -h, --help                deze hulptekst tonen
     -v, --verbose             melden welke opties ingeschakeld worden
     -F, --fdpic-funcptrs      functiepointers naar descriptors laten wijzen
     -B, --32bit               ADDR_LIMIT_32BIT inschakelen
     -I, --short-inode         SHORT_INODE inschakelen
     -L, --addr-compat-layout  virtueel geheugen op andere manier toewijzen
     -R, --addr-no-randomize   virtuele adresruimte niet husselen
     -S, --whole-seconds       WHOLE_SECONDS inschakelen
     -T, --sticky-timeouts     STICKY_TIMEOUTS inschakelen
     -X, --read-implies-exec   READ_IMPLIES_EXEC inschakelen
     -Z, --mmap-page-zero      MMAP_PAGE_ZERO inschakelen
     -3, --3gb                 gebruikte adresruimte tot 3 GB beperken
         --4gb                 (genegeerd, slechts herkend voor compatibiliteit)

en: 
    For more information see setarch(8).
nl: 
    Voor meer informatie zie setarch(8).

en: %s: %s
    Try `%s --help' for more information.
nl: %s: %s
    Typ '%s --help' voor meer informatie.

en: %s: Unrecognized architecture
nl: %s: Onbekende architectuur

en: Not enough arguments
nl: Te weinig argumenten

en: Failed to set personality to %s
nl: Instellen van systeemeigenschappen voor %s is mislukt

en: usage: %s program [arg ...]
nl: Gebruik:  %s programma [argument ...]

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
nl: Gebruik:  %s <apparaat> [ -c <aantal_pogingen_alvorens_te_slapen> |
              -t <slaaptijd> | -w <strobe_wachttijd> | -i <IRQ> | -a [on|off] |
              -C [on|off] | -o [on|off] | -q [on|off] | -s | -T [on|off] ]

en: malloc error
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: %s: bad value
nl: %s: ongeldige waarde

en: %s: %s not an lp device.
nl: %s: %s is geen printerapparaat

en: %s status is %d
nl: status van %s: %d

en: , busy
nl: , bezig

en: , ready
nl: , gereed

en: , out of paper
nl: , papier is op

en: , on-line
nl: , staat aan

en: , error
nl: , fout

en: LPGETIRQ error
nl: ioctl(LPGETIRQ) is mislukt

en: %s using IRQ %d
nl: %s gebruikt IRQ %d

en: %s using polling
nl: %s wordt actief gepolst

en: col: bad -l argument %s.
nl: col: ongeldig argument '%s' van '-l'

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
nl: Gebruik:  col [-bfpx] [-l te_bufferen_aantal_regels]

en: col: write error.
nl: col: schrijffout

en: col: warning: can't back up %s.
nl: col: Waarschuwing: kan niet terug %s.

en: past first line
nl: tot vóór eerste regel

en: -- line already flushed
nl: -- regel is al doorgespoeld

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
nl: Gebruik:  %s [ - ] [ -2 ] [ bestand ... ]

en: line too long
nl: regel is te lang

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
nl: Gebruik:  column [-c aantal_kolommen] [-t] [-x] [bestand ...]

en: hexdump: bad length value.
nl: hexdump: ongeldige waarde voor te_interpreteren_aantal

en: hexdump: bad skip value.
nl: hexdump: ongeldige waarde voor over_te_slaan_aantal

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
nl: Gebruik:  hexdump [-bcCdovx] [-e opmaaktekenreeks] [-f opmaakbestand]
              [-n te_interpreteren_aantal] [-s over_te_slaan_aantal] [bestand ...]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
nl: Gebruik:  %s [-cdflpsu] [+regelnummer | +/patroon] naam1 naam2 ...

en: %s: unknown option "-%c"
nl: %s: onbekende optie '-%c'

en: 
    *** %s: directory ***
nl: 
    *** %s: map ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
nl: 
    ******** %s: Geen tekstbestand ********

en: [Use q or Q to quit]
nl: [Gebruik Q of q om af te sluiten]

en: --More--
nl: --Meer--

en: (Next file: %s)
nl: (Volgend bestand: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
nl: [Druk op de spatiebalk om verder te gaan; 'q' om af te sluiten.]

en: ...back %d pages
nl: ...%d pagina's terug

en: ...back 1 page
nl: ...1 pagina terug

en: ...skipping one line
nl: ...1 regel overslaand

en: ...skipping %d lines
nl: ...%d regels overslaand

en: 
    ***Back***
nl: 
    ***Terug***

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
nl: 
    Aan de meeste opdrachten kan een geheel getal (k) voorafgaan.
    De standaardwaarde staat tussen haken.  Een ster (*) geeft aan
    dat de waarde k de nieuwe standaardinstelling wordt.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
nl: <spatie>                De volgende k regels tonen  [huidige schermgrootte]
    z                       De volgende k regels tonen  [huidige schermgrootte]*
    <enter>                 De volgende k regels tonen  [1]*
    d of ctrl-D             De tekst k regels scrollen  [11]*
    q of Q of <interrupt>   Afsluiten
    s                       Een scherm verder en k regels overslaan  [1]
    f                       Een scherm verder en k schermen overslaan  [1]
    b of ctrl-B             Een scherm terug en k schermen overslaan  [1]
    =                       Huidige regelnummer tonen
    /<reguliere expressie>  De k-de overeenkomst van deze expressie zoeken  [1]
    n                       De k-de overeenkomst van vorige expressie zoeken  [1]
    '                       Terug naar waar de vorige zoekopdracht startte
    !<cmd> of :!<cmd>       De opdracht <cmd> in een subshell uitvoeren
    v                       Editor starten (beginnend op de huidige regel)
    ctrl-L                  Het scherm verversen (opnieuw tekenen)
    :n                      Naar het k-de volgende bestand  [1]
    :p                      Naar het k-de vorige bestand  [1]
    :f                      Huidige bestandsnaam en regelnummer tonen
    .                       De vorige opdracht herhalen

en: [Press 'h' for instructions.]
nl: [Druk op 'h' voor instructies.]

en: "%s" line %d
nl: "%s"  regel %d

en: [Not a file] line %d
nl: [Geen bestand]  regel %d

en:   Overflow
nl:   Overloop

en: ...skipping
nl: ...overslaand

en: Regular expression botch
nl: Reguliere expressie is verknoeid

en: 
    Pattern not found
nl: 
    Patroon niet gevonden

en: Pattern not found
nl: Patroon niet gevonden

en: can't fork
nl: kan geen nieuw proces starten

en: 
    ...Skipping
nl: 
    ...Verder

en: ...Skipping to file
nl: ...Verder naar bestand

en: ...Skipping back to file
nl: ...Terug naar bestand

en: Line too long
nl: Regel is te lang

en: No previous command to substitute for
nl: Geen eerdere opdracht

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
nl: od: od(1) wordt afgeraden; gebruik hexdump(1).

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
nl: od: hexdump(1)-compatibiliteit ondersteunt de optie '-%c' niet%s

en: ; see strings(1).
nl: ; zie strings(1).

en: hexdump: can't read %s.
nl: hexdump: kan %s niet lezen

en: hexdump: line too long.
nl: hexdump: regel is te lang

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
nl: hexdump: byteaantal met meerdere conversietekens

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
nl: hexdump: ongeldig byteaantal voor conversieteken %s

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
nl: hexdump: %%s vereist een precisie of een byteaantal

en: hexdump: bad format {%s}
nl: hexdump: ongeldige opmaak {%s}

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
nl: hexdump: ongeldig conversieteken %%%s

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
nl: %s: Gebruik:  %s [-aantal_regels_per_pagina] [-p te_gebruiken_prompt]
                  [-cefnrs] [+regelnummer] [+/patroon/] [bestand ...]

en: %s: option requires an argument -- %s
nl: %s: optie vereist een argument -- %s

en: %s: illegal option -- %s
nl: %s: ongeldige optie -- %s

en: ...skipping forward
nl: ...verder...

en: ...skipping backward
nl: ...terug...

en: No next file
nl: Geen volgend bestand

en: No previous file
nl: Geen vorig bestand

en: %s: Read error from %s file
nl: %s: Leesfout in bestand %s

en: %s: Unexpected EOF in %s file
nl: %s: Onverwachte EOF in bestand %s

en: %s: Unknown error in %s file
nl: %s: Onbekende fout in bestand %s

en: %s: Cannot create tempfile
nl: %s: Kan geen tijdelijk bestand maken

en: RE error:
nl: Fout in reguliere expressie:

en: No remembered search string
nl: Geen eerdere zoektekst

en: Cannot open
nl: Kan deze niet openen:

en: saved
nl: opgeslagen

en: : !command not allowed in rflag mode.
nl: : !opdracht is niet toegestaan in beperkte modus.

en: fork() failed, try again later
nl: fork() is mislukt; probeer het later opnieuw

en: (Next file:
nl: (Volgende bestand:

en: unable to allocate bufferspace
nl: kan geen bufferruimte reserveren

en: usage: rev [file ...]
nl: Gebruik:  rev [bestand ...]

en: cannot open "%s" for read
nl: Kan '%s' niet openen voor lezen

en: cannot stat "%s"
nl: kan status van '%s' niet opvragen

en: invalid number of lines
nl: ongeldig aantal regels

en: usage: tailf [-n N | -N] logfile
nl: Gebruik:  tailf [-n <getal> | -<getal>]  logbestand

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
nl: Gebruik:  %s [-i] [-t terminaltype] bestand...

en: trouble reading terminfo
nl: problemen bij lezen van terminfo

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
nl: Onbekende stuurcode in invoer: %o, %o

en: Unable to allocate buffer.
nl: Reserveren van buffer is mislukt

en: Input line too long.
nl: Invoerregel is te lang

en: Out of memory when growing buffer.
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar tijdens groeien van buffer
