libexif - en to ja translation catalogue (255 entries)

en:  sec.
ja:  秒

en: %i bytes unknown data
ja: %i バイトの不明なデータ

en: (Editor)
ja: (編集者)

en: (Photographer)
ja: (写真家)

en: 2 MPixel Basic
ja: 2メガピクセル ベーシック

en: 2 MPixel Fine
ja: 2メガピクセル ファイン

en: 2 MPixel Normal
ja: 2メガピクセル　ノーマル

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
ja: <DateTime>タグで、秒を分数で記録するのに使われるタグ。

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
ja: <DateTimeOriginal>タグで、秒を分数で記録するのに使われるタグ。

en: AF-D G Lens
ja: AF-D Gレンズ

en: AF-D VR Lens
ja: AF-D VRレンズ

en: Altitude
ja: 高度

en: Altitude reference
ja: 高度の単位

en: Aperture
ja: 絞り

en: Aperture priority
ja: 絞り優先

en: Artist
ja: 作者名

en: Auto
ja: オート

en: Auto bracket
ja: オートブラケット

en: Auto exposure
ja: 自動露光

en: Auto white balance
ja: オートホワイトバランス

en: Av-priority
ja: Av優先

en: Average
ja: 平均

en: B
ja: 青

en: Battery Level
ja: バッテリーレベル

en: Best
ja: 最良

en: Better
ja: より良い

en: Bits per Sample
ja: ビット数/サンプル

en: Black & White
ja: モノクロ

en: Bracketing
ja: ブラケティング

en: Bright+
ja: 明るさ(+)

en: Bright-
ja: 明るさ(-)

en: Brightness
ja: 輝度

en: Byte
ja: バイト

en: Byte at position %i: 0x%02x
ja: バイト位置 %i: 0x%02x

en: CFA Pattern
ja: CFAパターン

en: Camera ID
ja: カメラID

en: Center-Weight
ja: 中央部重点

en: Center-Weighted Average
ja: 中央部重点平均

en: Centimeter
ja: センチメートル

en: Close view
ja: 近景

en: Cloudy
ja: くもり

en: Cloudy weather
ja: 曇天

en: Color
ja: カラー

en: Compressed Bits per Pixel
ja: 圧縮率

en: Compression
ja: 圧縮

en: Continuous
ja: コンティニュアス

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Contrast Setting
ja: コントラスト設定

en: Contrast+
ja: コントラスト(+)

en: Contrast-
ja: コントラスト(-)

en: Cool white fluorescent
ja: 冷白色蛍光灯

en: Corrupt data
ja: 壊れたデータ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Rendered
ja: カスタムイメージプロセッシング

en: Custom process
ja: カスタムプロセス

en: Date and Time
ja: 日付と時刻

en: Date and Time (digitized)
ja: 日付と時刻 (デジタル)

en: Date and Time (original)
ja: 生成日時 (原画像データ)

en: Day white fluorescent
ja: 昼白色蛍光灯

en: Daylight
ja: 太陽光

en: Daylight fluorescent
ja: 昼光色蛍光灯

en: Debugging information
ja: デバッグ情報

en: Debugging information is available.
ja: デバッグ情報は利用可能です

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
ja: Adobe社によって定義された、TIFFファイル中のTIFFツリーを有効にします。

en: Device Setting Description
ja: デバイス設定

en: Digital Zoom
ja: デジタル・ズーム

en: Digital Zoom Ratio
ja: デジタルズーム比

en: Distant view
ja: 遠景

en: Document Name
ja: ドキュメント名

en: EXIF header not found.
ja: EXIFヘッダが見つかりません。

en: EXIF marker not found.
ja: EXIFマーカが見つかりません。

en: Exif Version
ja: Exifバージョン

en: Exif Version %d.%d
ja: Exifバージョン %d.%d

en: Exposure Mode
ja: 露出モード

en: FNumber
ja: F値

en: File Source
ja: 画像が撮影されたデバイス

en: Fine weather
ja: 晴天

en: Fisheye On
ja: 魚眼On

en: Flash
ja: ストロボ

en: Flash Energy
ja: フラッシュの光量

en: Flash Mode
ja: フラッシュモード

en: Flash Setting
ja: フラッシュ設定

en: Flash did not fire
ja: フラッシュ非発光

en: Flash on
ja: フラッシュあり

en: Fluorescence
ja: 蛍光灯

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Focal Length In 35mm Film
ja: 35mmフィルム換算での焦点距離

en: Focal Plane Resolution Unit
ja: CCDの記録密度の単位

en: Focal Plane x-Resolution
ja: X方向の記録密度

en: Focal Plane y-Resolution
ja: Y方向の記録密度

en: Focus Mode
ja: フォーカス・モード

en: G
ja: 緑

en: GPS tag version
ja: GPSタグバージョン

en: Gain Control
ja: ゲインコントロール

en: Gamma
ja: ガンマ値

en: Good
ja: 良い

en: Hard
ja: ハード

en: Hue Adjustment
ja: 色相調整

en: ISO Setting
ja: ISO設定

en: ISO Speed Ratings
ja: ISO スピードレート

en: ISO studio tungsten
ja: ISO スタジオタングステン

en: Ignore unknown tags
ja: 不明なタグを無視

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
ja: EXIFデータの読み込み時に不明なタグを無視します。

en: Image Description
ja: 画像の詳細

en: Image Length
ja: 画像の長さ

en: Image Unique ID
ja: 画像ユニークID

en: Image Width
ja: 画像の横幅

en: Inch
ja: インチ

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
ja: カメラもしくは入力デバイス搭載のイメージセンサの種類を示します。

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
ja: 緯度が北緯か南緯かどうかを示します。ASCII値'N'は北緯を示し、'S'は南緯を示します。

en: Infinite
ja: 無限

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
ja: '%s'は無効なフォーマットです。'%s'だと思われます。

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
ja: コンポーネント数が無効です (%i, %iもしくは%iだと思われます)

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
ja: コンポーネント数が無効です (%i, %iだと思われます)

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
ja: エントリのサイズが無効です (%i, %li x %iだと思われます)

en: JPEG Interchange Format
ja: JPEG のSOIへのオフセット

en: JPEG Interchange Format Length
ja: JPEG データのバイト数

en: JPEG compression
ja: JPEG圧縮

en: LZW compression
ja: LZW圧縮

en: Landscape
ja: 風景

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
ja: 風景モード (背景に焦点をあわせた風景写真向け)

en: Latitude
ja: 緯度

en: Light Source
ja: 光源

en: Macro
ja: マクロ

en: Macro mode
ja: マクロモード

en: Maker Note
ja: メーカの備考

en: Manual
ja: マニュアル

en: Manual Focus Distance
ja: マニュアルフォーカス距離

en: Manual exposure
ja: マニュアル露光

en: Manual white balance
ja: マニュアルホワイトバランス

en: Manufacturer
ja: 製造者

en: Metering Mode
ja: 測光方式

en: Model
ja: 型番

en: Monochrome
ja: モノクロ

en: Multi Spot
ja: マルチスポット

en: Night scene
ja: ナイトシーン

en: Night-scene
ja: 夜景

en: No
ja: いいえ（N）

en: Noisereduction
ja: ノイズリダクション

en: Normal
ja: 通常

en: Normal process
ja: 通常プロセス

en: Normal program
ja: 標準プログラム

en: North or South Latitude
ja: 北緯または南緯

en: Not defined
ja: 未定義

en: Not enough memory
ja: メモリが足りません

en: One-chip color area sensor
ja: ワンチップカラーエリアセンサ

en: Orientation
ja: 方向

en: Other
ja: その他

en: Pan Focus
ja: パンフォーカス

en: Partial
ja: 一部

en: Pattern
ja: パターン

en: Planar Configuration
ja: 画像データの並び

en: Portrait
ja: ポートレート

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
ja: ポートレートモード (背景をぼかしたクローズアップ写真向け)

en: Preset
ja: プリセット

en: Primary Chromaticities
ja: 原色の色度

en: Quality
ja: 画質

en: R
ja: 赤

en: Red-eye reduction
ja: 赤目軽減

en: Reference Black/White
ja: 画像情報の黒点・白点値

en: Resolution Unit
ja: 解像度単位

en: Rows per Strip
ja: ストリップ中のライン数

en: SXGA Fine
ja: SXGA ファイン

en: SXGA Normal
ja: SXGA　ノーマル

en: Samples per Pixel
ja: コンポーネント数

en: Saturation
ja: 彩度

en: Scene Type
ja: 画像のシーン

en: Sepia
ja: セピア

en: Shade
ja: 日陰

en: Sharpness
ja: シャープネス

en: Sharpness Setting
ja: シャープネス設定

en: Shutter
ja: シャッター

en: Shutter priority
ja: シャッター優先

en: Shutter speed
ja: シャッター速度

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
ja: EXIFデータで利用できるデータサイズより小さすぎます。

en: Soft
ja: ソフト

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Spatial Frequency Response
ja: 空間周波数応答

en: Spectral Sensitivity
ja: スペクトラル感度

en: Sports
ja: スポーツ

en: Spot
ja: スポット

en: Standard
ja: 標準

en: Standard light A
ja: 標準ライト A

en: Standard light B
ja: 標準ライト B

en: Standard light C
ja: 標準ライト C

en: Strip Byte Count
ja: ストリップのデータ量

en: Strip Offsets
ja: 画像データのロケーション

en: Subject Area
ja: 被写体領域

en: Subject Distance
ja: 被写体距離

en: Subject Distance Range
ja: 被写体距離範囲

en: Subject Location
ja: 被写体位置

en: TIFF/EP Standard ID
ja: TIFF/EP 標準ID

en: The F number.
ja: F値

en: The data provided does not follow the specification.
ja: 与えられたデータが規格に合っていません。

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
ja: 画像作成の日付と時刻です。この標準 (EXIF-2.1)では、ファイルが変更された時点の日付と時刻です。

en: The distance to the subject, given in meters.
ja: メートルで表される被写体までの距離です。

en: The kind of light source.
ja: 光源の種類

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
ja: レンズの絞り。単位はAPEX値。

en: The metering mode.
ja: 測光方式

en: The system cannot provide enough memory.
ja: システムに十分なメモリがありません。

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ja: 輝度の値。単位はAPEX値。普通は、-99.99から99.99の範囲で指定されます。

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
ja: このタグは、画像を撮影した際のデジタルズーム比を示します。もし記録された値の分子が0であれば、デジタルズームを使用していないことを示します。

en: This tag indicates the distance to the subject.
ja: このタグは被写体までの距離を表します。

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
ja: このタグは、35mmフィルムカメラに相当する焦点距離をmm単位で示します。値が0であれば、焦点距離が不明であることを示します。このタグはFocalLengthタグとは異なります。

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
ja: このタグは、画像を撮影した際に設定されたホワイトバランスモードを示します。

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
ja: このタグは、ストロボライト(フラッシュ)を使って画像を撮影した場合に記録されます。

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ja: このタグにはカメラ所有者、写真家、画像作成者の名前が入ります。詳細なフォーマットは指定されていませんが、相互運用を容易にするために、以下のサンプルのように情報を記述することが推奨されます。フィールドが空のままだと、不明として扱われます。

en: Transfer Function
ja: 伝達関数

en: Tungsten incandescent light
ja: 白熱電球

en: Tv-priority
ja: Tv優先

en: Uncalibrated
ja: 未校正

en: Uncompressed
ja: 非圧縮

en: Undefined
ja: 未定義

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Exif Version
ja: 不明なExifバージョン

en: Unknown FlashPix Version
ja: 不明なFlashPix Version

en: Unknown encoding.
ja: 不明なエンコーディング。

en: Unknown value %hi
ja: 不明な値 %hi

en: Unsupported JIS string
ja: サポートされていないJIS文字列です

en: Unsupported UNICODE string
ja: サポートされていないUNICODE文字列です

en: User Comment
ja: ユーザコメント

en: W. strobe
ja: ストロボあり

en: W/o strobe
ja: ストロボなし

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: White Balance Setting
ja: ホワイトバランス設定

en: White Point
ja: 白色点

en: White fluorescent
ja: 白色蛍光灯

en: XML Packet
ja: XMLパケット

en: XMP Metadata
ja: XMPメタデータ

en: Y
ja: 黄

en: YCbCr Coefficients
ja: 色変換マトリクス係数

en: YCbCr Positioning
ja: YCbCrの色情報のサンプル地点

en: Yes
ja: はい

en: [None]
ja: [なし]

en: avg
ja: 平均

en: bottom - left
ja: 下 - 左

en: bottom - right
ja: 下 - 右

en: centered
ja: 中心

en: chunky format
ja: 点順次フォーマット

en: flash
ja: フラッシュ

en: left - bottom
ja: 左 - 下

en: left - top
ja: 左 - 上

en: left to right
ja: 左から右

en: no flash
ja: フラッシュなし

en: panorama
ja: パノラマ

en: planar format
ja: 面順次フォーマット

en: right - bottom
ja: 右 - 下

en: right - top
ja: 右 - 上

en: right to left
ja: 右から左

en: top - left
ja: 上 - 左

en: top - right
ja: 上 - 右

en: unknown
ja: 不明

en: x-Resolution
ja: x解像度

en: y-Resolution
ja: Ｙ解像度
