gettext-examples 0.19.4.73 - en to da translation catalogue (18 entries)

en: Hello, world!
da: Hej verden!

en: This program is running as process number %d.
da: Dette program kører som proces nummer %d.

en: <big>Hello world!</big>
    This program is running as process number <b>%d</b>.
da: <big>Hej verden!</big>
    Dette program kører som proces nummer <b>%d</b>.

en: <big><u>This is another text</u></big>
da: <big><u>Dette er en anden tekst</u></big>

en: <big><i>This is yet another text</i></big>
da: <big><i>Endnu en tekst</i></big>

en: Hello
da: Hej

en: Example Application
da: Eksempelprogram

en: Update text
da: Opdater tekst

en: Use XML markup
da: Brug XML-opmærkning

en: Whether to use XML markup in the text.
da: Hvorvidt der skal bruges XML-opmærkning i teksten.

en: This program is running as process number %1.
da: Dette program kører som proces nummer %1.

en: Hello example
da: Eksempel på hilsen

en: Hello world example
da: "Hej verden"-eksempel

en: This program is running as process number $pid.
da: Dette program kører som proces nummer $pid.

en: This program is running as process number %(pid)d.
da: Dette program kører som proces nummer %(pid)d.

en: This program is running as process number ~D.
da: Dette program kører som proces nummer ~D.

en: This program is running as process number {0}.
da: Dette program kører som proces nummer {0}.

en: This program is running as process number {pid}.
da: Dette program kører som proces nummer {pid}.
